Atatürk Havalimanı'nda Havacılık Eğitim Fuarı Açıldı - Son Dakika

Atatürk Havalimanı'nda Havacılık Eğitim Fuarı Açıldı

Son Güncelleme: 02.06.2023 13:51

Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen IFTE Havacılık Eğitim Fuarı 2023 kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuar, havacılık sektörü profesyonelleri, meraklıları ve yenilikçi teknolojilere ilgi duyanları bir araya getiriyor. Pilot, kabin memuru, teknisyen ve yer hizmetleri personeli ihtiyacını gidermek isteyen havacılık şirketleri, eğitim kurumları ile buluşuyor. Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Kemal Yüksek, fuarın önemine vurgu yaparak, Türk Sivil Havacılık olarak yeni sivil havacılık modelini anlamlı, güvenilir ve doğru sertifikalar üzerinden yürüteceklerini belirtti.

Atatürk Havalimanı'nda Havacılık Eğitim Fuarı açıldı

İSTANBUL - Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen IFTE Havacılık Eğitim Fuarı 2023 kapılarını ziyaretçilere açtı.

Atatürk Havalimanı'nda Dış Hatlar Terminalinde düzenlenen IFTE Havacılık Eğitim Fuarı 2023 kapılarını ziyaretçilere açtı. 4 Haziran tarihine kadar açık olacak fuar, sektör profesyonelleri, havacılık meraklıları ve yenilikçi teknolojilere ilgi duyanları buluşturuyor. Başta pilot olmak üzere kabin memuru, teknisyen ve yer hizmetleri personeli ihtiyacını gidermek isteyen havacılık şirketleri, sektöre insan kaynağı yetiştiren eğitim kurumları ile bir araya geliyor. Fuar, uluslararası sektör liderleri, havayolu şirketleri, havacılık eğitim kurumları, teknoloji sağlayıcıları ve havacılıkla ilgilenen herkesin bir araya gelmesi için fırsat sunuyor.

Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Kemal Yüksek, "İFTE havacılık eğitim fuarıdır. Sürekli düzenleniyordu ama pandeminin araya girmesiyle sekteye uğradı. Türk Sivil Havacılık olarak yeni sivil havacılık modelimizi anlamlı, güvenilir ve içeriği doğru sertifikalar üzerinden yürüteceğiz. Bu model eğitimi merkez alan, üs alan bir yaklaşımla hayata geçiriliyor. Bizde bu fuara güç vermek için katılmak istedik. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın göstermiş olduğu büyük Türkiye yüzyılı konseptinde Türk Sivil Havacılık olarak bizden yardım ve destek bekleyen, havacılığını olgunlaştırıp otoritesini kurmak isteyen tüm ülkelere yaymayı amaçlıyoruz. Burası lisansları oluşturan sertifikaların uygun maliyetlerle rahat alınabileceği bir platform. Emniyet ve güvenliği esas alacak inşa eden yeni bir sivil havacılık yaklaşımını hayata geçirdi. Bu, dünyada tektir. Özellikle balkan ülkelerinden ve Türki cumhuriyetlerinden başlayarak devam eden, yüz yüz elli ülkeyi içine alan bir yazılım merkezli havacılık sertifikasyonlarının yönetildiği mekanizmayı hayata geçiriyoruz" dedi.

Pilot açığıyla ilgili konuşan Kemal Yüksek "Yüksek seviyelerdeki talep açığının vurgulanması noktasında fuar önem taşıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olarak nasıl modelleneceği ile ilgili bir yaklaşımımız var. Ülkemizde pilotluğu yüksek kalitede kolay erişilebilen, dünyada kabul görülen bir yapıya kavuşturmak istiyoruz. Bununla ilgili teorik yapımız hazır. Pratik uygulamamızda da yüzde 70 seviyelerine geldik. Bir kaç ay içerisinde de bunu hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu.

İlerde pilot olmak isteğini söyleyen Muhammed Esat Sarıkaya "Buraya gelecek hakkında kafamda olan çizebilmek için, havacılık hakkında bilgi edinebilmek için geldim. Okuldaki arkadaşlarımla beraber geziye geldim. Stantları gezerek bilgi ediniyoruz. Şimdi de arkadaşlarımla geri kalan stantları gezeceğiz" ifadelerini kullandı.

Fuara okul gezisiyle gelen Kerim Çınar Akkaya, "Buraya okul gezisi için geldik. Uçak bakim bölümünde okuyoruz. Kendimize bir şeyler katmaya geldik. İlerde uçak teknisyeni olmak istiyorum. Bilgi edinmek içim stantları geziyorum. Stantlarda gezip okulumuzun tanıtımını yaptık. Kendimize de yol çizdik" dedi.

Fuarda stant açan bir üniversitenin Havacılık Kulübü Başkanı Ceylin Koçoğlu "Havacılık kulübümüzle sivil havacılık kabin hizmetleri olarak geldik. Kulübümüz aslında kabin hizmetleri programına yönelik etkinlikler çıkarmakla beraber bir kabin memurunun gerekli bütün yetkinliklere sahip olmasıyla alakalı işe giriş aşamasında çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Teknik becerilerin yanında sosyal becerilere de önem veriyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Atatürk Havalimanı'nda Havacılık Eğitim Fuarı Açıldı - Son Dakika


Advertisement