Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı - Son Dakika
Güncel

Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı

Afyonkarahisar\'da \'Çocuk Gelinlere Hayır\' Sergisi Açıldı

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Çocuk Gelinler Proje Koordinatörü Gökşen Görgülü, Türkiye’de çocuk yaşta evliliklerin 9 yaşına kadar düştüğünü kaydetti.

24.01.2014 17:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Çocuk Gelinler Proje Koordinatörü Gökşen Görgülü, Türkiye'de çocuk yaşta evliliklerin 9 yaşına kadar düştüğünü kaydetti.

Uzun yıllardır küçük yaşta ve zorla evlilikler sorunu hakkında çalışmalar yapan Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, İç Anadolu Bölgesi için özel olarak hazırladığı 'Çocuk Gelinlere Hayır' sergisini Kırşehir, Konya ve Nevşehir'den sonra bugün Afyonkarahisar'da açtı. Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen serginin açılış törenine Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Sabahattin Yücel, Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Ayfer Örten, daire müdürleri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergi ile ilgili bilgilere veren Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Çocuk Gelinler Proje Koordinatörü Gökşen Görgülü, 'Çocuk gelinlere Hayır' fotoğraf sergisinin Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği tarafından 2006 yılından bu yanan düzenlendiğini ve serginin amacının fotoğraflarla bu konuya dikkat çekmek olduğunu söyledi. Serginin bir başka anlamıyla erken yaşta ve zorla evliliklerini önlemek amacıyla yürütülen projelerin bir sonucu olduğunu da ifade eden Görgülü, "Burada hem çalışmalarımızdan kareler, hem de erken yaşta evliliklerle ilgili hikayeler göreceksiniz. Farkındalık yaratmak ve Afyonkarahisar halkı ile bu yıkıcı geleneğe hayır demek için buradayız. Türkiye'de şuanda çocuk gelinlerle ilgili elimizde bir veri yok. Bunun için hükümet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile çalışma yapmak istiyoruz. Bu konuda çok sıkı çalışmalar yapmak istiyoruz. Bu çalışmaların ancak devlet eli ile yapılabileceğini düşünüyoruz. Erken evlilikler genelde imam nikahı ile olduğu için genel, resmi bir sayı alamıyoruz. Elimizdeki verilere göre Türkiye'deki erken evlilik yaşının 9 yaşına kadar düştüğünü görüyoruz" dedi.

Sergide yayınlanan fotoğraflarla birlikte, erken yaşta evlilik yapan kız çocuklarının görüşlerinin yer aldığı kısım ise büyük ilgi çekti. - AFYONKARAHİSAR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Afyonkarahisar'da 'Çocuk Gelinlere Hayır' Sergisi Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İki inatçı sürücü Bahçelievler yan yol girişindeki bariyerlere böyle sıkıştı
  17:35 İki inatçı sürücü Bahçelievler yan yol girişindeki bariyerlere böyle sıkıştı

  Bahçelievler'de E5'ten yan yola geçmek isteyen iki inatçı sürücü, birbirlerini beklemeyince araçlar bariyerlere sıkıştı. Olay saat 14.00 sıralarında Bahçelievler yan yol girişinde meydana geldi. Seyir halindeki iki inatçı sürücü, E5'ten aynı anda yan yola girmek istedi. Sabırsız sürücüler, birbirlerini beklemeyince iki araç, bariyerlere sıkıştı. İlginç kaza, o sırada yoldan geçen diğer sürücülerin cep telefonu kamerasına böyle yansıdı. Sürücülerin kendi imkanlarıyla sıkıştıkları yerden çıktığı araçlarda hasar meydana geldiği öğrenildi.

 • Bolu'da eşi tarafından bıçaklanan kadın ve babası hayatını kaybetti
  17:34 Bolu'da eşi tarafından bıçaklanan kadın ve babası hayatını kaybetti

  Bolu'da bir apartmanda meydana gelen olayda, Turgut D. ve kızı Meltem Z. bıçaklanarak ağır yaralandı. Turgut D. olay yerinde hayatını kaybederken, Meltem Z. ise hastanede yaşamını yitirdi. Şüpheli olarak aranan Meltem Z'nin eşi Serkan Z. polis tarafından yakalandı ve tutuklandı. Turgut D. ve Meltem Z'nin cenazeleri ikindi namazının ardından defnedildi.

 • Safranbolu'da kaçakçılık operasyonunda 1 şüpheli gözaltına alındı
  17:33 Safranbolu'da kaçakçılık operasyonunda 1 şüpheli gözaltına alındı

  Karabük'ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen kaçakçılık operasyonunda 1 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonda, sanayi tipi sigara sarma makinesi, 170 paket bandrollü tütün, 5 kilogram kıyılmış tütün, 50 bin dal bandrollü boş makaron ve 8 bin dal içi doldurulmuş makaron ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheli M.T, hakkında adli işlem başlatıldı.

 • İran'ın İsfahan kentindeki nükleer tesislere saldırıda hasar yok
  17:29 İran'ın İsfahan kentindeki nükleer tesislere saldırıda hasar yok

  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'ın İsfahan kentinde meydana gelen saldırıda ülkenin nükleer tesislerinde herhangi bir hasar olmadığını doğruladı. İsrail'in İran'daki hedeflere düzenlediği saldırılar ABD'li haber kaynakları tarafından da doğrulandı.

 • Esenler Belediyesi, 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'nde Gazzeli çocukları ağırlıyor
  17:27 Esenler Belediyesi, 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'nde Gazzeli çocukları ağırlıyor

  Esenler Belediyesi, 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında Gazzeli çocukları İstanbul'da misafir ediyor. Festival kapsamında çocuklar, İstanbul'u keşfedecek ve dünya liderlerine barış çağrısında bulunacak. Gazzeli çocuklar, savaşın acılarını anlatarak umutlarını dile getirdi.

 • İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, Samsunspor'u Ziyaret Etti
  17:26 İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, Samsunspor'u Ziyaret Etti

  İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, Samsunspor'un şehrin en özel markası ve değeri olduğunu belirtti. Samsunspor Heyeti, Başkan Kurnaz'a adının yazılı olduğu forma hediye etti.


Advertisement