Peugeot ve Citroen markalarının sahibi PSA, Fiat ile birleşmeyi onayladı - Son Dakika

Peugeot ve Citroen markalarının sahibi PSA, Fiat ile birleşmeyi onayladı

17.12.2019 22:26

Peugeot ve Citroen markalarının sahibi PSA şirketinin yönetimi kurulu İtalyan Fiat ile birleşmeyi kabul eden bağlayıcı mutabakat zaptını onayladı. Fiat'ın onaylaması halinde, anlaşmaya dair detaylar çarşamba günü yapılacak basın açıklamasında aktarılması bekleniyor.

Peugeot ve Citroen markalarının sahibi PSA şirketinin yönetimi kurulu, İtalyan Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile birleşmeyi kabul eden bağlayıcı mutabakat zaptını onayladı.

Reuters'e konuşan konuya yakın bir kaynak, FCA yönetim kurulunun ise 50 milyar dolarlık birleşme anlaşması için bugün toplandığını açıkladı. Fiat'ın onaylaması halinde, anlaşmaya dair detaylar çarşamba günü yapılacak basın açıklamasında aktarılması bekleniyor.

İKİ TARAF DA YÜZDE 50 PAY SAHİBİ OLACAK

Ortaya çıkacak yeni yapılanmada iki taraf yüzde 50 paya sahip olacak.

Fransız ve İtalyan otomotiv devleri ekim ayında, yılda 8,7 milyon araç satan ortak bir grup kuracaklarını açıklamıştı.

DÜNYANIN 4'ÜNCÜ EN BÜYÜK OTOMOBİL ŞİRKETİ OLACAK

Birleşme sayesinde kaynakların etkili kullanımı ile yıllık 3,7 milyar euroluk bir sinerjinin oluşması öngörülürken, toplam gelirin yaklaşık 170 milyar euroya ulaşması bekleniyor.

PSA-FCA birleşmesi ile oluacak şirket, Volkswagen, Toyota ve Renault- Nissan ortaklığında sonra dünyanın dördüncü büyük araç üreticisi konumuna gelecek.

AMERİKAN PAZARINDA DAHA ETKİLİ OLABİLECEK

Uzmanlara göre, Avrupa'daki ekonomik durgunluktan etkilenen PSA, Fiat Chrysler ortaklığıyla Chrysler, Jeep, Dodge ve Ram markaları sayesinde Amerikan pazarında daha etkili olabilecek.

AB'de faaliyet gösteren şirketlerin bulundukları sektörlerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını inceleme yetkisine sahip olan AB Komisyonu söz konusu birleşmeyi onaylaması gerekiyor.

Ayrıca iki gruba bağlı işçi sendikaları da 400 yüz bin kişilik iş gücünün birleşmesinden doğabilecek sorunlar kaşısında temkinli. Şu ana kadar herhangi işten çıkarma eylemi yönünde bir açıklama gelmedi.

YORUMLAR
500
Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Ekonomi Peugeot ve Citroen markalarının sahibi PSA, Fiat ile birleşmeyi onayladı - Son Dakika

Bu haber Euronews.com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Euronews.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Euronews.com kurumudur.

Advertisement