Kesmek yerine aşıladığı verimsiz ayva ağacından şimdi üç çeşit meyve alıyor - Son Dakika

Kesmek yerine aşıladığı verimsiz ayva ağacından şimdi üç çeşit meyve alıyor

06.10.2020 10:38

Trabzon'da emekli bir akademisyen evinin bahçesinde verim alamadığı ayva ağacını kesmeye kıyamayıp farklı meyveler aşılayınca tek ağaçta 3 farklı meyve yetiştirdi.

Trabzon'un Ortahisar ilçesi Akyazı mhallesi sakinlerinden Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden emekli İngilizce okutmanı Kenan Koç, evinin bahçesinde bulunan ve meyve vermeyen ayva ağacını kesmeye kıyamadı. Ağaca muşmula, elma ve 2 çeşit armuttan çelik aşı yapan Koç, bugünlerde ağaçtaki farklı meyveleri görünce çok heyecanlandığını söyledi.

Kesmek yerine aşıladığı verimsiz ayva ağacından şimdi üç çeşit meyve alıyor

"KESMEK YERİNE BU ŞEKİLDE DEĞERLENDİRDİM"

Aşıladığı ayva ağacında muşmula, elma ve armut çeşitlerinin bulunduğunu belirten Koç, "Genelde ayva ağacını kaliteli verim olsun diye muşmula aşısı yapılır. Ben de ayva ağacını dibinden aşıladım. Ağaçta elma, armut gibi meyvelerin olabileceğini düşünerek denedim. Ayva ağacı verim vermediği için ben de kesmeyerek bu şekilde değerlendirdim. Bu ağacımızda ayvadan başka hepsi var. Ağaçta, muşmula, armudun çeşitlerinin yanı sıra elma da vardı. Elmanın sonu geldiği için bitti" dedi.

Kesmek yerine aşıladığı verimsiz ayva ağacından şimdi üç çeşit meyve alıyor

"BENİM UYGULADIĞIM AMATÖRCE BİR OLAY"

Ağaçta farklı meyveleri görünce heyecanlandığını belirten Koç, "Benim uyguladığım amatörce bir olay. Çelik aşısı yapıyorum diğer aşıları pek bilemiyorum. Bunu sadece ayva ağacına uyguladım. Genelde elma, armut, muşmula, ayvaya uygulanabilen meyveler. Ağaçtaki meyveleri görünce heyecanlandım, insana mutluluk veriyor. Ağaçlarda değişik meyveler, kirazlarda da olabiliyor. Örneğin golden elma, sarı elma, kırmızı elma aynı ağaçta farklı cins meyve olabiliyor" diye konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR (4)
  • bilgiç: çekirdek yapısı birbiriyle uyumlu tüm meyveler birbirleri ile aşı olabilir ve hiçte HARAM olmaz Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
  • Yaz Adın: Ellerin dert görmesin amcacım Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
  • korkusuz: yanlış cinsi cinsine uymayan aşılama sistemi haramdır ve de günahı var bunun vebalini ödersin Cevap Yaz 4 8 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Ekonomi Kesmek yerine aşıladığı verimsiz ayva ağacından şimdi üç çeşit meyve alıyor - Son Dakika


Advertisement