Sultandağı'nda üretilen 30 bin tonun kirazın 20 bin tonu ihraca ediliyor - Son Dakika

Sultandağı'nda üretilen 30 bin tonun kirazın 20 bin tonu ihraca ediliyor

03.12.2021 11:49
Sultandağı'nda üretilen 30 bin tonun kirazın 20 bin tonu ihraca ediliyor

Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Acar, Türkiye ve Afyonkarahisar'ın kiraz ihracat rakamlarına değinerek, "Türkiye genelinde üretilen kiraz miktarı 800 bin ton civarı ve bunun yaklaşık 80 bin tonunu ihraç ediliyor.

Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Acar, Türkiye ve Afyonkarahisar'ın kiraz ihracat rakamlarına değinerek, "Türkiye genelinde üretilen kiraz miktarı 800 bin ton civarı ve bunun yaklaşık 80 bin tonunu ihraç ediliyor. Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde ise üretilen 30 bin ton kirazın yaklaşık 20 bin tonunu ihraç ediliyor" dedi.

Sultandağı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 'Fidan Bizden, Üretmek Sizden' projesi kapsamında üreticilere ziraat 900 ve regina çeşidi kiraz fidanı dağıtıldı. Etkinlikte konuşan Acar, dağıtımı yapılan kiraz fidanlarının büyük bölümünün Sultandağı ilçesinde 500 dekarlık bir alana dikileceğini aktardı. Sultandağı'nın kiraz konusunda isim yapmış bir ilçe olduğunu anımsatan Acar, "Türkiye genelinde üretilen kiraz miktarı 800 bin ton civarı ve bunun yaklaşık 80 bin tonunu ihraç ediyoruz. Sultandağı'nda ise 30 bin ton kiraz üretimi var ve bunun yaklaşık 20 bin tonunu ihraç ediyoruz. Türkiye'nin en kaliteli kirazını Afyonkarahisar'da, Sultandağı çevresinde üretiyoruz. Çiftçimizin kirazdan elde ettiği geliri artırmak, tarımı çiftçimize kolay hale getirmek için bu projeyi uyguladık. Ziraat 900 ve regina kiraz çeşitlerinin dağıtımını yapacağız" dedi.

Sultandağı Belediyesi çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleşen programa, Kaymakam Murat Demirbilek'in yanı sıra protokol üyeleri de katıldı. - AFYONKARAHİSAR

YORUMLAR
500
Kirişci: '(Tahıl koridoru anlaşması) Türkiye'nin kendi özgün, uluslararası duruşunu sergilemesiyle oldu' Kirişci: '(Tahıl koridoru anlaşması) Türkiye'nin kendi özgün, uluslararası duruşunu sergilemesiyle oldu' Afyonkarahisar'da 2 belde ve 16 köyün geçimini sağladığı patateste rekolte yüzleri güldürdü Afyonkarahisar'da 2 belde ve 16 köyün geçimini sağladığı patateste rekolte yüzleri güldürdü Sağlık-Sen Genel Sekreteri Baki, sendikasının Afyonkarahisar'daki şubesinin genel kuruluna katıldı Sağlık-Sen Genel Sekreteri Baki, sendikasının Afyonkarahisar'daki şubesinin genel kuruluna katıldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Sultandağı'nda üretilen 30 bin tonun kirazın 20 bin tonu ihraca ediliyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement