54 Yıl Sonra Bir Türk Eseri Moma Müzesi'ne Kabul Edildi - Son Dakika
Güncel

54 Yıl Sonra Bir Türk Eseri Moma Müzesi'ne Kabul Edildi

54 Yıl Sonra Bir Türk Eseri Moma Müzesi\'ne Kabul Edildi

"H-Fact.Hospitality/Hostility/H-Faktörü."

10.09.2012 11:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çağdaş sanatçı Hüseyin Bahri Alptekin'in

"H-Fact: Hospitality/Hostility/H-Faktörü: Misavirperverlik/Husumet" eseri Newyork'taki Modern Sanat Müzesi'nin (MoMA) daimi koleksiyonuna 54 yıl sonra kabul edilen ilk Türk eseri oldu.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Alptekin'in eseri, heykeltraş Zühtü Müridoğlu'nun "The Unknown Political Prisoner-Bilinmeyen Siyasi Esir" adlı heykelinden tam 54 yıl sonra MoMA'ya resim ve heykel koleksiyonuna kattığı ilk iş olma özelliğini taşıyor.

Alptekin'ni eseri üç boyutlu otel tabelalarından oluşan 7 sanat eserini kapsıyor ve otel adları kaynağını dünyanın dört bir köşesindeki şehirlerden alıyor.

Dünyanın en seçkin modern sanat koleksiyonuna sahip olmasıyla uluslararası kabul gören MoMA'nın koleksiyonunda Picasso, Miro, Andy Warhol, Joseph Beuys, Marcel Duchamp, Sol LeWitt, Bruce Naumann ve daha birçok saygın sanatçının eserleri bulunuyor.

Muhabir: Sultan Çoğalan

Yayıncı: Sabri Çelebioğlu - İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 54 Yıl Sonra Bir Türk Eseri Moma Müzesi'ne Kabul Edildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İran'ın İsrail'e saldırısı Tahran'da coşkuyla kutlandı
  04:10 İran'ın İsrail'e saldırısı Tahran'da coşkuyla kutlandı

  İran'ın İsrail topraklarını insansız hava aracı ve füzelerle hedef aldığı saldırı İran'da coşkuyla kutlandı. Tahran'da halk, saldırıyı coşkuyla kutlayarak Filistin bayrakları taşıdı. İran Devrim Muhafızları Ordusu, saldırıya cevap olarak İsrail topraklarına insansız hava aracı ve füze ateşledi.

 • İran, İsrail'e yönelik saldırıyı coşkuyla kutladı
  04:04 İran, İsrail'e yönelik saldırıyı coşkuyla kutladı

  İran'ın başkenti Tahran'da halk, İran'ın İsrail topraklarını insansız hava aracı ve füzelerle hedef aldığı saldırıyı coşkuyla kutladı. Filistin meydanında toplanan yüzlerce Tahranlı 'Kahrolsun ABD' ve 'Kahrolsun İsrail' sloganları eşliğinde Filistin bayrakları taşıdı. Devrim Muhafızları Ordusu'na gerçekleşen saldırı nedeniyle halk, saldırıyı kutlarken teşekkür etti.

 • Bursa'da kız meselesi nedeniyle çıkan silahlı kavgada 2 kişi yaralandı
  03:50 Bursa'da kız meselesi nedeniyle çıkan silahlı kavgada 2 kişi yaralandı

  Bursa'da bir eğlence mekanında çıkan silahlı kavgada seken kurşun bir müşteriye isabet etti. Kavgaya karışan kişilerden biri bıçakla yaralanırken, diğer kişi ise gözaltına alındı. Yaralananların sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.


Advertisement