Son dakika Kırgızistan haberleri, Kırgızistan son dakika, son dakika Kırgızistan

Son Dakika Kırgızistan Haberleri

 • Tataristan Cumhuriyeti Reisi Rüstem Minnihanov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'a 'Devlet Dostluk Nişanı' verdi
  21:05 Tataristan Cumhuriyeti Reisi Rüstem Minnihanov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'a 'Devlet Dostluk Nişanı' verdi

  Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Reisi Rüstem Minnihanov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'a 'Devlet Dostluk Nişanı' takdim etti. Minnihanov, Caparov'u, Kazan'da düzenlenen 'Geleceğin Oyunları' 1. Uluslararası Spor Turnuvası'nın başarılı organizasyonundan dolayı tebrik etti.

 • Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde Azerbaycan Kültürünü Tanıtma Günleri düzenlendi
  14:01 Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde Azerbaycan Kültürünü Tanıtma Günleri düzenlendi

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te faaliyet gösteren Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde düzenlenen 'Azerbaycan Kültürünü Tanıtma Günleri' programında Türkiye ve Azerbaycan'ın temsilcileri bir araya geldi. Programda Azerbaycan kültürü, sineması ve edebiyatı tanıtıldı.

 • Türkiye'nin 54 yıllık tekstil devi Akkoyun iflas bayrağını çekmek üzere
  08:52 Türkiye'nin 54 yıllık tekstil devi Akkoyun iflas bayrağını çekmek üzere

  Türkiye'nin 54 yıllık tekstil devi Akkoyun Tekstil Gıda Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi iflasın eşiğinde. Yıllık 5 bin 500 ton kumaş üretimi yaparak dünyanın dört bir yanına kumaş satan şirket geçen yıl konkordato talebinde bulunmuştu. Konkordato süreci devam ederken, mahkeme, İcra ve İflas Kanunu'nun 302. maddesi gereğince alacaklılar toplantısının yapılmasına hükmetmişti.

 • Avrupa Birliği Küresel Geçit Projesi: Türkiye ve Türk Dünyası İçin Önemli Bir Fırsat
  20 Şub Avrupa Birliği Küresel Geçit Projesi: Türkiye ve Türk Dünyası İçin Önemli Bir Fırsat

  Marmara Üniversitesinden emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Tomar, Avrupa Birliği Küresel Geçit (EU Global Gateway) projesini ve bu projenin, Türkiye ve Türk dünyası için önemini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Taşiyev, Kırgızistan Futbol Birliği Başkanı seçildi
  19 Şub Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Taşiyev, Kırgızistan Futbol Birliği Başkanı seçildi

  Kırgızistan Futbol Birliği Olağanüstü Seçimli Genel Kurulunda tek aday olan Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev, delegelerin oy birliğiyle başkanlığa getirildi. Taşiyev, futbolun ülke imajının göstergesi haline geldiğini belirterek, futbol okulları ve stadyumlar kuracak ve futbol altyapı çalışmalarına odaklanacaklarını söyledi.

 • Geleneksel sporların ihyası için ülkeler bir araya geldi
  18 Şub Geleneksel sporların ihyası için ülkeler bir araya geldi

  Antalya'da düzenlenen 6. Etnospor Forumu'na katılan Kırgızistan, Gana ve Namibya Spor Bakanları, ülkelerindeki geleneksel sporları değerlendirdi. Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Altınbek Maksutov, geleneksel oyunların canlı olarak yaşatıldığı Kırgızistan'ın diğer ülkelere örnek olduğunu belirtti. Gana Gençlik ve Spor Bakanı Mustapha Ussif ise Türkiye'den öğrendiklerini Afrika'da uygulamak istediklerini söyledi. Namibya Cumhuriyeti Spor, Gençlik ve Ulusal Hizmet Bakanı Agnes Basilia Tjongarero ise Etnospor Forumu'nun geleneksel sporların geleceğe aktarılması için önemli bir organizasyon olduğunu ifade etti.

 • Rusya Spor Bakanı: Geleneksel spor dallarına ilgi memnun edici
  18 Şub Rusya Spor Bakanı: Geleneksel spor dallarına ilgi memnun edici

  Rusya Spor Bakanı Oleg Matytsin, Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen Etnospor Forumu'na katılarak geleneksel spor dallarına olan ilginin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Matytsin, sporun kültürler ve uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak, ata sporlarının yaşatılmasının ve gelecek nesillere aktarılmasının önemli bir değer olduğunu ifade etti. Ayrıca, Rusya'da geleneksel sporların gelişmesine büyük önem verildiğini ve Türkiye gibi benzer organizasyonlar planladıklarını söyledi.

 • Etnospor, geleneklerimizin korunmasına ve geleceğe aktarılmasında büyük etki sağlıyor
  17 Şub Etnospor, geleneklerimizin korunmasına ve geleceğe aktarılmasında büyük etki sağlıyor

  Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Altınbek Maksutov, Etnospor'un geleneklerin korunmasında büyük etki sağladığını belirtti. Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen 6. Etnospor Forumu'nda yapılan Bakanlar Paneli'nde, kültürel mirasa sahip çıkmanın önemi vurgulandı. Ayrıca, diğer ülkelerin bakanları da geleneksel sporların önemini ve uluslararası iş birliklerinin önemini dile getirdi.

 • Türkiye ile Kırgızistan Arasında Ticaret Hacmi Artacak
  17 Şub Türkiye ile Kırgızistan Arasında Ticaret Hacmi Artacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye ile Kırgızistan arasında ticaret hacmini artmasına yönelik yeni çalışmalar yapacaklarını belirterek, 'Türkiye ile Kırgızistan arasında ticaretin artmasıyla Orta Koridor dünya üzerinde daha güçlü bir yol haline gelecek.' dedi. Uraloğlu, Türkiye ile Kırgızistan arasında ulaştırma alanında ilişkilerin geliştirilmesi için adımlar attıklarını ve çalışmaların hızlandığını söyledi.

 • İşitme Engelli Milli Sporcu Didem Kirazcı Kariyerini Tamamlamak İstiyor
  17 Şub İşitme Engelli Milli Sporcu Didem Kirazcı Kariyerini Tamamlamak İstiyor

  İşitme engeli milli sporcu Didem Kirazcı, Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu olup kariyerini tamamlamak istiyor. Türkiye İşitme Engelliler Tekvando Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Kirazcı, Dünya İşitme Engelliler Şampiyonası ve Avrupa şampiyonasında da altın madalya hedefliyor. Sakatlıkla mücadele eden Kirazcı, antrenmanlara 45 dakikalık bir yolculuk yaparak katılıyor ve sporculuk hayatını noktaladıktan sonra işitme engelli sporculara rehberlik etmek istiyor.

 • Afganistan'a Komşu Ülkelerin Güvenlik Konuları Toplantısı Gerçekleşti
  16 Şub Afganistan'a Komşu Ülkelerin Güvenlik Konuları Toplantısı Gerçekleşti

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen toplantıda, Afganistan'a yakın komşu ülkelerin güvenlik konularından sorumlu üst düzey temsilcileri bir araya geldi. Toplantıya Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Rusya, Çin, Hindistan ve İran'ın güvenlik konseyi sekreterleri ve ulusal güvenlik danışmanları katıldı. Toplantıda, Afganistan'daki zor durumun ele alınması ve bölgede güvenliğin sağlanması için uluslararası çabaların daha etkin koordinasyonu vurgulandı.

 • Adana'da Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Fuarı Başladı
  15 Şub Adana'da Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Fuarı Başladı

  Adana'da düzenlenen Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Fuarı ve Konferansı, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nin destekleriyle TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde başladı. Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Adana'nın geri dönüşüm sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, atıkların ayrıştırılarak doğal kaynak haline dönüştürülmesi gerektiğini belirtti. Fuar, 17 Şubat'a kadar ziyaretçilere açık olacak.

 • Erzincan'da altın madeninde toprak kayması: 9 işçi hala kayıp
  15 Şub Erzincan'da altın madeninde toprak kayması: 9 işçi hala kayıp

  Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler altın madeninde meydana gelen toprak kaymasında toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmaları halen devam ediyor. Uzmanlar maden ocağıyla ilgili yapılan uyarıların dikkate alınmadığını belirtiyor. Altın madenciliği dünyada yaygın bir madencilik türüdür. Siyanür kullanımı ve maden kazaları da sektörde önemli konular arasında yer alır.

 • Kırgızistan, AB ve Orta Asya Ülkeleri Afganistan Özel Temsilcileri Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı
  14 Şub Kırgızistan, AB ve Orta Asya Ülkeleri Afganistan Özel Temsilcileri Toplantısına Ev Sahipliği Yaptı

  Kırgızistan, başkent Bişkek'te gerçekleştirilen toplantıda Afganistan'daki son gelişmeleri ele aldı. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi ile Kabil'deki Orta Asya ülkelerinin diplomatik misyonlarıyla çevrim içi görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıya Birleşmiş Milletler Afganistan Özel Temsilcisi Roza Otunbayeva, AB Orta Asya Özel Temsilcisi Teri Hakala ve AB'nin Afganistan Özel Temsilcisi Thomas Niklasson da katıldı.

 • Kırgızistan'da üniversite giriş sınavlarında Kırgızca zorunlu hale getirildi
  14 Şub Kırgızistan'da üniversite giriş sınavlarında Kırgızca zorunlu hale getirildi

  Kırgızistan'da üniversite giriş sınavlarında Kırgızca yeterlilik sınavının zorunlu hale getirildiği bildirildi. Kırgız Dil Kanunu uyarınca, üniversiteye giriş ve final sınavlarında Kırgızcanın zorunlu uygulanacağı duyuruldu. Yeterlilik testi, öğrenci adaylarının Kırgızcayı ne kadar iyi bildiğini değerlendirmek amacıyla yapılacak. Ülkede yüksek öğretim kurumlarına başvurma hakkı kazanan öğrenci adayları, üniversite giriş sınavlarında orta öğrenimde eğitim gördükleri dilde sınava tabi oluyorlardı.

 • Bağcılar Belediyesi, Kırgızistan'ın Jeti Oğuz şehri ile kardeş şehir protokolü imzaladı
  13 Şub Bağcılar Belediyesi, Kırgızistan'ın Jeti Oğuz şehri ile kardeş şehir protokolü imzaladı

  Bağcılar Belediyesi, Kırgızistan'ın Jeti Oğuz (Ögüz) şehrinin belediye başkanı Ermen Bahavadınov ile beraberindeki heyeti ağırladı ve kardeş şehir protokolü imzaladı.

 • Çubuk Belediye Başkanı Kırgız asıllı vatandaşlarla bir araya geldi
  12 Şub Çubuk Belediye Başkanı Kırgız asıllı vatandaşlarla bir araya geldi

  Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, seçim çalışmaları kapsamında ilçede yaşayan Kırgız asıllı vatandaşlarla bir araya geldi. Demirbaş, Kırgız asıllı vatandaşları ziyaret ederek, geleneksel yiyeceklerle karşılandı. Konuşmasında komşuluk ilişkilerine vurgu yapan Demirbaş, ilçede yaşayan herkesle istişare halinde olduklarını ve sorunlara yenilikçi bir anlayışla yaklaştıklarını belirtti. AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Kılıç ise ziyaretin amacının Kırgız vatandaşların desteğini almak ve taleplerini dinlemek olduğunu ifade etti.

 • Kırgızistan Müftüsü Abdulaziz Zakirov, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri ile Görüştü
  12 Şub Kırgızistan Müftüsü Abdulaziz Zakirov, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri ile Görüştü

  Kırgızistan'da iki gün önce ülke müftülüğüne seçilen Abdulaziz Zakirov, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Salih Sezik ile bir araya geldi. Zakirov, Türkiye'nin Kırgızistan'da din kültürünün gelişmesine katkısının önemini vurgularken, Sezik ise Türk ve Kırgız kardeşlik ilişkilerini güçlendirmeye her zaman hazır olduklarını belirtti.

 • Çilek Mobilya CIS Bölgesi'nden Sorumlu İhracat Genel Müdür Yardımcısı Kutup İncebay oldu
  12 Şub Çilek Mobilya CIS Bölgesi'nden Sorumlu İhracat Genel Müdür Yardımcısı Kutup İncebay oldu

  Çilek Mobilya, Avrupa Bölgesi, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'nden sonra CIS Bölgesi'nde de faaliyetlerini güçlendirecek. Şirket, Çilek Mobilya'nın Rusya, Belarus, Ukrayna, Moldova, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve Moğolistan'dan oluşan 'CIS Bölgesi'nden Sorumlu İhracat Genel Müdür Yardımcılığı' görevine Kutup İncebay getirildi.

 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Malatya'da basın mensuplarına deprem çalışmalarını tanıttı
  11 Şub Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Malatya'da basın mensuplarına deprem çalışmalarını tanıttı

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, uluslararası 34 basın mensubuna yönelik 6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya'da gezi düzenledi. Malatya Valisi Ersin Yazıcı, basın mensuplarına depremin ardından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yazıcı, yıkılan binaların sayısını paylaşırken, kalıcı konutların yapımının devam ettiğini belirtti. Ayrıca, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 23 bin konut ve 11 bin ticarethane yapımına başlayacağını duyurdu. Vali Yazıcı, deprem sonrası yapılan yardımları ve kentteki eğitim, sağlık ve tarım alanındaki çalışmaları da aktardı. Basın mensupları daha sonra deprem konutlarını ve örnek daireyi gezdi.

 • Adıyaman Valisi Osman Varol, yabancı basın mensuplarına deprem çalışmalarını anlattı
  11 Şub Adıyaman Valisi Osman Varol, yabancı basın mensuplarına deprem çalışmalarını anlattı

  Adıyaman Valisi Osman Varol, Adıyaman'a gelen yabancı basın mensuplarına deprem bölgesinde yapılan çalışmaları anlatarak bilgi verdi. Vali Varol, depremin ardından yapılan çalışmaları ve planlanan projeleri detaylı bir şekilde açıkladı.

 • Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı, Adana'da yaralıları ziyaret etti
  10 Şub Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı, Adana'da yaralıları ziyaret etti

  Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, ülkesinde meydana gelen helikopter kazası ve patlama olaylarında yaralanan 4 Kırgız vatandaşı Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti. Caparov, yaralıların durumu hakkında bilgi aldı ve Kırgızistan'a da benzer hastaneler yapma planlarının olduğunu belirtti.

 • Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı, Adana'daki hastanede tedavi gören vatandaşları ziyaret etti
  10 Şub Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı, Adana'daki hastanede tedavi gören vatandaşları ziyaret etti

  Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören 4 Kırgızistan vatandaşını ziyaret etti. Caparov, hastanede tedavi gören yaralıların durumu hakkında bilgi aldı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Vali Köşger'e teşekkür etti. Kırgızistan'da meydana gelen kazalarda yaralanan 4 kişi Türkiye'ye getirilmişti.

 • Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Caparov'dan Türkiye hastanelerine övgü
  10 Şub Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Caparov'dan Türkiye hastanelerine övgü

  Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, Türkiye'deki hastanelere övgülerde bulunarak, Kırgızistan'a da böyle hastaneler yapmayı planladıklarını söyledi. Caparov, Kırgızistan'da yaralanan ve Adana'da tedavi gören hastaları ziyaret etti ve hastaların durumlarının iyiye gittiğini belirtti.

 • Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı, Türkiye'deki hastaneleri övdü
  10 Şub Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı, Türkiye'deki hastaneleri övdü

  Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, Kırgızistan'da yaralanan hastaları ziyaret ederek Türkiye'deki hastanelere övgülerde bulundu. Caparov, Kırgızistan'a da benzer hastaneler yapma planları olduğunu belirtti.

 • Ulusal ve uluslararası basın mensupları Adıyaman'da deprem çalışmalarını yerinde inceledi
  10 Şub Ulusal ve uluslararası basın mensupları Adıyaman'da deprem çalışmalarını yerinde inceledi

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen geziye katılan 34 basın mensubu, Adıyaman'da yapılan deprem çalışmalarını yerinde gözlemledi. Vali Osman Varol, depremlerin etkilerini anlattı ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Basın mensupları, Akpınar köyünde tamamlanan köy afet evlerini gezdi ve TOKİ tarafından yapılan konutların kalitesini övdü.

 • Kırgızistan Müslümanları Kurultayı'nda yeni müftü seçildi
  10 Şub Kırgızistan Müslümanları Kurultayı'nda yeni müftü seçildi

  Kırgızistan Müslümanları 8. Olağanüstü Kurultayı'nda Abdulaziz Zakirov, ülke müftüsü olarak seçildi. Zakirov, İstanbul'da eğitim aldıktan sonra Bişkek'te mezun olduğu enstitü ve akademide eğitimini tamamladı. Dört çocuk babası olan Zakirov, daha önce Celalabad İl Müftüsü olarak görev yapmıştı.

 • Türkiye-Kırgızistan KEK 11. Dönem Protokolü İmzalandı
  09 Şub Türkiye-Kırgızistan KEK 11. Dönem Protokolü İmzalandı

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı ve Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eş Başkanı Akılbek Caparov ile Türkiye-Kırgızistan 11. Dönem KEK Toplantısı'na katıldı. Toplantı sonrasında Kırgızistan ile KEK 11. Dönem Protokolü imzalandı. Yılmaz, toplantıların verimli geçtiğini belirterek, ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi için çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Ayrıca, Türk müteahhitlik firmalarının Kırgızistan'da üstlendiği projelerin değeri hakkında bilgi veren Yılmaz, su konusunun da ele alındığını ve suyla ilgili iş birliği yapılacağını söyledi.

 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Kahramanmaraş'taki deprem bölgesine gazetecileri götürdü
  09 Şub Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Kahramanmaraş'taki deprem bölgesine gazetecileri götürdü

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, ulusal ve uluslararası 34 basın mensubuna yönelik Kahramanmaraş'taki deprem bölgesine gezi düzenledi.

 • Türkiye ve Kırgızistan Arasında 11. Dönem KEK Protokolü İmzalandı
  09 Şub Türkiye ve Kırgızistan Arasında 11. Dönem KEK Protokolü İmzalandı

  Türkiye ve Kırgızistan arasında 11. Dönem Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Protokolü ve buna ilişkin 62 maddelik eylem planı imzalandı.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: 'Cari işlemler açığımız azalma eğiliminde olduğunu ve ülkemize daha çok sermaye girişi olduğunu görüyoruz'
  09 Şub Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "Cari işlemler açığımız azalma eğiliminde olduğunu ve ülkemize daha çok sermaye girişi olduğunu görüyoruz"

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye-Kırgızistan İş Formu'nda yaptığı konuşmada, cari işlemler açığının azaldığını ve ülkemize daha çok sermaye girişi olduğunu belirtti. Ayrıca, ekonominin orta vadeli programda öngörülen büyümeye rahatlıkla ulaşabileceğini düşündüklerini ifade etti.

 • Cevdet Yılmaz: Türkiye, yatırımların artmasıyla büyümeye devam edecek
  09 Şub Cevdet Yılmaz: Türkiye, yatırımların artmasıyla büyümeye devam edecek

  CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye'nin yatırım ortamını iyileştirmek için büyük gayret sarf ettiğini ve bu yıl gelişmekte olan ülkelere yönelik artması beklenen sermaye akımlarından Türkiye'nin hak ettiği payı alacağını belirtti. Yılmaz ayrıca, Türkiye'nin ekonomik büyüklüğünün 1,1 trilyon doları aşacağını ve ihracatın tarihi bir seviyeye ulaştığını söyledi.

 • Cevdet Yılmaz: Türkiye'nin ekonomisi büyümeye devam ediyor
  09 Şub Cevdet Yılmaz: Türkiye'nin ekonomisi büyümeye devam ediyor

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye-Kırgızistan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin cari işlemler açığının azaldığını ve ülkeye daha çok sermaye girişi olduğunu belirterek, ekonominin Orta Vadeli Program'da öngörülen büyümeye rahatlıkla ulaşabileceğini söyledi. Yılmaz ayrıca, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret hacminin arttığını ve Türk yatırımlarının Kırgızistan'da önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

 • TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan'a yatırım çağrısında bulundu
  09 Şub TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan'a yatırım çağrısında bulundu

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-Kırgızistan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Kırgızistan'a yapılacak yatırımların sadece Kırgızistan pazarına değil, Avrasya Gümrük Birliği coğrafyasına ulaşmak anlamına geldiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ticaret hedefinin gerçekçi olduğunu ve Kırgızistan'ın dost ve kardeş bir ülke olduğunu vurguladı. Ayrıca, Kırgızistan'ın hidroelektrik potansiyelinin ekonomiye kazandırılması ve yenilenebilir enerji konusunda Türkiye'nin deneyimlerinin paylaşılması gerektiğini ifade etti.

 • Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan: Batı medeniyetinin çifte standardına karşı çıkmalıyız
  09 Şub Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan: Batı medeniyetinin çifte standardına karşı çıkmalıyız

  Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Batı medeniyetinin çifte standardına karşı çıkılması gerektiğini belirterek, Filistin'deki soykırımın Batı medeniyetinin çifte standart yaklaşımının bir devamı olduğunu söyledi. Erdoğan, geleneksel sporların dünya çapında yaygınlaştırılması amacıyla çalışan Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun 6. Etnospor Forumu'nu yakında Antalya'da gerçekleştireceğini de açıkladı.

 • TOBB Başkanı: Türkiye-Kırgızistan ticaret hedefini aştık
  09 Şub TOBB Başkanı: Türkiye-Kırgızistan ticaret hedefini aştık

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan ile alınmış olan 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefini aştıklarını belirterek, "Şimdi belirlenen 5 milyar dolar ticaret hedefinin de gerçekçi olduğuna ve bunu da başaracağımıza inanıyoruz" dedi. TOBB ve DEİK işbirliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Kırgızistan İş Formu'nda iki ülke arasındaki iş ve yatırım imkanları değerlendirildi.

 • Kırgızistan, Türk hekimlerin desteğiyle ücretsiz böbrek nakline hazırlanıyor
  09 Şub Kırgızistan, Türk hekimlerin desteğiyle ücretsiz böbrek nakline hazırlanıyor

  Kırgızistan Sağlık Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev, Türk hekimlerin işbirliğiyle ücretsiz böbrek nakli çalışmalarına başladıklarını ve Malatya'da eğitim alacaklarını açıkladı. Beyşenaliyev, Türkiye'den gelecek uzman heyetin incelemelerde bulunacağını ve böbrek nakli ameliyatlarının ücretsiz olarak gerçekleştirileceğini belirtti. Ayrıca, Türkiye ile yapılan işbirliği sayesinde Kırgızistan'da birçok alanda çalışmalar yürütüldüğünü ve Kırgız-Türk Dostluk Devlet Hastanesi'nde Türk hekimler tarafından böbrek nakli operasyonlarının gerçekleştirildiğini ifade etti.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kuzey Makedonya ve Kırgızistan Adalet Bakanlarıyla görüştü
  08 Şub Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kuzey Makedonya ve Kırgızistan Adalet Bakanlarıyla görüştü

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Krenar Lloga ve Kırgızistan Adalet Bakanı Ayaz Baetov ile bir araya geldi.

 • Türkiye ve Kırgızistan arasında eğitim iş birliği görüşmeleri yapıldı
  08 Şub Türkiye ve Kırgızistan arasında eğitim iş birliği görüşmeleri yapıldı

  Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanı Dogdurkul Kendirbaeva ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki eğitim iş birliğinin geliştirilmesi ve yeni iş birlikleri için çalışma kararı alındı.

 • Ulaştırma Bakanı: Türkiye-Kırgızistan ilişkileri ve doğu-batı ticareti güçlenecek
  08 Şub Ulaştırma Bakanı: Türkiye-Kırgızistan ilişkileri ve doğu-batı ticareti güçlenecek

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kırgızistan Ulaştırma ve İletişim Bakanı Tilek Tekebaev ve beraberindeki heyet ile bir araya gelerek, Türkiye-Kırgızistan ilişkilerinin ve doğu ile batı arasındaki ticaretin geliştirilmesi için atılacak yeni adımların önemine vurgu yaptı. Uraloğlu, kara yolu taşımacılığındaki gelişmelerin Orta Koridor'u daha da güçlendireceğini belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin demir yolu taşımacılığına verdiği öneme de değinen Uraloğlu, iki ülke arasında taşımacılık alanında işbirliğinin artırılacağını ifade etti.

 • Ulaştırma Bakanı: Serbestleşme kararı Orta Koridor'u güçlendirecek
  08 Şub Ulaştırma Bakanı: Serbestleşme kararı Orta Koridor'u güçlendirecek

  ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye ve Kırgızistan arasındaki ikili ve transit taşımalarda serbestleşme kararının Orta Koridor'u daha da güçlendireceğini açıkladı. Uraloğlu, Kırgızistan Ulaştırma ve İletişim Bakanı Tilek Tekebaev ile yaptığı görüşmede, kara yolu taşımacılığındaki adımların iki ülke arasındaki ticareti ve Orta Koridor'u geliştireceğini belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin demir yolu taşımacılığına verdiği önem ve bu alanda yapılan yatırımlar da vurgulandı.

 • Türkiye ve Kırgızistan arasında iş birliği görüşmeleri yapıldı
  07 Şub Türkiye ve Kırgızistan arasında iş birliği görüşmeleri yapıldı

  ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kırgızistan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Tilek Tekebaev ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi. Bakan Uraloğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'Kırgızistan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Sn. Tilek Tekebaev ve beraberindeki heyet ile bir araya geldik. Ülkelerimiz arasında yürütülen birçok alandaki projelerimizi güçlendirmeye ve yeni iş birlikleri geliştirmeye yönelik istişareler gerçekleştirdik' denildi.

 • DEAŞ Terör Örgütünü Finanse Eden 15 Şüpheli Yakalandı
  06 Şub DEAŞ Terör Örgütünü Finanse Eden 15 Şüpheli Yakalandı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, DEAŞ terör örgütünün finansmanını sağladığı tespit edilen 15 şüpheli gözaltına alındı. Operasyon sonucunda 11 Rusya, 4 Özbekistan, 1 Kırgızistan, 1 Azerbaycan, 1 Sudan ve 6 Türk vatandaşı olan toplam 24 şüphelinin yakalanması hedeflenmektedir.

 • IŞİD Finansmanı Soruşturması: 15 Şüpheli Gözaltına Alındı
  06 Şub IŞİD Finansmanı Soruşturması: 15 Şüpheli Gözaltına Alındı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, IŞİD silahlı terör örgütünün finansmanının deşifre edilmesi ve terörün finansmanının önlenmesi için yapılan çalışmalarda 15 şüpheli gözaltına alındı.

 • İstanbul'da DEAŞ'a finansman sağlayan 15 şüpheli gözaltına alındı
  06 Şub İstanbul'da DEAŞ'a finansman sağlayan 15 şüpheli gözaltına alındı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma bürosu, DEAŞ Silahlı Terör Örgütü'ne finansman sağlayanlara yönelik soruşturma başlattı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 11 Rusya, 4 Özbekistan, 1 Kırgızistan, 1 Azerbaycan, 1 Sudan ve 6 şüpheli olmak üzere toplamda 24 şüpheliyi yakalamak için operasyon düzenledi. Yapılan operasyonlarda 15 şüpheli gözaltına alındı.

 • İstanbul'da DEAŞ'a finansman sağlayan 15 şüpheli gözaltına alındı
  06 Şub İstanbul'da DEAŞ'a finansman sağlayan 15 şüpheli gözaltına alındı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma bürosu, DEAŞ Silahlı Terör Örgütü'ne finansman sağlayanlara yönelik soruşturma başlattı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 11 Rusya, 4 Özbekistan, 1 Kırgızistan, 1 Azerbaycan, 1 Sudan ve 6 şüpheli olmak üzere toplamda 24 şüpheliyi yakalamak için operasyon düzenledi. Yapılan operasyonlarda 15 şüpheli gözaltına alındı.

 • İstanbul'da DEAŞ'a finansman sağlayan 15 şüpheli gözaltına alındı
  06 Şub İstanbul'da DEAŞ'a finansman sağlayan 15 şüpheli gözaltına alındı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma bürosu, DEAŞ Silahlı Terör Örgütü'ne finansman sağlayanlara yönelik soruşturma başlattı. Yapılan operasyonlarda 15 şüpheli gözaltına alındı.

 • Kırgızistan'dan getirilen yangın ve helikopter kazası yaralıları Türkiye'de tedavi ediliyor
  05 Şub Kırgızistan'dan getirilen yangın ve helikopter kazası yaralıları Türkiye'de tedavi ediliyor

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te çıkan yangın ve helikopter kazasında yaralanan 4 kişi, Türkiye'ye getirilerek Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Hastaların durumları ciddi olup, yanık yoğun bakım ve cerrahi yoğun bakımda tedavi edilmektedir. Yanık Merkezi Eğitim Sorumlusu ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Koray Daş, hastaların yüzde 60'ın üzerinde üçüncü derece yanık yaraları olduğunu belirtti. Tedavilerin uzun süreceği ifade edildi.

 • Bursa'da Uluslararası Endoskopik Omurga Cerrahisi Sempozyumu düzenlenecek
  05 Şub Bursa'da Uluslararası Endoskopik Omurga Cerrahisi Sempozyumu düzenlenecek

  Türkiye Endoskopik Omurga Cerrahisi Derneği tarafından düzenlenecek olan Uluslararası Endoskopik Omurga Cerrahisi Sempozyumu, 7-10 Şubat tarihleri arasında Bursa'da gerçekleştirilecek. Sempozyumun yanı sıra Uludağ Üniversitesi Anatomi Laboratuvarı'nda Temel ve İleri Düzey Endoskopik Omurga Cerrahisi Kadavra Kursu da verilecek. Etkinliğe dünyanın pek çok ülkesinden yoğun katılım bekleniyor.

 • Kırgızistan ve Tacikistan Dışişleri Bakanları İşbirliği Programını İmzaladı
  04 Şub Kırgızistan ve Tacikistan Dışişleri Bakanları İşbirliği Programını İmzaladı

  Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ve Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de bir araya gelerek işbirliği programını imzaladı. Taraflar, sınır, ekonomi, ticaret ve kültürel alanlardaki işbirliğini ele aldı ve uluslararası ve bölgesel meseleleri de değerlendirdi.

 • YÖK, Milli Sporcular İçin Kontenjan Artışı Sağlayacak
  04 Şub YÖK, Milli Sporcular İçin Kontenjan Artışı Sağlayacak

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, milli sporcular için vakıf üniversitelerindeki yüzde 100 burslu kontenjanında artış sağlayacaklarını açıkladı. Özvar, Siirt Üniversitesi'nde dünya şampiyonu olan Atalay Demir'i kabul ettiği sırada bu çalışmanın detaylarını paylaştı.

 • YÖK, vakıf üniversitelerindeki milli sporcu kontenjanını artıracak
  04 Şub YÖK, vakıf üniversitelerindeki milli sporcu kontenjanını artıracak

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, vakıf üniversitelerindeki yüzde 100 burslu milli sporcu kontenjanını artıracaklarını açıkladı. Özvar, Türkiye'de bütün üniversitelerde başlatılan 'Spor Dostu Kampüs' projesi ile kampüslerin hem profesyonel sporculara hem de diğer öğrencilere imkanlar sağlayacak şekilde düzenlenmesini ve tüm öğrencilerin sporla buluşmasını istediklerini ifade etti.

 • Kırgızistan'da patlamanın 3. gününde enkazdan bir köpek kurtarıldı
  04 Şub Kırgızistan'da patlamanın 3. gününde enkazdan bir köpek kurtarıldı

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki merkezi ısı ve enerji santralinde meydana gelen patlamanın 3. gününde enkazdan bir köpek yaralı olarak kurtarıldı. Patlamanın ardından kurtarma çalışmaları sürerken, köpek tedavi için hayvan kliniğine götürüldü.

 • Bişkek'teki patlamada enkaz altından yaralı köpek kurtarıldı
  04 Şub Bişkek'teki patlamada enkaz altından yaralı köpek kurtarıldı

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki merkezi ısı ve enerji santralinde meydana gelen patlamanın 3'üncü gününde enkazdan bir köpek yaralı olarak kurtarıldı. Patlamanın ardından kurtarma çalışmaları devam ederken, arama kurtarma ekipleri enkaz altından çıkardıkları köpeği tedavi için hayvan kliniğine götürdü. Köpeğin yüzünde, göz kapaklarında, kulaklarında ve patilerinde yanıklar olduğu belirtildi.

 • Kırgızistan, yaralıları Türkiye'ye gönderdi
  04 Şub Kırgızistan, yaralıları Türkiye'ye gönderdi

  Kırgızistan Sağlık Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev, tedavilerinin devam etmesi için 4 yaralıyı Türkiye'ye gönderdiklerini bildirdi. Bişkek Merkezi Isı ve Enerji Santrali'ndeki kazada ağır yaralanan 2 kişi ve helikopter kazasında yaralanan 2 asker, Türkiye'de tedavi edilecek. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un Cumhurbaşkanlığına ait uçak, yaralıların nakli için tahsis edildi.

 • Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Uçağıyla Türkiye'ye Gönderilen Yaralılar
  03 Şub Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Uçağıyla Türkiye'ye Gönderilen Yaralılar

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki merkezi ısı ve enerji santralinde meydana gelen patlamada ağır yaralanan 2 kişi, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı uçağıyla Türkiye'ye tedavi için gönderildi. Yaralılar, Türkiye'deki özel bir hastanede tedavi edilecek.

 • Kırgızistan'da patlamada yaralanan 2 kişi Türkiye'ye gönderilecek
  03 Şub Kırgızistan'da patlamada yaralanan 2 kişi Türkiye'ye gönderilecek

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki merkezi ısı ve enerji santralinde meydana gelen patlamada ağır yaralanan 2 kişinin tedavi için Türkiye'ye gönderilmesine karar verildi. Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, Türkiye'den yardım talep etti ve Kocaeli Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinden doktorlar Bişkek'e geldi. Yaralıların durumu incelendi ve uzun bir tedavi süreci olacağı belirtildi. Sonuç olarak, 2 yaralı Türkiye'ye hastaneye nakledilecek.

 • Kırgızistan'da çıkan yangında yaralanan 2 kişi Türkiye'ye nakledilecek
  03 Şub Kırgızistan'da çıkan yangında yaralanan 2 kişi Türkiye'ye nakledilecek

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Merkezi Isı ve Enerji Santrali'nde çıkan yangında ağır yaralanan 2 kişinin Türkiye'ye nakledileceği açıklandı. Türk doktorlar, yaralıların durumunu değerlendirmek ve tedavi sürecini planlamak için Kırgızistan'a geldi. Yaralıların durumunun ciddi olduğu ve tedavilerinin uzun süreceği belirtilerek, Türkiye'de daha uygun koşullarda tedavi edilmeleri kararlaştırıldı.

 • Kırgızistan'da yangın sonrası enerji santrali hasarları gideriliyor
  03 Şub Kırgızistan'da yangın sonrası enerji santrali hasarları gideriliyor

  Kırgızistan'ın Bişkek şehrinde bulunan Merkezi Isı ve Enerji Santrali'nde çıkan yangın sonucu devre dışı kalan üniteler ve santralde oluşan hasarlar giderilmeye çalışılıyor. Enerji Bakanlığı ve Acil Durumlar Bakanlığından oluşan 200 kişilik ekip, kazanın ardından santraldeki üniteleri tamir etmek ve hasarları onarmak için çalışmalarına devam ediyor. Santraldeki elektrik üretimi artırılarak, şehirdeki abonelere ısı hizmeti sağlanmaya başlanmıştır. Ayrıca, Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla bir araştırma komisyonu kurulmuştur.

 • Kırgızistan, yangında yaralananlar için Türkiye'den yardım istedi
  02 Şub Kırgızistan, yangında yaralananlar için Türkiye'den yardım istedi

  Kırgızistan'ın Bişkek Merkezi Isı ve Enerji Santrali'nde çıkan yangında ağır yaralananların tedavisi için Türkiye'den yardım istendi. Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, Türk mevkidaşıyla iletişim kurarak yanık uzmanı Prof. Dr. Koray Daş ile çevrim içi bir konsültasyon gerçekleştireceklerini ve iki Türk uzman doktorun da yardım için ülkeye geleceğini açıkladı. Yangında yaralanan kişilerin kolları ve yüzlerinde yüzde 80 oranında yanık olduğu belirtildi.

 • Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde 56 bin 600 kişi Kırgızca ve Türkçe öğrendi
  02 Şub Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde 56 bin 600 kişi Kırgızca ve Türkçe öğrendi

  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Manas Üniversitesi'nin kuruluşundan bu yana 56 bin 600 kişinin Kırgızca ve Türkçe öğrendiğini açıkladı. Üniversite, Kırgız dilinin yaygınlaşması için kapsamlı çalışmalar yürütmekte olup, dil eğitim metodu, sözlükler, el kitapları ve öğretim paketleri gibi kaynaklarla Kırgızca öğretimine katkı sağlamaktadır. Ayrıca, Manas Üniversitesi sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Kırgız Türklerine ve Kırgızca öğrenmek isteyenlere online dil kursları da sunmaktadır.

 • Avrasya Ekonomik Birliği Hükümetlerarası Konseyi Toplantısı Gerçekleşti
  02 Şub Avrasya Ekonomik Birliği Hükümetlerarası Konseyi Toplantısı Gerçekleşti

  Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) Hükümetlerarası Konseyi, Kazakistan'ın Almatı şehrinde bir araya geldi. Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov'un ev sahipliğindeki konsey toplantısına, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Belarus Başbakanı Roman Golovçenko, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Birinci Yardımcısı Adılbek Kasımaliyev katıldı. Hükümet başkanları önce dar sonra geniş kapsamlı toplantı yaptı. İsmailov, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bu yıl Avrasya Ekonomik Birliğinin kuruluşunun 10.yıl dönümünü kutladıklarını ve birliğin üye ülkelerin toplam 2,7 trilyon dolarlık gayrisafi yurt içi hasılası ile dinamik şekilde gelişen bir entegrasyon olduğunu belirtti. Birliğe üye ülkeler arasındaki ticaret hacminin 85 milyar dolara ulaştığını aktaran İsmailov, bu bağlamda geçen yıl kabul edilen 'Avrasya Ekonomik Yolu Bildirgesi'nin uygulanmasının önemli olduğunu kaydetti. İsmailov, AEB ülkelerinin (Kazakistan, Rusya, Belarus, Kırızistan ve Ermenistan) Doğu ile Batı'yı, Kuzey ile Güney'i birbirine bağlayan kavşakta yer aldığını ve bunun büyük bir avantaj olduğunu vurguladı. AEB ülkeleri arasında ticaret engellerinin kaldırılmasının önemine işaret eden İsmailov, 'İhracatçılarımız sıklıkla gizli kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle, yüklerin serbest dolaşımı bizim için güncelliğini koruyor. Engeliz ortak bir pazarın oluşturulması ve ürünlerin üçüncü ülkelere taşınmasını sağlamalıyız. Bu da tüm prosedürlerin dijitalleştirilmesiyle kolaylaştırılmalıdır.' ifadelerini kullandı. Toplantı sonunda hükümet başkanları bir dizi belgeye imza attı.

 • Kırgızistan'da enerji santralinde patlama: 5 yaralı
  02 Şub Kırgızistan'da enerji santralinde patlama: 5 yaralı

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki merkezi ısı ve enerji santralinde meydana gelen patlamada 2'si ağır 5 kişi yaralandı. Patlamanın ardından çıkan yangın itfaiyenin en az 2 saatlik çalışmaları sonucu kontrol altına alındı.

 • Kırgızistan'ın başkentindeki enerji santralinde çıkan yangında 5 kişi yaralandı
  02 Şub Kırgızistan'ın başkentindeki enerji santralinde çıkan yangında 5 kişi yaralandı

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan Bişkek Merkezi Isı ve Enerji Santrali'nde çıkan yangında 2'si ağır olmak üzere 5 kişi yaralandı. Yangın sonucunda bazı cihazlar kullanılamaz hale geldi. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, sabotaj ve teknik arıza ihtimalleri üzerinde duruluyor. Başkentteki tüm okullar çevrim içi eğitime geçerken, kreşler tatil edildi ve hastanelerde rutin ameliyatlar ertelendi. Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileri olay yerine giderek durumu takip etti ve sorunun çözümü için talimat verdi.

 • Bişkek'teki merkezi ısı ve enerji santralinde patlama: 2'si ağır 5 kişi yaralandı
  02 Şub Bişkek'teki merkezi ısı ve enerji santralinde patlama: 2'si ağır 5 kişi yaralandı

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki merkezi ısı ve enerji santralinde meydana gelen patlamada 2'si ağır 5 kişi yaralandı. Patlama sonucunda çıkan yangın kontrol altına alındı. Bişkek okul ve çocuk bahçeleri uzaktan eğitime geçti. Olayın nedeni henüz açıklanmazken, soruşturma başlatıldı.

 • Antalya, 2024'e rekorla başladı
  02 Şub Antalya, 2024'e rekorla başladı

  2023 yılında tüm zamanların rekorunu kıran Antalya, 2024 yılı Ocak ayında da yeni bir rekora imza attı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1'lik artışla 229 bin 97 turistin ziyaret ettiği Antalya, tüm zamanların en iyi ocak ayı oldu. Rus turistler en çok ziyaret edenler arasında yer alırken, Almanya ve İngiltere de önemli paya sahip oldu.

 • Türk Dünyası Arabulucular Birliği Heyeti Azerbaycan'da Temaslarda Bulundu
  01 Şub Türk Dünyası Arabulucular Birliği Heyeti Azerbaycan'da Temaslarda Bulundu

  Türk Dünyası Arabulucular Birliği Başkanı Yakup Erikel'in başkanlığındaki heyet, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bir dizi temaslarda bulundu. Heyet, Azerbaycan Arabulucular Konseyi Başkanı Nadir Adilov ve Azerbaycan Adliye Akademisi Başkanı Şahin Aliyev ile görüşerek, Türkiye ve Azerbaycan'daki arabuluculuk yönetmelik ve tecrübeleri, işbirlikleri ve Türk devletlerinin arabulucu kurumları arasında işbirliğinin pekiştirilmesi konularını ele aldı. Türk Dünyası Arabulucular Birliği Başkanı Erikel, Türk dünyası ülkelerinin vatandaşlarının arabuluculuk mekanizmalarını çözmek için çalıştıklarını ve Türk devletleri arasındaki ihtilafları Türk arabulucuların çözebileceğini belirtti. Heyet, Azerbaycan'ın ardından Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'ı da ziyaret edecek ve ağustosta Türk Dünyası Arabulucular Birliği 1. Kurultayı'nı Özbekistan'da gerçekleştirecektir.

 • Kazakistan ile Kırgızistan, sınırda ek kontrol noktası açılması konusunda anlaştı
  01 Şub Kazakistan ile Kırgızistan, sınırda ek kontrol noktası açılması konusunda anlaştı

  Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov ve Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, iki ülke sınırında yük araçlarının geçişi için ek bir kontrol noktası açılması konusunda anlaşmaya vardı. İki lider, ticaret, ekonomi, petrol ve doğal gaz alanlarında işbirliklerini güçlendirmeyi de planladıklarını belirtti.

 • İşitme Engelli Sporcu Ali Can Fındık, Dünya Tekvando Şampiyonası'na Altın Madalya Hedefiyle Hazırlanıyor
  01 Şub İşitme Engelli Sporcu Ali Can Fındık, Dünya Tekvando Şampiyonası'na Altın Madalya Hedefiyle Hazırlanıyor

  Karaman'da yaşayan işitme engelli milli sporcu Ali Can Fındık, Kırgızistan'da düzenlenecek İşitme Engelliler Dünya Tekvando Şampiyonası'na altın madalya hedefiyle hazırlanıyor. Fındık, bugüne kadar elde ettiği derecelerle Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapılacak 2024 İşitme Engelliler Dünya Tekvando Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı. Antrenörü Sadullah Bacaksız, Fındık'ın yetenekli bir sporcu olduğunu belirterek, kürsüde birinci olmayı hedeflediklerini söyledi.

 • Kırgızistan Acil Durumlar Bakan Birincisi Yardımcısı, AA'nın 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı
  01 Şub Kırgızistan Acil Durumlar Bakan Birincisi Yardımcısı, AA'nın 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı

  Kırgızistan Acil Durumlar Bakan Birincisi Yardımcısı Azamat Mambetov, Anadolu Ajansı'nın (AA) 2023'e damga vuran olaylara ait fotoğraflarının yer aldığı 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı. Mambetov, AA foto muhabirleri ile muhabirlerinin yurt içi ve dışında çektiği fotoğrafları inceledi ve çeşitli kategorilerdeki fotoğraflardan seçimler yaptı.

 • Niğde'li Sporcu Didem Kiracı İşitme Engelliler Taekwondo Milli Takım Seçmelerinde 2. Oldu
  31 Oca Niğde'li Sporcu Didem Kiracı İşitme Engelliler Taekwondo Milli Takım Seçmelerinde 2. Oldu

  Ankara'da gerçekleştirilen İşitme Engelliler Taekwondo Milli Takım Seçmeleri'nde Niğde'yi temsil eden sporcu Didem Kiracı, 67 kilogramda 2. olarak başarılı bir performans sergiledi. Kiracı, Mart ayında düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası ve Ekim ayındaki Avrupa Şampiyonası için Milli Takım Kampı'nda çalışmalara başlayacak.

 • Konya'da otomobilin kamyona çarpması sonucu 2 kişi yaralandı
  30 Oca Konya'da otomobilin kamyona çarpması sonucu 2 kişi yaralandı

  Konya'nın Kulu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, bir otomobilin kamyona arkadan çarpması sonucu 2 kişi yaralandı. Yaralılar, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Siirt Üniversitesi Öğrencisi Atalay Aydemir, İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonasında Dünya Şampiyonu Oldu
  27 Oca Siirt Üniversitesi Öğrencisi Atalay Aydemir, İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonasında Dünya Şampiyonu Oldu

  Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonasında Siirt Üniversitesi öğrencisi Atalay Aydemir, serbest stilde 125 kilogram ve Grekoromen stilde 130 kilogram ile rakiplerini geride bırakarak iki ayrı dalda da Dünya Şampiyonu oldu. Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Aydemir'in başarısını ve aynı zamanda Türkiye Şampiyonu olan Milli sporcu Alper Gülen'i tebrik etti.

 • Kırgızistan'da mahkumların itaatsizlik eylemi bastırıldı, 120 kesici alete el konuldu
  27 Oca Kırgızistan'da mahkumların itaatsizlik eylemi bastırıldı, 120 kesici alete el konuldu

  Kırgızistan'da 1 No'lu Ceza İnfaz Kurumu'nda gerçekleşen itaatsizlik eylemi hızlı bir şekilde bastırıldı. Eylemin organizatörleri belirlenerek izole edildi. Cezaevinde yapılan aramada uyuşturucu madde, cep telefonu, kesici alet ve diğer yasaklı eşyalara el konuldu. Ceza İnfaz Kurumu, suç örgütlenmeleriyle mücadelede aktif rol oynuyor ve suç kültürünü ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Turan Projesi, United Payment liderliğinde 35 milyon TL yatırım aldı
  26 Oca Turan Projesi, United Payment liderliğinde 35 milyon TL yatırım aldı

  Cube Ümraniye Kuluçka Merkezi'nde geliştirilen Turan projesi, United Payment liderliğinde gerçekleşen devam yatırım turunda 35 milyon TL yatırım aldı. Proje, Türk devletlerinde yaşayan kullanıcıların finans çözümlerine tek bir platform üzerinden erişmelerini hedefliyor. Turan projesi, Türkiye, Azerbaycan, KKTC, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan ve Kazakistan'da hızlı bir sürede para transferi yapılmasını sağlayacak bir cüzdan altyapısı sunuyor.

 • TDBB Yönetim Kurulu Toplantısı İstanbul'da Gerçekleştirildi
  24 Oca TDBB Yönetim Kurulu Toplantısı İstanbul'da Gerçekleştirildi

  Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Toplantısı, Birlik Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay başkanlığında İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıda, Kırgızistan'da meydana gelen depremden etkilenen Türk dünyası halklarına destek sözü verildi. Ayrıca, Gazze'deki şartların kötüleşmesi ve terörle mücadele konuları da ele alındı. Özbekistan ile iş birliği protokolü imzalandı.

 • Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki depremde 3 kişi yaşamını yitirdi
  23 Oca Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki depremde 3 kişi yaşamını yitirdi

  Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen 7.1 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar 3 Çinli hayatını kaybederken, 5 kişi de yaralandı. Depremin hissedildiği Kazakistan'da ise 44 kişi yaralandı.

 • Çin'in Kırgızistan sınırındaki depremde 3 kişi hayatını kaybetti
  23 Oca Çin'in Kırgızistan sınırındaki depremde 3 kişi hayatını kaybetti

  Çin'in Kırgızistan sınırındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen 7.1 büyüklüğündeki depremde 3 Çinlinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Depremin merkez üssü çevresindeki bölgede depremden etkilenen 12 bin 426 kişinin tahliye edildiği kaydedildi.

 • Saadet Partisi İsveç'in NATO'ya katılımına ret oyu verecek
  23 Oca Saadet Partisi İsveç'in NATO'ya katılımına ret oyu verecek

  Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek, İsveç'in NATO'ya katılımına dair teklife ret oyu vereceklerini bildirdi. Kılıç, ayrıca Antalya kıyılarında bulunan cesetlerin ciddi şüpheler barındırdığını ve kapsamlı bir soruşturma sürecinin yürütülmesi gerektiğini savundu. İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği katliamlara da değinen Kılıç, iktidara İsrail'e dava açma çağrısında bulundu. Saadet Partisi'nin İsveç'in NATO üyeliğine ret oyu vereceği kesinlik kazandı.

 • KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, AA'nın 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı
  23 Oca KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, AA'nın 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı

  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Anadolu Ajansının (AA) 'Yılın Kareleri' oylamasına katıldı. Rektör Ceylan, AA foto muhabirleri ile muhabirlerinin yurt içi ve dışında çektiği farklı kategorilerdeki fotoğrafları inceledi ve tercihlerini belirtti. Ceylan, AA'nın Manas Üniversitesi için önemli bir kaynak olduğunu vurgulayarak, fotoğrafların kalitesinden ve güzelliğinden etkilendiğini ifade etti. Ayrıca, geçen yılın zorluklarla dolu bir yıl olduğunu belirten Ceylan, Türkiye'nin yüzüncü yılına umutla baktıklarını ve güzel günlerin 2024'te yaşanacağını dile getirdi.

Advertisement