Antalya Diplomasi Forumu'nda Bölgesel İşbirliğinde Kültür ve Eğitimin Rolü Vurgulandı - Son Dakika
Güncel

Antalya Diplomasi Forumu'nda Bölgesel İşbirliğinde Kültür ve Eğitimin Rolü Vurgulandı

Antalya Diplomasi Forumu\'nda Bölgesel İşbirliğinde Kültür ve Eğitimin Rolü Vurgulandı

Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen panelde, kültür, eğitim ve bilimin yanı sıra bölgesel işbirliklerinin diplomasiye katkısı ve Türk kültürel mirasının korunmasının önemi vurgulandı. Panelde konuşan uzmanlar, eğitimin uluslararası ilişkilerdeki rolüne dikkat çekerek, kültür ve eğitimin ulusların gelişimi ve refahı için belirleyici faktörler olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türk devletleri arasındaki kültürel yakınlığın işbirliği ve ilişkileri etkilediği vurgulandı.

03.03.2024 14:25  Güncelleme: 14:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen "Bölgesel İşbirliğinde Kültür ve Eğitimin Rolü" başlıklı panelde kültür, eğitim ve bilimin yanı sıra mevcut dönemde diplomasinin gelişmesinde bölgesel işbirliklerinin rolü ve Türk kültürel mirasının korunmasının önemi vurgulandı.

Anadolu Ajansının (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu, Belek Turizm Bölgesi'ndeki NEST Kongre Merkezi'nde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu 2024'te, moderatörlüğünü TRT World sunucularından Alican Ayanlar'ın üstlendiği panele Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Şahin Mustafayev, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Aktoty Raimkulova katıldı.

Panelde konuşan IRCICA Genel Direktörü Prof. Dr. Kılıç, eğitimin uluslararası ilişkilerde insan kalitesinin rolünü belirlemedeki önemine dikkati çekerek, "Eğitim dediğimiz şey, eğitim felsefecilerinin de dediği gibi plansız bir şey değildir." diye konuştu.

Kılıç, "İnsanın iç eğitimi onun dış eğitiminin de beraberinde kalitesini de yükseltecektir." şeklinde konuşarak, iç eğitimin ilkokuldan başlamak üzere bütün insanlığa öğretilmesi gerektiği kanaatinde olduğunu söyledi.

Öğrencilerin yalnızca "yüksek IQ odaklı alanlara" endekslenmemesi gerektiğini belirten Kılıç, duygusal zekanın ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

"Uluslararası öğrencilerin farklılıklarının, ülkemizin zenginliği olduğunu düşünüyoruz"

YÖK Başkanı Özvar da eğitim ve kültürün ülkeler arası dayanışmayı güçlendirebileceğine dikkati çekerek, bu alanda işbirliğinin toplumlar arasında dostça ilişkiler kurulması konusunda gelecek vadettiğini ifade etti.

Türkiye'deki uluslararası öğrencilere ilişkin konuşan Özvar, "Uluslararası öğrencilerin çeşitliliğinin, ülkemizin zenginliği olduğunu düşünüyoruz. Biz de onlardan öğreniyoruz." dedi.

Özvar, kültürel yakınlığı olan ülkelerle işbirliği ve yakın ilişkiler kurulmasının "daha kolay" olduğunu kaydederek, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan gibi Türk devletleriyle ilişkilerin, kültürel, bilimsel ve teknolojik etkileşimleri etkilediğini vurguladı.

Yükseköğretim konusunda bilim diplomasisi alanında çalıştıklarını söyleyen Özvar, bu yaklaşımın yalnızca "bir öncelik değil aynı zamanda uluslararası işbirliklerini zenginleştiren yeni bir bakış açısı" olduğunun altını çizdi.

"Kültür, insanları birleştirir, bütünleştirir"

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Raimkulova ise kültür ve eğitimin ulusların gelişimi ve refahı konusunda belirleyici iki faktör olduğunu ve zengin tarih ve kültürel mirası olan Türk devletleri için bu faktörlerin önemini vurguladı.

Raimkulova, Türk devletlerinin ortak köken, dil ve zengin kültürel miraslarının olduğunu kaydederek, "Kültür, insanları birleştirir, bütünleştirir." dedi.

Türk Kültür ve Miras Vakfının misyonunun, söz konusu Türk kültürel mirasını uluslararası alanda korumak, tanıtmak, araştırmak olduğunu, bu alanda çalışmalar yaptıklarını aktaran Raimkulova, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi'nde Türk devletlerinin, dayanışmayı güçlendirme ve işbirliğini derinleştirme alanında bağlılıklarına işaret etti.

Bölgesel işbirliklerinde kültür, eğitim ve bilimin yeri

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Şahin Mustafayev de Antalya Diplomasi Forumu'nun, mevcut bölgesel ve küresel konularda diyalogların yürütülmesi için temel platformlardan biri olduğunu ifade etti.

Mustafayev, mevcut dönemde bölgesel işbirliği girişimlerinin, kargaşalı dönemlerde diplomasinin gelişmesine ilişkin rolüne dikkati çekerek, bölgesel işbirliklerinde kültür, eğitim ve bilim aracılığıyla barışçıl ilişkiler kurulmasının önemini vurguladı.

Siyasilerin, diplomatik faaliyetlerinde stratejilerinin önemli bir parçası olarak kültür, bilim ve eğitimi öncelemesi gerektiğini belirten Mustafayev, Türk devletlerinin ortak kültürel miraslarının korunması konusunda bölgesel işbirliğinin öneminin de altını çizdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Antalya Diplomasi Forumu'nda Bölgesel İşbirliğinde Kültür ve Eğitimin Rolü Vurgulandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antakya'da atıl durumdaki eşyaların bulunduğu alanda çıkan yangın söndürüldü
  23:45 Antakya'da atıl durumdaki eşyaların bulunduğu alanda çıkan yangın söndürüldü

  Hatay'ın Antakya ilçesindeki Sanayi Sitesi'nde atıl durumdaki eşyaların bulunduğu alanda çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kısa sürede söndürüldü. Yangının ardından soğutma çalışmaları yapıldı.

 • 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
  23:38 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

  İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen 13. Alaçatı Ot Festivali, 'öze dönüş' sloganı ve 'şevketi bostan' temasıyla gerçekleştirildi. Festivalin son gününde Amfi Tiyatro'da düzenlenen 'en güzel yemek' ve 'en çok çeşit ot toplama' yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Yemek yarışmasında birinciliği Ebru Devecioğlu, ikinciliği Mevlüde Kitapçıoğlu, üçüncülüğü de Necla Işıklıoğlu elde etti. Vejetaryen dalında ise Deniz Alagöz birinci seçildi. Tıbbi aromatik ve yenilebilir otlardan oluşan en çok çeşit ot toplama yarışmasında ise Nurcan Erden birinci, Eşenur Derin Kurnaz ikinci ve Esmanur Kurnaz üçüncü oldu.

 • Adıyaman'ın Kahta ilçesinde çıkan bıçaklı kavgada 2 kişi yaralandı
  23:13 Adıyaman'ın Kahta ilçesinde çıkan bıçaklı kavgada 2 kişi yaralandı

  Kahta Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde iki kişi arasında çıkan sözlü tartışma, bıçaklı kavgaya dönüştü. Kavgada H.Ç. ile A.H, yanlarında bulundurdukları bıçakla birbirlerini yaraladı. Yaralılar, hastanede tedavi altına alındı. Polis ekipleri ise hastane önünde geniş güvenlik önlemi aldı.

 • Avuç içi büyüklüğünde drone, yeni nesil malzemelerle üretildi
  23:10 Avuç içi büyüklüğünde drone, yeni nesil malzemelerle üretildi

  Linz Johannes Kepler Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen avuç içi büyüklüğündeki drone, tamamen yeni nesil malzemelerden üretiliyor. Drone, ultra ince ve hafif perovskite güneş panellerine sahip olacak ve enerji tüketimi anlamında rakipleriyle yarışacak seviyede olacak. Ayrıca drone'un uçuş süresi de yaklaşık %6 oranında artırıldı ve tamamen güneş ışığından enerji alarak uzun süre kullanılabilecek. Yeni nesil droneların satış başarısı ve yerli drone teknolojilerinin takibi hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

 • Türkiye'de Yılın Otomobili 2024 Adayları Belli Oldu
  23:09 Türkiye'de Yılın Otomobili 2024 Adayları Belli Oldu

  Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından düzenlenen Türkiye'de Yılın Otomobili yarışmasında finale kalan 7 otomobil modeli açıklandı. BMW 5 Serisi, Chery Tiggo 8 Pro, Hyundai Ioniq 6, Mercedes-Benz E Serisi, Renault Austral, Togg T10X ve Toyota C-HR finalistler arasında yer aldı. OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, bu yılın da çekişmeli geçeceğini ve tüm finalist modellerin üyeler arasında zorlu bir tercihe neden olacağını belirtti.

 • iQOO 13 ve 13 Pro Modelleri Snapdragon 8 Gen 4 İşlemcisi ile Gelebilir
  23:09 iQOO 13 ve 13 Pro Modelleri Snapdragon 8 Gen 4 İşlemcisi ile Gelebilir

  iQOO'nun yeni amiral gemisi serisi olan iQOO 13 ve 13 Pro modellerinin Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisi ve yüksek çözünürlüklü panellerle piyasaya sürüleceği iddia ediliyor. Bu yeni telefonlar, iQOO'nun bir ilke imza atmasını sağlayabilir.

 • TikTok Türkiye Ülke Müdürü Erkan Bey ile Markalara Soruyoruz
  23:09 TikTok Türkiye Ülke Müdürü Erkan Bey ile Markalara Soruyoruz

  TikTok Türkiye Ülke Müdürü Erkan Bey'in katıldığı Markalara Soruyoruz video serisinde TikTok'un kapanıp kapanmayacağı sorusu yanıtlanıyor. Erkan Bey, TikTok'un Türkiye'deki başarısının nedenlerini ve stratejilerini detaylarıyla anlatıyor. Ayrıca platformun kullanıcı dostu arayüzü ve çeşitlendirilmiş içerik stratejileri ile nasıl daha fazla kullanıcı çektiği ve içerik üretimini teşvik ettiği de vurgulanıyor.


Advertisement