Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin Sahipleri Belirlendi - Son Dakika
Güncel

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin Sahipleri Belirlendi

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin Sahipleri Belirlendi

Cumhurbaşkanlığı 2012 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Zeugma Antik Kenti ve Müzesi, Selim İleri, Prof.Dr.Şükrü Hanioğlu ve Ahmet Hatipoğlu'na verilecek.

29.10.2012 15:24
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhurbaşkanlığı 2012 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Zeugma Antik Kenti ve Müzesi, Selim İleri, Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu ve Ahmet Hatipoğlu'na verilecek.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Yönetmeliği'nde, hizmet ve eserleri ile Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye kültür ve sanatının yüceltilmesine çalışan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişileri veya kurumları, devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesinin öngörüldüğü hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ödülün, her yıl kültür ve sanatın farklı dallarında verilmesi talimatı verdiği belirtilerek, bu çerçevede, Değerlendirme Kurulu'nun önerisi üzerine Cumhurbaşkanı Gül'ün 2012 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin, "Türkiye'nin arkeoloji alanındaki zengin birikimini akademik dünya, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve yerel yönetimler işbirliği ile dünya mirasına sunulacak bir zenginlikte sergiledikleri için Zeugma Antik Kenti ve Müzesi'ne; Edebiyat aşkını İstanbul tutkusuyla harmanlayıp kişisel anılarını şehrin geçmişiyle bir araya getirdiği eserlerinde, gelenekle yeni arasında köprü rolü üstlendiği için Selim İleri'ye; güncel olayları zengin tarih birikimiyle yoğurup özgün bir tarih söylemi geliştirerek Türk tarihini evrensel bir boyuta taşıması dolayısıyla Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu'na; Klasik Türk ve Tasavvuf müziğini kendine özgü icra tarzlarıyla zenginleştirip geniş kitlelere ulaştırması dolayısıyla Ahmet Hatipoğlu'na" verilmesini uygun bulduğu kaydedildi.

Ödül töreninin daha sonra duyurulacak bir tarihte Cumhurbaşkanlığı Çankaya yerleşkesinde yapılacağı açıklandı. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin Sahipleri Belirlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • DAP Bölge Kalkınma İdaresi, 2024-2028 Stratejik Planını Açıkladı
  10:13 DAP Bölge Kalkınma İdaresi, 2024-2028 Stratejik Planını Açıkladı

  Doğu Anadolu Bölgesi'nin kalkınması ve rekabet gücünün artırılması amacıyla hazırlanan Doğu Anadolu Kalkınma Projesi'nin 2024-2028 dönemini kapsayan Stratejik Planı açıklandı. Plan, bölgenin hedeflenen gelişmişlik düzeyine ulaşabilmesi için etkili politika ve tedbirlerle yeterli bütçe kaynakları ile yatırımların ve projelerin desteklenmesini öngörüyor. Ayrıca, hayvancılık, tarımsal üretim, sulama altyapısı ve hayvan pazarları gibi alanlarda yapılan çalışmaların sonuçları da paylaşıldı.

 • İstanbul'da silahlı 'tost ücreti' kavgası kamerada: Büfeci müşteriyi kovalayıp bacağından vurdu
  10:13 İstanbul'da silahlı 'tost ücreti' kavgası kamerada: Büfeci müşteriyi kovalayıp bacağından vurdu

  Beşiktaş'ta bir büfede tost yiyen adam ücret konusunda çıkan tartışmada çalışan tarafından bacağından silahlı vuruldu. Polis tarafından silahla birlikte yakalanan saldırgan tutuklandı. Olayın detayları ve görgü tanıklarının ifadeleri haberde yer alıyor.

 • Galatasaray, Corendon Alanyaspor ile 16. kez karşılaşacak
  10:10 Galatasaray, Corendon Alanyaspor ile 16. kez karşılaşacak

  Galatasaray, Trendyol Süper Lig'de liderlik koltuğunda bulunan 84 puanla yarın deplasmanda oynayacağı Corendon Alanyaspor ile ligde 16. kez karşı karşıya gelecek. Galatasaray'ın deplasman performansı ve son maçlardaki başarısı dikkat çekiyor. Maçta Cihan Aydın düdük çalacak.

 • Canlı yayında
  10:08 Canlı yayında "İran-İsrail" savaşı yorumlayan Hakan Ural eleştirilerin hedefi oldu

  İran'ın İsrail'e saldırı düzenlediği dakikalarda katıldığı canlı yayında yaşanan gelişmeyi yorumlayan Hakan Ural sosyal medyada tepkilerin odağına yerleşti. Sahte çürük raporuyla askerden kaçtığı ortaya çıkan Ural'ın çok sayıda emekli asker ve savaş uzmanı varken böylesine önemli bir olayla ilgili yorumlar yapmasını yanlış bulan çok sayıda kullanıcı sosyal medyayı eleştiri yağmuruna tuttu. Yorumların ardından "Hakan Ural" etiketi Twitter'da TT oldu.

 • Toroslar Belediyesi Yeni Döneme Başladı
  10:06 Toroslar Belediyesi Yeni Döneme Başladı

  Mersin'in merkez ilçe Toroslar Belediyesi, yeni dönemin ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, meclis üyelerine hayırlı olsun dileklerini ileterek Toroslar'ın yönetiminde herkesin kendisini ifade edebilmesi gerektiğini belirtti. Yıldız, Toroslar için yapılacak çalışmalara herkesin el birliğiyle katkı sağlaması gerektiğini vurguladı.

 • Anka Ekonomi Koordinatörü Erdal Sağlam'ın Kaleminden Haftalık Ekonomi Analizi: Ekonomide Seçim Sonrası Süreci Şimdi Başlıyor
  10:03 Anka Ekonomi Koordinatörü Erdal Sağlam'ın Kaleminden Haftalık Ekonomi Analizi: Ekonomide Seçim Sonrası Süreci Şimdi Başlıyor

  ANKA EKONOMİ KOORDİNATÖRÜ ERDAL SAĞLAM’IN KALEMİNDEN HAFTALIK EKONOMİ ANALİZİ: EKONOMİDE SEÇİM SONRASI SÜRECİ ŞİMDİ BAŞLIYOR

 • Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, Parklarda İncelemelerde Bulundu
  10:02 Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, Parklarda İncelemelerde Bulundu

  Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, Ramazan Bayramı'nı ilçe sakinleriyle sahada karşıladı ve hafta sonu mesaisinde parklarda incelemelerde bulundu. Yeni yeşil alanlar ve parklar kazandırma sözü veren Başkan Önal, Bayraklı'nın en güzel parklara sahip olacağını belirtti.


Advertisement