Çeşme'de Barış Tınıları - Son Dakika
Güncel

Çeşme'de Barış Tınıları

Çeşme\'de Barış Tınıları

Türk, Alman ve Fransız 91 müzisyenden oluşan barış orkestrası, İzmir'in Çeşme İlçesi'nde sahne aldı.

30.08.2013 12:06

Türk, Alman ve Fransız 91 müzisyenden oluşan barış orkestrası, İzmir'in Çeşme İlçesi'nde sahne aldı.

Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'ndaki konser, birçok ülkede naklen yayınlanırken, gözde turizm merkezi Çeşme'nin de tanıtımı gerçekleşti. Ankara Alman Kültür Merkezi ve Ankara Fransız Kültür Merkezi ile Çeşme Belediyesi'nin katkılarıyla, Almanya ve Fransa arasındaki yıllar süren kanlı savaşı sonlandıran Elysee Antlaşması'nın 50'ncı yılı şerefine düzenlenen klasik müzik konserinde, Ülkelerinin gelecek vadeden sanatçıları arasından seçilen Türk-Alman-Fransız 91 müzisyen, birbirinden güzel klasik müzik parçalarını barış için seslendirdi. Orkestrayı, Şef Naci Özgüç yönetti. Yaklaşık 2 bin kişinin izlediği konserde orkestra sırasıyla Muammer Sun'nun 10'uncu Yıl Marşı'na, Ulvi Cemal Erkin'nin-Köçekçe'sine, Ludwig Van Beethoven'dan-3'ncü Senfoni-Eroica, Richard Wagner'den-Die Meistersinger, son olarak da Claude Debussy'den L'apres Midi Du Faune eserlerine yer verdi.

Sadece iki hafta birlikte çalışmalarına rağmen eşsiz bir uyumla izleyicileri kendinden geçiren, üç ülkenin sanatçılarından oluşan orkestra, konser sonunda uzun süre ayakta alkışlandı.

Konseri, Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel, CHP'li Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Almanya'nın İzmir Başkonsolos Vekili Elke Grabarec, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Ankara Alman Kültür Merkezi Genel Müdürü Dr. Thomas Lier, İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Emmanuelle Houles de izledi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çeşme'de Barış Tınıları - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement