E-5'in yanında 30 yıldır devam eden organik tarım! Aracı olmadan elden sofralara gidiyor - Son Dakika

E-5'in yanında 30 yıldır devam eden organik tarım! Aracı olmadan elden sofralara gidiyor

26.10.2021 15:12

İstanbul'un göbeğinde, E-5 karayolunun altında, binaların ortasında yer alan 6 dönümlük bahçede, şehir hayatının aksine organik tarım faaliyetleri 30 yılı aşkın süredir sürüyor. Maltepe D-100 karayolunun altında şehrin ortasına kurulan tarım alanı görenleri hayrete düşürüyor. Topraktan çıkan ürünler ilk elden sofralara taşınıyor.

İstanbul'un göbeğinde Maltepe D-100 karayolunun altında, Erol Buyurman isimli vatandaş kurduğu organik bahçesinde tarım yaparak yaklaşık 20 çeşit sebze yetiştiriyor. Araç trafiğinin yoğun olduğu yol üzerinden geçen araç sürücüleri ve vatandaşlar ise şehrin ortasındaki tarım alanını şaşkınlıkla izliyor. Bahçeye ziyarete gelen vatandaşlar ise özellikle pandemi döneminde doğal ürünlere ilgi gösteriyor. Topraktan çıkan ürünler ilk elden sofralara taşınıyor. 38 yıldır bu geleneği sürdürdüklerin söyleyen çiftçi Erol Buyurman, İstanbul'da zor şartlar altında ve devasa binaların arasında tarımla uğraştıklarını belirtti.

İstanbul'un göbeğinde, E-5'in yanında organik tarım!

"YILLAR GEÇTİKÇE BAHÇE SAYISI AZALDI, SADECE BEN KALDIM"

Bahçe sahibi Erol Buyurman, "1983 yılında bu yana İstanbul'da tarım işiyle uğraşıyorum. İlkokulu bitirdik, kendimizi bu işlere verdik. 20 senedir kendi tohumlarımızı kendimiz yetiştiriyoruz. Pandemi döneminde bu ürünler çok ilgi gördü. Marketlere gitmek istemeyen vatandaşlar doğal ürünlere ürünlere yöneldi. Buralara gelmeye başladı. Biz daha çok kadın personellerle çalışıyoruz. Ot alma, ekim yapma ya da çapa gibi işlere kadınların eli daha yatkın oluyor. Aslında İstanbul'da 30 sene önceye döndüğümüzde buralar hep bahçeydi. İstanbul'da doğal tarımla uğraşan çok kişi vardı. Yıllar geçtikçe bahçe sayısı azaldı. Bu çevrede sadece ben kaldım. Biz de elimizden geldiğince sürdürmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

İstanbul'un göbeğinde, E-5'in yanında organik tarım!

ORGANİK BAHÇE HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

6 dönümlük arazide mevsimlik sebzelerin yetiştirildiği alan ise drone ile havadan görüntülendi. Görüntüler adeta Antalya'daki seraları anımsatırken, devasa binaların arasında organik tarım alanı ve seralar manzarasıyla şaşkına çevirdi.

İstanbul'un göbeğinde, E-5'in yanında organik tarım! Aracı olmadan ilk elden satış yapıyor
İstanbul'un göbeğinde, E-5'in yanında organik tarım!
İstanbul'un göbeğinde, E-5'in yanında organik tarım!
E-5'in yanında 30 yıldır devam eden organik tarım! Aracı olmadan elden sofralara gidiyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi E-5'in yanında 30 yıldır devam eden organik tarım! Aracı olmadan elden sofralara gidiyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika: Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu yayınladı! 15 Kasım Pazartesi günü vaka sayıları 20:24 Son Dakika: Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu yayınladı! 15 Kasım Pazartesi günü vaka sayıları Ünlü sanatçı Fedon, 20:08 Ünlü sanatçı Fedon, "Kanser oldu, ölüyor" diyenlere inat denize atladı Son Dakika: Türkiye'de 15 Kasım günü koronavirüs sebebiyle 215 kişi vefat etti, 23 bin 852 yeni vaka tespit edildi 19:37 Son Dakika: Türkiye'de 15 Kasım günü koronavirüs sebebiyle 215 kişi vefat etti, 23 bin 852 yeni vaka tespit edildi
Barcelona'da 'Türk Messi' olacağı düşünülen Emre Demir için ilginç analiz: Messi ile hiçbir alakası yok 19:36 Barcelona'da 'Türk Messi' olacağı düşünülen Emre Demir için ilginç analiz: Messi ile hiçbir alakası yok Bu kadar bilenmesine kimse anlam veremedi! Hollanda'nın tarafını tutan Karadağ'ın hocasından Türkiye'ye yeni bir tehdit 18:56 Bu kadar bilenmesine kimse anlam veremedi! Hollanda'nın tarafını tutan Karadağ'ın hocasından Türkiye'ye yeni bir tehdit Erdoğan'ın konvoyunu durduran araç! Kenara çekip geçmesini beklediler 17:33 Erdoğan'ın konvoyunu durduran araç! Kenara çekip geçmesini beklediler
Patronlardan asgari ücret için talep: Vergiler azaltılmalı 16:35 Patronlardan asgari ücret için talep: Vergiler azaltılmalı Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla katleden şahsın evinin içi ürküttü! 16:20 Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla katleden şahsın evinin içi ürküttü!
Advertisement