Kilis'te zeytinde erken hasat dönemi - Son Dakika

Kilis'te zeytinde erken hasat dönemi

22.10.2021 23:25

Kilis'te zeytinde erken hasat dönemi Her yıl yoğunlukta sofralık olarak toplanan zeytin, bu yıl soğuk sıkım zeytin yağının daha fazla para etmesi nedeniyle bir ay erken başlıyor Kilis'te zeytin üreticileri, elde edilen zeytinyağının 35-40 TL'den alıcı bulması nedeniyle hasada yaklaşık bir ay...

Kilis'te zeytinde erken hasat dönemi

Her yıl yoğunlukta sofralık olarak toplanan zeytin, bu yıl soğuk sıkım zeytin yağının daha fazla para etmesi nedeniyle bir ay erken başlıyor

KİLİS - Kilis'te zeytin üreticileri, elde edilen zeytinyağının 35-40 TL'den alıcı bulması nedeniyle hasada yaklaşık bir ay erken başlandı.

Türkiye'de önemli bir zeytincilik merkezi olan Kilis'te bazı üreticilerin toplanan zeytinleri soğuk sıkım yaparak kilosunu 35-40 TL'den satması nedeniyle zeytinde hasat dönemi bu yıl erken başladı. Kilis'te önceki yıllarda Kasım ayının ortasında sofralık zeytin için hasada başlayan üreticiler bu yıl ise soğuk sıkım zeytinyağı için Ekim ayında ürünleri toplamaya başladı.

Üreticiler Kilis Valiliği'nin de daha kaliteli zeytin yağı üretimi için çalışmaların da etkisiyle son derece kaliteli ve yüksek rekolte elde etmenin sevincini yaşıyor.

Toplanan zeytinler soğuk sıkım fabrikalarına

Çiftçinin topladığı zeytinler ise vakit kaybetmeden soğuk sıkım yapan fabrika ile tesislere götürülerek zeytin yağına dönüştürülüyor.

Soğuk sıkım zeytinyağının litresinin şu anda 35-40 TL arasında alıcı bulduğunu belirten zeytin üreticisi Süleyman Mercimek, "Soğuk sıkım zeytinyağı Eylül, Ekim aylarında zeytinin yeşil olduğu dönemde toplanarak, elde edilir. Erken toplanan zeytinyağının aroması daha iyi olur, asit oranı düşük olur. Zeytin yağının içerisindeki polifenolun değerleri açısından çok yüksek olması nedeniyle sağlık için çok faydalıdır. Soğuk zeytinyağı 35-40 TL arasında alıcı buluyor. Normal hasat Kasım ayı içerisinde başlıyor. Şu an erken hasat yapıyoruz. Çiftimiziniz bilinçlendiği için erken hasat yaparak, elde ettiği zeytinyağını daha yüksek fiyata satıyor. Müşteride bilinçlendiği için soğuk sıkım zeytinyağını tercih ediyor" dedi.

Kilis'te zeytinde erken hasat dönemi
Kilis'te zeytinde erken hasat dönemi
Kilis'te zeytinde erken hasat dönemi
Kilis'te zeytinde erken hasat dönemi

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Kilis'te zeytinde erken hasat dönemi - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Sol partilerin üçüncü ittifak görüşmelerinde kriz! HDP'ye resti çektiler 13:09 Sol partilerin üçüncü ittifak görüşmelerinde kriz! HDP'ye resti çektiler Türkeş ailesi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi topa tuttu 13:03 Türkeş ailesi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi topa tuttu MAK anket şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat: Bağımsız Türkiye Partisi, Millet İttifakı'na katılıyor 12:29 MAK anket şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat: Bağımsız Türkiye Partisi, Millet İttifakı'na katılıyor
Türkiye'de dalış yapan sporcular, denizin derinliklerindeki kirliliği anlattı 12:01 Türkiye'de dalış yapan sporcular, denizin derinliklerindeki kirliliği anlattı Ebru Şallı'yı yıkan ikinci ölüm: Babasını kaybetti! 11:54 Ebru Şallı'yı yıkan ikinci ölüm: Babasını kaybetti! Kaçan kedisini yakalamak isteyen genç doktor, 5. kattan düşüp öldü 10:37 Kaçan kedisini yakalamak isteyen genç doktor, 5. kattan düşüp öldü
Asgari ücretin 4 bin TL'ye çıkması için vergi ve kesintilerin kaldırılması gündemde 10:08 Asgari ücretin 4 bin TL'ye çıkması için vergi ve kesintilerin kaldırılması gündemde Yargı'ya bu sahne damga vurdu! Aşkını ilan eden Ceylin umduğunu bulamadı! 09:20 Yargı'ya bu sahne damga vurdu! Aşkını ilan eden Ceylin umduğunu bulamadı!
Advertisement