Türkiye'de AR-GE ve Tasarım Merkezi Sayısı Artıyor - Son Dakika
Ekonomi

Türkiye'de AR-GE ve Tasarım Merkezi Sayısı Artıyor

Türkiye\'de AR-GE ve Tasarım Merkezi Sayısı Artıyor

Türkiye'de geçen yıl sonu itibarıyla AR-GE merkezi sayısı 1292, tasarım merkezi sayısı 328 oldu. Desteklerle büyüyen merkezlerde toplamda 80 bin 838 personel görev alıyor. AR-GE merkezlerinde 58 bin 893 proje tamamlandı ve 12 bin 7 patenti tescilli bulunuyor. Tasarım merkezlerinde ise 11 bin 488 proje tamamlandı ve 228 patent tescilli durumda.

05.03.2024 11:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'de geçen yıl sonu itibarıyla AR-GE merkezi sayısı 1292, tasarım merkezi sayısı 328 oldu.

AA muhabirinin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2023 Yılı Faaliyet Raporu'ndan derlediği bilgiye göre, AR-GE ve inovasyon rekabetin vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi. Etkin AR-GE teşvikleriyle sanayisi desteklenen ülkeler dünya rekabet sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor.

Türkiye de ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için AR-GE ve tasarım merkezlerine vergi indirimi, sigorta primi desteği, gelir vergisi stopajı desteği, damga ve gümrük vergisi istisnaları, makine ve teçhizat için katma değer vergisi muafiyeti gibi destekler sağlıyor.

Geçen yıl 75 yeni AR-GE merkezi belgesi verildi

Desteklerle büyüyen AR-GE ve tasarım merkezlerinin sayısı ise her geçen yıl artıyor. Bu kapsamda, Türkiye'de geçen yıl 75 yeni AR-GE merkezi belgesi verilerek yıl sonu itibarıyla faaliyette olan merkez sayısı 1292'ye yükseldi. Bu merkezlerde destek personeli dahil 80 bin 838 personel görev alıyor.

Söz konusu AR-GE merkezlerinde 58 bin 893 proje tamamlandı. Bu merkezlerin 12 bin 7 patenti tescilli iken 23 bin 680'i başvuru aşamasında yer alıyor. AR-GE merkezi olan yabancı ortak firma sayısı 229 olarak kayıtlara geçti.

Tasarım merkezi sayısı 328 oldu

Öte yandan, geçen yıl ülkede 28 yeni tasarım merkezi belgesi verildi ve faaliyette olan tasarım merkezi sayısı 328'e ulaştı.

Çanakkale ve Gaziantep'te ilk tasarım merkezleri kurularak bu merkezler 30 kente yayılmış oldu.

Faaliyetteki 328 merkezde 7 bin 889 personel görev alıyor. Tasarım merkezlerinde 11 bin 488 proje tamamlandı.

Bu merkezlerdeki patentin 228'i tescilli, 503'ü ise başvuru aşamasında yer alıyor. Söz konusu merkezlerde 34 yabancı ortaklı firma da faaliyette bulunuyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Türkiye'de AR-GE ve Tasarım Merkezi Sayısı Artıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gökan Zeybek:
  19:09 Gökan Zeybek: "İktidar Belediyeleri Cezalandırmanın Milleti Cezalandırmak Olduğunu Görmeli"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, iktidarın yurt içi ve yurt dışından yüksek maliyetlerle borçlandığı bedelleri öderken her türlü kaynağı kullandığına dikkati çekti, tasarrufa yerel yönetimlerin kaynaklarını kısarak yönelmemesi gerektiğini vurguladı, Zeybek, "İktidarın, belediyeler üzerinden yapacağı cezalandırmanın milleti cezalandırmak olduğunu görmesi gerekir" dedi.

 • Malatya'da Yeni Çarşı Projesi İnşaatı Hızla Yükseliyor
  19:08 Malatya'da Yeni Çarşı Projesi İnşaatı Hızla Yükseliyor

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Malatya'da, yapımına başlanan çarşı projesinde inşaatlar hızla ilerliyor. AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, yapılan açıklamada çarşı inşaatının tüm hızıyla devam ettiğini ve çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirtti. Proje kapsamında Bakırcılar Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı ve Şire Pazarı'nın yeniden inşa edileceği ve çalışmaların hızla ilerlediği ifade edildi. Malatya'ya bugüne kadar yapılan yatırımların miktarı da açıklanan bilgiler arasında yer aldı.

 • Erdoğan'ın Bağdat ve Erbil Ziyareti: İşbirliği Anlaşmaları ve Stratejik Adımlar
  18:39 Erdoğan'ın Bağdat ve Erbil Ziyareti: İşbirliği Anlaşmaları ve Stratejik Adımlar

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü büyük bir heyetle önce Bağdat’ı sonra Erbil’i ziyaret edecek.

 • Vali Dallı:
  16:37 Vali Dallı: "Fırtınada zararı olan vatandaşlarımızın zararlarının yüzde 40'ı karşılanacak"

  Kastamonu Valisi Meftun Dallı, dün yaşanan fırtınanın ardından evleri zarar gören vatandaşların sürekli oturulduğu tespit edilen konutlarında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin tespitinin ardından hasarlarının yüzde 40'ının karşılanacağını söyledi. Vali Dallı, ayrıca fırtına ve şiddetli yağışlar nedeniyle 6 kişinin hafif şekilde yaralandığını belirtti.

 • Moritanya Dışişleri Bakanı: Türkiye'deki doğal kaynaklar ve yenilenebilir enerji ülkemiz için önemli
  16:32 Moritanya Dışişleri Bakanı: Türkiye'deki doğal kaynaklar ve yenilenebilir enerji ülkemiz için önemli

  Moritanya Dışişleri Bakanı Muhammed Salim Merzuk, Türkiye'deki doğal kaynaklar, doğal gaz, yenilenebilir enerji ve yeşil hidrojenin ülkesi için çok önemli olduğunu belirtti. Merzuk, Türkiye ile ilişkilerin pekiştirilmesi, ticaret hacminin artırılması ve Afrika Birliği ile koordinasyonun sağlanması konularını ele aldıklarını ifade etti. Ayrıca, Gazze'deki insani dram ve İslamofobi sorununa da değindi.

 • Artvin'de hayvancılık yapan çiftçiler, hayvanlarını otlatmak için yer sıkıntısı yaşıyor
  16:10 Artvin'de hayvancılık yapan çiftçiler, hayvanlarını otlatmak için yer sıkıntısı yaşıyor

  Artvin'in Ardanuç ilçesinde küçükbaş hayvancılık yapan çiftçiler, hayvanlarını otlatmak için yer sıkıntısı çekiyor. Kış aylarında ise ot, saman ve arpa fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ekonomik zorluklar yaşanıyor. Çiftçiler, bu zorluklara rağmen hayvancılık işini sürdürmek zorunda olduklarını belirtiyor.

 • Odunpazarı Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Yeni Projeler Üretiyor
  16:10 Odunpazarı Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Yeni Projeler Üretiyor

  Odunpazarı Belediyesi, iş sağlığı ve güvenliği için yeni projeler üretiyor. Belediye, araç bakım ve onarım atölyeleriyle zaman ve kaynak tasarrufu yaparken, personelin iş güvenliğini sağlıyor. Son olarak, emniyetli lastik tamir ve şişirme kafesi projesiyle iş kazalarını en aza indirmeyi hedefliyor.

 • Ordu'da Bu Yıl 1400 Ton Çilek Rekoltesi Bekleniyor
  15:28 Ordu'da Bu Yıl 1400 Ton Çilek Rekoltesi Bekleniyor

  Ordu'da bu yıl 500 dekar alanda üretimi yapılan çilekten 1400 ton rekolte bekleniyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, çilek üretiminin her geçen yıl arttığını belirtti. Geçen yıl 400 dekarda 1200 ton çilek üretimi gerçekleştirildiğini aktaran Yılmaz, bu yıl ise 500 dekar alanda 1400 ton çilek rekoltesi beklediklerini ifade etti. Çilek üretiminin Ordu ekonomisine 90 milyon lira katkı sağlaması bekleniyor.


Advertisement