Yunanistan'da hapse atılan gurbetçi aile yardım bekliyor - Son Dakika
Dünya

Yunanistan'da hapse atılan gurbetçi aile yardım bekliyor

Yunanistan\'da hapse atılan gurbetçi aile yardım bekliyor

Fransa'dan Türkiye'ye tatile gitmek için yola çıkan Mutlu Atılan ve ailesi, Yunanistan'ın Türkiye'ye açılan Kipi Sınır Kapısı'nda yaşadığı talihsiz olay nedeniyle Yunanistan polisi tarafından gözaltına alındı. Suçsuzluğu ispat edilmesine rağmen 3 aydır tutuklu bulundurulan Atılan'ın, ailesi çocuklarının serbest bırakılması için Türk yetkililerinden destek istedi.

14.10.2023 23:36  Güncelleme: 23:42
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yunanistan'da hapse atılan gurbetçi aile yardım bekliyor

YOZGAT - 7 Temmuz 2023 tarihinden Fransa'dan Türkiye'ye tatile gitmek için yola çıkan 4 çocuk babası 33 yaşındaki Mutlu Atılan ve ailesi, Yunanistan'ın Türkiye'ye açılan Kipi Sınır Kapısı'nda yaşadığı talihsiz olay nedeniyle Yunanistan polisi tarafından gözaltına alındı. Suçsuzluğu ispat edilmesine rağmen 3 aydır tutuklu bulundurulan Atılan'ın, ailesi çocuklarının serbest bırakılması için Türk yetkililerinden destek istedi.

7 Temmuz 2023 tarihinde Fransa'dan Türkiye'ye tatile gitmek için yola çıkan Mutlu Atılan ve ailesi, İtalya'nın Bari kentinden gemiyle Yunanistan'a vardı. Aile, İpsala'daki Kipi Sınır Kapısı'ndan giriş yapmak için oluşan kuyruğa girdi. Ancak gurbetçi aileler ile bir Yunan vatandaşı arasında sıra kavgası yaşandı. Önceden kronik epilepsi hastalığı olan Yunan vatandaşı, fiziki darp olmadığı halde talihsiz bir şekilde bayılıp hastaneye kaldırıldıktan birkaç gün sonra hayatını kaybetti. Olay yerindeki görgü tanıklarının ifadesiyle Yunan Polisi olayla hiçbir ilgisi olmayan 33 yaşındaki Mutlu Atılan'ı gözaltına aldı. Kazanın ardından görülen mahkemede aracın incelenmesi ve vefat eden Yunan vatandaşına otopsi yapılmasına rağmen suçsuzluğu ispatlanan Atılan, Yunanistan'daki tutukluluğu devam ediyor.

Mutlu Atılan'ın eşi Durna Atılan, 7 Temmuz 2023 tarihinde gemiyle Fransa'dan, Yunanistan'a indiklerini belirterek "İpsala'daki Kipi Sınır Kapısı'ndan kuyruğa takıldık. Kuyruk sırasında Yunanistan'lı bir vatandaş ile Türk gurbetçilerinin tartıştığını gördük. Daha sonra Yunanistanlı o vatandaşın arabaların arasında geçerken bayıldı mı yoksa ayağı kayıp düştü mü bilmiyoruz. Daha sonra Yunanistan polisi gelip eşimi gözaltına aldı. Oradaki gördü tanıkları eşimin o vatandaşa aracıyla vurduğu yönünde olmuş. Ancak hem bilir kişi raporlarında, hem araç üzerinde yapılan incelemelerde eşimin suçsuz olduğu ispatlandı. Ancak buna rağmen eşim halen Yunanistan'da tutuklu bulunuyor. Yetkililerimizden bizlere yardım etmeleri, suçsuz olan eşimin biran önce serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.

Mutlu Atılan'ın diyaliz hastası annesi Leyla Atılan ve kalp hastası olan baba Satılmış Atılan ise oğullarına biran önce kavuşmak istediklerini, devlet yetkililerinin bu olaya biran önce bir çözüm bulmalarını istediler.

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Yunanistan'da hapse atılan gurbetçi aile yardım bekliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kolombiya'da Clan del Golfo'nun liderlerinden biri gözaltına alındı
  04:52 Kolombiya'da Clan del Golfo'nun liderlerinden biri gözaltına alındı

  Kolombiya'da ülkenin en büyük silahlı gruplarından Clan del Golfo'nun liderlerinden olan 'El Mocho' lakaplı uyuşturucu kaçakçısı Federico Cardona, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Operasyonda, El Mocho ve adamlarıyla birlikte 2 kilo sıvı kokain ve 1 kilodan fazla uyuşturucu madde ele geçirildi. El Mocho'nun ABD'ye iade edilip edilmeyeceği ise önümüzdeki haftalarda netlik kazanacak.

 • Almanya'da Hastaneye Giren Kadın Meşale Yakıp Kendini Odaya Kilitledi
  04:05 Almanya'da Hastaneye Giren Kadın Meşale Yakıp Kendini Odaya Kilitledi

  Almanya'nın Aachen kentinde bulunan Luisen Hastanesine giren 65 yaşındaki bir kadın, meşale yakarak ameliyathane kısmına attıktan sonra kendisini bir hasta odasına kilitledi. Polis, kadını gözaltına aldı ve herhangi bir yaralanma olmadığını açıkladı. Olayın nedeni hakkında ise henüz bir açıklama yapılmadı.

 • Gazze'de Çocuklar Açlıktan Ölüyor
  03:46 Gazze'de Çocuklar Açlıktan Ölüyor

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'de çocukların açlıktan öldüğünü belirtti. Ghebreyesus, bölgedeki hastane binalarının da yıkıldığını aktardı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, yetersiz beslenme ve susuzluktan dolayı en az 15 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. BM yardım yetkilileri ise Gazze Şeridi'nde gıda güvensizliği ve beslenme yetersizliği sorununa dikkat çekti.

 • Hindistan, Yapay Zeka Alanındaki Denetimleri Artırıyor
  02:18 Hindistan, Yapay Zeka Alanındaki Denetimleri Artırıyor

  Hindistan yönetimi, yapay zeka alanındaki denetimleri artırmak için yeni bir karar aldı. Bundan böyle bu alanda üretilecek her yeni teknoloji için devlet kurumlarından resmi izin almak zorunlu olacak. Bu kararın Amerikan firmalarının ülkedeki hakimiyetini sınırlamak amacıyla verildiği düşünülüyor. Hindistan Bilgi İşlem Bakanlığı, yapay zekanın geleceği hakkında endişeli olduklarını belirterek, Hint halkının menfaatlerini korumak adına yeni önlemler alacaklarını açıkladı. Büyük teknoloji firmalarının yapay zeka uygulamaları için direkt olarak bakanlığa bilgi vermeleri gerekecek ve karara uymayan firmalara cezalar verilecektir.


Advertisement