Dr.Nejat F.Eczacıbaşı Tıp Ödülleri Sahiplerini Buldu - Son Dakika
Güncel

Dr.Nejat F.Eczacıbaşı Tıp Ödülleri Sahiplerini Buldu

Dr.Nejat F.Eczacıbaşı Tıp Ödülleri Sahiplerini Buldu

2013 Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri, Adana'daki Çukurova Üniversitesi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

22.10.2013 16:35  Güncelleme: 11:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Balcalı Hastanesi Hipokrat Konferans Salonu'nda düzenlenen ödül törenine, Adana Vali Yardımcısı Azmi Yeşil, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve bilim insanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 54 yıldır bilim alanında yapılan araştırma çalışmalarını Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri ile ödüllendirdiklerini söyledi. Eczacıbaşı, Eczacıbaşı; "Topluluğu, kuruluş döneminden başlayarak sadece endüstriyel girişimlerle değil; bilim, eğitim kültür, sanat ve spora destek sağlamayı başlıca ilkelerinden biri saydı. Toplumsal yaşamın gelişmesine destek vereceğine inandığımız bu sosyal sorumluluklarımızı doğrudan kurduğumuz veya yönetiminde etkin olduğumuz kuruluşlara yürütmekteyiz" dedi.

Bu yıl verilen Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Tıp Ödülleri'nin ayrı bir önemi olduğuna dikkat çeken Eczacıbaşı şöyle konuştu Topluluğumuzun kurucusu Dr. Nejat Eczacıbaşı, bundan tam 54 yıl önce bilime araştırmaya olan inancını şu satırlarla özetliyordu, "Araştırma, endüstrinin bağışladığı maddi olanakları seferber ederek, bilimsel gücü olan yeteneklere araştırma bilimde çalışma fırsatı vermekle sağlanabilir. Araştırma, bilimde disiplin anlamını taşır araştırmasız bilim körelmeye mahkumdur. Bugünkü ödüllerimizle birlikte 176 çalışmaya destek ödülleri kapsamında gerekli finansman sağlanırken, 32 tıp bilim ödülü, 39 tıp teşvik ödülü, 11 tıp öğrencileri proje ödülü verilmiş bulunuyor."

2013 Dr. Nejat Eczacıbaşı Tıp Ödülleri için 43 başvuru yapıldığını belirten Bülent Eczacıbaşı, ödül alanların isimlerini açıklayarak şöyle devam etti:

"Bilimsel değerlendirme kurulumuz, 2013 Dr. Nejat Eczacıbaşı Tıp Ödülleri'ne yapılan 43 başvuruyu inceleyerek ödül sahiplerini belirledi. 2013 Dr. Nejat Eczacıbaşı Tıp Bilim Ödülü, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Semra Paydaş'a verilmesi kararlaştırılmış bulunuyor. Kurucumuz adıyla verilen ilk ödül olması nedeniyle bunun topluluğumuz açısından ayrı bir önemi olduğunu paylaşmak isteriz. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Bilim Dalı'ndan Doç Dr. Zekai Halıcı, Tıp Teşvik Ödülü'ne; Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Esra Erdal, Bilimsel Araştırma Ödülü'ne değer bulundular. Seçici kurul, Tıp Öğrencileri Proje Ödülünü, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden Alp Buğra Başat ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden Güneş Parlakgül arasında paylaştırmıştır."

Yapılan konuşmanın ardından ödüller sahiplerine verildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dr.Nejat F.Eczacıbaşı Tıp Ödülleri Sahiplerini Buldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanı katıldı
  12:49 Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanı katıldı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanının katıldığını açıkladı. Forum, uluslararası ilişkilerin ele alındığı önemli bir platform olarak değerlendiriliyor.

 • İskenderun'da yapılan uygulamalarda 8 şüpheli yakalandı
  12:48 İskenderun'da yapılan uygulamalarda 8 şüpheli yakalandı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde emniyet güçleri tarafından yapılan uygulamalarda; 1295 şahıs, 1085 araç ve 310 motosiklet sorgulandı. Yapılan sorgulamalarda; 1 av tüfeği, 51 adet 7.65 fişek, 23 adet 9 mm çapında fişek, 25 av tüfeği fişeği, 32 gram cannabinoid, 3 gram cannabinoid ham maddesi, 303 captagon, yaklaşık 10 metre uzunluğunda kablo, çok miktarda bakır kablo ve 3 yeşil reçeteye tabi hap ele geçirilirken toplamda 8 şüpheli yakalandı. Ayrıca yapılan uygulamada; aranan 4 şahıs yakalanırken bu şahıslardan 2'si tutuklandı.

 • Erzincan'da maden sahasındaki toprak kayması soruşturmasında 2 mühendis tutuklandı
  12:47 Erzincan'da maden sahasındaki toprak kayması soruşturmasında 2 mühendis tutuklandı

  Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili soruşturma devam ediyor. İliç'teki maden ocağını işleten şirkette idari pozisyonda çalışan 2 mühendis tutuklandı.

 • Adıyaman'da Alzheimer hastası yaşlı adam dere yatağında ölü bulundu
  12:47 Adıyaman'da Alzheimer hastası yaşlı adam dere yatağında ölü bulundu

  Adıyaman'da 37 gündür kayıp olan Alzheimer hastası Halit Bozkurt, dere yatağında ölü bulundu. Jandarma ekipleri ve polis tarafından yapılan aramalar sonucunda ceset, ot toplamak isteyen kadınlar tarafından bulundu. Cenaze, yapılan incelemelerin ardından Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morguna kaldırıldı.

 • Amasya'da Bafra ırkı koyunlarda kuzu sezonu bereketli geçiyor
  12:46 Amasya'da Bafra ırkı koyunlarda kuzu sezonu bereketli geçiyor

  Amasya'daki Gökhöyük Tarım İşletmesi'nde üretilen Bafra ırkı koyunlarda kuzu sezonu verimli geçiyor. Bu sezon şu ana kadar 250 koyun üçüz, 2 bin 148 koyun ikiz ve 535 koyun tek kuzu dünyaya getirdi. İşletme personeli, kuzu doğumlarına büyük özen gösteriyor ve kuzuları özel bölümlerde biberonla besliyor. Bu yıl 5 bin 581 kuzu doğumu gerçekleşen işletmede, Bafra ırkı koyunların yaklaşık yüzde 73'ü ikiz, yüzde 9'u ise üçüz kuzu doğurdu. Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Muhammet Altıparmak, Bafra ırkı koyunların doğurganlık oranının yüksek olduğunu ve damızlık ihtiyacının tamamını karşılamaya çalıştıklarını belirtti.

 • Bingöl'de Zemin Analizi ve Riskli Binalar İncelendi
  12:46 Bingöl'de Zemin Analizi ve Riskli Binalar İncelendi

  Bingöl Üniversitesi tarafından yürütülen bir proje kapsamında, Bingöl'ün deprem açısından riskli bölgeleri incelendi. Proje kapsamında kent merkezinin zemin analizi tamamlandı ve riskli yapılar belirlendi. Ayrıca, doktora tezleriyle birlikte hazırlanan rapor ilgili kurumlarla paylaşılacak ve kentsel dönüşüm için yeni imar planları hazırlanacak.

 • İskenderun'da yapılan asayiş uygulamalarında 14 şüpheli gözaltına alındı
  12:46 İskenderun'da yapılan asayiş uygulamalarında 14 şüpheli gözaltına alındı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde gerçekleştirilen polis ekipleri tarafından yapılan asayiş uygulamalarında 14 şüpheli gözaltına alındı. Uygulamalarda 1295 kişi sorgulanırken, 14 şüpheli çeşitli suçlara karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Operasyonda ruhsatsız av tüfeği, 32 gram sentetik uyuşturucu, 303 uyuşturucu hap ve çalıntı kablo ele geçirildi. Zanlılar emniyete götürüldü.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye'de ilk kez 'Yaşlı Profili Araştırması' yaptıklarını belirtti
  12:46 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye'de ilk kez 'Yaşlı Profili Araştırması' yaptıklarını belirtti

  Araştırma kapsamında 22 bin 640 hanede çalışma hayatından sosyal yardımlara, yaşlı haklarından toplumsal hayata katılıma 9 başlıkta yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdik. Türkiye'de yaşlı nüfusunun artması ve yalnızlaşma oranlarının giderek artmasıyla ilgili çarpıcı sonuçlar elde edildi. Araştırma sonuçları, yaşlılara sunulan hizmetlere yön verecek ve yaşlıların her türlü riskten korunması için politikaların temelini oluşturacak.

 • Tekirdağ Vali Vekili Deprem Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı
  12:46 Tekirdağ Vali Vekili Deprem Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı

  Tekirdağ Vali Vekili Kaan Peker, Deprem Haftası dolayısıyla deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı. Peker, ilimizde afetlere hazırlıklı olma konusunda gerekli çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü belirtti ve depremin zararlarından korunmak için bireysel tedbirlerin alınması gerektiğini hatırlattı. Ayrıca, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

 • Samsun'da firari hükümlü yakalandı
  12:46 Samsun'da firari hükümlü yakalandı

  Samsun'un Tekkeköy ilçesinde 16 yıl 5 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan firari hükümlü, Jandarma ekipleri tarafından yakalandı. A.A'nın 35 gündür değişik adreslerde saklandığı tespit edildi. Yakalanan hükümlü, cezaevine gönderildi.

 • Eskişehir'de Kamyonet Tramvay Durağına Çarptı
  12:45 Eskişehir'de Kamyonet Tramvay Durağına Çarptı

  Eskişehir'de gece saatlerinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği kamyonetin tramvay durağına çarpması sonucunda maddi hasar oluştu. Kaza sonucunda araçta ve durakta maddi hasar meydana geldi. Polis ekipleri olayla ilgili inceleme başlattı.


Advertisement