Çorum'dan kısa kısa - Son Dakika
Güncel

Çorum'dan kısa kısa

Çorum\'dan kısa kısa

Çorum Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, çiftçilerin bir yıllık emeklerinin zayi olmaması için biçerdöver kontrollerine başladıklarını bildirdi.

22.06.2020 17:37  Güncelleme: 18:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çorum Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, çiftçilerin bir yıllık emeklerinin zayi olmaması için biçerdöver kontrollerine başladıklarını bildirdi.

Sarı, hasat çalışmalarına başlayan çiftçileri ziyaret ederek, ekiplerle birlikte biçerdöverleri denetledi.

Denetimin ardından gazetecilere açıklama yapan Sarı, Çorum'da hububat hasadının başladığını ve tarlaların büyük çoğunluğunun biçerdöverle hasat edildiğini söyledi.

Teknik bilgi noksanlığı ve bilinçsiz biçerdöver kullanımı nedeniyle hasat sürecinde sap ve tane kaybının ciddi oranlara ulaşabildiğini belirten Sarı, kayıpların önüne geçilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığınca denetimler yapıldığını aktardı.

Biçerdöver denetimi için kurum bünyesinde ekipler kurduklarını anlatan Sarı, "Hasat dönemi boyunca kontroller yapacağız. Çiftçilerimizin yüzde 2 üzerinde tane kaybına sebep olan biçerdöver operatörlerini Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirmeleri gerekmektedir. Tane ve sap kaybı, milli bir kayıptır. Çiftçinin emeklerinin toprağa gömülmesine müsaade etmeyeceğiz." dedi.

Kırkdilim, YKS sınavı için öğrencilere açılacak

AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, öğrencilerin hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) erişimini kolaylaştırmak amacıyla tünel çalışması nedeniyle kapalı olan Kırkdilim yolunun geçici olarak ulaşıma açılacağını bildirdi.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada Osmancık, Kargı, Oğuzlar, Dodurga ve Laçin ilçeleri ile köylerinin Çorum'a ulaşımını sağlayan Kırkdilim yolunun, tünel çalışmaları dolayısıyla bir süredir ulaşıma kapalı olduğunu hatırlattı.

Kırkdilim'e alternatif olarak Harmancık yolunun kullanıldığını aktaran Kaya, öğrencilerin YKS'de sınav yerine ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla Kırkdilim'in 27-28 Haziran'da geçici olarak ulaşıma açılacağını belirtti.

226 kişiye iş arama eğitimi

Çorum İŞKUR Müdürlüğü bünyesinde kurulan İş Kulübünce 226 kişiye uygulamalı iş arama eğitimi verildi.

İŞKUR İl Müdürü Ali Şahan, yaptığı yazılı açıklamada, kentteki engelli, eski hükümlü, üniversite öğrencileri, çeşitli kurumların kursiyerlerleri, denetimli serbestlikten yararlanan hükümlülerin iş aramalarına yardımcı olmak amacıyla eğitimi programı düzenlediklerini bildirdi.

Eğitimlerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla internet üzerinden devam ettiğini belirten Şahan, "İşsiz vatandaşlarımız, İş Kulübü eğitimlerine katılmak ve iş arama sürecinin tamamını yönetebilmek için ihtiyaç duyacağı, bireysel farklılıkları dikkate alan işbirlikçi yöntem desteği için bize ulaşabilir. Program, öz geçmiş hazırlama, uygulamalı iş mülakatı teknikleri, iş arama kanallarının etkin kullanımı gibi birçok eğitim ve etkinliklerden oluşmaktadır. İŞKUR'un bütün hizmetlerinde olduğu gibi İş Kulübü eğitimleri de ücretsizdir." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çorum'dan kısa kısa - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Contitech Lastik A.Ş. İşçileri, İşten Çıkarılan Arkadaşları İçin Eylem Başlattı
  14:46 Contitech Lastik A.Ş. İşçileri, İşten Çıkarılan Arkadaşları İçin Eylem Başlattı

  Alman Continental Grup bünyesinde faaliyet gösteren Contitech Lastik A.Ş. işçileri, arkadaşlarının keyfi uygulama sonucu işten çıkarıldığını öne sürerek fabrika önünde eylem başlattı. Petrol-İş Bursa Şube Başkanı Ersin Birgül, yapılan haksızlığın herkese tehdit olduğunu belirtti.

 • Bayburt Müftülüğüne bağlı Kur'an kurslarında hafızlık eğitimini tamamlayan öğrencilere tören düzenlendi
  14:45 Bayburt Müftülüğüne bağlı Kur'an kurslarında hafızlık eğitimini tamamlayan öğrencilere tören düzenlendi

  Bayburt Müftülüğüne bağlı Kur'an kurslarında hafızlık eğitimini tamamlayan 7 öğrenci için tören düzenlendi. Müftü Vekili Abdullah Aksoy, törende öğrencilere hafızlık belgelerini takdim etti. Aksoy, Kur'an-ı Kerim'in bozulmadan kıyamete kadar korunacağını ve bu süreçte hafızların önemli bir rol üstlendiğini vurguladı.

 • Muş'ta 150 Çiftçiye 100 Ton Korunga Tohumu Dağıtıldı
  14:45 Muş'ta 150 Çiftçiye 100 Ton Korunga Tohumu Dağıtıldı

  Muş Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen 'Mera Islah ve Amenajman Projesi' kapsamında 150 çiftçiye 100 ton korunga tohumu dağıtıldı. Muş Valisi Avni Çakır, çiftçilere yönelik desteklerin devam ettiğini belirterek, tarım konusunda bilimsel çalışmalara teşvik edeceklerini vurguladı. Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise korunga bitkisinin hayvanlara verildiğinde sütün yağlı olmasına vesile olduğunu söyledi ve çiftçilere korunga bitkisini tavsiye etti. Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün ise projenin ilimize ve ülke meramıza hayırlı bereket getirmesini diledi.

 • Türkiye, Belarus'ta düzenlenen 'Leisure 2024' turizm fuarına katıldı
  14:44 Türkiye, Belarus'ta düzenlenen 'Leisure 2024' turizm fuarına katıldı

  Türkiye'nin Minsk Büyükelçiliği, Belarus'ta düzenlenen 'Leisure 2024' turizm fuarında stant açtı. Fuarda Türkiye'nin doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri tanıtıldı. Türkiye'nin Minsk Büyükelçisi, Belaruslu turistleri Türkiye'yi keşfetmeye çağırdı. Belarus Başbakan Yardımcısı, Türkiye'yi takdir ederek ulaşım bağlantılarının geliştirilmesini istedi. Türkiye-Belarus turizm işbirliği konusunda mutabık kalındı.

 • Selendi Kaymakamı Halil İbrahim Okumuş, belediye başkanı Murat Daban'ı ziyaret etti
  14:39 Selendi Kaymakamı Halil İbrahim Okumuş, belediye başkanı Murat Daban'ı ziyaret etti

  Selendi Kaymakamı Halil İbrahim Okumuş, yerel seçimde belediye başkanı seçilen Murat Daban'ı ziyaret etti. Okumuş, Daban'a görevinde başarı diledi. Ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren Daban da iş birliği içinde çalışacaklarını belirtti.

 • Kırklareli'nde Metro Turizm otobüsü devrildi, 11 kişi yaralandı
  14:39 Kırklareli'nde Metro Turizm otobüsü devrildi, 11 kişi yaralandı

  Kırklareli'nde Bulgaristan'a gitmek için yola çıkan Metro Turizm'e ait otobüs, Kavaklı Beldesi Koru mevkiinde yoldan çıkarak ağaçlık alana devrildi. Kazada sürücü dahil 11 kişi yaralandı. Olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar çevredeki hastanelere sevk edildi.

 • Yalova'da trafik kazasında hayatını kaybeden genç kız organlarıyla 4 cana umut oldu
  14:39 Yalova'da trafik kazasında hayatını kaybeden genç kız organlarıyla 4 cana umut oldu

  Yalova'da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden 22 yaşındaki Melek Karakaş, organlarını bağışlayarak 4 hastaya umut oldu. Melek'in cenazesi Yalova'da defnedildi.

 • Pazaryeri Orman İşletme Şefliği, orman köylülerine yangın önlemleri hakkında eğitim verdi
  14:38 Pazaryeri Orman İşletme Şefliği, orman köylülerine yangın önlemleri hakkında eğitim verdi

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde, yaz sezonunun yaklaşmasıyla birlikte orman köylülerine yangınlara karşı alınacak önlemler ve yapılması gerekenlerle ilgili eğitim verildi. Pazaryeri Orman İşletme Şefliği yetkilileri, muhtar ve köylüleri bilgilendirerek bahçe temizliği ve anız yakma konularında uyarılarda bulundu. Gümüşdere ve Arpadere köylerindeki eğitimde, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında önleyici tedbirler anlatıldı ve vatandaşların istek ve talepleri alındı.


Advertisement