Daire Başkanı Zengin: "Türkiye'de dernekler 30 milyar TL bütçeye hükmediyor" - Son Dakika
Ekonomi

Daire Başkanı Zengin: "Türkiye'de dernekler 30 milyar TL bütçeye hükmediyor"

Daire Başkanı Zengin: "Türkiye\'de dernekler 30 milyar TL bütçeye hükmediyor"

SAMSUN (İHA) – Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü İşlemler ve Mevzuat Daire Başkanı Adnan Zengin, "Dernek üye sayılarımız Türkiye genelinde yaklaşık 10 milyonu buldu.

13.12.2021 13:43  Güncelleme: 13:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

SAMSUN (İHA) – Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü İşlemler ve Mevzuat Daire Başkanı Adnan Zengin, "Dernek üye sayılarımız Türkiye genelinde yaklaşık 10 milyonu buldu. Yaklaşık 30 milyar TL bütçeye hükmeden bir sektörden bahsediyoruz" dedi.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından 13 şehirde yapılan "Sivil Topluma Rehberlik Çalıştayı" Samsun'da bir otelde düzenlendi. Sivil toplum kuruluşlarına mevzuat değişiklikleri ve kötüye kullanımlara karşı önlemler hakkında bilgilerin verildiği çalıştaya yoğun katılım oldu.

Programın açılış konuşmalarında derneklerle ilgili verileri paylaşan Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü İşlemler ve Mevzuat Daire Başkanı Adnan Zengin, "Samsun'daki dernek sayısına baktığımız zaman 2 binin üzerinde derneği olan Türkiye'de ilk 10 dernek sayısına sahip ilimizden biri tanesi. Bölgenin en hareketli en canlı sivil toplumuna sahip bir şehir. Buradan hareketle Türkiye'nin bütün sivil toplum haritasıyla ilgili bilgi vermek istiyorum. Türkiye'de 122 bin dernek var. Bu 122 bin derneğin hepsi faal, hepsi canlı, hepsi işini yürütmek için son derece gayretli. Kendi çapında da olsa küçük çapta da olsa deva işler çapında da olsa çok hareketli bir sivil toplum var. İşin daha çarpıcı tarafı ise şu: Dernek üye sayılarımız Türkiye genelinde yaklaşık 10 milyonu buldu. 10 milyon üyesi olan bir sektörden bahsediyoruz. Aslında yeterli mi değil. İçerisinde yaklaşık 2 milyon kadın üye var. O da yeterli değil. Bu sektörün hükmettiği bütçeyi söylersem herhalde işin ciddiyeti daha iyi anlaşılacaktır. Yaklaşık 30 milyar TL'lik bir bütçeye hükmeden bir sektörden bahsediyoruz. 30 milyar TL'yi çeviren ve yöneten bir sektör. Daha da güzeli istihdam açısından, STK'lar yaklaşık 35 bin 400 civarında gönüllü üye çalıştırıyor. Yaklaşık 42 bin 800 civarında da fiilen ücretli ve maaşlı çalışanları var" diye konuştu.

Vali Dağlı: "İşini iyi yapanların her zaman yanındayız"

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ise, "Kamunun gücü ile sivil toplum kuruşlarımızın gönüllülüğünü bir araya getirmek suretiyle daha iyi bir ürün nasıl elde edebiliriz, hizmetleri nasıl daha iyileştirebiliriz, nasıl daha iyi kaliteyi artırabiliriz bunları düşünmeliyiz. Yapmamız gereken de budur. Bunda birleştiğimiz sürece ortaya güzel bir ürün çıktığını ve çıkacağını görüyoruz. İşini iyi yapanların her zaman yanındayız. Ama suistimal eden hatta kötüye kullanan; dernek tabelasını, dernek ismini böyle yapanların da her zaman karşısında olacağız. Yani hakkı olmadığı halde yardım toplama yapan veya o mekanları başka amaçlarla, lokaller şeklinde kullananlar bunlarla mücadele etmekte her zaman görevimiz. Yoksa iyinin kıymeti olmaz. Vakıflar, dernekler ve meslek kuruluşları, kar amacı esaslı kuruluşlar değillerdir ve temel niyet, amaç ve esasları hizmettir. Üç kıtaya dağılan eserlerimizin ve Anadolu'yu bize yurt yapan anlayışın altında bu sivil fedakarlık anlayışlarını görürüz. Geçmişte olduğu gibi, yine aynı ruh ve hizmet anlayışı içerisinde fedakarca gayret gösteren sizler gibi çok sayıda dernek ve vakıf kuruluşumuzun günümüzde de hizmet verdiğini görmekten mutluluk duyuyoruz. Daima toplum yararını esas alarak yapacağınız hizmetlerinizin verimli ve bereketli olması temennisiyle hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum" şeklinde konuştu. - SAMSUN

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Daire Başkanı Zengin: 'Türkiye'de dernekler 30 milyar TL bütçeye hükmediyor' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şimşek: Harcamaları kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz
  04:48 Şimşek: Harcamaları kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, harcamaları kontrol etmek ve kesintiye gitmek için çaba göstereceklerini belirtti. Şimşek, enflasyonu düşürmek, mali disiplini sağlamak ve yapısal reformları hayata geçirmek gibi hedeflerinin olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin uluslararası yatırımcıların güvenini yeniden kazandığını ve ekonomide ilerleme kaydedildiğini söyledi.

 • Kayseri'de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton tohum dağıtıldı
  23:17 Kayseri'de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton tohum dağıtıldı

  Kayseri'de düzenlenen törende, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton sertifikalı nohut, aspir, yeşil mercimek, sorgum sudan ve kuru fasulye tohumu dağıtıldı. Kayseri'nin tarım ve hayvancılıkta önemli bir noktada yer aldığı belirtilirken, proje kapsamında son 4 yılda 8 bin ton muhtelif tohum dağıtımı gerçekleştiği ve 400 bin dekar alanın tarımsal üretime kazandırıldığı ifade edildi.

 • TİP İstanbul İl Örgütü, Asgari Ücret Artışı İçin Protesto Etti
  22:03 TİP İstanbul İl Örgütü, Asgari Ücret Artışı İçin Protesto Etti

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul İl Örgütü, hükümete gönderdiği açık mektupta asgari ücretin yılda bir kez artmasını isteyen Merkez Bankası Başkanı ve bu yıl asgari ücrete ikinci bir zam yapılmayacağını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ı Merkez Bankası önünde düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti. TİP üyeleri, Merkez Bankası Başkanı'nın hemen görevden alınmasını istedi.

 • Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde Ayarlama ve Başlatma Safhası Başladı
  19:56 Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde Ayarlama ve Başlatma Safhası Başladı

  Akkuyu Nükleer AŞ Üretim ve İnşaat Organizasyon Direktör Yardımcısı Denis Radchenko, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) ayarlama ve başlatma safhasının santralin ömrü için çok önemli bir aşama olduğunu belirtti. Radchenko, birinci ünitede nükleerle ilgili binalarda ana inşaat çalışmalarının tamamlandığını ve şu anda ayarlama ve başlatma çalışmalarına kapsamlı olarak başladıklarını söyledi. Kontrollerin ardından sıcak ve soğuk deneme aşamasına geçileceğini belirten Radchenko, bu yılın sonuna kadar birinci ünitede ilk test elektrik enerjisini elde etmeyi planladıklarını ifade etti.

 • Söğütlü OSB'de 40 firma ile sözleşme imzalandı
  19:34 Söğütlü OSB'de 40 firma ile sözleşme imzalandı

  Sakarya'nın Söğütlü ilçesinde kurulması planlanan karma organize sanayi bölgesinde yatırım yapmak isteyen 40 firma ile sözleşme yapıldı. Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ön tahsis protokol toplantısı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan yetkililer, yatırımcıların seçimi konusunda titiz davrandıklarını ve Söğütlü OSB'nin şehrin ihracat hedeflerine katkı sağlayacağını belirtti. Yeni OSB'nin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür edildi ve yatırımcı firmalarla ön sözleşme imzalandı.

 • Van TSO, 'K' Türü Yetki Belgesi Verme Yetkisini Tekrar Aldı
  19:19 Van TSO, 'K' Türü Yetki Belgesi Verme Yetkisini Tekrar Aldı

  Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necdet Takva, Van'da her türlü yük taşımacılığı yapanlara 'K' Türü yetki belgesi verme yetkisini tekrar kazandıklarını açıkladı. Uzun süren çalışmalar sonucunda yetkinin geri alınmasıyla Van TSO'nun itibarının geri kazanılacağı ve kullanıcıların işlemlerinin kolaylaşacağı belirtildi.


Advertisement