Çalışacak eleman bulamamaktan şikayetçiler! İkitelli OSB'de çalışacak 50 bin işçi aranıyor - Son Dakika

Çalışacak eleman bulamamaktan şikayetçiler! İkitelli OSB'de çalışacak 50 bin işçi aranıyor

13.11.2021 10:24

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, Avrupa ülkelerinin Çin'den Türkiye'ye yönelmesi ve rekor ihracatla artan üretim talebine yetişemiyor. İşçi bulamamaktan dert yanan İkitelli OSB Başkanı Mahmut Mustafa Aydın, maaşların yüksek olduğunu belirterek, "Bugün buraya 50 bin kişi gelsin hepsi işe girer" dedi.

İhracat ve büyümedeki artış, Türkiye'nin en fazla nüfusuna sahip şehri olan İstanbul'da bile çalıştıracak işçi bulmayı zorlaştırdı, 35 bin işletmenin bulunduğu İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde 50 binden fazla işçi açığı oluştu.

ASGARİ ÜCRETTEN YÜKSEK MAAŞ

Konuya ilişkin Yeni Şafak'a bilgi veren İkitelli Organize Sanayi Başkanı Mahmut Mustafa Aydın, "İkitelli OSB'de hali hazırda 400 bin kişi çalışıyor, 35 bin işletmemiz var. Özellikle salgından sonra Avrupa ülkeleri siparişlerini Çin'den Türkiye'ye kaydırmaya başladı. Bunun yanında dünyanın her noktasından sipariş geliyor. Sanayi elektrik tüketimimiz de inanılmaz bir şekilde arttı. Tüm bunlara bağlı olarak üretim talebi arttı, bu talebi karşılayabilmek için haliyle iş gücü ihtiyacı oluştu ancak işletmecilerimiz çalıştıracak adam bulamıyor, tüm işletmecilerimiz aynı şeyden şikayetçi. İnanın burada mülteciler olmasa sanayi dönmez, onlar çalışıyor. Asgari ücret diye bir şey de yok, ücretler yüksek, bugün buraya 50 bin kişi gelsin hepsi işe girer." dedi.

İkitelli OSB Başkanı'ndan ses getirecek mesaj: Bugün buraya 50 bin kişi gelsin hepsi işe girer

HER YER İŞ İLANIYLA DOLU

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde her yer iş ilanlarıyla dolu. Organize Sanayi Bölgesindeki ağaçlara, direklere, duvarlara ve iş yerlerinin camlarına tornacı, muhasebeci, üretim elemanı, temizlik işçisi, paketlemeci, şoför, vasıflı, vasıfsız işçi gibi muhtelif binlerce iş ilanı asılı. PVC sektöründe üretici olan Nevzat Tunca da, "Şu an 45 kişi ile üretim yapıyoruz, tam kapasitemiz 65 kişi, 20 işçiye ihtiyacımız var. 4 bin lira, AGİ, sigorta, yol ve yemekle iş başlangıcı yaptırıyoruz ama maalesef işçi bulmakta zorlanıyoruz. Bizim insanımız iş beğenmiyor" dedi.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde bağlantı ürünleri tedarikçisi olan Uğur Güngör, bu yılki siparişlerin geçen yıla oranla yüzde 80 arttığını belirtti. Güngör, "İşlerimizde gözle görülür bir yükseliş var, tüm sanayide durum böyle, siparişler inanılmaz bir şekilde artıyor, yetişmekte güçlük çekiyoruz" dedi.

İkitelli OSB Başkanı'ndan ses getirecek mesaj: Bugün buraya 50 bin kişi gelsin hepsi işe girer

MESLEK LİSELERİ ARTIRILMALI

İmalat sektöründe lazer kesimi yapan bir başka işletmeci de pandemi öncesine göre büyük bir hareketliliğin olduğunu, başta Avrupa'dan olmak üzere yurt dışından sipariş yağdığını belirtti. Salgın öncesi 50 kişi çalıştırırken şu an bu sayıyı 70'e çıkardıklarını ancak daha fazla işçiye ihtiyaç duyduklarını belirtti. Özellikle ara eleman problemi yaşadıklarını belirten işletmeci, bu kapsamdaki ihtiyaçlarının karşılanması için OSB'lerde açılan meslek liselerinin doğru bir adım olduğunu dile getirdi, bu meslek liselerinin sayısının artırtılması gerektiğini savundu.

YORUMLAR (6)
  • Erdoğan Güven: Ben Türkiye'nin en büyük kurumsal türk şirketinde çalışıyorum.. Türk şirketleri kadar sömüren dünyada başka şirket yok. Sinekten ne kadar yağ çıkarırsak o kadar iyidir zihniyetindeler. İstifa etmeye gittiğinde biz senin maaşını düzeltelim sen kal derler. Adama o zaman sorarlar bugüne kadar aklın nerdeydi maaşımda düzeltme yapmak için derler adama . O zaman da iş işten geçer. Bir de şu aramızdaki biat eden şükürcüler yok mu. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Ali Dirali: 12 saat yalan. Haftalık 45 saat çalışma var. Şikayet et ssk ya firmayı bak neler yapıyor . Siz gençler 2002 ye kadar çalışma şartlarını maaşları bilmediğiniz için şimdi hiç bir şeyi beğenmiyorsunuz. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Erdoğan Güven: Türk şirketleri için bunlar iyi günler. Aslında bu pandemi dünyadaki bütün çalışanlara iyi bir ders verdi. Şirketlerin ,patronların ve devletlerin hiçbir zaman modern kölesi olmayacağız. Amerika'da arka arkaya yığınlarla insanlar işlerinden istifa ediyorlar. İnsanlar şöyle düşünmeye başladı artık; iki günlük ömrüm var, iki kuruşluk maaşa neden köle olayım diyip işinden istifa ediyorlar. İşverenlere şu sözüm var;mülteciler nereye kadar sizi kurtaracak. Buyrun devam edin. 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Ekonomi Çalışacak eleman bulamamaktan şikayetçiler! İkitelli OSB'de çalışacak 50 bin işçi aranıyor - Son Dakika Ekonomi


Advertisement