KDK'dan mağdur vatandaşı sevindiren karar! Fazladan faturalandırma yapıldığı için parası geri ödendi - Son Dakika

KDK'dan mağdur vatandaşı sevindiren karar! Fazladan faturalandırma yapıldığı için parası geri ödendi

18.02.2022 18:41

Kamu Denetçiliği Kurumu, fazla alınan doğal gaz fatura bedeli için İstanbul'dan başvuru yapan bir vatandaşın yaşadığı durumu inceleyerek, fazla fatura miktarının geri ödenmesi için ilgili kuruma tavsiye kararında bulundu. KDK'nin kararı sonrası fazla ödenen tutar mağdur vatandaşa geri ödendi.

İstanbul'dan Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) başvuruda bulunan bir vatandaş, 2 ay süre ile doğal gaz faturası gelmediğini, kendisinin yaptığı bildirim sonrasında sayaç değişikliği yapıldığını ve bin 69 liralık faturalandırma yapıldığını belirtti. Başvurucu, en son ödediği faturanın ilk ve son okuma tarihiyle yeni gelen faturanın tarihlerinin de birbirini tutmadığını belirterek, gereğinin yapılması için çözümü KDK'da aradı.

DÜŞÜK OLAN TERCİH EDİLMELİ

Başvuruyu inceleyen KDK, sayacın müşterinin kusuru dışında herhangi bir nedenle ölçüm yapmadığı veya yanlış ölçüm yaptığı durumlarda doğal gaz tüketim miktarının belirlenmesi gerektiğini bildirdi. KDK, bu kapsamda kural olarak son iki yılın aynı çeyrek dönemlerine rastlayan doğal gaz kullanım miktarlarının ortalamasının benzer tüketim eğilimine sahip diğer müşteriler emsal alınmak suretiyle hesaplanan aynı dönemdeki tüketimlerin ortalaması ile kıyaslanması sonucunda düşük olanın tercih edileceğini kaydetti.

KDK FAZLA FATURALANDIRMA YAPILDIĞINI TESPİT ETTİ

KDK, ilgili idare tarafından benzer tüketim eğilimine sahip müşterilerin tüketim ortalaması ile müşterinin son iki yıl aynı dönem tüketim ortalaması karşılaştırıldığı ve daha düşük olan kendi tüketim ortalaması esas alındığının belirtildiğini belirtti. Ancak kıyas bilgilerine yönelik hesaplama ayrıntılarında hesaplamanın 2 ve 3 yıl önceki tüketimin esas alınarak yapıldığını belirleyen KDK, 27 bin 405 metreküp fazladan faturalandırma yapıldığını tespit etti.

FAZLA ÖDENEN TUTAR İADE EDİLDİ

Kamu Denetçiliği Kurumu, başvuranın kıyas faturasında fazladan hesaplanan 27 bin 405 metreküp kullanıma yönelik tahsil edilen tutarın iade edilmesi için İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi Ticaret Anonim Şirketi'ne tavsiye kararı verdi. KDK'nın tavsiye kararının ardından şirket, başvurucunun mağduriyetinin giderildiği ve fazla alınan ücretin ödemesinin yapıldığı bilgisini KDK'ya verdi.

YORUMLAR
500
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Pakistan bayrağının renklerine büründü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Pakistan bayrağının renklerine büründü Red Bull Uçuş Günü 200 bini aşkın kişinin katılımıyla İstanbul'u uçuş moduna aldı Red Bull Uçuş Günü 200 bini aşkın kişinin katılımıyla İstanbul'u uçuş moduna aldı Şişli'de doğalgaz borusunun patladığı korku dolu anlar kamerada Şişli'de doğalgaz borusunun patladığı korku dolu anlar kamerada
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi KDK'dan mağdur vatandaşı sevindiren karar! Fazladan faturalandırma yapıldığı için parası geri ödendi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement