Finansal servislerin dijitalleşmesi ve Açık Bankacılık İstanbul'da konuşuldu - Son Dakika

Finansal servislerin dijitalleşmesi ve Açık Bankacılık İstanbul'da konuşuldu

22.10.2021 12:58
Finansal servislerin dijitalleşmesi ve Açık Bankacılık İstanbul'da konuşuldu

Finansal Hizmetler sektörü için çözümler geliştiren Finansal Teknoloji şirketlerinden biri olan Finastra, geçtiğimiz günlerde Türkiye'de Finastra İstanbul Solution Forum'u gerçekleştirdi.

Finansal Hizmetler sektörü için çözümler geliştiren Finansal Teknoloji şirketlerinden biri olan Finastra, geçtiğimiz günlerde Türkiye'de Finastra İstanbul Solution Forum'u gerçekleştirdi. 90'dan fazla üst düzey yönetici, fintech uzmanı, sektör lideri ve danışmanlar bir araya gelerek, Açık Bankacılık, Hizmet Olarak Bankacılık (BAAS), açık platformların potansiyel gücü ve bankacılık sektörünün dijital dönüşümleri gibi önemli başlıklarda değerli iç görüler sunup görüş ve tecrübelerini paylaştılar.

Etkinlikte, açık bankacılık, bankacılık sektörünün, Türkiye'deki Açık Bankacılık standartlarına son şeklini vermek amacı ile verilere erişimin desteklenmesi, bulut gibi teknolojiler, dolandırıcılık tespiti, otomatik kredi oluşturma ve kağıtsız ticaret finansmanı trendlerine de değinildi. Finastra Global Endüstri Lideri ve etkinliğin açılış konuşmacısı Carlos Teixeira şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'nin finans sektörü, dijital dönüşümün kılavuzluğunda hızlı değişimlere ve gelişmeye sahne oluyor. Çağın gereklerini geçmek için bankaların ve finans kuruluşlarının, değişen müşteri tercihlerine odaklanması ve pandemi surecine paralel oluşan yeni taleplere yanıt vermesi gerekiyor. Türkiye'de, gelişmekte olan FinTech teknolojilerini benimseyen inovasyon temelli bir ekonomiyi desteklemek ve inşa etmek için sektörlerin önde gelen isimlerini bir araya getiriyor olmak bizleri çok heyecanlandırıyor."

"DİJİTAL DÖNÜŞÜM REKABET UNSURU OLARAK KULLANIYOR"

Etkinlik kapsamında düzenlenen bir panelin moderatörlüğünü üstlenen Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin ise şunları kaydetti:

"Son on yılda hızlı bir şekilde büyüyen finans sektörü değişmeye devam ediyor. Bulut bilişim teknolojileri, Açık API'ler olarak da bilinen açık uygulama programlama arayüzleri, yapay zeka ve makine öğrenimi, nesnelerin interneti, robotik süreç otomasyonu, blok zinciri teknolojileri ve yenilikçi ödeme çözümleri, bu değişimde büyük rol oynuyor. Finans sektörünün özellikle hibrit bulut kullanımında diğer tüm sektörleri geride bıraktığını görüyoruz. Ekonomide güvenli bir sığınak olarak görülen bankalar, dijital dönüşümü rekabet unsuru olarak kullanıyor. Hatta kimi bankalar finansal teknoloji (fintech) şirketleriyle ortak çalışarak strateji belirliyor. Söz konusu stratejiler, bankacılık sektörünün geleceği olarak görülen açık bankacılığa dayanıyor."

"AÇIK BANKACILIK İLE MÜŞTERİLERİMİZE DAHA FAZLA KATMA DEĞER YARATMAYI AMAÇLIYORUZ"

Etkinliğe katılan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, "Açık Bankacılık, verilerin demokratikleşmesini sağlıyor. Veri paylaşımının hem müşteriler hem de sektör açısından sunduğu çeşitli avantajlar var. Öncelikle rekabet arttıkça katma değerli hizmetler daha da ön plana çıkacak. Ayrıca daha fazla veriyle desteklenen gelişmiş analitik modeller sayesinde müşterilere kişiselleştirilmiş hizmetler de sunulabilecek. Tahmin modelleri ve yapay

zeka gibi uygulamalar daha da geliştirilecek ve daha verimli kullanılacak. Garanti BBVA olarak Açık Bankacılık ile müşterilerimize daha fazla katma değer yaratmayı amaçlıyoruz. Teknolojideki yetkinliğimizi, bireysel segmentten KOBİ'lere, kurumsaldan FinTech'lere kadar müşterilerimize sunduğumuz geniş hizmet yelpazesiyle birleştirerek müşteri deneyimini geliştirmek adına çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

Finastra Türkiye Ülke Direktoru Işılay Ündemir, "Türkiye'nin finansal teknolojilerde yakaladığı dinamizm ve yüksek büyüme ivmesi, bölgede büyük bir fintech potansiyeli olduğuna işaret ediyor. Türkiye Finastra için çok önemli bir pazar. Dijital bankacılığa hız kazandırmak, FusionFabric. cloud (FFDC) platformumuz aracılığıyla iş birliğini teşvik etmek ve gerçek açık bankacılık ve finansmana giden yolda global deneyimlerimizi paylaşmak amacıyla ülkemizdeki bankalar, finans kuruluşları, fintech'ler ve iş ortaklarımızla yakın bir şekilde çalışmaya kararlıyız ve devam edeceğiz" diye konuştu.


Finansal servislerin dijitalleşmesi ve Açık Bankacılık İstanbul'da konuşuldu

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Finansal servislerin dijitalleşmesi ve Açık Bankacılık İstanbul'da konuşuldu - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Joel Souza ilk kez görüntülendi! Alec Baldwin'in dizi setinde yanlışlıkla yaralanmıştı 12:01 Joel Souza ilk kez görüntülendi! Alec Baldwin'in dizi setinde yanlışlıkla yaralanmıştı Akşener'le Kürdistan diyaloğuna girmişti. Bahçeli'den ilk yorum gecikmedi: Türkiye sınırları içinde Kürdistan diye bir yer yoktur 11:50 Akşener'le Kürdistan diyaloğuna girmişti. Bahçeli'den ilk yorum gecikmedi: Türkiye sınırları içinde Kürdistan diye bir yer yoktur Son Dakika: Merak edilen soru yanıt buldu! Galatasaray, Fatih Terim'in maaşını kamuoyu ile paylaştı 11:38 Son Dakika: Merak edilen soru yanıt buldu! Galatasaray, Fatih Terim'in maaşını kamuoyu ile paylaştı
Hazine ve Maliye Bakanlığı müşavirlik görevi Naci Ağbal'a verildi. 11:24 Hazine ve Maliye Bakanlığı müşavirlik görevi Naci Ağbal'a verildi. Sanayici dertli! 4 bin lira maaş veriyorlar ama işçi bulamıyorlar 11:13 Sanayici dertli! 4 bin lira maaş veriyorlar ama işçi bulamıyorlar En az 6 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin göçük altında kaldığı 25 katlı gökdelen Nijerya'da çöktü! 10:45 En az 6 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin göçük altında kaldığı 25 katlı gökdelen Nijerya'da çöktü!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağında Osman Gökçek de vardı! İşte o görüntüler 10:31 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağında Osman Gökçek de vardı! İşte o görüntüler En önemli öğün atlanıyor! İşin uzmanı 10:01 En önemli öğün atlanıyor! İşin uzmanı "Kilo alımı artar" diyerek uyardı
Advertisement