Astronot ve kozmonotlar GUHEM'e hayran kaldı - Son Dakika
Güncel

Astronot ve kozmonotlar GUHEM'e hayran kaldı

UZAY Kaşifleri Derneği'nin (Association of Space Explorers- ASE) bu yıl 34'üncü buluşması olan 'Planetary Congress' kapsamında Bursa'da bulunan 70 astronot ve kozmonot, Türkiye'nin uzay ve havacılık temalı ilk eğitim ve deneyim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'ni (GUHEM) ziyaret etti.

28.09.2023 15:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

UZAY Kaşifleri Derneği'nin (Association of Space Explorers- ASE) bu yıl 34'üncü buluşması olan 'Planetary Congress' kapsamında Bursa'da bulunan 70 astronot ve kozmonot, Türkiye'nin uzay ve havacılık temalı ilk eğitim ve deneyim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'ni (GUHEM) ziyaret etti. İnteraktif düzenekleri ve uçuş simülatörlerini test ederken keyifli anlar yaşayan astronot ve kozmonotlar, GUHEM için, "Dünyada böyle bir merkez yok" ifadeleriyle de hayranlıklarını dile getirdi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO), TÜBİTAK destekleri ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde hayata geçirdiği GUHEM ile iş dünyası için referans eğitim merkezi olarak kente kazandırdığı Bursa Business School'un ev sahipliğinde, 70 astronot ve kozmonot Bursalı uzay ve havacılık tutkunları ile bir araya gelmeyi sürdürüyor. Mimari yapısı ve teknik düzenekleriyle, Bursa'nın sembol eserlerinden olan GUHEM'i ziyaret eden astronot ve kozmonotlar, ilk olarak girişte anı duvarında sergilenen fotoğraflarını imzaladı. Merkezde gençlerle bir araya gelerek uzay deneyimlerini paylaşan astronot ve kozmonotlar, 150'den fazla interaktif düzeneği ve uçuş simülatörlerini test ederken, başta uzay inovasyon ve havacılık olmak üzere merkezdeki laboratuvarları da yakından inceledi.

'DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR MERKEZ GÖRMEDİM'

Axiom Mission 1 adlı özel astronot görevine seçilerek, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) giden astronot Eytan Stibbe, GUHEM'in olağanüstü bir merkez olduğunu söyledi. GUHEM'in her yaştan insan için ilham verici bir yer olduğunu belirten Stibbe, "Daha önce, dünyanın hiçbir yerinde böyle güzel bir merkez görmemiştim. Belki ABD Houston'daki merkezle GUHEM'i kıyaslayabiliriz. Gerçekten heyecan verici" dedi.

Türkiye'nin uzay misyonuna ilişkin görüşlerini de paylaşan Stibbe, "Gelecek yılın başında Türkiye, Uluslararası Uzay İstasyonu'na kendi astronotlarını gönderecek. Bu deneyim, bu ülkedeki herkes için ilham verici olacak. ABD, Kanada, Rusya ve Çin gibi dünyanın birçok ülkesinden geldiğimiz Bursa'da bu heyecanı bizler de paylaşıyoruz" diye konuştu.

'BU MERKEZDE YÜRÜYEN ÇOCUKLAR GELECEKTE DÜNYAYI UZAYDAN GÖRECEK'

Uzayda 204 gün kalarak Avrupa tarihine geçen Hollandalı astronot Andre Kuipers, Türkiye'nin uzay ailesinin bir üyesi olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Bursa'nın önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirten Kuipers, "Bütün hafta boyunca uluslararası alanda uzayda yaşanan gelişmeleri konuşacağız. Şu anda da GUHEM'deyiz. Hem havacılık hem de uzay katı oldukça etkileyici. Yeni nesilleri bilim ve teknolojiye yönlendirmek için bu merkezler çok önemli. GUHEM'in tüm dünya için örnek bir merkez olduğunu söyleyebilirim. Gelecekte dünyayı uzaydan görecek olanlar, bugün bu merkezde yürüyen çocuklar olacaktır" dedi.

AYA GİDEN SCHWEİCKART AY SİMÜLASYONUNU DENEYİMLEDİ

GUHEM ziyareti kapsamında Apollo 9 misyonunda görev alan ABD'li astronot Rusty Schweickart ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın 50 yılı aşkın bir süreden sonra, Ay'a yapılacak ilk insanlı yolculuk Artemis 2 misyonu için görevlendirdiği astronotlardan Victor Glover, GUHEM'deki ay simülasyonunu birlikte deneyimledi. İki astronot birlikte yaptığı açıklamada GUHEM'e hayran kaldıklarını dile getirdi. Bursa'da GUHEM'i gezme şansı bulduğu için memnun olduğunu ifade eden Glover, "Burası gerçekten çok etkileyici. Buradaki uygulamalı aktiviteleri deneyimlemek benim gibi büyük çocukları da heyecanlandırıyor. Buradaki sistemleri kullanmak, uygulamak gerçek öğrenmeyi sağlıyor. Buradaki deneyim sayesinde çocuklar daha fazlasını öğrenmek için motive oluyor. Çok özel bir merkez. Burayı gördüğüm için mutluyum" dedi.

'DÜNYA KALİTESİNDE BİR YAPI'

Apollo 9 misyonunda görev alan ABD'li astronot Rusty Schweickart ise GUHEM'i "World Class" bir merkez olarak nitelendirdi. Merkez için "gördüğüm en iyisi" diyen Schweickart, "Özellikle çocuklar için heyecan verici bir yer. Uygulamalı aktiviteler, eğlenceli olmasının yanında çocukların uzay ve havacılık konusunda ana fikri almasını da sağlıyor" diye konuştu.

'YENİ NESİL BU MERKEZLE CESARET KAZANACAK'

1984 yılında uzaya giden ilk anne astronot olan Anna Lee Fisher, GUHEM'in yeni nesle ilham veren harika bir merkez olduğunu vurguladı. Astronot Fisher, "Buraya gelen gençler, uzay alanında geçmişte yapılanları öğrenerek, gelecekte başarabileceklerine dair cesaret kazanacak. Ben, uzaya giden ilk Amerikalı Alan Shepard'ı gördüğümde astronot olmaya karar verdim ve uzaya giden ilk anne olmayı başardım. Kadınlara neleri başarabileceklerini gösterdiğim için gururluyum" dedi.

Kanada eski Genel Valisi Astronot Julie Payette ise merkezin gençlerin uzay ve havacılıkla tanışması için önemli bir başlangıç noktası olduğunu belirterek, "Burada sadece simülatörler değil, uçuşla alakalı interaktif birçok düzenek bulunuyor. Buraya gelen gençler bu alanda kariyer yapmaya yönelecektir. Yakında Türk astronotların da uzay yolculuğu gerçekleşecek. Bu sadece bir başlangıç. Gelecekte eminim bu adımları takip edenler olacak" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN İLK UZAY YOLCULARI GUHEM'DE

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, GUHEM'in dünya ölçeğinde bir merkez olduğunu ifade ederek, "GUHEM çocuklarımıza ilham sağlayan vizyoner bir proje. Yıllar öncesinde bu vizyonu ortaya koyarak, emsali olmayan böyle bir çalışmayı sadece Bursa özelinde değil, tüm Türkiye'nin çocuklarına armağan eden BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve değerli üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Tuva Cihangir Atasever ise GUHEM'in Türkiye'nin geleceği açısından çok önemli bir proje olduğunu söyledi. Yurt dışında GUHEM benzeri yerlere gittikleri zaman, çocukların bu konseptteki yerlere yoğun ilgi gösterdiklerini gözlemlediğini söyleyen Atasever, "BTSO'nun ortaya koyduğu vizyon, yalnızca Bursa'nın değil, Türkiye'nin tamamının geleceği için çok önemli. Burada olmak bizim için büyük bir gurur. GUHEM'e benzer merkezleri görmüş olan insanların burayı görüp adeta büyülenmesi bizlere büyük bir kıvanç ve mutluluk veriyor" ifadelerini kullandı.

'BTSO HAYAL ETTİ VE BAŞARDI'

NASA'da görev yapan Dr. Umut Yıldız ise BTSO'nun uzay ve havacılık alanında 10 yıl önce hayal ettiği vizyonunu GUHEM ile taçlandırdığını belirterek, "BTSO'nun 10 yıl önce bir hayali vardı. Bu hayalin en önemli çıktılarından birisi GUHEM. Burası devasa bir merkez. Uzaya dair her şeyi burada bulabiliyorsunuz. Özellikle çocuklarımızın burada motivasyon alabilecekleri ve gelecekte kendilerine kariyer haritası çizecekleri bir yer oldu. Türkiye'deki her gencin, her insanın buraya gelmesini öneriyorum. BTSO'nun bir mottosu var, 'Kendine İnan Ülkene Güven.' Hem kendimize güveniyoruz hem ülkemize inanıyoruz. Biz hem dünyada hem uzayda yer edineceğiz" diye konuştu. (DHA)

Astronot ve kozmonotlar GUHEM\'e hayran kaldı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Astronot ve kozmonotlar GUHEM'e hayran kaldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın fotoğrafını kullanan siyasal iletişimci tutuklandı
  19:13 Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın fotoğrafını kullanan siyasal iletişimci tutuklandı

  İsrail'e jet yakıtı satıldığı iddiasına ilişkin bir paylaşımında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın fotoğrafını kullanan siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz, tutuklandı. Yavuz, 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'yanıltıcı bilgiyi yaymak' suçlamalarıyla tutuklandı.

 • YSK, MHP'nin Kütahya'da seçimlerin iptali ve yenilenmesine yönelik başvurusunu reddetti
  19:13 YSK, MHP'nin Kütahya'da seçimlerin iptali ve yenilenmesine yönelik başvurusunu reddetti

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK), MHP'nin Kütahya'da seçimlerin iptali ve yenilenmesine yönelik yaptığı olağanüstü itiraz başvurusunu reddetti. YSK, ayrıca MHP, AKP, CHP, Saadet Partisi, Yeniden Refah Partisi, İYİ Parti ve DEM Parti'nin yaptığı toplam 21 ilçede seçimlerle ile ilgili itirazları da reddetti.

 • Microsoft, Londra'da Yeni Yapay Zeka Merkezi Açacak
  19:10 Microsoft, Londra'da Yeni Yapay Zeka Merkezi Açacak

  Microsoft, uzun araştırmalar sonucunda yeni yapay zeka merkezini Londra'da açma kararı aldı. Merkeze Deepmind şirketinin kurucusu Mustafa Süleyman liderlik edecek. Merkezin dünya standartlarında teknolojiler ortaya koyacağı ve istihdam sağlayacağı belirtiliyor. İngiltere'deki yapay zeka çalışmalarına olan ilginin artması bekleniyor.

 • Samsung Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE, Nisan ayında güvenlik güncellemesi alacak
  19:09 Samsung Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE, Nisan ayında güvenlik güncellemesi alacak

  Samsung, Nisan ayında Galaxy S20 FE ve Galaxy S23 FE modellerine güvenlik güncellemesi yayınlamaya başladı. Güncelleme, Avrupa'da başlayarak dünya geneline dağıtılıyor. Kullanıcılar, ayarlarını kontrol ederek güncellemeyi indirebilirler.

 • iQOO Neo 9s Pro: Mobil Sektörde Taşları Yerinden Oynatacak
  19:09 iQOO Neo 9s Pro: Mobil Sektörde Taşları Yerinden Oynatacak

  Gelen son bilgilere göre, uygun fiyatlı olması beklenen iQOO Neo 9s Pro yakın zamanda bizlerle olacak. Son nesil amiral gemisi telefonlarla yarışacağı söylenen ürünün, mobil sektörde taşları yerinden oynatması bekleniyor. 24 Nisan tarihinde kapsamlı bir etkinlik düzenleyecek olan iQOO firmasının, bu telefonunu da etkinlikte resmi olarak tanıtacağı öngörülüyor. Oldukça güçlü bir işlemci ve kamerayla piyasaya çıkması beklenen ürün, kullanıcılar tarafından da oldukça merak ediliyor. İşte konu hakkındaki en önemli detaylar… iQOO Neo 9s Pro yakında karşımıza çıkacak. Yeni Snapdragon 8 Gen 3 SoC işlemcisine sahip olacağı konuşulan telefonun, son derece yüksek bir kullanım deneyimi sunacağı söylenmekte. Cihaz bu işlemci sayesinde oyun performansı olarak da iddialı geliyor. 6.78 inç büyüklüğünde ve 1260 x 2800 çözünürlüğünde AMOLED bir ekrana sahip olması beklenen ürün, 120W'ye varan bir hızlı şarj desteği de sunacak. iQOO Neo 9s Pro'nun 50 MP değerindeki ana kamerasıyla birçok farklı çekim modunda başarılı olacağı belirtilirken, ön kamera ise 16 MP olarak karşımıza çıkacak. Tüm bu üst düzey özelliklere rağmen, cihazın 400 dolar civarı bir fiyat etiketiyle satışa çıkması bekleniyor. Günün sonunda, bu gelişmenin kullanıcıların yararına olmasını umuyoruz.

 • Apple, iPhone klavyesindeki emoji hatasını kabul etti
  19:09 Apple, iPhone klavyesindeki emoji hatasını kabul etti

  Apple, iPhone klavyesinde "Kudüs" yazınca Filistin bayrağı emojisi önerilmesi nedeniyle tepki çekti. Şirket, bunun bir hata olduğunu kabul ederek sıradaki güncellemeyle düzelteceğini açıkladı. Bu olay, son dönemde dünya gündemindeki İsrail-Filistin savaşıyla ilgili tartışmaları daha da alevlendirdi.

 • Mart 2024'te En Çok İndirilen PlayStation Oyunları Açıklandı
  19:09 Mart 2024'te En Çok İndirilen PlayStation Oyunları Açıklandı

  Sony'nin en çok indirilen PlayStation oyunları listesi güncellendi. Helldivers 2, Mart ayında en çok indirilen oyun oldu. Oyunun satış rakamları her geçen gün artıyor ve şimdiye kadar 8 milyon kopya satıldı. Listede PS4, PS5 ve PS VR2 oyunları da yer alıyor.

 • Sümer Ezgü, Ultra Lüks Motosikletini Satışa Çıkardı
  19:09 Sümer Ezgü, Ultra Lüks Motosikletini Satışa Çıkardı

  Türk Halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü, büyük heveslerle aldığı ultra lüks motosikletini satışa çıkardığını duyurdu. TRT'de yaptığı müzik programı ile sık sık gündeme gelen ünlü isim, Harley Davidson Trike model motosikletini 2.5 milyon TL fiyatla satışa sunuyor.


Advertisement