Türkler, Temassız Kartı Toplu Taşımada Tercih Ediyor - Son Dakika
Ekonomi

Türkler, Temassız Kartı Toplu Taşımada Tercih Ediyor

Türkler, Temassız Kartı Toplu Taşımada Tercih Ediyor

Türkiye'deki temassız kart sahipleri, 2011'in yaz döneminde kartlarını Polonya ve İngiltere'dekilerden daha çok kullandı.

09.01.2012 11:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'deki temassız kart sahipleri, 2011'in yaz döneminde kartlarını Polonya ve İngiltere'dekilerden daha çok kullandı. Visa Europe'un "Temassız Kartlar Araştırması'nın ikincisine göre, Türkiye'deki kart sahiplerinin büyük çoğunluğu, kartlarını toplu taşımada kullanmayı tercih ediyor.

Visa Europe'un "Temassız Kartlar Araştırması'nın ikincisi sonuçlandı. Türkiye, İngiltere ve Polonya'da toplam 6.835 kişiyle yapılan araştırmaya göre, Türkiye, Haziran -Ağustos 2011 döneminde temassız kart kullanımında diğer iki ülkeyi geride bıraktı. Türkiye'deki temassız kart kullanıcılarının yüzde 47'si, Polonya'dakilerin yüzde 40'ı, İngiltere'dekilerin ise yüzde 24'ü, temassız kartlarını kullandı.

Araştırmaya göre, toplu taşıma Türkiye'de temassız kartların en fazla avantaj sağladığı kullanım alanı olarak öne çıktı. Türkiye'de tüketicilerin yüzde 60'ı toplu taşımada çipli kartların yerine temassız kart kullanımı olması halinde 'temassız'ı tercih edeceğini ifade ederken, bu oran Polonya'da yüzde

49, İngiltere'de ise yüzde 33. Ayrıca, Türkiye'de temassız kartlarını düzenli olarak kullanmayan fakat nakit yerine temassız kartı toplu taşımada kullanmaya istekli olanların oranı ise yüzde 80 oldu.

Türkiye'deki 4 kart sahibinden biri ödeme sırasında cebinde para aramak zorunda kalmamayı büyük bir avantaj olarak görüyor. Aynı nedeni söyleyen Polonya'daki kart sahiplerinin oranı yüzde 16 iken, İngiltere'deki kart sahiplerinde bu oran sadece yüzde 12.

Aynı araştırmada temassız teknolojisinin mobil ödemeler gibi gelişmiş ödeme yöntemlerinin ilk aşaması olduğunu düşünenlerin oranı da bir hayli yüksek. Türkiye ve Polonya'daki kullanıcılar yine

yüzde 89 ile eşit orana sahipken, İngiltere'deki kullanıcılar arasında bu görüşü destekleyenlerin oranı

yüzde 84 oldu.

Türkiye'deki temassız kart sahipleri, mobil telefonla temassız ödeme yapmak konusunda diğer iki ülkedekilerden daha istekli. Araştırmaya katılanlar arasında Türkiye'deki kart kullanıcılarının yüzde 67'si bu ödeme yöntemini kullanmaya yatkın olduğunu belirtirken, Polonya'dakilerin yüzde 47'si, İngiltere'dekilerin ise sadece yüzde 27'si benzer görüş bildirdi.

Araştırmaya göre, 3 ülkedeki kart sahiplerinin büyük bir oranı gelecekte temassız teknolojilerin nakitten daha yaygın bir ödeme seçeneği olacağını öngörüyor. Polonya ve Türkiye'deki kart sahipleri içinde bu görüşü savunanların oranı yüzde 79 ile eşit olurken, İngiltere'dekilerin ise yüzde 73'ü temassızın nakitten daha fazla kullanılacağını düşünüyor. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Türkler, Temassız Kartı Toplu Taşımada Tercih Ediyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Restoranlar, ekonomik ürünlerle müşteri çekmeye çalışıyor
  15:21 Restoranlar, ekonomik ürünlerle müşteri çekmeye çalışıyor

  Ekonomideki küresel dengesizlik Türkiye'de etkisini hissettirirken, restoranlar gramajı düşürerek porsiyonları küçültüp fiyatları azaltmaya başladı. Patlıcan kebap gibi ürünlerde iki şiş yerine tek şiş kullanılmaya başlandı. Restoranlar, eko beyti, eko iskender gibi isimlerle ürünlerini pazarlamaya devam ediyor. Ancak artan et fiyatlarına da dikkat çekilerek, et fiyatlarının kontrol altına alınması gerektiği vurgulandı.

 • Turgut Altınok dar gelirli vatandaşlara ve üniversite öğrencilerine yapacağı yardımı duyurdu
  14:28 Turgut Altınok dar gelirli vatandaşlara ve üniversite öğrencilerine yapacağı yardımı duyurdu

  Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkan adayı Turgut Altınok, bugün düzenlenen proje tanıtım toplantısında Ankara'nın sorunlarını ve geleceğe dair umutlarını ele aldı. Altınok, Ankara'nın huzurunu geri kazanması için hızlı çözümler getiren bir liderlik anlayışına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 • Atatürk Cumhuriyet Kulesi yapımında çalışan dağcıların böyle görüntülendi
  14:06 Atatürk Cumhuriyet Kulesi yapımında çalışan dağcıların böyle görüntülendi

  Ankara'daki Atatürk Cumhuriyet Kulesi'nde, 11 endüstriyel dağcının cam çatı montajı yaparken gerçekleştirdiği çalışmalar havadan dron ile kaydedildi. Dağcılar, yükseklik korkusuna rağmen güvenlik önlemleriyle çalışmalarını sürdürüyor. Kule, 15 Mart'ta gerçekleştirilecek açılışa hazırlanıyor.

 • ABD'de 320 kilometrelik yeraltı tünellerinde yaşayan
  13:50 ABD'de 320 kilometrelik yeraltı tünellerinde yaşayan "köstebek insanlar"ın gizli yaşamı ifşa oldu

  ABD'de gece kulüpleri ve kumarhaneleriyle ünlü Las Vegas'ın altındaki labirentlerde yaşayan 2000 kişinin gizli yaşamı gözler önüne serildi. Yaklaşık 320 kilometre uzunluğundaki tünellerde yaşayan ve kendilerine "Köstebek İnsanlar" adını veren insanların bir kısmının akli dengesinin yerinde olmadığı ve bir kısmının da uyuşturucu bağımlısı olduğu öğrenildi.

 • Davet tartışması alevleniyor! İmamoğlu'ndan Kurum'a belgeli yanıt: Utanır mı acaba?
  13:41 Davet tartışması alevleniyor! İmamoğlu'ndan Kurum'a belgeli yanıt: Utanır mı acaba?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistem hattının açılış törenine davet edildiğini belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Murat Kurum tarafından yalanlanmıştı. Kurum'un "Kendisine herhangi bir davet yapılmamış, hayali davetler yapıyor" sözlerine belgeli yanıt veren İmamoğlu, "Bu daveti acemi adaya göndereceğim acaba utanır mı?" diye konuştu.

 • 12:35 "Çiller'in Kurum'a desteği rantsal" diyen Dündar yaşadıklarını anlattı: O dönem öldürülmem istendi

  Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum'a verdiği destek sonrası "rant" iddiaları ortaya atılan eski Başbakan Tansu Çiller'le ilgili bir açıklama da gazeteci Uğur Dündar'dan geldi. Eşi Özer Çiller'in Antalya'da bir hazine arazisine 5 yıldızlı otel kondurmasına ilişkin yaptığı haberler sonrası o dönem ölüm tehditleri aldığını belirten Dündar, "Bizi karadan ve havadan takip edip evime nasıl gidilir, camlar kurşun geçiriyor mu diye hedef gösterdiler. Korku filmlerinde bile böylesi yaşanmamıştır" dedi.

 • Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu
  11:44 Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu

  Limak Filarmoni Orkestrası, İstanbul'da Zorlu PSM'de düzenlenen geleneksel yeni yıl konserlerinin ilkini gerçekleştirdi. Konserde, dünyaca ünlü tenorlar Murat Karahan, Ramon Vargas ve Rame Lahaj da sahne aldı ve izleyicilere müzik ziyafeti yaşattı.

 • Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı
  11:27 Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in son dönemde ağır eleştirilerde bulunduğu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. 2023 Kasım ayında görevden alınan Akşener'in eski basın danışmanı Murat İde, İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı. İde şarkıyı "5 yıllık şahitliğimin ürünüdür bu şarkı" sözleriyle paylaştı.

 • 30 yıldır pes etmiyor! Bu kez hem muhtarlık hem de başkanlık için aday oldu
  11:16 30 yıldır pes etmiyor! Bu kez hem muhtarlık hem de başkanlık için aday oldu

  Sandıklı ilçesinde yaşayan Menderes Koçak, önümüzdeki seçimlerde köy muhtarlığı ve belediye başkanlığına aday oldu. Koçak, 1994 yılından bu yana 19 kez adaylık deneyimi yaşadığını ve bu seçimde liste başı olduğunu iddia etti. Elektrikli bisikletiyle seçim çalışmalarını yürüten Koçak, her iki görevi de kazanması durumunda belediye başkanlığını tercih edeceğini belirtti.


Advertisement