Çin Menşeli Gazla Çalışan Anında Su Isıtıcıların İthalatında Dampinge Karşı Korunma Önlemi - Son Dakika
Ekonomi

Çin Menşeli Gazla Çalışan Anında Su Isıtıcıların İthalatında Dampinge Karşı Korunma Önlemi

Ekonomi Bakanlığı, Çin menşeli gazla çalışan anında su ısıtıcılarının ithalatında yüzde 20.12 ile yüzde 59.65 oranlarında değişiklik gösteren oranlarda dampinge karşı korunma önlemi uygulanmasına karar verdi.

11.07.2014 12:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ekonomi Bakanlığı, Çin menşeli gazla çalışan anında su ısıtıcılarının ithalatında yüzde 20.12 ile yüzde 59.65 oranlarında değişiklik gösteren oranlarda dampinge karşı korunma önlemi uygulanmasına karar verdi.

Ekonomi Bakanlığı'nın İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Türk Demir Döküm Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından sunulan ve diğer yerli üreticiler Baymak Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Emas Makina Sanayi A.Ş. tarafından desteklenen başvuru, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu (Kurul) tarafından değerlendirildi ve Çin menşeli "gazla çalışan anında su ısıtıcıları" ürününe yönelik damping soruşturması yapıldı. Soruşturma sonucunda, soruşturmaya konu ülke menşeli ithalatın dampingli olduğu ve yerli üretim dalında maddi zarara yol açtığı ve her ikisi arasında illiyet bağının mevcut olduğu tespit edildi. Bu nedenle, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu'nun kararı ve Ekonomi Bakanı'nın onayı ile Çin menşeli gazla çalışan anında su ısıtıcılarının Türkiye'ye ithalatında uygulanacak dampinge karşı kesin önlem belirlendi. Buna göre dampinge karşı önlem olarak Guangdong Vanward New Electric Co. Ltd.şirketinin ürünlerinde dampinge karşı korunma önlemi olarak CIF bedelinin yüzde 53.41'i, Zhongshan Vatti Gas Appliance Stock Co. Ltd. şirketinin ürünlerinde dampinge karşı korunma önlemi olarak CIF bedelinin yüzde 51.38'i, Guangdong Macro Gas Appliance Co. Ltd.şirketinin ürününlerinde dampinge karşı korunma önlemi olarak CIF bedelinin yüzde 43.12'si, Ariston Thermo China Co. Ltd.şirketinin ürünlerinde dampinge karşı korunma önlemi olarak CIF bedelinin yüzde 20.12'si, diğerlerinde yüzde 59.65'i kadar uygulanacak. Tebliğ bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Çin Menşeli Gazla Çalışan Anında Su Isıtıcıların İthalatında Dampinge Karşı Korunma Önlemi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Marmaris'te Yeni Turizm Sezonu Hazırlıkları Başladı
  23:49 Marmaris'te Yeni Turizm Sezonu Hazırlıkları Başladı

  Muğla'nın turizm kenti Marmaris'te yeni sezon hazırlıkları hız kazandı. İlk turist kafilesi 10 Mart'ta gelecek. İşletmeciler tadilatları tamamlamak üzere ve oteller Nisan ayında misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Geçen sezonki kazançlar yenileme çalışmaları için kullanıldı. GETOB Başkanı, 2023 sezonunun beklentilerin üzerinde geçtiğini belirtti ve erken rezervasyon fırsatlarını vatandaşlara tavsiye etti.

 • Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi
  23:07 Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi

  Kuşadası'na dünyanın en büyük yolcu gemilerinden biri olan Sun Princess ile turistler ve mürettebat geldi. Başkan Ömer Günel, gemi kaptanı ve şirket yöneticileriyle bir araya gelerek hediyeler takdim etti.

 • Gözler Kabine Toplantısı'nda! Masada vatandaşın belini büken gıda fiyatları var
  22:33 Gözler Kabine Toplantısı'nda! Masada vatandaşın belini büken gıda fiyatları var

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Beştepe'de toplanacak. Mart ayının ilk Kabine Toplantısı'nda ramazan ayı öncesi et ve gıda fiyatları, iç ve dış politikadaki gelişmeler, yerel seçim, öğretmen atamaları, ekonomide son durum ve ABD'den F-16 savaş uçağı tedarikinde gelinen nokta masaya yatırılacak.

 • Erken çiçek açan meyve ağaçları üreticiyi endişelendiriyor
  21:49 Erken çiçek açan meyve ağaçları üreticiyi endişelendiriyor

  Kırklareli'de hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi sebebiyle meyve ağaçları erken çiçek açmaya başladı. Üreticiler, don riski nedeniyle meyvelerin zarar görebileceğinden endişe duyuyor.

 • Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Yeniköy Biyolojik Arıtma Tesisi'ni ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştüreceğini açıkladı
  21:06 Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Yeniköy Biyolojik Arıtma Tesisi'ni ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştüreceğini açıkladı

  Başiskele Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Yasin Özlü, Yeniköy Biyolojik Arıtma Tesisi'nin yeni dönemde ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürüleceğini duyurdu. Özlü, projelerini tanıttığı programda atık su salınımının engellenmesinde önemli rol oynayan tesisin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle geliştirileceğini belirtti.

 • Cezayir ve İran arasında 5 işbirliği anlaşması imzalandı
  20:55 Cezayir ve İran arasında 5 işbirliği anlaşması imzalandı

  Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin görüşmesinin ardından enerji, medya, spor, turizm ve petrol ile gaz alanlarında 5 işbirliği anlaşması imzalandı. İki liderin özel görüşmesi, Cezayir'deki Muradiye Sarayı'nda gerçekleşti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Piyasa gerçeklerinden kopuk fiyat artışlarına mücadele edeceğiz
  19:47 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Piyasa gerçeklerinden kopuk fiyat artışlarına mücadele edeceğiz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla programı kapsamında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyüme, ihracat ve turizmdeki başarılarından bahsederek, piyasa gerçeklerinden kopuk fiyat artışlarıyla mücadele edeceklerini belirtti. Ayrıca, seçim sonuçlarıyla ülkenin güven ve istikrarının korunduğunu vurguladı ve yerel yönetimlerle işbirliği yaparak deprem hazırlıklarının hızlandırılacağını söyledi.


Advertisement