Aa'nın İnfografik Haberleri Tanıtıldı - Son Dakika
Güncel

Aa'nın İnfografik Haberleri Tanıtıldı

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Toplantıdan detaylar AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel'in konuşması AA İnfografik Editörü Mevlüt Eren'in konuşması AA'nın infografik haberleri tanıtıldı AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Sel: "Abonelere sunduğumuz bu yeni ürün, karmaşık olayların bir bakışta anlaşılmasını amaçlıyor" "Ekonomi ve finans, coğrafi ve ülke, seçim, anket sonuçları, spor müsabakaları, sağlık, yaşam, kültür, biyografi, ulusal ve uluslararası istatistikler ve uluslararası kuruluşların raporları infografik içeriklerimizi oluşturuyor" Anadolu Ajansı (AA) infografik haberleri, basın kuruluşlarına tanıtıldı.

02.03.2016 18:04

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Toplantıdan detaylar

AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel'in konuşması

AA İnfografik Editörü Mevlüt Eren'in konuşması AA'nın infografik haberleri tanıtıldı

AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Sel:

"Abonelere sunduğumuz bu yeni ürün, karmaşık olayların bir bakışta anlaşılmasını amaçlıyor"

"Ekonomi ve finans, coğrafi ve ülke, seçim, anket sonuçları, spor müsabakaları, sağlık, yaşam, kültür, biyografi, ulusal ve uluslararası istatistikler ve uluslararası kuruluşların raporları infografik içeriklerimizi oluşturuyor"

Anadolu Ajansı (AA) infografik haberleri, basın kuruluşlarına tanıtıldı.

AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel, Malta Köşkü'ndeki toplantıda yaptığı sunumda, ajansın infografik haberlerini örneklerle basın kuruluşlarının temsilcilerine anlattı.

Sel, infografik haberlerin, ajansın yeni bölümlerinden olduğunu ve yavaş yavaş geliştirildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı Grafik Editörlüğü'nün, politika, yaşam, ekonomi, spor gibi değişik alanlardaki ulusal ve uluslararası haberler için infografikler hazırladığını anlatan Sel, abonelere sundukları bu yeni ürünün, karmaşık olayların bir bakışta anlaşılmasını amaçladığını dile getirdi.

Sel, infografiklerin, tüm yayın platfomları düşünülerek hazırlandığını aktararak, "Televizyon kanalları için 16-9, web siteleri için grid tasarım kurallarına uygun şekilde tasarlanmaktadır. Ekonomi ve finans, coğrafi ve ülke, seçim, anket sonuçları, spor müsabakaları, sağlık, yaşam, kültür, biyografi, ulusal ve uluslararası istatistikler ve uluslararası kuruluşların raporları infografik içeriklerimizi oluşturuyor" dedi.

İnfografiklerin, gazete veya dergi tasarımcılarının kullanımına uygun vektörel proje dosyası olarak sunulduğunu vurgulayan Sel, şu bilgileri verdi:

"Bunları vektörel, motion grafik ve rafine bilgi şeklinde veriyoruz. Bunlar konusunda yeni ürünlerimizi oluşturuyoruz. Motion grafikte, televizyonlar için de videolar hazırlayacağız. Grafik Editörlüğü, Anadolu Ajansı'nın ana gündemini takip ederek kendi gündemini oluşturuyor. Haber ile eş zamanlı olarak içeriği kısa sürede görsel tasarıma dönüştürüyoruz. Yayıncı kuruluşların ilgili editörlerinin dikkatini çekmek için grafikli anahtar kelimesi etiketlenerek, AA Haber Akış Sistemi'nde kullanıma sunuyoruz. Günlük 4-6 infografik, 2 videografik hazırlıyoruz ve bunları 10 dilde veriyoruz. İnfografikleri, JPG, Aİ EPS, PDF olmak üzere 4 formatta hazırlanıyor."

AA İnfografik Editörü Mevlüt Eren de katılımcıların infografik haberlerle ilgili sorularını yanıtladı.

AA'nın infografik habere nisan ayında başladığını aktaran Eren, "İnfografik, bilgilendirme görselleridir. Bir görsele çok sayıda bilgiyi kodlama yeteneğine sahiptir. Bir bilgiye görsel imgelerle kolayca anlaşılır hale getirmeye yarıyor. Önemli yenilikler getiriyor. Artık kimse sayfa sayfa haber okumak zorunda kalmayacak. İnfografik insanları o bilgi kirliliğinden kurtarıp, olayın özünü aktarma yeteneğine sahip. Görsel yayının bir türüdür. Çok hızlıca haberi anlamayı sağlıyor" şeklinde konuştu.

Aa\'nın İnfografik Haberleri Tanıtıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aa'nın İnfografik Haberleri Tanıtıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement