Son dakika Fırat haberleri, Fırat son dakika, son dakika Fırat

Son Dakika Fırat Haberleri

 • Okulumda Sağlıklı Besleniyorum Programı Kapsamında Yöresel Yiyecekler Tanıtıldı
  16 Şub Okulumda Sağlıklı Besleniyorum Programı Kapsamında Yöresel Yiyecekler Tanıtıldı

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen 'Okulumda Sağlıklı Besleniyorum' programı çerçevesinde Aydıntepe Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen etkinlikte, Bayburt'a özgü yöresel yiyecekler tanıtıldı ve katılımcılara ikram edildi.

 • Erzurum Teknik Üniversitesi, Kuzey Disiplini Kayaklı Koşu Şampiyonası'nda Türkiye Şampiyonu oldu
  16 Şub Erzurum Teknik Üniversitesi, Kuzey Disiplini Kayaklı Koşu Şampiyonası'nda Türkiye Şampiyonu oldu

  Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu öncülüğünde düzenlenen Kuzey Disiplini Kayaklı Koşu Şampiyonası'nda Erzurum Teknik Üniversitesi'nin (ETÜ) hem erkek hem de kadın takımları birincilik kupalarını alarak Türkiye Şampiyonu oldular. ETÜ'lü sporcuların başarısıyla gurur duyan Rektör Prof. Dr. Bülent Çakmak, madalyaları takdim etti.

 • TBMM'de ilginç diyalog: Sayın Sarıgül üzgün
  16 Şub TBMM'de ilginç diyalog: Sayın Sarıgül üzgün

  TBMM Genel Kurulu'na CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül ile Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder arasındaki diyalog damga vurdu. Önder, Erzincan İliç'teki maden faciasıyla ilgili konuşan Sarıgül'ü, konuşmasının bir bölümünde dili sürçtüğü için uyardı. Konuşmasının bitiminde kürsüde evrakını unutan Sarıgül'ü bir kez daha uyaran Önder, ''Evraklarını burada unuttunuz Sayın Sarıgül. Sayın Sarıgül üzgün.'' dedi.

 • 9 işçi göçük altındayken maden şirketinden tepki çeken yeni iş ilanı
  15 Şub 9 işçi göçük altındayken maden şirketinden tepki çeken yeni iş ilanı

  Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninde meydana gelen heyelanda toprak altında kalan 9 işçiyi arama kurtarma çalışmaları sürerken, madeni işleten Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ. şirketi yeni iş ilanı açtı. Tepkilerin odağındaki şirketin açtığı iş ilanında yer alan ''İnsanları önemseyen şirket kültürü'' ifadesi ise dikkatlerden kaçmadı.

 • Elazığ'da Gençlere Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri Başladı
  15 Şub Elazığ'da Gençlere Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri Başladı

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri' Elazığ'da başladı. Gençler, burs, hibe, fon, kredi destekleri ve staj programları hakkında bilgi alırken, çeşitli kurumların ürettiği ürünleri de inceleme fırsatı buldu. Etkinlikte ayrıca bilgi yarışması ve sosyal kültürel aktiviteler de yer aldı.

 • Elazığ'da 'Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri' Etkinliği
  15 Şub Elazığ'da 'Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri' Etkinliği

  Elazığ'da düzenlenen 'Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri' etkinliğine katılan gençler, birçok alanda yapılanları gözlemleyerek bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte, gençler devletin imkanlarından yararlanma ve sorumlu vatandaşlık bilincini geliştirme fırsatı buldu.

 • Erzincan'da toprak kayması yaşanan altın madeni sahasında yapılan siyanür ölçümlerinin sonucu geldi
  15 Şub Erzincan'da toprak kayması yaşanan altın madeni sahasında yapılan siyanür ölçümlerinin sonucu geldi

  Erzincan'da toprak kaymasının meydana geldiği altın madeni sahasında yapılan siyanür ölçümleriyle ilgili bilim insanları açıklama yaptı. Prof. Dr. Onur Erdem, ''Bu ölçümlerden aldığımız verilere baktığımızda, aslında siyanür açısından şu anki değerlerin çok da risk teşkil etmediğini gördük. Ölçümler devam edecek.'' ifadelerini kullanırken Doç. Dr. Sermet Sezigen ise ''Bu noktada amacımız, bu olayın en iyi şekilde müdahale edilerek sonlandırılması. Şu an risk oluşturacak seviyede siyanür yok.'' dedi.

 • Kadın kooperatifleri bir araya gelerek e-ticaret platformu kurdu
  15 Şub Kadın kooperatifleri bir araya gelerek e-ticaret platformu kurdu

  Kastamonu, Çankırı ve Sinop'taki 7 kadın kooperatifi bir araya gelerek S.S. Gücüm Emeğim Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifleri Birliği'ni kurdu. Birlik, KUZKA desteğiyle e-ticaret sitesi oluşturarak yöresel el sanatları, dokuma, gıda ürünleri gibi ürünlerini satacak.

 • Elazığ'da düzenlenen 'Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri' etkinliği gençlerin ilgisini çekti
  15 Şub Elazığ'da düzenlenen 'Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri' etkinliği gençlerin ilgisini çekti

  Elazığ'da düzenlenen 'Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri' etkinliğine katılan gençler, savunma sanayiinden tarıma kadar birçok alanda yapılanları gözlemleyerek bilgi aldı. Etkinlikte gençlerin, devletin imkanlarından yararlanabilmeleri ve sorumlu vatandaşlar olarak hak ve ödevlerini daha iyi kavrayabilmeleri amaçlandı.

 • TTB Genel Sekreteri: İnsan eliyle oluşturulmuş bir afet
  15 Şub TTB Genel Sekreteri: İnsan eliyle oluşturulmuş bir afet

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bulut, facianın doğal bir afet olmadığını, insan eliyle oluşturulmuş bir afet olduğunu belirtti. Ayrıca, facianın çevre ve halk sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekti ve işçilerin sağlıklı olarak kurtarılmasının öncelik olduğunu vurguladı.

 • Bingöl Valisi, Birleşmiş Milletler IFAD Ülke Direktörü ile görüştü
  15 Şub Bingöl Valisi, Birleşmiş Milletler IFAD Ülke Direktörü ile görüştü

  Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Ülke Direktörü Liam Chicca'yı ziyaret etti. Vali Usta, Murat Nehri Havzası Projesi'nin kente olan katkılarını değerlendirdi ve Fırat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi hakkında görüşlerini paylaştı.

 • TMMOB ve Sendikaların İliç'te Maden Alanına Girişi Yasaklandı.
  15 Şub TMMOB ve Sendikaların İliç'te Maden Alanına Girişi Yasaklandı.

  Erzincan İliç'te meydana gelen altın madenindeki siyanürlü liç kaymasında 9 işçi için arama faaliyetleri devam ederken bölgeye gelene siyasi partiler ve sendikalar da maden alanına alınmıyor. TMMOB, TTB, KESK ve Eğitim Sen'in aralarında bulunduğu heyetin alana girişi yasaklandı. TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, “İki ay önce burada bir çökme, kayma ve yıkılma riskinin olduğunu, bununla ilgili gerekli tedbirlerin ve önlemlerin alınıp alınmadığını sorduk. Acıdır ki iki ay geçti üzerinden ve büyük bir faciayla karşı karşıya kaldık. Bugün iki tane faciayla yüz yüzeyiz. Birisi iş cinayeti. 9 tane emekçi kardeşimiz toprak altında. Zehirli kimyasallarla yıkanmış toprağın altında hayat mücadelesi veriyor. Diğeri de ülkemizin görmüş olduğu en büyük çevre katliamlarından birisi. İki facia ülkemizi oldukça kötü noktalara götürecek” dedi.

 • CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç'teki maden kazasıyla ilgili adalet çağrısı yaptı
  15 Şub CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç'teki maden kazasıyla ilgili adalet çağrısı yaptı

  CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden ocağında meydana gelen toprak kaymasına ilişkin sorumluların adalet önüne çıkarılmasını istedi. Sarıgül, toprak kaymasının ardından tüm kamu kurum ve kuruluşlarının göçük altındaki işçilere ulaşmaya çalıştığını belirtti. Sarıgül, maden sahasındaki toprak kaymasının Fırat Havzası'nı siyanür tehlikesi altında bıraktığını ve bu tehlikenin önlenmesi için adımların atılmasını istedi. Ayrıca, madeni işleten şirketin insanlığa ve doğaya karşı suç işlediğini belirterek, hukuki sorumluların adalet önüne çıkarılması gerektiğini vurguladı. Sarıgül, TBMM'de bu konuda araştırma komisyonu kurulmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, uluslararası madencilik firmalarının ülkemize kazandırdıklarını ve kaybettirdiklerini belirlememiz gerektiğini söyledi.

 • Erzincan'daki maden faciasında 9 işçi kurtarılmaya çalışılıyor
  15 Şub Erzincan'daki maden faciasında 9 işçi kurtarılmaya çalışılıyor

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan İliç’te meydana gelen maden faciasına ilişkin, “Birinci önceliğimiz 9 işçi kardeşimize ulaşmak ve onları kurtarabilmek. Yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bilmemiz gereken çok önemli bir konu var. Burası halen çalışan bir yapı. Yani belli alanlarda heyelan tehlikesi devam ediyor. Çok büyük bir toprak kütlesinden bahsediyoruz. Yaklaşık 10 milyon metreküplük bir toprak kütlesi. Bunu elimizde bir imkan olsa ve bugün kaldırmaya kalksak en az 400 bin kamyona ihtiyacımız var. Böyle bir büyüklükle karşı karşıyayız” açıklamasını yaptı.

 • İliç'teki Maden Kapatılmalıdır: Türkiye'nin Çernobil'i
  15 Şub İliç'teki Maden Kapatılmalıdır: Türkiye'nin Çernobil'i

  DEM Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın, İliç'teki madenin derhal kapatılması gerektiğini belirtti. Aynı zamanda bu tür felaketlerin olma ihtimali bulunan diğer madenlerin de kapatılması gerektiğini vurgulayan Akın, Türkiye'nin tarihinin en büyük ekolojik kirlenmesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. İliç'teki madenin atıklarının neden olduğu siyanürlü toprak selinin, geniş bir alana yayıldığını ve çevreyi zehirlediğini söyledi. Akın, ayrıca siyanür kullanımının ülkede yasaklanması gerektiğini belirtti.

 • DİSK, Erzincan'daki maden faciasıyla ilgili basın açıklaması yaptı
  15 Şub DİSK, Erzincan'daki maden faciasıyla ilgili basın açıklaması yaptı

  DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen maden faciasına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Sarı, yaşanan katliamların hesabının sorulması için mücadelelerine devam edeceklerini belirtti. Ayrıca, facianın etkilerinin azaltılması ve kayıpların akıbetinin netleştirilmesi için acil önlemler alınmasını talep etti.

 • Türk Somonu ve Balık Çeşitleri Dünyada Aranır Ürünler Haline Geldi
  15 Şub Türk Somonu ve Balık Çeşitleri Dünyada Aranır Ürünler Haline Geldi

  Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türk somonu ve balık çeşitlerinin dünyada aranır ürünler olduğunu belirterek, 'Yaklaşık 100 ülkeye balık ihracatımız var.' dedi. Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliğince Antalya'daki Belek Turizm Merkezi'nde düzenlenen '9. Su Ürünleri Yetiştiriciliği Çalıştayı' başladı. Programa, 11 ülkeden aralarında mühendisler, birlik başkanları, Tarım ve Orman müdürlerinin de bulunduğu 800 sektör paydaşı katıldı.

 • İYİ Parti: İliç'teki maden faciası ikinci Çernobil vakasıdır
  15 Şub İYİ Parti: İliç'teki maden faciası ikinci Çernobil vakasıdır

  İYİ Parti Sağlık Politikaları Başkanı Taner Demirer, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden faciasının büyük bir felaket olduğunu ve Doğu Avrupa - Türkiye çizgisinde ikinci Çernobil vakası yaşandığını belirtti. Demirer, facianın hidrojen siyanür gazının atmosfere yayılmasına neden olacağını ve gazın nerelere gideceğinin bilinmediğini ifade etti. Ayrıca, maden firmasının faaliyetlerinin durdurulmasına rağmen tekrar faaliyet izni verildiğini ve bölgedeki risklerin göz ardı edildiğini vurguladı.

 • Bingöl'de 3. Fotoğrafçılar Maratonu Başladı
  15 Şub Bingöl'de 3. Fotoğrafçılar Maratonu Başladı

  Bingöl'de düzenlenen 3. Fotoğrafçılar Maratonu başladı. Fotoğraf tutkunları, kentin doğal güzelliklerini keşfetmek için yarışmaya katıldı. Vali Ahmet Hamdi Usta, sosyal medya fotoğrafçılığının ülke ve şehir tanıtımı için önemli bir enstrüman olduğunu belirtti. Etkinlik, 18 Şubat'ta sona erecek.

 • Bayburt'ta Yöresel Yiyecekler Tanıtıldı
  15 Şub Bayburt'ta Yöresel Yiyecekler Tanıtıldı

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen 'Okulumda Sağlıklı Besleniyorum Programı' kapsamında Bayburt'ta öğrencilerin katılımıyla yöresel yiyecekler tatma ve tanıtma etkinliği düzenlendi. Aydıntepe Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler tarafından yapılan yöresel tatlar ziyaretçilere ikram edildi. Programa Aydıntepe Kaymakamı, Belediye Başkanı, İl Milli Eğitim Müdürü, öğretmenler ve veliler de katıldı.

 • Enerji Bakanı: Erzincan'daki heyelan alanında 400 bin kamyonluk toprak kütlesi var, arama faaliyetleri dikkatli şekilde yürütülüyor
  15 Şub Enerji Bakanı: Erzincan'daki heyelan alanında 400 bin kamyonluk toprak kütlesi var, arama faaliyetleri dikkatli şekilde yürütülüyor

  Enerji Bakanı Bayraktar: Erzincan'daki heyelan alanında 400 bin kamyonluk toprak kütlesi var, arama faaliyetleri dikkatli şekilde yürütülüyor.

 • Aksa Grubu şirketlerine yeni Genel Müdür ataması yapıldı
  15 Şub Aksa Grubu şirketlerine yeni Genel Müdür ataması yapıldı

  Aksa Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Çoruh Elektrik Dağıtım AŞ ve Fırat Elektrik Dağıtım AŞ'nin Genel Müdürlük pozisyonuna Alper Erbaş getirildi. Erbaş, 2023 sonuna kadar 4.4 milyar lira yatırım gerçekleştiren ve 112 bin 815 kilometre hat uzunluğuna sahip olan şirketlerin başında olacak.

 • İstanbul Modern'de Dijital Kültüre Odaklanan Sergi Açıldı
  15 Şub İstanbul Modern'de Dijital Kültüre Odaklanan Sergi Açıldı

  İstanbul Modern Kısa Süreli Sergi Salonu'nda düzenlenen 'Zamansız Meraklar' sergisi, dijital kültüre odaklanarak sanatçıların yenilikçi üretimlerini bir araya getiriyor. Sergide, dijital kültürün etkilerini yansıtan çalışmalar incelenirken, ödüllü projeler de ilk kez izleyiciyle buluşuyor. Sergi, 11 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilir.

 • Kazım Karabekir Stadyumu modernizasyon projesi sezon öncesinde tamamlanacak
  15 Şub Kazım Karabekir Stadyumu modernizasyon projesi sezon öncesinde tamamlanacak

  İçişleri eski Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Kazım Karabekir Stadyumu'nun modernizasyon projesinin sezon öncesinde tamamlanacağını açıkladı. Altınok, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerde projenin detayları hakkında bilgi aldıklarını ve yeni stadyumda başarılar elde etmek için hazır olduklarını belirtti.

Advertisement