Son dakika Hacettepe Üniversitesi haberleri, Hacettepe Üniversitesi son dakika, son dakika Hacettepe Üniversitesi

Son Dakika Hacettepe Üniversitesi Haberleri

 • ODTÜ'lü Bilim İnsanları, Tükürükten Yapılan Testle Alzheimer Riskini Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirdi
  28 Şub ODTÜ'lü Bilim İnsanları, Tükürükten Yapılan Testle Alzheimer Riskini Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirdi

  ODTÜ'lü bilim insanları, tükürükten alınan örnek üzerinden yapılan genetik testi yorumlayarak erken evre Alzheimer riskini tespit eden yapay zeka temelli teknoloji geliştirdi. Proje kapsamında ilk prototip hayata geçerken, ileriki aşamaları Nörobilim ve Nöroteknoloji Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yürütülecek. Geliştirilen moleküler tanı kiti, hastalığın en erken aşamasında kişilerin riskli olup olmadığını veya koruyucu bir genetik yapı taşıyıp taşımadığını doktorlara bildirecek.

 • Sağlık raporu alacakken hayatının şokunu yaşadı
  25 Şub Sağlık raporu alacakken hayatının şokunu yaşadı

  Ankara'da Dilan Melis Güvenç adlı genç kız, ehliyet için sağlık raporu almaya gittiği sağlık ocağında şok edici bir durumla karşılaştı. Sağlık kayıtlarında uyuşturucu kullanımı, birçok hastanede kaydı olduğu ve kimliği kullanılarak bir kişinin gece kulübünde çalıştırıldığı ortaya çıkan Güvenç, suç duyurusunda bulundu.

 • Haftanın tarihine bakış
  25 Şub Haftanın tarihine bakış

  Ermeni güçlerin, 26 Şubat 1992'de Hocalı'da kadın, çocuk ve yaşlı gözetmeksizin yaptığı katliamda savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti.

 • Amatör koristlerin konseri Ankara'da büyük ilgi gördü
  24 Şub Amatör koristlerin konseri Ankara'da büyük ilgi gördü

  Müziğe gönül vermiş amatör koristlerden oluşan KoroPopsesli, FeminAnka ve Anchorus koroları, Ankara'da düzenlenen konserde performans sergiledi. Konsere müzikseverler yoğun ilgi gösterdi. KoroPopsesli pop müziğin unutulmaz şarkılarını seslendirirken, FeminAnka etnik ve çağdaş eserleriyle dinleyicileri büyüledi. Anchorus ise rock şarkıların çok sesli düzenlemelerini müzikseverlerle buluşturdu. Konserin sonunda üç koro bir araya gelerek Sezen Aksu'nun 'Olmaz olsun' adlı parçasını seslendirdi.

 • Yeni atamalar Resmi Gazete'de! Senarist ve yapımcı Birol Güven Sinema Genel Müdürü oldu
  23 Şub Yeni atamalar Resmi Gazete'de! Senarist ve yapımcı Birol Güven Sinema Genel Müdürü oldu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yeni atama kararları yayımlandı. Buna göre Çocuklar Duymasın başta olmak üzere birçok dizi ve filmin hem senarist hem de yapımcılığını yapan Birol Güven Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü olarak atandı.

 • Türkiye'nin ilk robotik jiroskopik radyocerrahi cihazı hizmete girdi
  20 Şub Türkiye'nin ilk robotik jiroskopik radyocerrahi cihazı hizmete girdi

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi'nde Türkiye'nin ilk robotik jiroskopik radyocerrahi cihazı kullanıma alındı. Cihaz, baş, boyun kanserleri ve beyin bölgesindeki hastalıkların tedavisinde kullanılacak olup, hastaların bilinci açık şekilde tedavi edilmesine olanak sağlayacak. Cihazın kurulum maliyetleri düşük olup, tedavi sürecini kısaltacak.

 • CHP, İstanbul'un iki ilçesinde adaylarını değiştirdi! Esenyurt'ta Ahmet Özer, Güngören'de Yüksel Yalçın aday
  19 Şub CHP, İstanbul'un iki ilçesinde adaylarını değiştirdi! Esenyurt'ta Ahmet Özer, Güngören'de Yüksel Yalçın aday

  İstanbul'un Güngören ve Esenyurt ilçelerindeki CHP adayları, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek adaylıktan çekildi. CHP tarafından Esenyurt'a Ahmet Özer, Güngören'e ise Yüksel Yalçın belediye başkan adayı olarak atandı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, ''Mesela Mersin, Akdeniz ve Esenyurt kent uzlaşısının sağlandığı yerler. Adana ve İstanbul'un bazı ilçelerinde henüz görüşmeler sürüyor. Şanlıurfa adaylarımızda kent uzlaşısı kapsamında belirlenmiş.'' ifadelerini kullandı.

 • Haftanın tarihine bakış
  18 Şub Haftanın tarihine bakış

  Milli Güvenlik Kurulunun (MGK) 19 Şubat 2001'deki toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Başbakan Bülent Ecevit'e Anayasa kitapçığı fırlatması ve tartışmanın Ecevit tarafından kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Türkiye, tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

 • Çankaya Belediyesi Afet Eylem Planı için çalıştay düzenledi
  17 Şub Çankaya Belediyesi Afet Eylem Planı için çalıştay düzenledi

  Çankaya Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğü ile Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ortaklığında Afet Eylem Planı ön hazırlık çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda, afetlerde ayrımcılığa maruz kalan gruplarla ilgili eksikliklerin tespiti ve çözüm yolları ele alındı.

 • Türkiye'de Kadın Ürolog Olmak Konusu 8. Ulusal Minimal İnvaziv Cerrahi Kongresi'nde Ele Alınacak
  14 Şub Türkiye'de Kadın Ürolog Olmak Konusu 8. Ulusal Minimal İnvaziv Cerrahi Kongresi'nde Ele Alınacak

  Minimal İnvaziv Üroloji Derneği tarafından düzenlenen 8. Ulusal Minimal İnvaziv Cerrahi Kongresi'nde bu yıl kadın ürologların sayısının artırılması amacıyla 'Türkiye'de Kadın Ürolog Olmak' konusu ele alınacak. Kongre, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü de içine alan 7-10 Mart'ta Antalya'da gerçekleştirilecek. Türkiye'deki kadın ürolog sayısının az olduğunu belirten Prof. Dr. Ender Özden, kadın ürologların sayısının artırılması için farkındalık oluşturmak amacıyla kongreyi düzenlediklerini ve Türkiye'deki kadın ürologları davet ettiklerini söyledi. Kongre kapsamında kadın ürologlarla bir seremoni düzenlenecek ve Türkiye'deki sayılı kadın ürologlardan biri olan Doç. Dr. Naşide Mangır konuşma yapacak. Ayrıca, kongrenin amacı tıp öğrencilerine kadın ürologluğunu seçme fırsatı sunmak ve kadın ürologlarla tıp öğrencilerini bir araya getirmektir.

 • Türkiye'deki deprem atıklarının geri dönüşüm oranı Avrupa'nın gerisinde
  13 Şub Türkiye'deki deprem atıklarının geri dönüşüm oranı Avrupa'nın gerisinde

  Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahmaran, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin, 'Depremin ilk haftasından itibaren bölgeden çıkan afet atığı bizim tahminimize göre 200 milyon ton.' dedi. Türkiye'de inşaat atıklarının toplam katı atığın yüzde 35'ini oluşturduğunu, Türkiye'de çıkan afet atıklarının geri dönüştürülebilme oranının ise tüm Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olduğunu bildirdi.

 • Memleket Partisi'nin Ankara Adayı Zafer Burak Hasar oldu
  13 Şub Memleket Partisi'nin Ankara Adayı Zafer Burak Hasar oldu

  Memleket Partisi, Ankara'da düzenlediği aday tanıtım toplantısında Zafer Burak Hasar'ı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak açıkladı. Parti lideri Muharrem İnce, toplantıda ayrıca Adana, Bursa, Çanakkale, Denizli gibi çeşitli il ve ilçelerde de adaylarını duyurdu.

 • Ankara'da Biyoçeşitlilik Tarım ve Çocuk Etkinlikleri Gerçekleştirildi
  12 Şub Ankara'da Biyoçeşitlilik Tarım ve Çocuk Etkinlikleri Gerçekleştirildi

  Ankara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen 'Ankara'da Biyoçeşitlilik Tarım ve Çocuk Etkinlikleri' kapsamında Sürdürülebilir Tarım ve Biyolojik Çeşitlilik eğitimi ve Türkiye'de Biyolojik Çeşitlilik Araştırmaları Paneli gerçekleştirildi. Eğitimlerde çocuklara tarım, biyoçeşitlilik ve gıda güvencesi gibi konular aktarıldı.

 • 2023 Kahramanmaraş-Türkiye Depremleri Uluslararası Anma Konferansı
  09 Şub 2023 Kahramanmaraş-Türkiye Depremleri Uluslararası Anma Konferansı

  Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde 6 Şubat 2023 depremlerinin 1. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen konferansta, deprem gerçeği vurgulandı ve risk ve afet yönetimi üzerine dikkat çekildi. Konferansta birçok üniversiteden akademisyenler, depremlerin sonuçları ve geoteknik değerlendirmeler hakkında çalışmalarını sundu. Konferans sonunda ise depremlerin yıl dönümünde insanların acısını paylaşmak ve beraber anmak için Gölbaşı'na gelindiği belirtildi.

 • UNAM'da Giyilebilir Teknoloji ile Erken Teşhis İmkanı
  08 Şub UNAM'da Giyilebilir Teknoloji ile Erken Teşhis İmkanı

  Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM), fiber sensör teknolojisi kullanarak kalp atışı, kardiyovasküler yaşlanma, damar esnekliği gibi sağlık değerlerini aynı anda ölçerek erken teşhise olanak sağlayan giyilebilir teknoloji geliştirdi. UNAM'da yapılan araştırmalarda kullanılan piezoelektrik ve triboelektrik özellikli fiberlerin tek seferde kilometrelerce uzunluğa kadar üretilme kapasitesine sahip olduğunu belirten Dr. Mustafa Ordu, bu teknolojinin hastanelerde kullanılarak sağlık sektörüne önemli katkı sağlayabileceğini ifade etti.

 • YÖK Başkanı Erol Özvar, Ürdün'de Yükseköğretim Forumu'na katıldı
  07 Şub YÖK Başkanı Erol Özvar, Ürdün'de Yükseköğretim Forumu'na katıldı

  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Mahafzah ile bir araya gelerek Türkiye-Ürdün Yükseköğretim Forumu'na katıldı. İki ülke arasında yükseköğretim alanındaki iş birliğinin geliştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Ayrıca, Türk üniversitelerinin rektörleri ile Ürdün üniversitelerinin temsilcileri arasında öğrenci ve akademisyen değişimi konusunda görüş alışverişi yapıldı.

 • Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özvar'dan Ürdün'e ziyaret
  07 Şub Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özvar'dan Ürdün'e ziyaret

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Azmi Mahafzah'ın davetlisi olarak Ürdün'ü ziyaret etti. Yapılan görüşmelerde Türkiye ile Ürdün arasında yükseköğretim alanındaki işbirliği mutabakat muhtırasının tamamlanması konusunda anlaşmaya varıldı. Ayrıca Türkiye-Ürdün Üniversiteleri Forumu düzenlendi ve Türk öğrencilerle bir araya gelindi.

 • Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş depremlerinin birinci yılında çalıştay düzenledi
  07 Şub Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş depremlerinin birinci yılında çalıştay düzenledi

  Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümünde 'Bu Binalar Neden Yıkılıyor' başlıklı bir çalıştay düzenledi. Çalıştaya uzmanlar, akademisyenler, siyasiler ve vatandaşlar katıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana'yı depreme dirençli bir kent haline getirmek için kararlı olduklarını belirtti.

 • Gönüllü Tercümanlar Deprem Bölgesinde Arama Kurtarma Ekiplerine Yardımcı Oldu
  05 Şub Gönüllü Tercümanlar Deprem Bölgesinde Arama Kurtarma Ekiplerine Yardımcı Oldu

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye gelen yabancı arama kurtarma ekipleriyle Türk yetkililer ve depremzedeler arasında iletişim köprüsü kuran gönüllü tercümanlar, yaşadıklarını paylaştı. Tayland, İspanya ve Güney Afrika'dan gelen tercümanlar, deprem bölgesindeki yıkımı ve yardım çalışmalarını anlattı. Depremzedelere yardım etmeye çalışan tercümanlar, özellikle çocukların durumundan üzüntü duyduklarını ifade etti.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sanayide Neet Kadınlar Projesi kapsamında kaynakçılık eğitimi düzenledi
  01 Şub Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sanayide Neet Kadınlar Projesi kapsamında kaynakçılık eğitimi düzenledi

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sanayide Neet Kadınlar Projesi kapsamında düzenlenen kaynakçılık eğitimine ev sahipliği yaptı. Eğitimde kursiyerler, sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak 3 boyutlu ortamda kaynağın nasıl yapılacağını deneyimledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, kadın istihdamını artırmak amacıyla düzenlenen eğitim programlarına destek olmaya devam ediyor.

 • Yaşar Ürük'ün İzmir Araştırmaları'nın 50. yılı kutlandı
  31 Oca Yaşar Ürük'ün İzmir Araştırmaları'nın 50. yılı kutlandı

  Araştırmacı yazar Yaşar Ürük'ün İzmir Araştırmaları'nın 50. yılı, Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde kutlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, etkinlikte yaptığı konuşmada Ürük'ün İzmir'e olan katkılarını vurguladı.

 • Türkiye'nin ilk astronotu ISS'de kanser riski deneyi yapacak
  31 Oca Türkiye'nin ilk astronotu ISS'de kanser riski deneyi yapacak

  Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştireceği 'Miyeloid' deneyiyle uzay ortamının kanser risklerini tespit edecek. Deneyde astronotların maruz kalacağı stres ve radyasyon hasarına bağlı olarak 'miyeloid' kökenli hücrelere yönelik değişiklikler denetlenecek ve astronotların kanser riskleri belirlenecek. Proje ekibi, elde edilecek verilerin bilime katkı sağlayacağını belirtiyor.

 • Veysel Tiryaki, Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığı'na atandı
  24 Oca Veysel Tiryaki, Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığı'na atandı

  Altındağ Belediye Başkan Adayı Veysel Tiryaki, 1965 yılında Bolu Dörtdivan'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 1988 yılında mezun oldu .

 • Uğur Mumcu ve Katledilen Aydınlar Anısına Düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası'nın Teması 'Adalet, Demokrasi, Laiklik' Olarak Belirlendi
  23 Oca Uğur Mumcu ve Katledilen Aydınlar Anısına Düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası'nın Teması "Adalet, Demokrasi, Laiklik" Olarak Belirlendi

  Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag), 24-31 Ocak günleri arasında düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası’nın temasını “Adalet, Demokrasi, Laiklik” olarak belirledi. 31. Adalet ve Demokrasi Haftası, 24 Ocak günü saat 10.00’da Batıkent Metro’dan Uğur Mumcu Parkı’na yürüyüş ile başlayacak. Aynı gün saat 11.00’de Uğur Mumcu Anıtı’nda anma töreni düzenlenecek. Ailesi, dostları ve sevenleri, saat 12.15’te Mumcu’yu 30 yıl önce katledildiği yerde karanfiller ve mumlar ile anacak, 14.30’da ise Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki anıtmezarı ziyaret edilecek. Hafta, 31 Ocak’ta 34 yıl önce öldürülen siyasetçi ve hukukçu Muammer Aksoy’un anması ile sona erecek.

 • Bacağını kurtarmak için binlerce lira bıçak parası verdi, hem bacağından hem de parasından oldu
  21 Oca Bacağını kurtarmak için binlerce lira bıçak parası verdi, hem bacağından hem de parasından oldu

  Ankara'da trafik kazası geçiren Yusuf Çağlar, bacağında oluşan enfeksiyon nedeniyle uzvunu kurtarmak için bir doktorla anlaştı. Doktora ameliyat için 375 bin lira ödeyen Çağlar, ameliyata rağmen bacağını kaybetti. Ampute olan Çağlar, doktor hakkında suç duyurusunda bulundu.

 • Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Uzaya Yola Çıkıyor
  18 Oca Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Uzaya Yola Çıkıyor

  Alper Gezeravcı, Türkiye'nin uzaya ilk insan gönderme projesi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıkacak. Gezeravcı'nın yanında Türk bayrağı ve kültürel semboller bulunacak. Ayrıca, Gezeravcı'nın uzayda yapacağı deneyler arasında yeni nesil malzemelerin geliştirilmesi, yaşam destek sistemlerinin incelenmesi ve tıbbi uygulamaların araştırılması yer alıyor.

 • Türk Astronot Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 9 Üniversite Tarafından Hazırlanan Deneyleri Gerçekleştirecek
  17 Oca Türk Astronot Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 9 Üniversite Tarafından Hazırlanan Deneyleri Gerçekleştirecek

  YÖK, Türk astronot Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yapacağı 13 bilimsel deneyden 9'unun üniversiteler tarafından hazırlandığını duyurdu. Ankara, Boğaziçi, Ege, Hacettepe, Üsküdar, Yıldız Teknik, Haliç ve Nişantaşı üniversitelerindeki bilim insanları, hazırladıkları deneylerden gelecek verileri heyecanla beklemeye başladı.

 • Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, ISS'de 13 farklı bilimsel deney gerçekleştirecek
  16 Oca Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, ISS'de 13 farklı bilimsel deney gerçekleştirecek

  Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) üniversite ve araştırma kurumlarınca hazırlanan 13 farklı bilimsel deneyi gerçekleştirecek. Deneyler arasında yüksek sıcaklıklara dayanıklı alaşımların üretilmesi, itki sistemlerinin verimliliğinin artırılması, mikroalglerin büyüme ve dayanıklılık testleri, uzay koşullarının insan sağlığı üzerindeki etkilerinin incelenmesi gibi konular yer alıyor.

 • Hastaneler doldu taştı! Prof. Dr. Kara, 3 virüs sayıp vatandaşları uyardı
  15 Oca Hastaneler doldu taştı! Prof. Dr. Kara, 3 virüs sayıp vatandaşları uyardı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'nın üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilgili uyarısını paylaştı. Prof. Dr. Kara, hastane başvurularının arttığını belirtip RSV virüsü, influenza ve koronavirüse uyarı yaptı. Hijyen uyarısı yapan Kara, hastalık bulgusu olanların maske takmasını istedi.

 • Alman Besteci Türk Müziği Konçertosunu Seslendirecek
  15 Oca Alman Besteci Türk Müziği Konçertosunu Seslendirecek

  Alman besteci Stefan Pohlit'in Türk müziği makamlarıyla bestelediği kanun konçertosu, kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu tarafından Almanya'da seslendirilecek. Konçerto, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümüne ithaf edilmiştir.

 • Sanatının temelini kent duvarları oluşturan ressam: Burhan Doğançay
  15 Oca Sanatının temelini kent duvarları oluşturan ressam: Burhan Doğançay

  Dünyaca ünlü ressam ve fotoğrafçı Burhan Doğançay, vefatının 11. yılında anılıyor.

 • Türkiye şehitlerine ağlarken, CHP'nin Etimesgut adayı oyuncu Erdal Beşikçioğlu davullu zurnalı gövde gösterisi yaptı
  14 Oca Türkiye şehitlerine ağlarken, CHP'nin Etimesgut adayı oyuncu Erdal Beşikçioğlu davullu zurnalı gövde gösterisi yaptı

  CHP'nin Ankara Etimesgut Belediye Başkan adayı ünlü oyuncu Erdal Beşikçioğlu, şehitlerin cenaze töreninin yapıldığı gün, CHP Etimesgut İlçe Başkanlığı'nda davul ve zurna ile karşılandı. Beşikçioğlu, tepkiler üzerine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı sildi.

 • Keçiören'de 1. Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı sona erdi
  11 Oca Keçiören'de 1. Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı sona erdi

  Keçiören Belediyesi, Keçiören Kaymakamlığı, Keçiören Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Bilişim Teknolojileri Eğitim Derneği iş birliğinde düzenlenen 'Keçiören 1. Beden Eğitimi ve Spor Çalıştayı' sona erdi. Çalıştayda, spor kültürü ve yerel yönetimler konuları ele alındı. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, sağlıklı bir toplum ve nesiller için sporun önemine vurgu yaparak, Keçiören'de yapılan spor tesislerinin sayısının artırıldığını ve gençlere ücretsiz hizmet sunulduğunu belirtti.

 • Oyuncu Erdal Beşikçioğlu, CHP'nin Ankara Etimesgut Belediye Başkan adayı oldu
  10 Oca Oyuncu Erdal Beşikçioğlu, CHP'nin Ankara Etimesgut Belediye Başkan adayı oldu

  CHP Merkez Yönetim Kurulu, ünlü oyuncu Erdal Beşikçioğlu'nu Ankara'da Etimesgut Belediye Başkan adayı gösterdi. MYK'dan geçen karar Parti Meclisi'ne sunulacak.

 • Bağımsız aday 1 oy için tarla belliyor
  10 Oca Bağımsız aday 1 oy için tarla belliyor

  Trabzon'un Araklı ilçesinde Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olan akademisyen Yusuf Durmuş, takım elbisesi ile tarlada bir oy için belleme yapıyor. Durmuş, seçim sürecinde projelerini anlatmak için mahalle mahalle dolaşırken, kimi zaman tarlada belleme yaparken kimi zaman ise ahıra girerek inek sağlıyor. Renkli seçim çalışmaları ile dikkat çeken Durmuş, broşür ve afiş dağıtmak yerine kalem dağıtmayı tercih ediyor.

 • Trabzon'un Araklı ilçesinde bağımsız aday tarlada belleme yapıyor
  10 Oca Trabzon'un Araklı ilçesinde bağımsız aday tarlada belleme yapıyor

  Hacettepe Üniversitesi'nde 34 yıl akademisyenlik yapan Yusuf Durmuş, Trabzon'un Araklı ilçesinde Belediye Başkanlığı için bağımsız aday oldu. Takım elbisesiyle mahalle mahalle gezerek projelerini anlatan Durmuş, tarlada belleme yaparak dikkat çekiyor. Seçim sürecinde broşür ve afiş dağıtmak yerine kalem dağıtıyor. 55 proje hazırlayan Durmuş, Araklı'yı eğitim, turizm, tarım ve hayvancılık konularında kalkındırmayı hedefliyor.

 • Avanos'ta seramik sanatına yenilik katmaya çalışan genç sanatçı
  09 Oca Avanos'ta seramik sanatına yenilik katmaya çalışan genç sanatçı

  Nevşehir'in el sanatlarıyla ünlü Avanos ilçesinde babasından devraldığı seramik sanatını sürdüren 28 yaşındaki Gamze Güleç, mesleğine yenilik katmaya çalışıyor. Güleç, dedesinden kalma atölyede eserler üretirken, çalışmaları yurt içi ve yurt dışındaki mağazalarda ilgi görüyor. Genç sanatçı, geleneksel yöntemleri günümüz sanatına uyarlayarak eserlerini şekillendiriyor ve bu geleneği devam ettirmenin önemini vurguluyor.

 • Sağlık Bakanı: Soğuk Havalarla Birlikte Nezle Hızla Yayılıyor
  08 Oca Sağlık Bakanı: Soğuk Havalarla Birlikte Nezle Hızla Yayılıyor

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, soğuk havaların başlamasıyla kapalı ortamda geçirilen süre arttığı için üst solunum yolu enfeksiyonlarından nezlenin daha hızlı yayıldığını belirtti. Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, solunum yolu hastalıklarına sık rastlanan bir mevsimde bulunulduğunu vurgulayarak, 'En önemli artışı, nezle dediğimiz enfeksiyonlarda görüyoruz. Soğuk havaların başlamasıyla kapalı ortamda geçirdiğimiz süre arttığı için nezle daha hızlı yayılıyor.' açıklamasında bulundu.

 • 72 Yaşındaki Master Masa Tenisçi Şenel Altun, Yurt İçi ve Yurt Dışında Madalyalar Kazanıyor
  08 Oca 72 Yaşındaki Master Masa Tenisçi Şenel Altun, Yurt İçi ve Yurt Dışında Madalyalar Kazanıyor

  Eskişehir'de yaşayan 72 yaşındaki master masa tenisçi Şenel Altun, 55 yıl önce eline aldığı raketiyle yurt içi ve yurt dışındaki turnuvalarda madalyalar kazanıyor. Altun, Hacettepe Üniversitesi'nde eğitim gördüğü yıllarda masa tenisi sporuyla tanışmış ve o günden beri bu sporu sürdürmektedir. 2016 yılında Eskişehir Veteranlar Masa Tenisi Spor Kulübü'nü kurarak birçok madalya ve kupa kazanmıştır. Altun, her hafta düzenli olarak antrenman yaparak daha fazla başarı elde etmeyi hedeflemektedir. Masa tenisi sporunun her yaşa uygun olduğunu vurgulayan Altun, sağlıklı bir yaşam için gençlerin ve çocukların da bu sporu yapabileceğini belirtmektedir.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü 2023 Yılı Faaliyet Raporu'nu Paylaştı
  05 Oca Ankara Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü 2023 Yılı Faaliyet Raporu'nu Paylaştı

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, toplumsal farkındalık çalışmalarına imza atan Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2023 Yılı Faaliyet Raporu'nu internet üzerinden paylaştı. Rapor, kadına karşı şiddetle mücadele, kadın sığınmaevleri, kadın danışma merkezleri ve diğer kadın hizmetleriyle ilgili verileri içermektedir. Ayrıca, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kadın dostu projeleri ve Mor Haritam uygulaması da raporda yer almaktadır.

 • İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün 2023 sahibini açıkladı
  03 Oca İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün 2023 sahibini açıkladı

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), gelecek vadeden genç müzisyenlere destek sağlayan Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün 2023 yılı sahibini duyurdu. 23 yaşındaki keman sanatçısı Ilgın Top, 50 bin lira değerindeki ödülü kazandı. Ödül, mayıs ayında İstanbul Müzik Festivali'nin açılış töreninde takdim edilecek. Ilgın Top, başarılı bir kariyere sahip olup birçok uluslararası yarışmada ödüller kazanmış ve tanınmış şeflerle işbirliği yapmıştır.

 • Geri dönüştürülen plastikler kanser dahil birçok hastalığa neden olabilir
  03 Oca Geri dönüştürülen plastikler kanser dahil birçok hastalığa neden olabilir

  Uzmanlar, geri dönüşüm sürecinin ardından içinde bulunan zehirli kimyasallar nedeniyle daha tehlikeli hale gelen plastiklerin, başta kanser olmak üzere farklı hastalıklara neden olabileceği uyarısında bulundu. Plastiklerdeki zehirli kimyasalların, plastiklerin geri dönüşümünü ve bertarafını zorlaştırdığı dolayısıyla geri dönüştürülmüş plastiklerin hiçbir alanda yeniden kullanımının uygun olmadığı tespitinde bulunuldu.

 • Abdi İbrahim İnsan Kaynakları, Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanlığına Mustafa Oğuzcan Bülbül getirildi
  02 Oca Abdi İbrahim İnsan Kaynakları, Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanlığına Mustafa Oğuzcan Bülbül getirildi

  Abdi İbrahim, İnsan ve Kültür Grup Başkanlığı ile Kurumsal İlişkiler, Sürdürülebilirlik ve İletişim Direktörlüğü rollerini birleştirerek, Mustafa Oğuzcan Bülbül'ü İnsan Kaynakları, Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı olarak atadı. Bülbül, Abdi İbrahim'de 2019 yılından beri Kurumsal İlişkiler, Sürdürülebilirlik ve İletişim Direktörü olarak görev yapıyordu.

 • Lösemiyi Yenen Genç, LÖSEV Gönüllüleriyle Lösemili Çocuklara Umut Oluyor
  29 Ara Lösemiyi Yenen Genç, LÖSEV Gönüllüleriyle Lösemili Çocuklara Umut Oluyor

  Ankara'da lösemiyi yenerek 2 yıl evden çıkmayan Hasan Hüseyin Güleç, LÖSEV gönüllüleriyle tanıştıktan sonra hayatı değişti. Şimdi LÖSEV'in Gençlik Komitesi bünyesinde gönüllülerle birlikte lösemili çocuklarla bir araya gelip, onlara umut olmaya çalışıyor.

 • Lösemiyi Yenen Genç, LÖSEV Gönüllüleriyle Lösemili Çocuklara Umut Oluyor
  29 Ara Lösemiyi Yenen Genç, LÖSEV Gönüllüleriyle Lösemili Çocuklara Umut Oluyor

  3 yıl süren tedaviyle lösemiyi atlattıktan sonra evden çıkmayan Hasan Hüseyin Güleç, LÖSEV'in gönüllüleriyle tanışınca hayatı değişti. Şimdi LÖSEV'in Gençlik Komitesi bünyesinde gönüllülerle birlikte lösemili çocuklarla bir araya gelip, onlara umut olmaya çalışıyor.

 • 100. Yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri sahiplerini buldu
  27 Ara 100. Yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri sahiplerini buldu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "100. Yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri"ne layık görülen bilim insanlarına ödüllerini törenle takdim etti.

 • CHP Milletvekili Ağbaba, MHP ve Cumhur İttifakı'nı eleştirerek tartışma yaşattı
  27 Ara CHP Milletvekili Ağbaba, MHP ve Cumhur İttifakı'nı eleştirerek tartışma yaşattı

  CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın, HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu'nun "federasyon ve özerklik" hakkındaki sözlerini hatırlatarak, MHP ve Cumhur İttifakı'nı eleştirmesi üzerine TBMM Genel Kurulunda tartışma yaşandı.

 • Tarsus'ta İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu düzenlendi
  27 Ara Tarsus'ta İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu düzenlendi

  Mersin'in Tarsus ilçe Belediyesi öncülüğünde Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle çevrim içi ortamda gerçekleştirilen 5. İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu'nda, 'İnsan Gücü' konusu ele alındı. Sempozyumda, iş sağlığı ve güvenliği ile insan gücü ve ekip çalışmasının önemi vurgulandı.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet'in 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Yüzyılın Ekonomisi' paneli
  26 Ara İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet'in 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Yüzyılın Ekonomisi' paneli

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2023 yılının tamamına yaydığı Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılı kutlamaları kapsamında 'Yüzyılın Ekonomisi' paneli düzenlendi. Panelde akademisyenler, ikinci yüzyılın ekonomisini ele aldı.

 • Ankara'da avukatın katil zanlısının yargılanması başladı
  26 Ara Ankara'da avukatın katil zanlısının yargılanması başladı

  Ankara'da silahla vurularak öldürülen avukat Belen Nesil Coşğun'un katil zanlısı Muhammet Balcı'nın 'kadına karşı kasten öldürme' suçundan yargılanmasına başlandı. Sanık Balcı, suçsuz olduğunu savunarak, olayın intihar olduğunu iddia etti. Duruşma, taraf avukatlarının beyanlarının alınmasıyla ertelendi.

 • Aşık Veysel'in Vefatının 50. Yılında Program Düzenlendi
  26 Ara Aşık Veysel'in Vefatının 50. Yılında Program Düzenlendi

  Samsun'da, Aşık Veysel'in vefatının 50. yılı dolayısıyla düzenlenen 'Dostlar Onu Hatırlıyor' programına Aşık Veysel'in torunu ve Aşık Veysel Kültür Derneği Danışma Kurulu Üyesi Gündüz Şatıroğlu da katıldı. Programda Aşık Veysel'in anıları sunuldu, eserleri seslendirildi ve şiir dinletisi gerçekleştirildi.

 • SANKO Üniversitesi'nde Deprem Sonrası Ampute Rehabilitasyonu Konulu Panel Düzenlendi
  26 Ara SANKO Üniversitesi'nde Deprem Sonrası Ampute Rehabilitasyonu Konulu Panel Düzenlendi

  SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından 'Deprem Sonrası Güncel Yaklaşımlarla Ampute Rehabilitasyonu' konulu panel düzenlendi. Panelde, deprem sonrası yapılan çalışmalar ve ampute rehabilitasyonu hakkında bilgiler paylaşıldı.

 • CHP Milletvekili Okan Konuralp, öğrencilerin üniversiteden ayrılma nedenlerini sordu
  26 Ara CHP Milletvekili Okan Konuralp, öğrencilerin üniversiteden ayrılma nedenlerini sordu

  CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e öğrencilerin üniversiteden ayrılma nedenlerini ve büyükşehirlerdeki üniversitelerin tercih edilme düşüşünün sebeplerini sordu. Konuralp, ayrıca bu konuda yapılan bir araştırma olup olmadığını ve sonuçlarını da sordu.

 • Türkiye'de 2023 böyle geçti: Şubat
  26 Ara Türkiye'de 2023 böyle geçti: Şubat

  Türkiye, şubat ayında "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin acısıyla sarsıldı.

 • Türkiye'de 2023 böyle geçti: Aralık
  26 Ara Türkiye'de 2023 böyle geçti: Aralık

  2023 yılının son haftasında, Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesindeki bir üsse sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada 12 asker şehit oldu.

 • Ankara'da sahipsiz köpeklerin saldırdığı öğrenci ameliyat edilecek
  26 Ara Ankara'da sahipsiz köpeklerin saldırdığı öğrenci ameliyat edilecek

  Ankara'da sahipsiz köpeklerin saldırdığı ilkokul 4. sınıf öğrencisi Tunahan Yılmaz'ın seri ameliyatları, tedavisinin sürdüğü Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalında yapılacak.

 • Bakan Özhaseki: Birçok örgüt aynı yerden besleniyor
  25 Ara Bakan Özhaseki: Birçok örgüt aynı yerden besleniyor

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Isparta'da yaptığı açılış konuşmasında, DHKP-C, IŞİD, FETÖ ve PKK gibi örgütlerin aynı yerden beslendiğini ve aynı ülkeler tarafından desteklendiğini söyledi. Özhaseki, bu örgütlerin amacının tahrik etmek ve teşvik etmek olduğunu belirtti.

 • Tarsus Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle çevrim içi İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu düzenleniyor
  25 Ara Tarsus Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle çevrim içi İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu düzenleniyor

  Tarsus Belediyesi öncülüğünde Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle çevrim içi ortamda 5. İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu düzenlenecek. Sempozyumda, iş sağlığı ve güvenliği konuları alanında uzman kişiler sunum yapacak. Katılım için Tarsus Belediyesi'nin resmi internet sitesine giriş yapılması yeterli olacak.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Tarihe Saygı Ödül Töreni
  24 Ara İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Tarihe Saygı Ödül Töreni

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 19’uncusunu düzenlediği “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri” törenle sahiplerini buldu. 27 başvurunun ödüle değer bulunduğu törende konuşan Başkan Tunç Soyer, “İzmir için çok kıymetli bir şey yapıyoruz. Kültürümüze de tarihimize de sahip çıkıyoruz” dedi.

 • Ankara'dan Giresun'da temizlik ürünleri imalathanesi kuran genç girişimci
  24 Ara Ankara'dan Giresun'da temizlik ürünleri imalathanesi kuran genç girişimci

  Ankara'da ilaç firmasında çalışan Mete Karaman, KOSGEB desteğiyle Giresun'da aile apartmanının iki katında temizlik ürünleri imalathanesi kurdu. Yılda 40 ton üretim yapan Karaman, çevre ilçelere ürünlerini satıyor ve işini büyütmeyi hedefliyor.

 • Hacettepe Üniversitesi öğrencileri depremzedeler için kütüphane oluşturdu
  23 Ara Hacettepe Üniversitesi öğrencileri depremzedeler için kütüphane oluşturdu

  Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi öğrencileri, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar gören Hatay'ın Samandağ ilçesindeki Mağaracık İlkokulu öğrencileri için kermes ve kongre gibi etkinliklerle 2 bin kitap topladı. Öğrenciler, 25 Aralık'ta kitapları Samandağ'a götürüp, okuldaki bir sınıfı kütüphaneye dönüştürecek.

 • Yasa Dışı Ticaret ATO'da Ele Alındı. Kayıt Dışı ve Kaçağın Ekonomiye Faturası Yıllık 250 Milyar Dolar
  22 Ara Yasa Dışı Ticaret ATO'da Ele Alındı. Kayıt Dışı ve Kaçağın Ekonomiye Faturası Yıllık 250 Milyar Dolar

  Vergi kaybına neden olan yasa dışı ticaretin etkileri, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ın katıldığı konferansta ele alındı. Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) düzenlediği konferansta, toplam yaklaşık 1 trilyon dolarlık ekonominin yüzde 25’inin kayıt dışı olduğu, bunun 250 milyar dolara karşılık geldiği tahminine yer verilirken yasa dışı ticaretle mücadelede kararlılık vurgusu yapıldı.

 • Bakan Göktaş, sahipsiz köpek saldırısında yaralanan çocuğu ziyaret etti
  20 Ara Bakan Göktaş, sahipsiz köpek saldırısında yaralanan çocuğu ziyaret etti

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, sahipsiz köpeklerin saldırısı sonucu yaralanan 10 yaşındaki Tunahan Yılmaz'ı hastanede ziyaret etti. Göktaş, çocuğun sağlık durumu hakkında bilgi aldı ve aileye destek sağlandığı konusunda bilgi aldı.

 • Türkiye'den 119 üniversite dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi arasında
  19 Ara Türkiye'den 119 üniversite dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi arasında

  ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından açıklanan sıralamaya göre, Türkiye'den 119 üniversite dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi arasında yer aldı. Sıralamada Hacettepe Üniversitesi 554. sırada yer alırken, diğer Türk üniversiteleri ise farklı aralıklarda yer aldı. Çin'in üniversiteleri ise etki değeri yüksek dergilerdeki makale sayılarını artırarak başarı elde etti ve dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi arasında 3 üniversiteye sahip oldu.

 • İzmit Belediyesi, Çınar Çocuk Evi'ni Prof. Dr. Canan Dağdeviren'e ithaf etti
  16 Ara İzmit Belediyesi, Çınar Çocuk Evi'ni Prof. Dr. Canan Dağdeviren'e ithaf etti

  İzmit Belediyesi, Tüysüzler Mahallesi'nde hayata geçirdiği Çınar Çocuk Evi'ni, Türk bilim insanı Prof. Dr. Canan Dağdeviren'e ithaf etti. Çocukların modern ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlandığı Tüysüzler Çınar Çocuk Evi, Reggio Emilia eğitim modeline dayalı olarak hizmet veriyor. Eğitimlere başlayan çocuk evinde öğrenci kayıtları devam ediyor.

 • Köpek saldırısında ağır yaralanan, acılı babasının bile umudunu yitirdiği Tunahan'dan haber var
  15 Ara Köpek saldırısında ağır yaralanan, acılı babasının bile umudunu yitirdiği Tunahan'dan haber var

  Ankara Keçiören'de başıboş sokak köpeklerinin saldırısına uğrayıp ağır yaralanan ve acılı babasının bile umudunu yitirdiği 9 yaşındaki Tunahan Yılmaz'dan iyi haberler geldi. Yaşamsal bulguları stabil hale dönen ve uyandırıldığı açıklanan Yılmaz'ın, solunum makinesinden de ayrıldığı öğrenildi.

 • Cinayete kurban giden Sinan Ateş'in ablası: Kurşun yiyenin, tokat yiyen kadar gündem olmadığı bir ülkede yaşıyorsak, kapansın kulüpler
  15 Ara Cinayete kurban giden Sinan Ateş'in ablası: Kurşun yiyenin, tokat yiyen kadar gündem olmadığı bir ülkede yaşıyorsak, kapansın kulüpler

  Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş 2022 yılında Ankara'da cinayete kurban gitmiş ve bu olay Türkiye'de büyük bir yankı uyandırmıştı. Sinan Ateş'in ailesi ise gerçek faillerin hala bulunamadığını söylüyorlar ve adalet arayışına devam etmekteler.

 • Sakarya'da 14. Arıcılık Paneli düzenlendi
  15 Ara Sakarya'da 14. Arıcılık Paneli düzenlendi

  Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen 14. Sakarya Arıcılık Paneli, Tarım ve Orman Bakanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirildi. Panelde arıcılık sektörü uzmanlar tarafından ele alındı. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, arıcılığın ekosistemi sürdürebilmek için kritik bir sektör olduğunu vurgulayarak, arıcılık faaliyetlerini daha verimli hale getirmek için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Panelde sektör sorunları, apiturizm ve apiterapi gibi konular da ele alındı.

 • Malatya'da 'Hayat İyi Yaşam Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi
  15 Ara Malatya'da 'Hayat İyi Yaşam Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi

  Malatya'da depremzedelere psikolojik ve sosyal destek verecek merkez açıldıMahir ALAN/MALATYA, - Depremzedelere psikolojik ve sosyal destek vermek hedefiyle Hayat Holding ve Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle Samanköy'deki konteyner kentte yapılan 'Hayat İyi Yaşam Merkezi' açıldı.

 • Hayat İyi Yaşam Merkezi ile depremzedelere destek
  14 Ara Hayat İyi Yaşam Merkezi ile depremzedelere destek

  Hayat Holding'in Hacettepe Üniversitesi iş birliği ile Malatya'da Samanköy Konteyner Kentte kurduğu 'Hayat İyi Yaşam Merkezi' ile depremzedelerin orta ve uzun vadede rehabilitasyon süreçlerine katkı sağlanması hedefleniyor.

 • Ankara'da köpek saldırısına uğrayan öğrencinin sağlık durumu iyiye gidiyor
  14 Ara Ankara'da köpek saldırısına uğrayan öğrencinin sağlık durumu iyiye gidiyor

  Ankara'da sahipsiz köpeklerin saldırdığı ilkokul öğrencisi Tunahan Yılmaz'ın sağlık durumu stabil hale geldi. Solunum makinesinden ayrılan ve bilinci açık olan Yılmaz'ın organ yetmezliği riski bulunmuyor. Yaraları tedavi edilen hastaya rehabilitasyon programı uygulanacak.

 • Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Ernst Praetorius'un 1941-Ankara Senfonisi'nin prömiyerini yaptı
  13 Ara Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Ernst Praetorius'un 1941-Ankara Senfonisi'nin prömiyerini yaptı

  Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Şefi Ernst Praetorius'un 82 yıl önce bestelediği '1941-Ankara' senfonisinin prömiyerini gerçekleştirdi. Praetorius'un eseri, 4 yıl süren çalışmaların ardından Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası tarafından seslendirildi ve büyük bir alkış aldı. Eserin hikayesi ise Nazi Almanyası'ndan kaçarak Türkiye'ye sığınan Praetorius'un duygularını yansıtmasıyla dikkat çekiyor.

 • Ankara'da Haydar Aliyev doğumunun 100. ve ebediyete intikalinin 20. yılında anıldı
  12 Ara Ankara'da Haydar Aliyev doğumunun 100. ve ebediyete intikalinin 20. yılında anıldı

  Haydar Aliyev doğumunun 100. ve ebediyete intikalinin 20. yılında Ankara'da anıldı.

 • Anzer Balı Kavanozlarda Satışa Sunuldu
  12 Ara Anzer Balı Kavanozlarda Satışa Sunuldu

  Anzer Balı, coğrafi işaretli olarak tescillenerek kavanozlara dolduruldu ve satışa sunuldu. Anzer Yaylası'nda üretilen bu değerli bal, Hacettepe Üniversitesi tarafından tahlile gönderildikten sonra orijinal olduğunu gösteren kavanozlarla raflarda yerini aldı. Anzer Balı'nın kilogram fiyatı 2 bin 500 lira olarak belirlendi ve hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük talep görüyor.

 • Ankara'da 'Eğitimden Diplomasiye Türkiye-Macaristan İlişkileri' paneli düzenlendi
  11 Ara Ankara'da "Eğitimden Diplomasiye Türkiye-Macaristan İlişkileri" paneli düzenlendi

  Hacettepe Üniversitesi ve Macaristan'da özel eğitim kurumu Mathias Corvinus Collegium (MCC) işbirliğinde "Eğitimden Diplomasiye Türkiye-Macaristan İlişkileri" başlıklı panel düzenlendi.

 • Başıboş köpekleri değil, parçaladıkları Tunahan'da kabahat buldu: Köpekler dışında herkes suçlu
  11 Ara Başıboş köpekleri değil, parçaladıkları Tunahan'da kabahat buldu: Köpekler dışında herkes suçlu

  Ankara'da sokak köpeklerinin saldırısında ağır yaralanan Tunahan Yılmaz'ın yoğum bakımdaki tedavisi devam ederken, bir kadın, suçun köpekte değil çocukta olduğunu savundu. Hayvansever kadın, ''Gün ışımadan çocuğunuzu ne cesaretle tek başına gönderiyorsunuz? Çocuklar köpekleri sinirlendiriyorlar, Diyorlar ki 'Köpekler bize saldırdı.' Önce sizin çocuklarınız saldırıyor o köpeklere. Ahlaksızlık yapmayın, dürüst olun. Burada köpekler dışında herkes suçlu. Köpeklerin hiçbir suçu yok.'' ifadelerini kullandı.

 • Başıboş köpeklerin saldırısına uğrayan Tunahan'ın durumu iyiye gidiyor: Bana 'Baba' dedi, dünya benim oldu
  11 Ara Başıboş köpeklerin saldırısına uğrayan Tunahan'ın durumu iyiye gidiyor: Bana 'Baba' dedi, dünya benim oldu

  Ankara'da başıboş köpeklerin saldırısında ağır yaralanan Tunahan Yılmaz'ın durumu iyiye gidiyor. Oğlunu yoğun bakımda ziyaret ettiğini söyleyen Halil Yılmaz, artık tepki verebildiğini belirtti. Oğlunu anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan Yılmaz, "Benim yüzde 1 umudum vardı. Bir umudu olan insanın evladı beşinci günde 'baba' dedi. O bana güç verdi. Orada dünya benim oldu. O durum vazgeçilmez, inanılmaz güzel bir şeydi. İnşallah iyiye gidecek." dedi.

 • AK Parti'li Özcan'dan ilkokul 4. sınıf öğrencisinin köpek saldırısına uğramasına ilişkin açıklama Açıklaması
  11 Ara AK Parti'li Özcan'dan ilkokul 4. sınıf öğrencisinin köpek saldırısına uğramasına ilişkin açıklama Açıklaması

  AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, ilkokul 4. sınıf öğrencisinin köpek saldırısına uğramasına ilişkin, "Yaşanan olayın en büyük sorumlusu başıboş köpeklere ilişkin herhangi bir adım atmayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tır.

 • Türk ve Çinli akademisyenler deprem projeleri için işbirliği yapıyor
  10 Ara Türk ve Çinli akademisyenler deprem projeleri için işbirliği yapıyor

  TÜBİTAK ve Çin Ulusal Doğal Bilimler Vakfı (NSFC) tarafından başlatılan İkili İşbirliği Programı kapsamında Türk ve Çinli akademisyenler, depremler sonrası izlenecek stratejilerden geliştirilecek teknolojilere kadar pek çok alanda projeler yürütecek. Bu projeler arasında binaların deprem dayanıklılığının artırılması, iletişim teknolojisine dayalı arama kurtarma İHA'ları ve yıkım atıklarının geri dönüştürülmesi gibi konular yer alıyor.

 • Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve kızı Ayşe Beyza Ünüvar, Ankara Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluştu
  09 Ara Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve kızı Ayşe Beyza Ünüvar, Ankara Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluştu

  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve kızı Ayşe Beyza Ünüvar, 19. Ankara Kitap Fuarı'nda düzenlenen imza gününde okurlarıyla bir araya geldi. Ünüvar, 'Her Dem Erdem' kitabını tanıtırken, Ayşe Beyza Ünüvar ise 'TEDx Sahnesinin Perde Arkası' kitabını imzaladı.

Advertisement