34. İstanbul Film Festivali Başladı - Son Dakika
Güncel

34. İstanbul Film Festivali Başladı

34. İstanbul Film Festivali Başladı

Açılış töreninde, Sinema Onur Ödülleri, Türk Sineması'na yıllar boyu emek vermiş Safa Önal, Cahit Berkay, Yılmaz Atadeniz, Süleyman Turan ve Nebahat Çehre'ye verildi.

03.04.2015 23:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Açılış töreninde, Sinema Onur Ödülleri, Türk Sineması'na yıllar boyu emek vermiş Safa Önal, Cahit Berkay, Yılmaz Atadeniz, Süleyman Turan ve Nebahat Çehre'ye verildi.

Haber-Kamera İstanbul DHA

Sinemaseverlerin yıl boyunca heyecanla beklediği İstanbul Film Festivali'nin 34'üncüsü, Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı'nda törenle açıldı. Açılış töreninde, Sinema Onur Ödülleri, Türk Sineması'na yıllar boyu emek vermiş Safa Önal, Cahit Berkay, Yılmaz Atadeniz, Süleyman Turan ve Nebahat Çehre'ye verildi.

Sunuculuğunu Cem Davran'ın üstlendiği 34. İstanbul Film Festivali'nin açılış töreninde ilk olarak festivalin yarışmaları ve jüri üyeleri tanıtıldı. 34. İstanbul Film Festivali'nde Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları, Seyfi Teoman En İyi İlk Film ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Ulusal Belgesel Yarışması olmak üzere 5 farklı kategoride tam 49 film yarışacak.

Açılış töreninde, bu yıl sinema ve kültür-sanat dünyasındaki kayıplar da anıldı. Türkiye'nin ilk Kültür Bakanı, İKSV Mütevelli Kurulu Başkanı Talat Halman ile ünlü yazar Yaşar Kemal de anılan isimler arasındaydı.

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen 'Sinema Onur Ödülleri, Türk Sineması'na yıllar boyu emek vermiş 5 değerli isme verildi. Filme çekilmiş 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na giren senarist Safa Önal'a ödülünü oyuncu Türkan Şoray verdi.

Pek çok fil müziğine imza atan Cahit Berkay da festivalin ikinci Onur Ödülü'nü aldı. Ödülü müzisyen Şebnem Ferah verdi. Cahit Berkay ayrıca konuklara bir de sürpriz yaparak filmlerinin müziklerinden bir seçki sundu.

Festivalin üçüncü Onur Ödülü ise yönetmen, yapımcı ve prodüktör Yılmaz Atadeniz'e verildi. Yönetmen Çağan Irmak, Yılmaz Atadeniz'e ödülünü takdim etti.

Yılların oyuncusu Süleyman Turan'a ödülünü ise oyuncu Hale Soygazi verdi.

Festivalin son Onur Ödülü ise Türk sinemasının önemli kadın oyuncularından Nebahat Çehre'ye verildi. Nebahat Çehre ödülünü oyuncu Selçuk Yöntem'in elinden aldı.

İstanbul Film Festivali, 19 Nisan'a kadar, 8 ayrı salonda gerçekleştirilecek 200'ün üzerinde filmin gösterimlerinin yanı sıra, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmalarıyla devam edecek.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 34. İstanbul Film Festivali Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement