Aksiyon Filmlerinden Etkilendi, Kick Boksta Dünya İkincisi Oldu - Son Dakika
Güncel

Aksiyon Filmlerinden Etkilendi, Kick Boksta Dünya İkincisi Oldu

Aksiyon Filmlerinden Etkilendi, Kick Boksta Dünya İkincisi Oldu

Antalya'da yaşayan Ayşe Ateş, Bruce Lee ve Jackie Chan gibi aktörlerin oynadığı aksiyon filmlerinden etkilenerek hobi olarak başladığı kick boksta, dünya şampiyonasında ikinci olmayı başardı Milli sporcu Ateş: "Bundan sonra dünya şampiyonluğunu elde etmek için gayret edeceğim"

31.12.2013 11:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

SİNAN ÖZMÜŞ - Bruce Lee ve Jackie Chan gibi aktörlerin oynadığı aksiyon filmlerinden etkilenerek hobi olarak kick boksa başlayan Ayşe Ateş, dünya ikinciliği kazandı.

İlkoköğretim okulunda beden eğitimi öğretmeninin teşvikiyle hentbola başlayan Ateş, lisede bu sporu bıraktı. İzlediği aksiyon filmlerinde Bruce Lee ve Jackie Chan gibi aktörlere özenip hobi olarak kick boksa başlayan Ateş, önce profesyonel oldu, ardından milli takıma kadar yükseldi.

Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği 4. sınıf öğrencisi de olan 21 yaşındaki Ateş, bu yıl Antalya'da yapılan Dünya Kick Boks Şampiyonası'nda "Light contact" kategorisinde gümüş madalya kazandı. Ateş, böylece bu kategoride bayanlarda Türkiye'ye ilk madalyayı kazandırdı.

Hobi olarak başlamıştı

Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lisede hentbolu bıraktıktan sonra sürekli Bruce Lee ve Jackie Chan'in oynadığı filmleri izlediğini söyledi.

Bu aktörlerin dövüş stillerinin çok hoşuna gittiğini dile getiren Ateş, "Bu dönemde Yasin Urlu hocamla tanıştım. Hobi olarak kick boksa başladım. Hocam bendeki ışığı keşfederek müsabakalara hazırlamaya başladı. İlk derecemi şampiyonlukla alınca devam ettim. Sonra milli takım forması da giydim" dedi.

Ateş, 3-7 Aralık tarihlerinde Antalya'nın Serik ilçesinde gerçekleştirilen Dünya Büyükler Kick Boks Şampiyonası'nda 55 kiloda Türkiye'yi temsil ettiğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Kilomda 15 sporcu vardı. 3 müsabakanın ardından finale çıktım. Finalde rakibim, senelerdir dünya şampiyonu olan biriydi. Ona rağmen iyi mücadele ettiğimi düşünüyorum. Mağlup olarak ikincilikte kaldım. Gelecek senelerde dünya şampiyonluğunu elde etmek için gayret edeceğim."

"Bayanlar kesinlikle bu sporu yapmalı"

Ateş, kick boksa başladığında çevredeki bazı kişilerin babasına, "Kızını bu spora yollama", "Çok sakatlık, kırıklar oluyor" şeklinde sözler söylendiğini dile getirerek, senelerdir yapmasına rağmen vücudunda ne kırık ne de dikiş izi  bulunduğunu belirtti.

"Bayanların kesinlikle bu sporla uğraşmasını istiyorum" diyen Ateş, "Kadına şiddet ve ölüm olayları çok fazla. Kendimizi bu şekilde savunabileceğimizi, erkeklerle mücadele edebilecek kapasiteye gelebileceğimizi düşünüyorum" ifadesini kullandı.

"Şeytanın bacağını kırdı"

Kick Boks Milli Takım Antrenörü ve Muay Thai Milli Takım Başantrenörü Yasin Urlu da Ayşe Ateş'in dünya şampiyonasında kendilerini gururlandırdığını dile getirdi. Şampiyonaya Antalya'dan sadece Ayşe'nin katıldığını bildiren Urlu, şunları kaydetti:

"Kick boksa başlarken kas yapısını inceledik, spor fizyolojisi ve anatomisi ile bu işi yapıp yapamayacağına yönelik bazı tetkikler yaptık. Önce bir deneme süreci oldu. Sonra Ayşe'yi antrenmanlara aldık. Maçlarda grafiği yükseldikçe 'Ayşe bu işi yapabilir' dedik. Ailesiyle de konuşarak ikna ettik."

Ayşe'nin katıldığı ikinci Türkiye şampiyonasında birincilik kazandığını, Makedonya'da yapılan dünya şampiyonasında ise şansız şekilde elendiğini kaydeden Urlu, Antalya'da yapılan şampiyonada "Şeytanın bacağını kırarak" dünya ikinciliğini Türkiye'ye getirdiğini söyledi.

Urlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce açılan ücretsiz muay thai ve kick boks kurslarına isteyen herkesin katılabileceğini sözlerine ekledi. - Antalya

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aksiyon Filmlerinden Etkilendi, Kick Boksta Dünya İkincisi Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement