Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Çalışkan: "Arz fazlalığı yumurta fiyatlarındaki artışa sebep oldu" - Son Dakika
Ekonomi

Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Çalışkan: "Arz fazlalığı yumurta fiyatlarındaki artışa sebep oldu"

Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Çalışkan: "Arz fazlalığı yumurta fiyatlarındaki artışa sebep oldu" Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Çalışkan, ihracat açığından yüzde 50'ye varan oranda bir düşüş yaşandığını belirtti Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Çalışkan,...

18.01.2021 13:03  Güncelleme: 13:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Çalışkan: "Arz fazlalığı yumurta fiyatlarındaki artışa sebep oldu"

Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Çalışkan, ihracat açığından yüzde 50'ye varan oranda bir düşüş yaşandığını belirtti

HATAY - Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Çalışkan, yumurtadaki fiyat artışı ile ilgili olarak, "Arz fazlalığı neticesinde üretici maliyetin çok altında zararına satış yaptı. Bundan dolayı ülkemizde değişik yansımalar oldu. Bunlardan bir tanesi de yumurta fiyatlarındaki aşırı artış" dedi.

Necmettin Çalışkan, son zamanlarda artan yumurta fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, bunun nedeninin üreticinin çok para kazanmasının olmadığını, tam aksine bir enkaz neticesinde bu durumla karşı karşıya kalındığını söyledi. Çalışkan, "Tabi 2020 yılı, ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu korona krizi birlikte büyük krizlerle geçti. Tavukçuluk sektöründe krizlerin olmasının farklı sebepleri de var. Bunların başında korona krizi gelirken, korona ile birlikte 2020 yılı için ülkemizde ki 60 milyon turist beklentisi 10 milyonun altında gerçekleşti. Yurda dönüş yapacak olan gurbetçilerimiz ortalama 1 ile 3 ay arasında kalırken bu dönem yalnızca acil ihtiyacı olanlar bir haftalığına gelip döndü. Bunun dışında ülkemizde okulların tatil olması ile birlikte tüketici kitlesi ciddi bir daralmaya ulaştı. Dünyada krizin neticesinde pek çok ülkeye uçuşlar durduruldu, sınır kapıları kapatılınca ürünlerin sevkine de engel oluştu" diye konuştu.

Arz fazlalığı neticesinde üreticinin maliyetin çok altında zararına satış yaptığını vurgulayan Çalışkan, şöyle devam etti:

"Tavukçuluk sektörü canlı hayvan sektörü üzerine çalıştığı ve bu sektörde devamlılık söz konusu olduğu için bir yılı aşkın süredir tavukçuluk sektörü ciddi bir krizde. Bundan dolayı ülkemizde değişik yansımalar oldu. Bunlardan bir tanesi de yumurta fiyatlarındaki aşırı artış. Bunun nedeni üreticinin çok para kazanması değil, tam aksine bir enkaz neticesinde bu durumla karşı karşıyayız. Geçtiğimiz birkaç aylık süreç içerisinde ülkemizde yüzlerce yumurta üreticisi iflas etti. Bu iflaslar neticesinde hayvanlar kesildi, arz daralması oluştu yumurtalarda. Arz daralması oluşunca fiyatlara yansıdı."

İhracat açığında yüzde 50'ye varan bir düşüş olduğunu belirten Çalışkan, "Biz 2019 yılını 2020 yılı ile mukayese ettiğimiz de ihracat açığından yüzde 50'ye varan oranda bir düşüş söz konusu olduğun net bir şekilde görürüz. Bu sektör emeği yoğun bir sektördür. Bu sektöre destek verilmesi gerekir. Bahsettiğimiz destek, sadece dünya şartlarında üretim yapabilmektir. Dünyadaki hammadde fiyatları neyse Türkiye'de de o fiyatlardan tüketim yapabilmektir" dedi.

Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Çalışkan: "Arz fazlalığı yumurta fiyatlarındaki artışa sebep oldu"
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Beyza Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Çalışkan: 'Arz fazlalığı yumurta fiyatlarındaki artışa sebep oldu' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı: Ülke İş birliği Çerçevesi iddiaları asılsız
  16:43 Hazine ve Maliye Bakanlığı: Ülke İş birliği Çerçevesi iddiaları asılsız

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, Dünya Bankası ve Türkiye arasındaki beş yıllık iş birliğinin yol haritası niteliğindeki Ülke İş birliği Çerçevesi dokümanına ilişkin sosyal medyada dolaşan iddiaların asılsız ve mesnetsiz olduğunu bildirdi. Dünya Bankası kaynakları proje amacının dışında kullanılmıyor ve kredilerin İstanbul sözleşmesi ve LGBT ile ilişkisi bulunmamaktadır.

 • Kastamonu Valisi Meftun Dallı: 'Kurumlarımızın devam edecek, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırımları mevcut'
  16:39 Kastamonu Valisi Meftun Dallı: 'Kurumlarımızın devam edecek, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırımları mevcut'

  Kastamonu Valisi Meftun Dallı, depremden etkilenen illere yönelik çalışmalara rağmen Kastamonu'daki projelerin devam edeceğini belirtti. Vali Dallı, ilimizle ilgili bu yıl başlayacak pek çok yatırım olduğunu söyledi.

 • Özgür Özel:
  16:21 Özgür Özel: "Hatay Halkının İradesine Sahip Çıkmaya Bu İşin Peşini Bırakmamaya Devam Edeceğiz" (3)

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimlerin ardından TBMM'de ilk grup toplantısını yaptı. Özel, seçim sürecinde partisini birinci parti çıkarmada emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başladı. Hatay'da seçimlerin yenilenmesi için YSK'ya yaptıkları ''tam kanunsuzluk'' başvurusuna da değinen Özel, "Bu itirazları reddedenler şimdi tam kanunsuzluğun daniskansına bakalım ne cevap vereceklerdir. Halkın iradesi sakatlanmıştır. Hatay halkının iradesine sahip çıkmaya bu işin peşini bırakmamaya devam edeceğimizin altını bir kez daha kalın çizgilerle çiziyorum. Hatay bizim kişisel, milli meselemizdir" dedi.

 • Hazine ve Maliye Bakanı ile TCMB Başkanı ABD'ye gidiyor
  16:19 Hazine ve Maliye Bakanı ile TCMB Başkanı ABD'ye gidiyor

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası'nın bahar toplantılarına katılmak üzere ABD'ye gidiyor. İkili görüşmeler yaparak yatırımcılarla buluşacaklar.

 • Muğla'dan Uluslararası Pazarlara Açılan Yerel Üretim Portakal ve Domatesler
  16:04 Muğla'dan Uluslararası Pazarlara Açılan Yerel Üretim Portakal ve Domatesler

  Muğla'nın Ortaca ilçesinde üretilen yerel üretim portakal ve domatesler, uluslararası karantina standartlarını aşarak dünya pazarlarına açılıyor. Türkiye'nin tarım potansiyelini gözler önüne seren bu ürünler, Rusya, Ukrayna, Polonya ve Avusturya'ya ihraç edilecek. Ürünler, Bitki Sağlık Sertifikaları ile donatılarak, Türkiye'nin tarım kalitesini temsil etmeye hazır hale getirildi.

 • Siirt'te üreticilere yüzde 75 hibeyle 125 bin fıstık fidanı dağıtıldı
  15:59 Siirt'te üreticilere yüzde 75 hibeyle 125 bin fıstık fidanı dağıtıldı

  Siirt'te, Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla hayata geçirilen 'Siirt Fıstığı Üretiminin Artırılması Projesi' kapsamında üreticilere yüzde 75 hibeyle 125 bin fıstık fidanı dağıtıldı. Vali Kemal Kızılkaya, programda yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılığın Siirt'in kalkınma lokomotifi olduğunu belirtti ve devletin üreticilere önemli destek ve fırsatlar sunduğunu vurguladı.

 • Şanlıurfa, 9 günlük bayram tatili süresince 500 bin ziyaretçi ağırladı
  15:57 Şanlıurfa, 9 günlük bayram tatili süresince 500 bin ziyaretçi ağırladı

  Türkiye'de 9 günlük bayram tatili süresince yaklaşık 500 bin ziyaretçi, Şanlıurfa'ya akın etti. Kentte yoğunluk yaşanırken, esnaf da memnun oldu. Şanlıurfa Turist Rehberleri Odası Genel Sekreteri Müslüm Çoban, yıl sonunda 2 milyon ziyaretçi sayısını geçeceklerini belirtti. Esnaf da yoğunluktan dolayı siparişleri yetiştirmekte zorlandıklarını ifade etti.

 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı: Bodrum'un su sorunu çözülmeli
  15:50 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı: Bodrum'un su sorunu çözülmeli

  Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, Bodrum'un su sorununun çözülmesi için kayıp kaçakları minimize edecek, çevre ve insan sağlığı açısından ve su kalitesini de yüksek tutarak maliyetleri minimize edecek çözümlerin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Özçelik, turizm sezonunun başlaması ve artan sıcaklıklarla birlikte Bodrum'un içme suyu kullanma suyu ve sulama suyu açısından oldukça kritik bir döneme doğru girdiğini söyledi.

 • Çay Üreticileri Budama Yapmazsa ÇAYKUR'a Çay Satamayacak
  15:41 Çay Üreticileri Budama Yapmazsa ÇAYKUR'a Çay Satamayacak

  Çay Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Mavi, bu yıl budama yapmayarak çayını ÇAYKUR'a değil de özel sektöre satmayı düşünen üreticileri uyararak 'Ayağımızı denk alalım. Üreticiler budamalarını yapsınlar' dedi. Havaların ısınması ile çay üreticileri gübreleme ve budama işlemleri için çay bahçelerine girmeye başladı. ÇAYKUR'a çay satmak için üreticilerin çay tarım arazilerinin 10'da 1'ini budamak zorunda olduğunu hatırlatan Mavi, bu işlemi gerçekleştirmeyen üreticilerin ise her yıl olduğu gibi bu yıl da ÇAYKUR'a çay satamayacağını uyarısında bulundu.


Advertisement