Terör devletine karşı büyük mücadele! Moody's, Suriye'ye operasyon öncesi Türkiye'nin kredi notunu düşürdü - Son Dakika

Terör devletine karşı büyük mücadele! Moody's, Suriye'ye operasyon öncesi Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

13.08.2022 01:15

Suriye'ye 5. harekat öncesi Batı'dan Türkiye'ye karşı ekonomik hamle geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 yıl önce "Puanlamalarınızın kıymet-i harbiyesi yok" dediği uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B2"den "B3"e düşürdü. Büyüme artarken böyle bir adımın atılması manidar bulundu.

Türkiye, terör koridorunu tamamen imha etmek için Suriye'nin kuzeyine yönelik askeri hazırlıklarına hız vermişti. Moody's, Türkiye ekonomisine ilişkin takvim dışı değerlendirmeye gitti. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun "B2"den "B3"e düşürüldüğü, kredi notu görünümünün "negatif"ten "durağan"a çevrildiği bildirildi.

ENERJİ FİYATLARINDA BASKI OLDUĞU VURGULANDI

Açıklamada, Türkiye'nin dış pozisyonunun özellikle artan enerji fiyatlarının bir sonucu olarak beklenenden daha fazla baskı altında olduğu aktarıldı.

BU YIL YÜZDE 4,5 BÜYÜME BEKLENİYOR

Küresel ortamın daha zorlu hale geldiği belirtilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4,5 ve gelecek yıl yüzde 2 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Moody's, mayıs ayında yayımladığı tahminlerde, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl yüzde 4 büyüyeceğini öngörmüştü. Daha önce takviminde Türkiye için değerlendirme tarihi 27 Mayıs olarak belirtilen Moody's, bu tarihte ülkenin kredi notuna ilişkin güncelleme yapmamıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ: KIYMETİ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 yıl önce yaptığı bir konuşmada kredi derecelendirme kuruluşlarını eleştirmişti. Erdoğan, not indirimi hakkında "Puanlamalarınızın kıymet-i harbiyesi yok." demişti.

YORUMLAR (1)
  • İsimsiz : Bazıları islerine gelmedigi için dış güçler söylemiyle dalga geçiyor...ama işte goruyorsunuz o dış güçlerin maşalarından biri de bu kredi derecelendirme kuruluşu... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Bakan Karaismailoğlu: 'Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor' Bakan Karaismailoğlu: 'Türkiye yatırımlarını artırarak sürdürüyor' Katar tezkeresi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi Katar tezkeresi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi Avrupa adalete kişi başına 79 euro harcıyor Avrupa adalete kişi başına 79 euro harcıyor
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Terör devletine karşı büyük mücadele! Moody's, Suriye'ye operasyon öncesi Türkiye'nin kredi notunu düşürdü - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement