Beşir Ayvazoğlu Son Kitabı Ateş Denizi'ni Anlattı - Son Dakika
Güncel

Beşir Ayvazoğlu Son Kitabı Ateş Denizi'ni Anlattı

Beşir Ayvazoğlu Son Kitabı Ateş Denizi\'ni Anlattı

Küçükçekmece Belediyesi'nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği söyleşiye konuk olan gazeteci-yazar Beşir Ayvazoğlu, yeni kitabı "Ateş Denizi"ni anlattı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden biri olan, gazeteci - yazar Beşir...

23.11.2013 11:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Küçükçekmece Belediyesi'nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği söyleşiye konuk olan gazeteci-yazar Beşir Ayvazoğlu, yeni kitabı "Ateş Denizi"ni anlattı.

Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden biri olan, gazeteci - yazar Beşir Ayvazoğlu, Küçükçekmece Belediyesi'nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği söyleşinin konuğu oldu. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde, Salih Zengin moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Küçükçekmeceli sanatseverlerle bir araya gelen usta yazar, yeni kitabı "Ateş Denizi"ni anlattı.

Günümüzde artık her romanın kendisini oluşturduğunu belirten Ayvazoğlu, yazarların istedikleri tarzda rahatça yazabildiklerini söyledi. Bu nedenle yazarlıkla alakalı kaideler koymanın yanlış olduğunu da hatırlatan Ayvazoğlu, "Bir ömürlük çalışmanın mahsulü bu kitap benim için. Aşağı yukarı 40 kitabım var. Son kitabımda hem bunların birikimi, hem de yazarlık maceram var. Tabii ki 5 yıl boyunca tüm basını taradım ve araştırma da yaptım" dedi.

"SANATKARLARI TANIMAK İSTEDİM

Son kitabında kurgu ve gerçek olayları iç içe geçirdiğini kaydeden Ayvazoğlu, sanatkarların hayatını merak ettiği için biyografi yazmaya başladığını ifade etti.

Ayvazoğlu ayrıca, "Adam akıllı bir biyografi yazmak için yola çıktım. Peyami Safa'yı yazarken Ahmet Haşim'i; Şeyh Galip Efendi'yi yazarken de Dede Efendi'yi tanıdım. Tüm çalışmalarım birbirini bütünleyen çalışmalar oldu bu yüzden" dedi.

Biyografisini yazdığı Tanburi Cemil Bey'in İstanbul'un en özlü seslerinden biri ve büyük icracı olduğunu da söyleyen Ayvazoğlu, "Tanburi Cemil Bey ruhunuzun derinliklerinden sizi yakalıyor. Özellikle tambur icrasıyla tavrı değiştiren ve musikimizde yeni hamleler yaptıran biri. Büyük bir virtüöz aynı zamanda... Bir sazı eline aldığı zaman, onun bütün sırlarını söyletebiliyor" dedi.

"'ATEŞ DENİZİ' BUNUN EN BÜYÜK KANITI"

Kitabını 1930'ların Türkçesiyle yazmasına rağmen, şimdiye kadar hiç kimsenin kendisine 'anlamadım' demediğini kaydeden usta yazar, "Ateş Denizi, eski Türkçenin anlaşılabilir olduğunun kanıtıdır" diye konuştu.

Ayvazoğlu ayrıca, "Cemil Bey bir gün bir Çingene'nin elinden zurnasını alıp, çalıyor. Çingene dehşete düşüyor. Bu arada Tanburi Cemil Bey'in Çingene olduğuna dair söylentiler de çıktı ama soylu bir Osmanlı ailesinin mensubu kendisi" diye konuştu.

"BİYOGRAFİDE DENGE ÖNEMLİ"

Modern biyografi yazarlarının en mahrem sırlara kadar her şeyi yazdıklarını da kaydeden Ayvazoğlu, kendisinin kahramanlarının hayatlarını yazarken, "Acaba benim biyografimi yazsalar, ben bundan rahatsız olur muyum?" diye düşünerek, empati kurduğunu söyledi. Biyografi yazarlığında en önemli şeyin denge olduğunu da vurgulayan usta isim, kişiyi ne çok yermek, ne de çok övmek gerektiğinin altını çizdi.

"Ben nereden başladığımı bilmiyorum ancak bir yerden başlamak gerek. Meraklı olmak, bilginin peşinden koşmak, o bilgi edinme zevkine varmak gerek. Bir şeyi çok isteyince, kavuşmamak imkansız. Her heyecanla istenen şey, aşkın tezahürüdür. İçinizdeki o aşk olmazsa, siz de bir yere varamazsınız" diyerek yazarlığın aşkla yapılabilecek bir meslek olduğunun altını çizen yazar, program sonunda Küçükçekmece Belediyesi tarafından hediye edilen kitaplarını imzaladı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Beşir Ayvazoğlu Son Kitabı Ateş Denizi'ni Anlattı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Motosiklet sürücüsü, yaralanan kız arkadaşını bir an olsun yalnız bırakmadı
  04:23 Motosiklet sürücüsü, yaralanan kız arkadaşını bir an olsun yalnız bırakmadı

  Düzce'de ticari taksi, aynı istikamette giden motosiklete çarptı. Motosiklet sürücüsü, motosiklette yolcu konumunda bulunan yaralı kız arkadaşını ambulansa binerken bir an olsun yalnız bırakmadı. Kaza sonucunda 2 kişi yaralandı.

 • Düzce'de Ticari Taksi, Motosiklete Çarptı: Yaralı Kız Arkadaşını Yalnız Bırakmadı
  04:17 Düzce'de Ticari Taksi, Motosiklete Çarptı: Yaralı Kız Arkadaşını Yalnız Bırakmadı

  Düzce'de meydana gelen kaza sonucu ticari taksi ile motosiklet çarpıştı. Motosiklette yolcu olarak bulunan kız arkadaşı yaralanan sürücü, ambulansa binerken onu yalnız bırakmadı. Kaza sonrası yol trafiğe kapatılırken, inceleme başlatıldı.

 • Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı
  03:34 Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı

  Avustralya'nın Sydney kentinde bir kiliseye düzenlenen saldırıda piskopos dahil en az 4 kişi bıçaklandı. Polis, saldırganın gözaltına alındığını ve olayı bir 'terörist eylem' olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Saldırının ardından kilisenin dışında toplanan yüzlerce kişi, saldırganın kendilerine verilmesini talep etti ve polisle çatıştı. İki polis yaralandı ve 20 polis aracı hasar gördü. Yaralıların hayati tehlikesi olmadığı bildirildi. Saldırının kişisel bir eylem olduğu belirtilirken, olaylar birbiriyle bağlantılı değil. Kilise saldırısının ardından güvenlik önlemleri alındı.

 • Şırnak'ın Uludere ilçesinde dereye düşen araçta 4 kişi hayatını kaybetti
  03:25 Şırnak'ın Uludere ilçesinde dereye düşen araçta 4 kişi hayatını kaybetti

  Uludere ilçesinde meydana gelen kazada, Ferhat Bilen'in kullandığı hafif ticari araç dereye düştü. İtfaiye ekipleri tarafından araçtan çıkarılan Abdulkerim Babat, Melek Soylu, Haşim Babat ve Sevim Demircioğlu hayatını kaybetti. Sevim Demircioğlu ise tedavi altına alındı.

 • Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak
  03:09 Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak

  Dünyada milyonlarca kayıtlı kullanıcısı olan uygulamanın Türkiye'de 1 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştığı belirtildi. Rekabet Kurumu tarafından alınan karar sonrası uygulama kullanıcılarına veda mesajı yolladı. Threads 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye'de kullanılamayacak.


Advertisement