Alman otomobil üreticisi Opel, egzoz emisyon düzeylerini manipüle ettiği gerekçesiyle ceza ödedi - Son Dakika

Alman otomobil üreticisi Opel, egzoz emisyon düzeylerini manipüle ettiği gerekçesiyle ceza ödedi

21.10.2021 10:53

Frankfurt Savcılığı, Alman otomobil üreticisi Opel'in dizel egzoz emisyon düzeylerini manipüle ettiği gerekçesiyle 64,8 milyon euro (yaklaşık 75,5 milyon dolar) ceza ödediğini ifade etti. Ayrıca, böylece yasal bir kavuşturmanın önüne geçildiğini bildirdi.

Opel'e yönelik yürütülen soruşturma, belgelendirme şartlarının ihlali konusundaki ilişkili cezayla birlikte Şubat ayında tamamlanmıştı. Salı günü Xinhua'ya konuşan Frankfurt Savcılığı sözcüsü, "Para cezası ödendi" ifadelerini kullandı.

Xinhua'ya açıklama yapan bir Opel sözcüsü, savcılığın eski dizel modellerinin emisyon kontrolüne ilişkin yürüttüğü soruşturmaların "idari hukukun ihmal yoluyla ihlaline yönelik bir ceza bildiriminin alınmasıyla tamamlandığını" teyit etti.

Opel sözcüsü, ceza bildiriminde "herhangi bir kasıtlı eylem ya da ceza gerektiren suç, özellikle herhangi bir sahtekarlık iddiası bulunmamaktadır. Yasadışı bir yanıltıcı cihaza ilişkin herhangi bir bulgu da içermemektedir" diye ekledi.

Alman otomobil üreticisi Opel, dizel skandalında 65 milyon euro ceza ödedi

SAHTECİLİK DAVALARI DÜŞÜRÜLDÜ

Dört Opel yöneticisine yönelik sahtekarlık ve dolaylı sahte belgelendirme iddialarıyla açılan kamu davası, hayır kurumlarına ödenecek 5 bin ile 10 bin euro arasında değişen tutarlarda para cezaları verilerek düşürüldü. Diğer iki Opel çalışanına yönelik davalar da küçük çaplı kusurlar nedeniyle ek bir şart aranmaksızın düşürüldü.

VOLKSWAGEN EMİSYON SKANDALI NEDENİYLE 32 MİLYAR EURO ÖDEDİ

Eylül 2015'te istemeden "Dieselgate" olarak bilinen emisyon skandalını başlatan Almanya'nın en büyük otomobil imalatçısı Volkswagen de, büyük oranda ABD'de olmak üzere para cezası, tazminat ve mahkeme masrafı için şimdiden 32 milyar euro ödedi.

Almanya'da geçen yıl Haziran ayında sona eren toplu davada, 240 binden fazla dava anlaşmayla sonuçlandırılmıştı. Volkswagen, otomobilleri etkilenen müşterilere 750 milyon euronun üzerinde ödeme yaptı. Eski CEO Martin Winterkorn dahil eski Volkswagen yöneticilerine yönelik ayrı bir davanın 2023'e kadar sürmesi bekleniyor.

Alman otomobil üreticisi Opel, egzoz emisyon düzeylerini manipüle ettiği gerekçesiyle ceza ödedi

Kaynak: Xinhua

Son Dakika Ekonomi Alman otomobil üreticisi Opel, egzoz emisyon düzeylerini manipüle ettiği gerekçesiyle ceza ödedi - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Emekli polis, cüzdanının bulunması için gittiği polis merkezinde havaya ateş açtı 13:21 Emekli polis, cüzdanının bulunması için gittiği polis merkezinde havaya ateş açtı Göçmenlerin sınırdan geçişini sağlamak için askerlerin gözüne lazer tuttular 13:12 Göçmenlerin sınırdan geçişini sağlamak için askerlerin gözüne lazer tuttular Ailesi çadır kurduğu esnada ortadan kaybolan kız çocuğundan 4 gündür haber alınamıyor 12:45 Ailesi çadır kurduğu esnada ortadan kaybolan kız çocuğundan 4 gündür haber alınamıyor
Uzaylılarla ilgili ABD'den ürküten ima geldi 12:42 Uzaylılarla ilgili ABD'den ürküten ima geldi Sosyal medya fenomeni Simge Barankoğlu, gözaltına alındı 12:05 Sosyal medya fenomeni Simge Barankoğlu, gözaltına alındı Elon Musk'ın iş görüşmesinde sorduğu soru ortaya çıktı 11:20 Elon Musk'ın iş görüşmesinde sorduğu soru ortaya çıktı
AK Parti'den Şehit yakını ve belediye işçisini makam odasından kovan belediye başkanı için ilk açıklama 10:53 AK Parti'den Şehit yakını ve belediye işçisini makam odasından kovan belediye başkanı için ilk açıklama Çalışacak eleman bulamamaktan şikayetçiler! İkitelli OSB'de çalışacak 50 bin işçi aranıyor 10:24 Çalışacak eleman bulamamaktan şikayetçiler! İkitelli OSB'de çalışacak 50 bin işçi aranıyor
09:05
Advertisement