Putin'in seferberlik ilanı piyasaları vurdu! Rus borsasında kayıp, brent petrolde yükseliş var - Son Dakika

Putin'in seferberlik ilanı piyasaları vurdu! Rus borsasında kayıp, brent petrolde yükseliş var

21.09.2022 10:58

Rusya'da kısmı seferberlik ilan edilmesi piyasaları hareketlendirdi. Putin'in dünyaya meydan okuyan açıklamalarının ardından brent petrol 93 dolara çıkarken Rus borsaları %10'un üzerinde kayıp yaşadı.

Bugün sabah saatlerinde Rusya lideri Putin, kısmı seferberlik ilanı etti.Putin, "Batı, ülkemizi yok etmeye çalışıyor. Batı, Rusya- Ukrayna barışını istemiyor. Zamanında SSCB'yi böldüler, şimdi sıra Rusya'ya geldi. Hedefimizi Donbas'ı özgürleştirmek. Toprak bütünlüğümüz korumak için her türlü silahı kullanırız. Batı'ya söylüyorum, yanıt verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil." dedi. Putin ayrıca; Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson'da düzenlenecek "Rusya'ya katılma" referandumunu destekleyeceklerini söyledi.

PİYASALAR HEMEN TEPKİ VERDİ

Bu hareket, savaşın yeni bir boyut kazanacağı ve uzayabileceği yorumlarını da beraberinde getirdi. Piyasalar da istikrarsızlığın süreceği mesajını alınca hareketlenmeye başladı.

PETROL YÜKSELİŞTE

24 Şubat'ta Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasından sonra süreç içerisinde 140 dolarlara kadar çıkan brent petrol, geçtiğimiz hafta 89 dolarlara kadar düşmüştü. Brent petrol, Vladimir Putin'in Rusya'da kısmi bir askeri seferberlik ilan etmesinin ardından arzda daha fazla kesinti olacağı endişeleri üzerine neredeyse yüzde 3 artışla varil başına 93 doların üzerine çıktı. Böylece petrolün varil fiyatı 94 dolara kadar yaklaştı. Asya borsaları ise %1'in üzerinde satış gerçekleşirken Rusya borsaları da %10'un üzerinde kayıp yaşıyor.

İşte Putin'in açıklamasından kısa bir süre sonra piyasaların durumu;

Putin'in seferberlik ilanından sonra piyasalar alt üst oldu! Brent petrol , altın yükselişte, Asya borsaları çöküşte
YORUMLAR
500
Benzin ve motorine bir zam daha! Dün de fiyat artışı yaşanmıştı Benzin ve motorine bir zam daha! Dün de fiyat artışı yaşanmıştı Akaryakıt zammı gündemi sarstı! İşte araç sahiplerini isyan ettiren olay... Akaryakıt zammı gündemi sarstı! İşte araç sahiplerini isyan ettiren olay...

Son Dakika Ekonomi Putin'in seferberlik ilanı piyasaları vurdu! Rus borsasında kayıp, brent petrolde yükseliş var - Son Dakika


Advertisement