Türk oyunu ABD listelerini fethetti - Son Dakika
Ekonomi

Türk oyunu ABD listelerini fethetti

Türk oyun geliştiricilerin elinden çıkan oyunların yakaladığı başarılara bir yenisi eklendi.

15.05.2020 12:35  Güncelleme: 12:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk oyun geliştiricilerin elinden çıkan oyunların yakaladığı başarılara bir yenisi eklendi.

ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM) ekiplerinden Quok Games, Rapair Master 3D ile ABD listelerinde birinci sıraya çıktı.

Quok Games kurucusu Burak Güneş Özgüney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başlangıçta 3 kişi olan ekibi, Kasım 2018'de ATOM'un bir araya getirmesiyle oluşturduklarını söyledi.

Sonrasında hızlıca bir düzen oluşturup bugüne kadar 30'dan fazla oyun denediklerini ifade eden Özgüney, "Bunların bazılarında potansiyel gördük. Hatta 2'si de yayınlandı ancak hiçbiri şu anki oyunun seviyesine çıkamadı. Bunlar yaşanırken bu yılın başında ekibi 4 kişiye çıkardık." dedi.

Rapair Master 3D'nin ortaya çıkma öyküsünü anlatan Özgüney, son zamanlarda başarı yakalamış oyunlara bakıldığında, farklı mekanikleri bir çatı altında buluşturduklarının görüldüğünü belirtti. Özgüney, şöyle konuştu:

"İlk başta bir bilgi işlem ofisi vardı aklımızda. Hem yazılımsal hem donanımsal sorunları çözecektik ancak sonra yazılım kısmını istediğimiz gibi oyunlaştıramayacağımızı gördük. Buradan da oyunu tamamen donanıma odaklanacak şekilde değiştirdik.

Oyunda oyuncunun karşısına bozuk telefonlar, dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik cihazlar geliyor. Oyuncu da basit mekaniklerle bu aletleri tamir ediyor. Yeri geliyor kırık cam koruyucuyu değiştiriyor, yeri geliyor pas temizliyor. Sürekli açılan yeni mekanikler sayesinde oyuncunun oyundan çabucak sıkılması engellenmiş oluyor."

Telefon tamiriyle başladı, zirveye çıktı

Özgüney, oyunda başlangıçta sadece telefon tamir edilebildiğini, sonrasında hızlıca yeni cihazlar ve geliştirilebilir bir mağaza eklediklerini söyledi. Özgüney, "Oyun çok hızlı bir şekilde yükseldi ve birinci sıraya oturdu ve 5 gündür orada." dedi.

Oyunu yayımlarken bu başarıyı beklediklerini ifade eden Özgüney, şunları kaydetti:

"Açıkçası bekliyorduk. Yani belki bu oyun olmazdı ama bundan sonra yapacağımız oyunlardan biri olurdu, yakın olduğunu hissediyorduk. Çünkü birkaç kere çok yaklaşmıştık ve o oyunlardan çok şey öğrendik. Hypercasual oyun yaparken oyunların başarısız olması çok normal bir durum. Bu durumlara duygusal yaklaşmayıp o oyundan öğrenebileceğinizi öğrenerek sonrakine başlamanız gerekiyor. Bu işlemi yeteri kadar tekrar ederseniz de başarı kaçınılmaz diye düşünüyoruz."

Hedefte daha büyük oyunlar var

Burak Güneş Özgüney, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde sosyal temasın azaltılmasına yönelik alınan tedbirlerin oyun sektörünü olumlu etkilediğini ifade etti. Özgüney, "Çünkü insanlar evde daha çok kalmaya başlayınca ister istemez oyunlarda geçirdikleri vakitler de arttı. Oynanma sürelerinin artması da mobil oyunlarda geliri olumlu etkiledi. Böyle bir dönemde birinci sırada bir oyunumuz olması da organik indirme sayımızı artıracaktır." dedi.

Hedeflerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Özgüney, şunları kaydetti:

"Şu anki planımız bir süre daha hypercasual oyun yapmaya devam edip en azından bu başarıda bir oyun daha çıkarmak. Sonrasında ekibi yavaşça büyütüp biraz daha büyük oyunlar yapmak istiyoruz. Bir de bu süreç boyunca hep yanımızda olan ATOM'un yeni ekiplerine elimizden geldiğince, başta bilgi aktarımı olmak üzere yardım etmeyi planlıyoruz."

Türk oyunu ABD listelerini fethetti
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Türk oyunu ABD listelerini fethetti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Baykar, Yatırım Dolandırıcılığına Karşı Uyarıyor
  21:32 Baykar, Yatırım Dolandırıcılığına Karşı Uyarıyor

  Baykar firması, halka açık olmadığını ve hiçbir zaman yatırım teklifinde bulunmadığını belirterek, yatırım dolandırıcılığına karşı hukuki süreçler başlattığını açıkladı. Şirket, sahte ilan ve haberlere karşı dikkatli olunması ve itibar edilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

 • Tesla, binlerce çalışanını işten çıkarmayı planlıyor
  21:10 Tesla, binlerce çalışanını işten çıkarmayı planlıyor

  Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, yıllık olarak araç teslimatlarında 2020'den bu yana ilk defa düşüş bildirdi. Bu durum, şirketin işten çıkarma yoluna gideceği şeklinde yorumlanıyor. Tesla, global iş gücünün yüzde 10'dan fazlasını işten çıkarmayı planlıyor ve en az 14 bin kişinin işini kaybetmesi bekleniyor. Ayrıca, bütçe dostu Tesla Model 2 aracı üretmekten vazgeçerek Robotaxi üzerinde yoğunlaşacak.

 • Volkswagen, elektrikli otomobil üretimi için daha fazla devlet desteği talep ediyor
  21:09 Volkswagen, elektrikli otomobil üretimi için daha fazla devlet desteği talep ediyor

  Volkswagen, gelecekte elektrikli otomobil üretmeye devam edebilmek için daha fazla devlet desteğine ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Alman hükümetini elektrikli araçları daha güçlü bir şekilde desteklemeye çağıran Volkswagen çalışma konseyi üyesi Daniela Cavallo, elektrikli otomobillere yönelik devlet teşviklerinin sona ermesinin ardından endişelerinin arttığını belirtti. Gelecek yıllarda Almanya'nın yollarında milyonlarca elektrikli aracın olması beklenirken, Cavallo'ya göre bu hedeflere ulaşmak mevcut desteklerle mümkün değil. Volkswagen'in elektrikli araç üretiminde kendi üzerine düşen sorumlulukları da kabul ettiği belirtildi.

 • Tarla fareleri Isparta'da çiftçinin arpa tarlasına zarar verdi
  21:03 Tarla fareleri Isparta'da çiftçinin arpa tarlasına zarar verdi

  Isparta'nın Keçiborlu ilçesinde tarla fareleri, bir çiftçinin arpa tarlasında zarara neden oldu. Farelerin kaldırdığı arpa nedeniyle çiftçi büyük zarar yaşadı. Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri fareler konusunda bilgilendirme yaptı ancak zehirli buğdayın da etkili olmadığı belirtildi.

 • Av yasağıyla birlikte balıkçılar yeni sezona hazırlanmaya başladı
  19:26 Av yasağıyla birlikte balıkçılar yeni sezona hazırlanmaya başladı

  Sakarya'da denizlerde av yasağının başlamasıyla birlikte balıkçılar, tekne ve ağlarını yeni sezon için onarmaya başladı. Balıkçılar, geçen sezon istediklerini bulamadıkları için umutlu bir şekilde gelecek sezon için hazırlıklara başladı. Av yasağı nedeniyle Karadeniz'de gırgır ve trol ağları ile su ürünleri avcılığı yasaklanırken, küçük ölçekli kıyı balıkçıları bu yasaktan muaf tutuldu. Balıkçılar, teknelerini karaya çekerek bakım ve onarım çalışmalarına başladı ve önümüzdeki sezonun verimli olmasını umut ediyorlar.

 • Tesla'nın Hindistan'daki elektrikli otomobil tesisi planlarına Çin'den endişe
  19:09 Tesla'nın Hindistan'daki elektrikli otomobil tesisi planlarına Çin'den endişe

  Çin kaynaklı haberlere göre, Tesla'nın Hindistan'da bir elektrikli otomobil tesisi kurma planları, 'hazırlıksız ve olgunlaşmamış' olarak nitelendirilen Hindistan pazarında başarılı olamayabilir. Tesla CEO'su Elon Musk'ın Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüşmek üzere Hindistan'a gelmeyi planladığı belirtiliyor. Hindistan'da elektrikli otomobil pazarının büyümesine rağmen, toplam yolcu araç satışları içindeki elektrikli otomobil oranının düşük olduğu ve kamu şarj altyapısının eksikliği gibi faktörlerin Tesla'nın karşılaşabileceği engeller arasında yer aldığı ifade ediliyor. Çin, Tesla'nın Hindistan'daki olası başarısızlığına yönelik endişelerini dile getiriyor.


Advertisement