Alüminyum Tekneyle Kuzeybatı Geçidi'ni Tek Başına Geçti - Son Dakika
Güncel

Alüminyum Tekneyle Kuzeybatı Geçidi'ni Tek Başına Geçti

Alüminyum Tekneyle Kuzeybatı Geçidi\'ni Tek Başına Geçti

Kendi yaptığı 'Altan Girl' adlı 8 metrelik alüminyum teknesiyle 2014 yılı Haziran ayında Kanada'dan yola çıkan 67 yaşındaki Erkan Gürsoy, Çanakkale'ye ulaştı.

23.01.2015 16:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kendi yaptığı 'Altan Girl' adlı 8 metrelik alüminyum teknesiyle 2014 yılı Haziran ayında Kanada'dan yola çıkan 67 yaşındaki Erkan Gürsoy, Çanakkale'ye ulaştı. Kuzeybatı Geçidi'ni tek başına geçen en yaşlı Türk denizcilerden biri olma unvanına kavuşan Gürsoy, Çanakkale'de alkışlarla karşılandı.

1991'de kendi yaptığı 16 metre boyundaki 'Barış' adlı teknesiyle dünyanın etrafını dolaşan dördüncü Türk olma unvanına sahip Erkan Gürsoy, geçen Haziran ayında bu kez Kanada'dan halat aldığı yolculukta 6 ay sonra Çanakkale Limanı'na ulaştı.

Pasifik Okyanusu kıyılarından çıktığı yolculukta Atlas Okyanusu'nu aşıp Kuzeybatı Geçidi'ni tek başına geçen Gürsoy, Çanakkale Savaşları'nın 100'ncü yılı olması sebebiyle, İÇDAŞ Yelken Kulübü'nün davetiyle Çanakkale Limanı'na uğrayıp, uzun bir aradan sonra Türkiye topraklarında karaya ayak bastı.

Çanakkale Yat Limanı'nda Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü, kardeşi Mehmet Gürsoy ile dünyanın çevresini teknesiyle dolaşan ilk Türk denizci Sadun Boro ve İÇDAŞ Spor Kulübü Yelken Takımı sporcuları tarafından karşılandı.

17 yıllık hayalini gerçekleştirdiğini belirten Erkan Gürsoy, Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yıldönümünde burada olmaktan memnun olduğunu kaydetti. Deniz seyahatinin kendisi için önemli olduğuna değinen Gürsoy, "Nefes almakta güçlük çekiyordum. Şu an da hiçbir sağlık sorunum kalmadı. Sağlık sorunu olan herkes denize açılsın" dedi. Yolculukta bazı zorluklar da yaşadığını belirten Gürsoy, Kuzey Buz Denizi'nde Alaska kıyılarından ayrıldığında buzullarda 8 gün mahsur kaldığını ancak vazgeçmediğini ifade ederek, Çanakkale'ye ulaşmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi. Gürsoy, bir gün Çanakkale'de kaldıktan sonra yarın ayrılıp, İstanbul'a giderek turunu tamamlayacağını belirtti. - Çanakkale

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Alüminyum Tekneyle Kuzeybatı Geçidi'ni Tek Başına Geçti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement