"Çin'in Likidite Riskinin Hong Kong Bankalarına Yayılma Riski Sınırlı" - Son Dakika

"Çin'in Likidite Riskinin Hong Kong Bankalarına Yayılma Riski Sınırlı"

26.06.2013 13:27
"Çin'in Likidite Riskinin Hong Kong Bankalarına Yayılma Riski Sınırlı"

Fitch, Çin’de son zamanlarda yaşanan likidite riskinin Hong Kong bankalarına yayılma riskinin sınırlı olduğunu açıkladı

İSTANBUL (AA) Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Çin'de son zamanlarda yaşanan likidite riskinin Hong Kong bankalarına yayılma riskinin sınırlı olduğunu açıkladı.

Reyting kuruluşundan yapılan yazılı açıklamada, "Çin'in likidite riskinin Hong Kong bankalarına yayılma riski sınırlı. Çin'deki sıkı bankalar arası piyasasından kaynaklanabilecek riskin Hong Kong bankalarına yayılma riski Çin'in likidite sıkılaştırmasının yoğunlaşmaması ve sürdürülmemesi halinde sınırlı olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hong Kong bankalarının küçük bir kısmının renmimbi pozisyonu etkinin yönetilebilir seviyede olacağını gösteriyor. Biz Hong Kong bankalarından bir miktar renminbinin çıkışını bekliyoruz.  Bu finansmanın kullanım fırsatlarının kısıtlı olması sebebiyle bu çıkış bütüne yayılmış değil."

Açıklamada, "Hong Kong Doları ve ABD Doları likiditesi Hong Kong bankaları için çok daha önemli. Hong Kong bankalarının bilançosu ağırlıklı olarak Hong Kong Doları ve ABD Doları'ndan oluşuyor. Bu piyasalar Çin'deki durumdan kaynaklanan sadece sınırlı bir bulaşma etkisine maruz kaldı"  ifadelerine yer verildi.

Fitch'in açıklamasında, "Özellikle Merkez Bankası'nın piyasa oranlarının daha makul seviyelere ulaşması için rehberlik edeceğini açıklamasının ardından Çin'deki likidite sıkılaştırmasının daha fazla devam etmesini beklemiyoruz. Merkez Bankası bankalararası oranların yükselmesine neden olan mevsimsel faktörlerin ortadan kalmasını bekliyor" ifadelerini kullanıldı - İstanbul

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Ekonomi 'Çin'in Likidite Riskinin Hong Kong Bankalarına Yayılma Riski Sınırlı' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement