Primist'in 3 Projesi Satışa Çıktı - Son Dakika
Emlak

Primist'in 3 Projesi Satışa Çıktı

Primist\'in 3 Projesi Satışa Çıktı

Primist Gayrimenkul Yatırım Platformu, yeni projeleriyle sektöre girdi.

21.03.2014 13:44

İş dünyasının tanınan ve alanlarında uzman isimlerinin bir araya gelerek kurduğu Primist Gayrimenkul Yatırım Platformu'nun sektöre yepyeni bir bakış açısı getirecek çalışmaları düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Gayrimenkul alanında, hizmet modeliyle Türkiye'de öncü olacak olan Primist'in tanıtım toplantısına, şirketin finans, ticaret ve gayrimenkul sektörlerindeki birikimlerini yeni bir yatırım konseptine dönüştüren dört kurucu ortağı; Tayfun Bayazıt, Ferhat Keten, Alev Göçmez ve Mehmet H. Birced katıldı. Basın toplantısında söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, Primist ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"Gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve akılcı yatırım olanaklarının sunumu için Primist'i, finans, inşaat ve ticaret dünyasının yakından tanıdığı 4 ortak olarak kurmuş bulunuyoruz. Kurucu ortakların dışında şu anda yürümekte olan projelerimizde 15 katılımcı da bünyemizde bulunuyor. Primist Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım AŞ, finans kurumları, emlak danışmanlıkları ve özel şirket portföyleri gibi çeşitli kanallardan proje, arsa ve bina portföyünün oluşturulması için gerekli ağı oluşturuyor. Bu ağı ve projelerimizi profesyonel bir kadro ile yönetiyoruz. Gelen portföyler detaylı bir inceleme sonrası uygun görülen arsalarla ilgili 2. kademe inceleme, konsept, proje, fizibilite, imar, hukuk, piyasa, arz - talep ve risk analiz raporları hazırlanıyor. Bu sayede katılımcılara, her yönü ile profesyonelce düşünülmüş ve riskleri tanımlanmış bir yatırıma ortak olma fırsatı sunmuş oluyoruz."

?180 milyonluk portföy değeri oluşturdu

Primist ile 2 yıllık süreçte kurumsal yapıyı oluşturup, plânlanan kârlılığı gerçekleştirmiş 10 kadar projeyi başlatarak bunların 4'ünü de aynı süreçte tamamlamayı hedeflediklerini söyleyen Tayfun Bayazıt, yabancı yatırımcıların da ilgisiyle, 4 proje için imza attıklarını, 5. proje için de el sıkışıldığını bildirdi. Primist bünyesindeki ilk 4 projenin geliştiricisinin Keten İnşaat AŞ olduğunu da sözlerine ekleyen Tayfun Bayazıt, 3 yıl içerisinde de uluslararası kurumsal fonların yatırımlarını yönlendiren ve geliştiren, uluslararası bir gayrimenkul yatırım fonu şekillendirmek istediklerini belirtti. Bayazıt, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdiye kadar ?50 milyonluk gayrimenkul yatırımı gerçekleştirdik ve ?180 milyonluk da portföy değeri oluşturduk. Primist olarak 2014 yılı hedefi olarak ?300 milyonluk portföy değerine ulaşmayı hedefledik. 3. yılımızda ?500 milyonluk arazi yatırımı ve toplamda da ?1,5 milyarlık bir gayrimenkul yatırım değerine ulaşma hedefimiz var."

Hedeflenen yatırımları gerçekleştirecek finansal yapının oluşturulduğunu söyleyen Tayfun Bayazıt; birincil (prime) konumda yeni projeler arayışı içinde olduklarının altını çizerek "önceliğimiz bu hedefi gerçekleştirmek için gerekli yeni arsa, proje ve bina portföyünü sağlayan kanalları geliştirmektir. Bu nedenle tanıma uygun geliştirilecek arsa ve bina tekliflerine açık olduklarını" vurguladı ve belirlenen yatırım kriterlerine uyan portföyleri süratle değerlendirip alımı gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Farklılığımız, finans ve gayrimenkul konusunu yönetecek uzmanlığa ve erişime sahip olmamızdır. Bu yatırımları yaparken agresif, riskli ve şehir dokusuna ve yaşamına zarar verebilecek yatırımlardan uzak durarak; güven veren, merkezde, arzı sınırlı birincil konumda, tasarımı ile öne çıkan projeler gerçekleştirmektir" dedi.

Primist farklı projelere imza atacak

Farklı proje geliştirme hedefleri olduğunu belirten Bayazıt; örneğin; Yunanistan'dan Türkiye'ye göç etmiş olan/aynı şekilde Türkiye'den Yunanistan'a göç eden kişilerin arkalarında bıraktıkları malik sıfatıyla sahip ya da miras yolu ile kendilerine intikal etmiş mal sahiplerine hukuki, mühendislik, mimari gibi konularda destek vererek, gayrimenkullerini geri kazandırmayı ve gayrimenkullerine değer kazandırmayı amaçlayan bir destek hizmet projelerinin olduğunu belirtti. Estia Turkey ve Estia Yunanistan adında iki farklı isimle projenin hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.

Primist'in 3 projesi satışa çıktı

Kentin birincil konumda, arzı sınırlı ve seçkin noktalarında proje geliştirmeyi hedefleyen Primist'in Cihangir, Çırağan ve Bomonti'deki projelerinin satışlarının başladığını da belirten Bayazıt, erken satış döneminde olan projelerin uygun fiyat ve ödeme koşullarında satışa çıkarıldığını söyledi.

Primist Türkiye'de bir ilk

En önemli avantajlarının riski düşük, arzın sınırlı olduğu alanlarda ortalamanın üzerindeki kârlılıklarla projeler yürütecek olmaları olduğunu söyleyen Tayfun Bayazıt, bu projeleri yürütürken çok kapsamlı raporlar hazırlandığının da altını çizdi. "Etik değerlerimize, risk profilimize uymayan hiçbir projeyi değerlemeye almıyoruz. Tüm fizibilitelerimiz temkinli senaryolara dayanmaktadır. Bu konuda nereye, hangi şartlarda yatırım yapacağımız, nasıl hareket edeceğimiz tüm detayları ile tariflidir. Dolayısıyla zamanla büyüteceğimiz yatırımcı portföyü güvenle yatırım yapacaktır. Bunun en güzel göstergesi ortaklık yapımız ve katılımcılarımızdır.

Türkiye'de bu formatıyla projenin bir ilk olduğunu da belirten Bayazıt sözlerine şunu ekledi: "Daha önce yabancı fonlar ve yerel firmaların ortaklığı oldu. Ancak bizim yapımız farklı. Primist'te Gayrimenkulü geliştiren de, finansmanı sağlayan ve yöneten de tüm unsurlar işin mutfağındadır"

Kaynak: Milliyet.com.tr

Son Dakika Emlak Primist'in 3 Projesi Satışa Çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement