Avrupa'da sıkıntı büyüyor! Doğal gaz fiyatı bir haftada yüzde 20 yükseldi - Son Dakika

Avrupa'da sıkıntı büyüyor! Doğal gaz fiyatı bir haftada yüzde 20 yükseldi

16.08.2022 14:18
Avrupa'da sıkıntı büyüyor! Doğal gaz fiyatı bir haftada yüzde 20 yükseldi

Avrupa'da 9 Ağustos Salı günü kapanışta 192,18 avrodan işlem gören doğal gazın megavatsaat fiyatı bugün yaklaşık yüzde 20 artışla 230,65 avroya ulaştı. Fiyat artışında Rusya'dan Avrupa'ya giden gaz miktarının azalması ve Kuzey Akım 1 hattında yakın zamanda normal akış seviyesine dönülemeyeceği endişesi etkili oldu.

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören eylül vadeli gaz kontrat fiyatı, bugün megavatsaat başına 230 avrodan işleme açıldı. Doğal gazın geçen hafta salı günü 192,18 avrodan kapanan megavatsaat fiyatı bugün saat 12.20'de 230,65 avroya çıktı. Böylece, doğal gazın megavatsaat fiyatı bir haftada yaklaşık yüzde 20 arttı.

ENDİŞE DEVAM EDİYOR

Fiyat artışında Rusya'dan Avrupa'ya iletilen doğal gaz miktarının düşük seyretmesi ve Kuzey Akım 1'in yakın zamanda normal akış seviyesine dönmeyeceği endişesi etkili oldu. Yaz mevsiminin çok sıcak geçmesi nedeniyle bölgedeki nehirlerin kuruması ve arz sıkıntısı yaşayan Avrupa'da talebin artmaya devam etmesi de fiyatların artışını destekledi.

YORUMLAR
500
Putin'den gerilimi artıracak hamle! Avrupa'nın en büyük santralini Ukrayna'dan alıp Rus mülkiyetine dahil etti Putin'den gerilimi artıracak hamle! Avrupa'nın en büyük santralini Ukrayna'dan alıp Rus mülkiyetine dahil etti Rusya, Litvanya'nın Moskova Maslahatgüzarı'nı 'istenmeyen kişi' ilan etti Rusya, Litvanya'nın Moskova Maslahatgüzarı'nı 'istenmeyen kişi' ilan etti Ukrayna ordusu Herson bölgesinde bir köyde daha yeniden kontrolü sağladı Ukrayna ordusu Herson bölgesinde bir köyde daha yeniden kontrolü sağladı
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Avrupa'da sıkıntı büyüyor! Doğal gaz fiyatı bir haftada yüzde 20 yükseldi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement