Süleyman Akgün: "Meslek lisesinden mezun olanların istihdam oranı yüzde 88" - Son Dakika

Süleyman Akgün: "Meslek lisesinden mezun olanların istihdam oranı yüzde 88"

27.05.2022 22:02

Süleyman Akgün: "Meslek lisesinden mezun olanların istihdam oranı yüzde 88"SAMSUN Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgün, saha araştırması ve SGK verilerine bakıldığında mesleki eğitim merkezlerinden...

Süleyman Akgün: "Meslek lisesinden mezun olanların istihdam oranı yüzde 88"

SAMSUN Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgün, saha araştırması ve SGK verilerine bakıldığında mesleki eğitim merkezlerinden ustalık belgesini alarak mezun olan öğrencilerin istihdam oranının yüzde 88 olduğunu söyledi.

Mesleki Eğitimi Tanıma ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında "Mesleki Eğitimde Yeni Gelişmeler ve Bu Gelişmelerin İşletmelerimize Faydaları" konulu toplantı Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıda konuşan MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgün, meslek lisesinden ustalık belgesi ile mezun olan öğrencilerin istihdam oranının yüzde 88 olduğunu ifade ederek açıklamalarda bulundu.

"Meslek lisesinden mezun olanların istihdam oranı yüzde 88"

Konuşmasında meslek liselerinin öneminden bahseden Süleyman Akgün, "2016 yılında çıkartılan kanunla birlikte yeni çıraklık sistemini oluşturduk. O günlerde öğrenci sayımız 70 bin seviyelerindeydi. Bugün gelinen noktada mayıs sonu itibariyle hedefimiz 500 bindi. Yakın zamanda 500 bin hedefini yakalamış olacağız. 70 bin seviyelerinden yapmış olduğumuz kanuni düzenlemeler, teşvikler ve yeni çıraklık eğitim sistemi ile bakanımız ve cumhurbaşkanımızın yılsonu hedefi olan 1 milyon rakamına inşallah ulaşacağız. Sistemin en büyük özelliklerinden birisi de şu; sektöre ara ve ana eleman diyoruz ancak sistemin kurgusu o mesleği yaparak, yaşayarak öğrenme olduğu için öğrencilerimiz 4 yıl boyunca o işletmenin bir nevi sahibi gibi oluyor. 2 yıl önce yaptığımız saha araştırması ve SGK verilerine baktığımızda istihdam oranı yani mesleki eğitim merkezlerinden ustalık belgesini alarak mezun olan öğrencilerin istihdam oranının yüzde 88 olduğunu gördük. Daha çarpıcı olanı ise aynı mesleği yapma oranı yüzde 88 ancak aynı işletmede çalışma oranı da yüzde 75. Yani mezun olan öğrencimiz artık o işletmenin bir nevi sahibi gibi oluyor ve kendini o işletmeye ait hissediyor. İnşallah 2022 yılı sonu 1 milyon öğrenci hedefine ulaşırız" dedi.

"Sanayi ve endüstri alanındaki yetişmiş insan gücü olmazsa olmaz"

Endüstri ve sanayideki yetişmiş insan gücü ihtiyacına değinen Samsun TSO Yönetim Kurulu Ayhan Çakır, "Özellikle gençlerin ve ailelerinin üniversite eğitimine odaklandığı günümüzde uygulamalı meslek eğitimleri gençlerimiz ve işletmelerimiz için daha önemli hale geldiği yaşayarak görüyoruz. Bugün işletmelerimizin kalifiye işçi, gençlerimizin de iş aradığı ortamda eksik parça mesleki eğitim programlarıdır. Bir araya geldiğimiz Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi ile mesleki eğitim ile sanayi iş birliğinin daha da güçlenmesine, görüş ve düşüncelerimizi paylaşarak, önemli kazanımlar elde edecek adımlar atacağımıza inanıyoruz. Ülkemizin gelişmesi için sanayi ve endüstri alanındaki yetişmiş insan gücü olmazsa olmaz en temel ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için nitelikli öğrencilerin mesleki eğitime dahil edilmesi, gençlerimizin mesleki anlamda girişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir" diye konuştu.

Toplantıda konuşan ve MESEM projesi hakkında bilgi veren Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit ise şunları söyledi:

"Meslek liseleri her zaman el üstünde tutulmalıdır. MESEM projesi ile öğrencilerimiz, dört yıllık mesleki eğitim programında ilk iki yıl, haftada bir gün okulda, diğer günleri işbaşında usta öğretici gözetiminde geçirerek uygulamalı eğitim alacaklardır. Program doğrultusunda ortaokul mezunu olup liseye kayıt yaptıramayan ya da kayıt yaptırdığı halde devam edemeyen tüm öğrencilere kayıt yenileme hakkı tanınmaktadır. Böylelikle yaş şartı aranmadan kayıt yaptıran tüm öğrencilerimiz programı tamamladıklarında lise diploması alabileceklerdir. Programımızın temel hedefi; mesleki alanda uzmanlaşmayı iş başı tecrübeleriyle tesis etmek, mesleki teknik eğitimi cazip hale getirerek öğrencilerimizi bu kurumlara yönelmeye teşvik etmektir. Yaparak yaşayarak öğrenme ilkesinden yola çıkan MESEM programına katılan öğrencilerimize İlk üç yıl asgari ücretin yüzde 30'u son yıl yüzde 50'si kadar ücret devlet tarafından ödenecektir. Milli Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan protokol doğrultusunda OSB'lerle ilişkilendirilen okullarımızın iktisadi ve sosyal anlamda yeni çözümler ve yeni hareket tarzları getireceğine inanıyorum."

Programda söz alan SESOB Başkanvekili Savaş Kiraz'da esnaf olarak sektörün yaşadığı sıkıntılar ve önerilerinden bahsetti.

YORUMLAR
500
İşsizlik oranı yüzde 10,6'ya geriledi İşsizlik oranı yüzde 10,6'ya geriledi TÜİK, nisan-haziran dönemi iş gücü istatistiklerini açıkladı: (1) TÜİK, nisan-haziran dönemi iş gücü istatistiklerini açıkladı: (1) Kayseri'de jandarmadan kadına yönelik şiddetle mücadele etkinliği Kayseri'de jandarmadan kadına yönelik şiddetle mücadele etkinliği
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Süleyman Akgün: 'Meslek lisesinden mezun olanların istihdam oranı yüzde 88' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement