ANTALYA'DA ATA'YA SAYGI UÇUŞU YAPILDI - Son Dakika
Güncel

ANTALYA'DA ATA'YA SAYGI UÇUŞU YAPILDI

Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin son durağı olan Antalya, Türk Yıldızları'nın muhteşem gösterisiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü andı.

11.11.2023 12:52  Güncelleme: 13:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin son durağı olan Antalya, Türk Yıldızları'nın muhteşem gösterisiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü andı. Konyaaltı sahilinde 'Ata'ya Saygı Uçuşu? yapan Türk Yıldızları, özellikle çocukların büyük ilgisiyle karşılaştı.

Antalya Kültür Yolu Festivali kapsamında Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 85'inci yıl dönümünde, Cumhuriyet Meydanı'nda Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin 'Atatürk'ü Anma?, Side Antik Tiyatro'da ise Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar konserleri vardı.

12 Kasım'da sona erecek olan Antalya Kültür Yolu Festivali, geleceğin yıldızlarına bir de ara tatili hediyesi verdi. Konyaaltı Beach Park ve Dokumapark'taki ücretsiz çocuk etkinlikleri, okulların ara tatilini kapsayacak şekilde 19 Kasım Pazar gününe kadar uzatıldı.

100 GÜNE YAYILDI

Vatandaşların, kültür sanata erişimini kolaylaştırmak, sanatçıya destek olmak, festival şehirlerinin turizm potansiyellerini ön plana çıkartmayı amaçlayan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, bu sene 11 şehirde düzenlendi. İlki 5 Ağustos'ta Kapadokya'da başlayan festivaller serisi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'ncü kuruluş yıl dönümünü de kapsayacak şekilde 100 güne yayıldı.

500'Ü AŞKIN ETKİNLİK

Festivalin sonu durağı olan Antalya'da coşku doruğa ulaştı. 50'ye yakın noktada 500'ü aşkın etkinlik gerçekleştirildi. Her yaştan insana hitap eden etkinliklere Antalyalılar büyük ilgi gösterdi.

TÜRK YILDIZLARI NEFESLERİ KESTİ

Antalya Kültür Yolu Festivali kapsamında Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları, muhteşem bir hava gösterisi sergiledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 85'inci yılında, Konyaaltı'nda düzenlenen Ata'ya Saygı Uçuşu nefesleri kesti.

GÖKYÜZÜNE KALP ÇİZDİLER

Yaklaşık yarım saat süren uçuşta Türk Yıldızlarının gökyüzüne kalp çizmesi, Antalyalıları heyecanlandırdı. Sadece Konyaaltı'nda değil, Antalya'nın farklı noktalarından da vatandaşlar cep telefonlarıyla Türk Yıldızlarının fotoğraflarını çekti, görüntülerini kaydetti.

'TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU'

Gösteriyi takip eden Narin Topay, 'Tüylerim diken diken oldu. Türk Yıldızlarını çok seviyorum. Evim de çok uzak. İki otobüsle geldim. Yaptıkları kalp çok güzeldi. Ağladım biraz önce. Atamızı da çok seviyorum' dedi.

Bir diğer izleyici Kemal Özmen de 'Böyle özel bir günde pilotlarımızın yetenekleri bizi, şaşırttı, gururlandırdı' sözleriyle duygularını aktardı.

Türk Yıldızları'nın yaptığı gösteriden çok etkilendiğini ifade eden 8 yaşındaki Oğuz Kocalar ise Büyük Önder'e olan sevgisini 'Atatürk, buramda kalbimde yaşıyor' sözleriyle dile getirdi.

'GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTILAR'

Atatürk tişörtüyle etkinliği takip eden Canan Yakıcı ise 'Türk yıldızlarını izlerken çok gurur duyduk. Göğsümüzü kabarttılar. Hem de atamızı anmış olduk. Çocuklar için etkinliklere katıldık. Çok güzel bir festival olmuş' diye konuştu.

Gösteriyi heyecanla izleyen çocuklardan biri de 10 Yaşındaki Yiğit Selvi'ydi. Selvi,?En çok sevdiğim uçakların kendi etrafında dönmesi oldu. Bir de bütün uçaklar beraber giderken çok heyecanlandım? ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığına ait bir parka gittiğini anlatan Mehmet Sait Yakıcı ise 'Balondan oyuncaklar vardı. Orası da çok güzeldi. Bir hafta daha uzayacakmış ben yine gideceğim' dedi.

Kızıyla etkinliği takip eden Döne Fidan Karatay da 'Çok güzel, kızım çok eğleniyor. Şimdi şişme balon sırasındayız' diye konuştu.

AMCAYLA LANGIRT KEYFİ

Oyun alanında langırt oynayan Ahmet Yapıcı ise hem gençliğini hatırladığını hem de çocuklarla güzel vakit geçirdiğini söyledi. Amcayla langırt oynayan Zeynel Aydınlı da oyunu amcanın kazandığını belirterek ara tatilde de etkinliklere katılacağını ifade etti.

'SENEYE İKİNCİ ÇOCUĞUMUZLA KATILACAĞIZ'

İkinci çocuğuna hamile Meryem Merve Biçen, doğumun yaklaştığını vurgulayarak etkinliklerin geri kalan kısmına katılamayacağını söyleyerek 'Bakanımıza, emeği geçenlere çok teşekkür ederiz. Antalya'da yaşadığımız için kendimizi aşırı ayrıcalıklı hissediyoruz. Seneye inşallah ikincisiyle beraber katılacağız' dedi.

ATATÜRK'Ü ANMA KONSERİ

Akşam saatlerinde de Antalya Devlet Opera ve Balesi (DOB) tarafından Antalya Kültür Yolu Festivali kapsamında, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 85'inci yılında 'Atatürk'ü Anma Konseri' verildi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki konserde, Antalya DOB Koro ve Orkestrası ile solist soprano Serap Demirhan ve Meriç Karataş, tenor Burak Pektaş, bariton Umut Tarık Akça, kanun sanatçısı Volkan Kırımlıoğlu ve ney sanatçısı İbrahim Odabaşı sahne aldı.

ATATÜRK'ÜN EN SEVDİĞI OPERA

Bu özel gecede Ulu Önder'in en sevdiği opera olan Tosca Operası, 'E lucevan le stelle' aryası, Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu'ndan 'Sensin Kerim, Sensin Rahim' parçaları ve Türk besteciler Fahir Atakoğlu, Muammer Sun, Turgay Erdener, Cemal Reşit Rey, Ali Hoca ve Saydam Akdil'in eserleri seslendirildi. Orkestrayı şef Hakan Kalkan'ın yönetirken Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek tarafından hazırlandı.

ATATÜRK'ÜN SEVDİĞİ ŞARKILAR KONSERİ

Aynı saatlerde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası da Side Antik Tiyatro'da Atatürk'ün sevdiği şarkıları seslendirdi. Şef Eray İnal'ın yönettiği orkestra, izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

?HEM AĞLADIM HEM DUYGULANDIM?

Konseri takip eden Sabiha Yetiş 'Ben belediye yapıyor zannettim Turizm Bakanlığı yapıyormuş çok hoşuma gitti' dedi.

Emsalettin Sarıkulak da 'Bu kadar güzel bir konser olur mu' Çok güzel. Cumhuriyetimize sahip çıkmalıyız, Cumhuriyetimizi her zaman koruyacağız. Atatürk'ümüzü çok seviyoruz? diye konuştu.

Zeynep Altınbaş ise 'Büyük bir duygu seli içindeyiz. Hem ağladım hem duygulandım' ifadelerini kullandı.

Yabancı bir izleyici de her yıl bu zamanlar Türkiye'ye geldiğini belirterek bu ülkeyi ve insanlarını sevdiğini söyledi.

Bu arada Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin son durağı olan Antalya'dan çocuklara ara tatili hediyesi geldi. Konyaaltı Beach Park ve Dokumapark'taki ücretsiz çocuk etkinlikleri, okulların ara tatilini kapsayacak şekilde 19 Kasım Pazar gününe kadar uzatıldı.

Çocuklar, Dokumapark ve Konyaaltı Beach Park'ta kurulan etkinlik alanlarında doyasıya tatilin tadını çıkaracak. Düzenlenen yarışmalara mücadele edecek, gezici kütüphanelere ziyarette bulunacak ve açık alan oyunları ve panayır etkinliklerine katılacak. Tüm bunlarla birlikte tiyatro, akrobasi, sihirbazlık, stand-up ve sevilen çizgi film karakterlerinin gösterilerini takip edebilecek.

EL BECERİLERİNİ GELİŞTİRECEKLER

Çocuklar için oluşturulan festival alanları, 15.00-19.00 arasında ziyaret edilebilecek. Festival alanlarında bulunan oyun grupları ve parkur alanlarında çocuklar el becerilerini geliştirebilecek. Akşam saatlerinde de çocukların sevdikleri çizgi filmlerin sahne gösterimleri yapılacak.

ANTALYA\'DA ATA\'YA SAYGI UÇUŞU YAPILDI
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel ANTALYA'DA ATA'YA SAYGI UÇUŞU YAPILDI - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ormanlık alanda çobanlar tarafından ölü bulundu
  13:13 Ormanlık alanda çobanlar tarafından ölü bulundu

  Aksaray'da ormanlık alanda silah sesi duyan çobanlar, bir kişiyi başından vurulmuş halde ölü olarak buldu. Şahsın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlar ve tüfekten alınan örnekler sonucu intihar ettiği belirlendi. Olayla ilgili tahkikat devam ediyor.

 • AMD ve Nvidia Ekran Kartı Resetleme Nasıl Yapılır?
  13:10 AMD ve Nvidia Ekran Kartı Resetleme Nasıl Yapılır?

  Bilgisayarınızdaki grafik performansı ile ilgili problemleri çözmenin etkili yollarından biri ekran kartı sıfırlama yöntemleridir. Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda AMD ve Nvidia ekran kartları için mevcut olan bu yöntemler, görsel bozulmaları, ekran titremelerini ve sistem donmalarını hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olabilir. Klavye kısayolları, Aygıt Yöneticisi, Nvidia ve AMD Kontrol Panelleri, PowerShell gibi farklı yöntemlerle ekran kartınızı sıfırlayabilirsiniz. Bu işlem, grafik performansınızı iyileştirebilir ve yazılım hatalarından kaynaklanan sorunları giderebilir.

 • Mahsun Kırmızıgül, 'öldü' haberlerine tepki gösterdi
  13:10 Mahsun Kırmızıgül, 'öldü' haberlerine tepki gösterdi

  Şarkıcı, oyuncu ve yönetmen Mahsun Kırmızıgül, sosyal medyada yayılan 'öldü' haberlerine tepki gösterdi. Kırmızıgül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yaşadığını ve sağlığının yerinde olduğunu belirtti. Ayrıca önümüzdeki cuma günü sahneye çıkacağını da duyurdu.

 • AOZOE A2 Ultra: Yeni El Konsolu Özellikleri
  13:10 AOZOE A2 Ultra: Yeni El Konsolu Özellikleri

  El konsolu pazarı, Nintendo Switch'in piyasaya sürülmesiyle hareketlendi. AOZOE A2 Ultra, Steam Deck'e benzerlik gösteren tasarımı ve ergonomik yapısıyla dikkat çekiyor. Windows 11 işletim sistemiyle çalışan konsol, Intel Core Ultra 7 155H yongasından güç alıyor. 32 GB veya 64 GB LPDDR5X RAM ve 512 GB ila 2 TB arasında değişen depolama seçenekleri sunuyor. Soğutma sistemi tek fan ve sıvı soğutma ile ısıyı minimum düzeyde tutuyor. 7 inç FHD panel, 120 Hz yenileme hızı ve 12600 mAh'lik bataryasıyla kesintisiz oyun deneyimi sunuyor. AOZOE A2 Ultra'nın fiyatı henüz açıklanmadı.

 • James Gunn İmzalı Peacemaker'ın İkinci Sezonu Başladı
  13:10 James Gunn İmzalı Peacemaker'ın İkinci Sezonu Başladı

  James Gunn imzalı Peacemaker dizisinin ikinci sezonunun çekimleri başladı. John Cena'nın başrolünde yer aldığı dizi, 2022'de yayınlanan ilk sezonuyla olumlu geri dönüşler almıştı. İkinci sezonun vizyon tarihi henüz açıklanmadı.

 • Unreal Engine 5 ile Oyun Geliştirme Eğitim Programı Başvuruları Devam Ediyor
  13:10 Unreal Engine 5 ile Oyun Geliştirme Eğitim Programı Başvuruları Devam Ediyor

  Co-Founder Academy ve Skilled Hub ortaklığında sunulan ve Unreal Engine 5 teknolojilerini temel alan 3 aylık online oyun geliştirme eğitim programına başvurular 10 Mayıs 2024 tarihine kadar devam ediyor. Program, katılımcılara oyun geliştirme dünyasının kapılarını aralarken, Unreal Engine 5'in güçlü araçlarını kullanarak yaratıcılıklarını ve teknik becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyor. Eğitim süresince katılımcılar, Unreal Engine 5 ile çalışmanın temellerinden ileri düzey tekniklere kadar kapsamlı bir eğitim alacaklar. Ayrıca, iletişim, liderlik ve problem çözme gibi soft skill yetenekleri de üzerinde durulacak. Başvuruları tamamlamak için son tarih 10 Mayıs 2024'tür.

 • Tarsus Doğa Parkı ve Gençlik Kampı Bayram Tatilinde Ziyaretçi Akınına Uğradı
  13:10 Tarsus Doğa Parkı ve Gençlik Kampı Bayram Tatilinde Ziyaretçi Akınına Uğradı

  Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Tarsus Doğa Parkı ve Gençlik Kampı, bayram tatilinde yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşadı. Park ve kamp alanı, yeşilin ve doğanın içinde vakit geçirmek isteyen aileler için ideal bir dinlenme ve stres atma noktası oldu.

 • Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın İlk Nikahı Kıydı
  13:09 Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın İlk Nikahı Kıydı

  Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, başkanlık görevine seçilmesinin ardından ilk nikahını kıydı. Genç çifte mutluluklar dileyen Başkan Aydın, esprili bir şekilde tavsiyelerde bulundu.


Advertisement