1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi - Son Dakika
Güncel

1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi

1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi

Çocuk Vakfı Başkanı Şirin: "(Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi ve Uygulama Planı 2014 2018 Stratejisi Belgesi) Düşlerimizi yazmadık, çok gerçekçi davrandık. Bunlar hayata geçmezse o zaman, ...

14.11.2013 16:54
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, birinci taslağı hazırlanan "Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi ve Uygulama Planı 2014-2018 Stratejisi Belgesi" için, "Düşlerimizi yazmadık, çok gerçekçi davrandık. Bunlar hayata geçmezse o zaman, işte yine bazı insanlar, 'Düşlerini yazdı, Ankara'ya gönderdi' diyecekler. Umarım sahiplenilir" dedi.

Şirin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın himayelerinde Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Çocuk Vakfı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi'nin, "Türkiye'nin ilk çocuk ve medya stratejisi hazırlanıyor" başlıklı oturumunda konuştu.

Şirin, ilk taslağı hazırlanan "Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi ve Uygulama Planı 2014-2018 Stratejisi Belgesi'nin, yoğun bir emeğin ürünü olduğunu aktardı.

"Düşlerimizi yazmadık, çok gerçekçi davrandık. Bunlar hayata geçmezse o zaman, işte yine bazı insanlar, 'Düşlerini yazdı, Ankara'ya gönderdi' diyecekler. Umarım sahiplenilir" diyen Şirin, belgenin muhatabının yalnızca hükümet olmadığını, toplumun ve bireyin de bu belgeyi sahiplenmesi gerektiğini vurguladı.

Belge hazırlanırken Türkiye'de ilk defa çocuk görüşlerine yer verildiğini ve çocuğa saygı anlayışının merkeze alındığını ifade eden Şirin, şöyle devam etti:

"Türkiye'de artık bundan böyle çocuklarsız yola çıkılmamalıdır. Çocuğun katılım ilkesi, çocuğun kendisini ifade edebileceği her ortamda kendisiyle ilgili konularda görüş açıklayabileceği süreci başlatamazsak çocuk ve medya stratejisi bir anlamda mevcut anlayışın tekrarı olacaktır. Bu çeçevede bir algı yenilemesine ihtiyaç vardır. Bu belgeyi hazırlarken, bizim en büyük heyecan kaynağımız çocuklarımız olmuştur. Hükümet olmamıştır, bir bakanlık olmamıştır, bir genel müdürlük olmamıştır, başta Çocuk Vakfı olmak üzere, bir sivil toplum kuruluşu olmamıştır, hiçbir yer olmamıştır. Sadece çocuklara güvendik ve çocuklar bu heyecanı bize verdi. Bu ülke, çocuklara eğilmeyi öğrenmediği sürece çocuklar adına ortak iyilere ulaşamayacaktır. O bakımdan bu belgenin birinci paydaşı çocuklardır. Çocuklarsız bu strateji belgesinin hayata geçmesi mümkün değildir, buna inanmıyoruz. Çünkü bugüne kadar bu strateji belgelerinin hiçbirisi çocuklarla paydaş olarak hayata geçmedi."

Şirin, katkı veren kuruluşlara da teşekkür etti.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Karakaya

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya da kongrenin "Çocuk ve Medya Hareketi'nin önemli bir parçası olduğunu, bu konuda yapılacak çalışmaları "uzun bir yol hikayesi" olarak nitelendirdiklerini söyledi.

Hazırlık sürecinde tüm kurumların desteğini aldıklarını aktaran Karakaya, "Bu süreç içinde medyanın da desteğini almaya çalıştık. Ben daha önceki algılarımın ötesinde medyanın da yakın ilgisini gördüm. Belki istediğimiz düzeyde değildi ama şahsen, bu süreçte medyanın da bu işin içinde yer alacağını, desteğini alacağımızı hissettim" ifadelerini kullandı.

Strateji belgesinin hayata geçirilmesinin önemli olduğunu ifade eden Karakaya, "Tüm kamu kurumlarının bu işe dahil olmasını, Milli Eğitim Bakanlığının, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, Gençlik ve Spor Bakanlığının olmasını çok önemsiyoruz. Onların itiraz ettiği bir noktada, onların katkısını alamadığımız noktada bu işi başarıya ulaştırmamız mümkün değil. Gerek yaptığımız bilgilendirme toplantılarında, medyanın da bu işe mümkün olduğunca angaje olmasını istedik. Bu kongrenin de medya sponsorluğuyla yapılıyor olmasının anlamlı olduğunu, bu pozitif ortamın, medyayla işbirliği içinde devam edeceğini düşünüyorum" dedi.

Sivil toplum kuruluşlarının da katkısının önemli olduğunu vurgulayan Karakaya, çocukların da konuya ilgisinin önemli olduğunu belirtti. Karakaya, oturumu izleyen çocuklardan, kongreye ilişkin açılan sosyal paylaşım sitesi sayfalarına katkı sağlamasını istedi.

Murat Karakaya, çocuk ve medya konusundaki çalışmalara olan desteklerinin süreceğini kaydederek, "Ben, kurumum, RTÜK gibi iletişimde olduğum diğer kurumlar adına şunu diyebilirim ki, bu süreci Ankara'da takip edecek insanlar olduğunu, kurumlar olduğunu biliyorum ve bunun mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyorum" diye konuştu.

RTÜK Üyesi Öztürk

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Nurullah Öztürk, stratejik belgelerin, hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığını, ihmal edilmesinin faturasının gelecek kuşaklar açısından çok ağır olacağını söyledi.

Stratejik belgeden istifade edici kurumların başında RTÜK'ün olacağını ifade eden Öztürk, "RTÜK bu belgeden çok şeyler beklemektedir. Alanında bir ilk olması, çok heyecanlandırmıştır" dedi.

Belgenin hazırlanışının tüm süreçlerinde yer aldığını belirten Öztürk, "Herhalde şunu söylemem yanlış olmaz:  Bir anayasa hazırlansaydı ancak bu ciddiyetle hazırlanırdı. Bir kere çalıştaylar, odak grup toplantıları, insanların beyinlerini, düşüncelerini kattığı bir belge hazırlandı. İlgili olabilecek tüm kurumların görüşlerine sunuldu. Hala buna son demedik ve 'taslak' dedik. Kongre sonucunda yeni değerlendirmelerle beraber Aralık ayında son halini aldığında uygulanması için ilgili kurumlara emanet edilecek. Belgenin her açıdan uygulamaya geçirilmesi için bizim bu belgeye sahip çıkmamız gerekiyor " diye konuştu.

Starteji danışmanı Necmettin Oktay, "Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi ve Uygulama Planı 2014-2018 Stratejisi Belgesi"nin ilk taslağı konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Oktay, belgenin, "Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin tüm taraflarca bilinirliliği ve benimsenmesini yaygınlaştırmak", "Çocuk haklarına saygılı medya içerikleri ve uygulamaları geliştirmek", "Örgün eğitimin tüm kademelerinde medya okuryazarlığı eğitimini geliştirmek", "Hayat boyu öğrenme sürecinde medya okuryazarlığı becerisini geliştirmek", "Medyada içerik oluşturma, izleme ve denetim süreçlerinde çocuğun katılımını sağlamak", "Farklılıklarına bakılmaksızın tüm çocukların eşitlik ve etik kurallar çerçevesinde uygun temsilinin sağlanacağı süreçler geliştirmek", "Kültürel değerlerimize uygun, çocuk odaklı medya içerikleri ve yapımlar geliştirmek", "Çocuk-medya ilişkisine yönelik sivil denetim modelleri geliştirmek", "Çocuğun tüm gelişim özelliklerini dikkate alacak şekilde 'medyaya yönelik' yasal alt yapıyı geliştirmek", "Aile, çocuk ve eğitimcilerin etkin iletişim kurabileceği, güvenli medya geliştirmek", "Erken dönemden başlayarak çocukta okuma kültürü geliştirmek" ve "Çocuk ve medya ile ilişkili araştırma ve uygulama merkezlerini yaygınlaştırmak" amaçlarını taşıdığını ve çok sayıda kurumu ilgilendiren eylemi içerdiğini ifade etti. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Beşiktaş Başkanı Hasan Arat, Fernando Santos ile Vedalaştı
  17:34 Beşiktaş Başkanı Hasan Arat, Fernando Santos ile Vedalaştı

  Beşiktaş Başkanı Hasan Arat, Teknik Direktör Fernando Santos ve yardımcılarıyla vedalaştı. Santos, Beşiktaş'ı çok sevdiklerini ve kulübü desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

 • Aziziye Belediye Başkanı Emrullah Akpunar göreve başladı
  17:33 Aziziye Belediye Başkanı Emrullah Akpunar göreve başladı

  31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde seçilen Emrullah Akpunar, görevi Muhammed Cevdet Orhan'dan devraldı. Akpunar, Orhan'a teşekkür etti ve yeni dönemde başarılar diledi.

 • Otoyolda trafik kurallarına uymayanlara 13 milyon 630 bin lira ceza yazıldı
  17:32 Otoyolda trafik kurallarına uymayanlara 13 milyon 630 bin lira ceza yazıldı

  Düzce Bölge Trafik Müdürlüğü, Anadolu Otoyolu Düzce geçişinde 9 günlük bayram tatili boyunca yapılan denetimlerde 2 bin 796 araca çeşitli maddelerden 13 milyon 630 bin 500 lira cezai işlem uygulandığını açıkladı. Ayrıca 21 kazada 18 kişi yaralanırken, ölümlü kaza meydana gelmedi.

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı: Dünya İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ağır durumla karşı karşıya
  17:30 Sırbistan Cumhurbaşkanı: Dünya İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ağır durumla karşı karşıya

  Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Orta Doğu'daki gelişmelerin ardından dünyanın jeopolitik durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, dünyanın 3-4 ay içinde İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ağır durumla karşı karşıya kalmasını beklediğini söyledi. Vucic, ayrıca Sırbistan'ın Rafale savaş uçağı satın alma talebine değinerek, uçakların pahalı olduğunu ve harcamalara dikkat etmek durumunda olduklarını belirtti.

 • Konya'da otomobil tarlaya devrildi, yaşlı çift hayatını kaybetti
  17:30 Konya'da otomobil tarlaya devrildi, yaşlı çift hayatını kaybetti

  Konya'nın Hüyük ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, otomobilin tarlaya devrilmesi sonucu yaşlı bir çift hayatını kaybetti. Kazada yaralanan çift, hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci Ziyaretleri Kabul Ediyor
  17:30 Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci Ziyaretleri Kabul Ediyor

  31 Mart 2024 seçimlerinde Germencik Belediye başkanlığına seçilen Burak Zencirci kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, iş insanları ve vatandaşların hayırlı olsun ziyaretlerini makamında kabul etmeye devam ediyor. Halkın teveccühleriyle başkanlığa seçilen Zencirci, ziyaretler sırasında Germencik halkının istek ve talepleriyle de yakından ilgileniyor. Belediye başkanı Burak Zencirci ile sohbet etme imkanı bulmaktan, sıcak ilgi ve alakaları nedeniyle memnun olduklarını ifade eden konuklar, görev süresi boyunca başarılı çalışmalar dileyerek, şahsı ve ilçe adına hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulunuyor.

 • Trabzonspor Taraftarının Sevgilisi Hicran Yıldız Toprağa Verildi
  17:29 Trabzonspor Taraftarının Sevgilisi Hicran Yıldız Toprağa Verildi

  Trabzonspor Kulübü'nün 2020-2021 sezonu için hazırlanan çubuklu formasının tanıtım videosunda yer alan Hicran Yıldız'ın cenazesi, dün akşam hayatını kaybettiği hastaneden alınarak toprağa verildi. 18 yaşındaki Hicran'ın cenaze törenine ailesi ve yakınları katıldı. Hicran'ın hikayesi, babasıyla çekilen tanıtım videosunda adının yazılı olduğu formayı gördüğünde yaşadığı mutlulukla taraftarların beğenisini kazanmıştı.


Advertisement