Trabzon'da 2017 Yılında İstihdam Seferberliği Kapsamında 20 Bin Kişi İşe Yerleştirdi - Son Dakika
Ekonomi

Trabzon'da 2017 Yılında İstihdam Seferberliği Kapsamında 20 Bin Kişi İşe Yerleştirdi

Trabzon\'da 2017 Yılında İstihdam Seferberliği Kapsamında 20 Bin Kişi İşe Yerleştirdi

Trabzon’da 2017 yılında istihdam seferberliği kapsamında 20 bin kişinin işe yerleştirildiği belirtildi.

29.12.2017 15:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Trabzon'da 2017 yılında istihdam seferberliği kapsamında 20 bin kişinin işe yerleştirildiği belirtildi.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Trabzon Şubesi Başkanı Mehmet Atmaca ve Yönetim Kurulu üyeleri Trabzon Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Adnan Zengin'i makamında ziyaret etti. Zengin, 2017 yılının İŞKUR için çok verimli bir yıl olduğunu belirterek "2017 yılı istihdam seferberliği yılıydı. Cumhurbaşkanımızın başlattığı bu proje kapsamında tüm ülke genelinde hedef 1,5 milyon istihdam gerçekleştirildi. İstihdam seferberliğine Trabzon olarak yaklaşık 20 bin yeni istihdam ile destek verildi. Bu program çok başarılı oldu. İŞKUR kapsamında ise 12 bin kişi işe yerleştirdik. İşbaşı eğitimi programında 2016 yılında bin 700 kişi işe başladı ve bunlardan bin kişi başladıkları işyerinde kalıcı oldu. Milli istihdam seferberliği anlayışıyla başladığımız 2017 yılında bu sayı 3 bin 700'e çıkmış olup 3 bin kişi işyerlerinde kalıcı olmuştur" dedi.

İstihdam konusunda bazı zorluklarla karşılaştıklarına vurgu yapan Zengin "Bunları aşmakta zorlanıyoruz. Genel olarak mesleki eğitim konusunda yetersizliğimiz var. İnsanımız ya kendi mesleğini yapmak istemiyor ya bunu saklıyor veya hiçbir konuda mesleki yetersizliği maalesef yok. Nitelikli eleman bulmakta zorlanıyoruz. Bununla beraber bu kişiler beden işçisi olarak da çalışmak istemiyor. Aileler de bu konuda duyarsız davranıyor. Trabzon'daki mesleki eğitim oranı yüzde 30'larda. Diğer bazı illerimizde yüzde 50-60'lardayken bu oran AB ülkelerinde yüzde 70'dir. Bu rakamlar aslında içinde bulunduğumuz durumu anlatmaktadır. Özellikle 18-27 yaşlarındaki gençlerimiz iş beğenmiyor ve emir altında çalışmak istemiyor. Asgari ücretle çalışmak istemiyor. Maalesef yeni nesilde eğitim ve iş hayatında kalıcı istikrar yok. Toplumumuza iş ahlakını çok iyi vermemiz lazım" şeklinde konuştu.

TÜMSİAD Başkanı Mehmet Atmaca da konuşmasında "Biz Trabzon İŞKUR olarak çalışmalarından çok memnunuz. Sanki gönüllülük esasıyla çalışılıyormuş gibi hep özveri ve üstün emek ve performans sağlanıyor. Sürekli olarak işverenlerimizin ve şubemizin talepleri doğrultusunda beraber çalışıyoruz. Destek programlarının yeniden düzenlenmesi bazı programların gözden geçirilmesi talebimiz var. İşbaşı eğitim programlarının süresi her geçen yıl kısaltılması bu programların başarısını düşürecektir. Bununla beraber şirketlerin İşbaşı programı kapsamında İŞKUR üzerinden aldıkları personelin çalışma performansı konusunda işveren-İŞKUR arasında çok iyi bir koordinasyon olmalı. Bu çalışanların işyerinden kendi isteğiyle ayrılması sonucu işveren İŞKUR programlarından yararlanamama cezası alıyor. Bu çok yanlıştır. Muhakkak ki art niyetli insanlar olacaktır. Bunların sistem üzerinde ayırt edilmesi gerekir. Ancak iyi niyetli işveren veya çalışan mağdur edilmemelidir" ifadelerini kullandı.

İŞKUR'un kamu kurum ve kuruluşlarına yapmış olduğu programı yönelik eleştirilerde bulunan Atmaca "Bu program kaynakların yanlış kullanılmasıdır. Muhakkak ki devletimiz sosyal bir devlettir ve vatandaşına daha rahat bir yaşam sağlamak için her türlü projeyi yapmalıdır. Ancak bu program işveren ve çalışandan elde edilen kesintilerden elde edilen bütçeden yapılmaktadır. Öyleyse bu bütçe aynı kapsamda kullanılmalıdır. Bu bütçe sanayinin geliştirilmesinde özel sektörün önünü açmakta kullanılmalı ve doğal istihdamın önü açılmalıdır. Tabi ki bu kapsamda engelliler, yetim yakınları, şehit yakınları, gaziler, çok özel durumları olan vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmelidir. Bu sosyal devlet olmanın gereğidir" diye konuştu.

"Sanayi meslek liselerinden istifade edemiyor" diyen Atmaca "Bu çok önemli bir sorundur. Meslek liseleri ile iş dünyası arasında çok iyi bir diyalog kurulmalı. Gençlerimiz meslek liselerinden mezun olduktan sonra iş dünyası için hazır kalifiye eleman pozisyonunda olacak şekilde yetiştirilmelidir. Bu konuda herkes sorumluluk almalı. Herkese görev düşüyor. TÜMSİAD olarak bu konuda ve iş dünyasının önünü açma konusunda elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Yeter ki bölgemizde iş alanları artsın istihdam artsın, üretim artsın" dedi. - TRABZON

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Trabzon'da 2017 Yılında İstihdam Seferberliği Kapsamında 20 Bin Kişi İşe Yerleştirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Batman'ın Gercüş ilçesinde fıstık üreticileri çapa mesaisine başladı
  19:24 Batman'ın Gercüş ilçesinde fıstık üreticileri çapa mesaisine başladı

  Gercüş Ovası'nda fıstık yetiştiricileri, bahçelerini yeşeren yabani otlardan temizleyerek fıstık ağaçlarının bakımını yapıyor. Traktörlerle tarlayı süren yetiştiriciler, ağaç diplerini de kazma ile çapalıyor. Fıstık üreticisi Hüseyin Yılmaz, baharın gelmesiyle birlikte çapa ve bakım çalışmalarının başladığını belirterek, emek sarf etmenin insanı mutlu ettiğini ifade etti.

 • Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda Esnaf ve Vatandaşla Buluştu
  18:37 Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda Esnaf ve Vatandaşla Buluştu

  Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Ramazan Bayramı'nın hemen ardından sahaya inerek esnaf ve vatandaşın sorunlarını ve taleplerini dinledi. Tarihi Kemeraltı Çarşısı esnafını da ziyaret eden Başkan Mutlu, Konak'ı el birliği ile kalkındırmak için çalışacaklarını belirtti.

 • İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları protesto edildi
  18:19 İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları protesto edildi

  İzmir Konak Meydanı'nda İsrail'in Gazze'deki işgal ve katliamları ile Türkiye'nin İsrail'le ticareti tamamen durdurmaması protesto edildi. Açıklamada, “İsrail'le ticaretin kısıtlanması açıklamasının bir ateşkes süreci hedefi ile hareket etmesi anlamsızdır ve gerçeklikten uzaktır. Bizler direnen şerefli ve izzetli Filistin halkının dostları olarak kısıtlama değil tam bir boykot ve yaptırım talep ediyoruz” denildi.

 • Kütahya Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı'nda 30 Bin Ziyaretçi Ağırladı
  17:28 Kütahya Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı'nda 30 Bin Ziyaretçi Ağırladı

  Kütahya'nın ünlü çini ve porselenlerinin satışa sunulduğu Çiniciler Çarşısı, Ramazan Bayramı tatilinde yaklaşık 30 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Çarşı yönetimi, çarşının görünürlüğünün artması ve lokantanın kaldırılmasıyla ziyaretçilerin rahatça park edebildiğini ve alışveriş hareketliliğinin yaşandığını belirtti. Çarşı esnafları da yoğunluktan memnun olduklarını ifade etti.

 • Otomobil Üreticileri Karbondioksit Emisyon Hedeflerini Kaçırmanın Bedelini Ödüyor
  17:09 Otomobil Üreticileri Karbondioksit Emisyon Hedeflerini Kaçırmanın Bedelini Ödüyor

  2020 yılında, Avrupa'nın yeni emisyon düzenlemelerinin ilk yılında Volkswagen, Jaguar Land Rover gibi büyük otomobil üreticileri başta olmak üzere, sektörün devleri karbondioksit emisyon hedeflerini kaçırmanın finansal sonuçlarıyla yüzleşti. Karbondioksit emisyon hedeflerini kaçıran şirketler, toplamda 552 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı. Bu cezalar, emisyon hedeflerini tutturamayan otomobil üreticilerine karşı uygulanan sıkı politikaların bir sonucu olarak görülüyor. Volkswagen, 2020 yılı hedeflerini 0.75 gram/km sapma ile kaçırarak, 106 milyon dolarlık bir ceza ödediğini açıkladı. Benzer şekilde, Jaguar Land Rover da kendi hedeflerini 3 gram/km sapma ile kaçırdı ve 43.5 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı. Otomobil üreticileri yeni stratejiler geliştirerek cezaları minimize etmeye çalışıyor. Örneğin, Jaguar Land Rover ve Honda, emisyon oranları düşük olan Tesla ile bir havuz oluşturarak cezalarını azaltmayı başardı. Bu gelişmeler, otomobil sektörünün sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukların üstesinden gelmek için geliştirdikleri inovatif çözümleri gözler önüne seriyor.

 • Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi'nin genişleme projesi faaliyete geçti
  15:17 Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi'nin genişleme projesi faaliyete geçti

  Uçak üreticisi Boeing'in Çin'deki ilk ortak girişimi olan Boeing Tianjin Kompozit Limited Şirketi'nin 3. Aşama genişleme projesi resmen faaliyete geçti. Proje, Tianjin'deki fabrikanın üretim kapasitesini iki katına çıkaracak ve daha üst düzey ve kompleks parçaların kullanıldığı montaj çalışmaları için daha fazla yer sağlayacak. Boeing, Çin'deki ortaklığını sürdürmeye ve kompozit imalatı, araştırma, eğitim, bitirme ve teslimat merkezi gibi alanlarda işbirliğini devam ettirmeye kararlı olduğunu belirtti.

 • Bitcoin Fiyatı Yüzde 10 Değer Kaybetti
  15:09 Bitcoin Fiyatı Yüzde 10 Değer Kaybetti

  Kripto para dünyasında çalkantı yaşanmaya devam ediyor. Bitcoin, sadece birkaç saat içerisinde yüzde 10'a yakın değer kaybetti ve fiyatı 62 bin dolara kadar düştü. Analiz firmaları artan volatiliteye ve aşağı yönlü riske işaret ediyor. Diğer popüler kripto paralar da değer kaybetti.

 • Beyşehir Gölü'nde Bayram Tatilinde de Av Yasağı Denetimleri Devam Ediyor
  14:58 Beyşehir Gölü'nde Bayram Tatilinde de Av Yasağı Denetimleri Devam Ediyor

  Beyşehir Gölü'nde 15 Mart'ta başlayan balık av yasağı, 9 günlük bayram tatili süresince de denetlenmeye devam ediyor. Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı su ürünleri kontrol ekipleri, göl çevresinde 24 saat boyunca denetimlerini sürdürüyor. Jandarma ekipleri de çalışmalara destek veriyor. Yapılan denetimlerde av yasağına aykırı av malzemeleri ele geçirildi ve kaçak avlanmaya geçit verilmediği vurgulandı.

 • SGK'dan 7 bin anne ve bakıcıya 325 euro destek ödemesi
  14:33 SGK'dan 7 bin anne ve bakıcıya 325 euro destek ödemesi

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla 7 bin anne ve bakıcıya 325 euro destek verileceğini duyurdu. Işıkhan, "İş Pozitif kadın istihdam programımız başta olmak üzere kadınların istihdamına yönelik çalışmalarımız devam edecektir." ifadelerini kullandı.


Advertisement