Sinop'ta Tarihi Pervane Medresesi esnafı sezona başlayamadı - Son Dakika

Sinop'ta Tarihi Pervane Medresesi esnafı sezona başlayamadı

05.07.2022 13:14

Sinop'ta Tarihi Pervane Medresesi esnafı sezona başlayamadıSİNOP Sinop Tarihi Pervane Medresesi esnafı, "Hazırlıklarımızı yaptık" diyerek geçmiş yıllarda olduğu gibi tur firmalarının destinasyon listesine çarşılarının yeniden eklenmesini istiyor.

Sinop'ta Tarihi Pervane Medresesi esnafı sezona başlayamadı

SİNOP Sinop Tarihi Pervane Medresesi esnafı, "Hazırlıklarımızı yaptık" diyerek geçmiş yıllarda olduğu gibi tur firmalarının destinasyon listesine çarşılarının yeniden eklenmesini istiyor.

Sinop'ta 2002 yılında turizm sektörüne açıldığı tarihten itibaren önemli kitleye ulaşan, kente gelen tur şirketlerinin çoğunun uğrak noktası Tarihi Pervane Medresesi'nde esnaflar, turizm sezonuna başlayamadıklarını söyledi. Sezon için tüm hazırlıkları yaptığını söyleyen esnaf, şimdi ise rotasından çıkaran tur şirketleri yüzünden zor durumda. Yerel alıcılarla ayakta kalma mücadelesi veren medrese esnafı, tur firmalarının uğramadan gitmeleri yüzünden dert yanıyor.

"Bu sene gelen yok"

Medrese esnafı Belgin Köklü, "Keten dokuma işi yapıyoruz, Sinop yöresine ait. Şu anda gelen giden olmadı, turlar da gelmiyor pek. Ama yine de yerli turistlerden bir hareket var. Geçen senelerde çoğu tur uğruyordu, bu sene gelen yok uğramıyorlar" şeklinde konuştu.

"Tekneye binip mantı yiyip gidiyorlar"

Pervane Medresesi esnafı Nurcihan Özay, "Hiç iş yok diyemem ama umduğumuz gibi değil. Fiyatlar çok pahalı geliyor. Eski ürünlerim aynı fiyatta, yeni gelen ürünlere zam yapıyoruz, aldığımız da kar değil. Fular yetiştiremezdim, yöresel çanta yetiştiremezdim turlar kaynardı, maalesef şimdi turlar da zayıf. 5-10 TL'lik magnete 'çok pahalı' diyorlar, alamıyorlar bu sene zordayız. Bizim iki ay sezonumuz var, kışın yine odamıza kapanacağız. Turlar bize gelmiyor, tekneye binip mantı yiyip gidiyorlar. Sinop'ta gezmek istedikleri yer mi yok, ne yapmak istediklerini anlamadım. Turların bize gelmesi gerekiyor, alışveriş için değil birilerine sebep olur bize döner, 3-5 bir gelir bırakır yani. Bize lütfen destek çıksınlar, kim ilgileniyorsa her şeyden önce bizim için büyük bir memnuniyet olur turların gelmesi" diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren ise tur firmalarının gezi güzergahlarını firmaların şekillendirdiğini, gelen turların gezilerde kurumların kendi planlarınca hareket ettiğini söyledi. Geçmiş yıllarda firmaların aldıkları geri dönüşlerin bir sonraki geziye etken olduğunun altını çizdi.

YORUMLAR
500
Meteoroloji'den İstanbul ve Ankara dahil 17 ile sarı kodlu uyarı! Ani sel ve su baskınları için tedbirli olunması istendi Meteoroloji'den İstanbul ve Ankara dahil 17 ile sarı kodlu uyarı! Ani sel ve su baskınları için tedbirli olunması istendi Beşiktaş kaçtı Alanya yakaladı! Kara Kartal, 3 farklı üstünlüğü koruyamayınca sahadan 1 puanla ayrıldı Beşiktaş kaçtı Alanya yakaladı! Kara Kartal, 3 farklı üstünlüğü koruyamayınca sahadan 1 puanla ayrıldı Muhalefet, 'Bir daha iktidara oy vermeyeceğim' diyenleri gözüne kestirdi: İktidara itiraz edenlerin yarısı oy verse kazanırız Muhalefet, 'Bir daha iktidara oy vermeyeceğim' diyenleri gözüne kestirdi: İktidara itiraz edenlerin yarısı oy verse kazanırız
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Sinop'ta Tarihi Pervane Medresesi esnafı sezona başlayamadı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement