Darbeci Subay, Kalp Rahatsızlığına Rağmen Pilot Yapılmış - Son Dakika
Güncel

Darbeci Subay, Kalp Rahatsızlığına Rağmen Pilot Yapılmış

İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski binbaşı Nihat Kafes'e, "Kalp kapağı rahatsızlığı"na rağmen "Jet pilotu olabilir" raporu veren doktorların FETÖ'cü olmayan pilotları aynı rahatsızlık...

27.03.2019 11:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ÖMER SÜT - İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski binbaşı Nihat Kafes'e, "Kalp kapağı rahatsızlığı"na rağmen "Jet pilotu olabilir" raporu veren doktorların FETÖ'cü olmayan pilotları aynı rahatsızlık gerekçesiyle elediği ortaya çıktı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen Kafes'in örgütle bağlantısı gözler önüne serildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının daha önce sanık Kafes'in görev yaptığı Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı 125. Filo Eğitim Komutanlığı kol komutanlığı odasındaki düzenlemeler sırasında, Kafes'in pilot olup olmayacağına ilişkin raporların da yer aldığı bazı evraklar ele geçirildi.

Yargılama dosyasına da giren evraklarda, 2013'te İzmir Askeri Hastanesinde kardiyolog binbaşı Elif Tunç tarafından verilen raporda, "Minimal grade 1 mitral yetmezlik" tanısı ile "Muharip jet pilotu olamaz" tespitiyle sanık Kafes'in jet pilotu olmasına elverişli olmadığı yer aldı.

Bu rapora itiraz eden Kafes'in, Eskişehir Askeri Hastanesinden eski tabip albay Cengiz Öztürk ile Etimesgut Asker Hastanesinden eski tabip binbaşı Mustafa Aparcı'ya muayene olarak "Sağlam, pilotaja elverişlidir." raporu aldığı kaydedildi.

Buna ilişkin, Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Hasan Kadıoğlu imzasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen belgede, Kafes'e "jet pilotu olabilir" şeklinde rapor veren Öztürk ile Aparcı'nın FETÖ ile bağlantısına dikkat çekilerek, "Sağlam raporu veren doktorlar eski hava tabip albay Cengiz Öztürk ve kardiyolog eski hava tabip binbaşı Mustafa Aparcı'nın FETÖ/PDY kapsamında yargılamaları devam etmektedir. Bu şahısların TSK'dan birçok pilotun 'Minimal Grade 1 Mitral Yetmezlik' tanısı ile ayrılmalarına sebep oldukları, Nihat Kafes ile ilgili ise tamamen zıt yönde 'sağlam, pilotaja elverişlidir' raporu verdikleri anlaşılmaktadır." ifadeleri yer aldı.

Darbe girişiminde Kafes'in rolü

FETÖ'nün darbe girişiminde de rol alan Kafes, izinli olmasına rağmen, FETÖ'nün "Çiğli üs imamı" olarak anılan ve menfezde yakalanması nedeniyle "menfez paşası" denilen Zekeriya Kuzu'nun aramasıyla 15 Temmuz 2016'da görev yaptığı Kaklıç Hava Meydanı'na gelerek aynı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen eski 125. Filo Eğitim Komutanı yarbay Mehmet Beşir Kanat'la görüştü.

Emrindeki birçok pilot subay ile astsubayı "terörle mu¨cadele harekatı" bahanesiyle göreve çağıran Kafes ile ortak hareket eden Kanat, personelin darbe girişiminden haberdar olması üzerine, "Herşeyin emir komuta zinciri içerisinde gerçekleştiğine" dair açıklama yaparak personeli yanılttı.

Daha önceden oluşturulan WhatsApp grubunda, o gece yapılan yazışmalarda, "Atatu¨rk Havalimanı'na tankların gelmesi,

Ankara'da F-16 uçakların alçaktan uçuş yapması" gibi yorumların yapılmasının ardından bir kullanıcı tarafından "Cemaatse silahlarınızı yanınıza alın bence." mesajının atılmasından sonra sanık Kafes, "yazmak yok, yorum yok, hiçbir şey yok." diye cevap verdi.

Kafes, buna ilişkin yaptığı savunmada, "WhatsApp paylaşımını o gece polemiğe girmek istemediği için yazdığını" iddia etti.

"Soluk Mavi" kod adlı gizli tanık ise örgütle bağlantısı olduğunu ileri sürdüğü Kafes'in 1996'da İstanbul'daki örgüt evine bir mahrem imam tarafından getirildiğini, "Asım" kod adını kullandığını ifade ederek, sanığın o dönemde askeri öğrenci olduğunu belirtti.

Kafes, gizli tanığın bu ifadesini de reddetmesine rağmen mahkemenin gerekçeli kararında, sanığın darbe girişiminin yaşandığı gece, sıralı amirlerinin emirlerini "tereddütsüz" şekilde yerine getirmesine rağmen "sanığın darbe kalkışmasına etkin biçimde katıldığının kabulu¨ ile savunmasına

itibar edilmemiştir." değerlendirmesi yapıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Darbeci Subay, Kalp Rahatsızlığına Rağmen Pilot Yapılmış - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor
  05:28 Kahramanmaraş'ta Ezgi Apartmanı davası devam ediyor

  Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'teki depremde yıkılan Ezgi Apartmanı davasında, 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hali devam ederken, firari sanıklar hakkında 'kırmızı bülten' çıkarılması talebi reddedildi. İddianamede, sanıkların 'olası kastla kasten öldürme' ve 'bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

 • Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı
  04:11 Düzce'de trafik levhasına çarpan otomobilde 2 kişi yaralandı

  Düzce'nin Yığılca ilçesinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu trafik levhasına çarpan otomobilde bulunan 2 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı ve sağlık durumları iyi olduğu belirtildi.

 • Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi
  04:09 Ezgi apartmanı davası 3 Mayıs tarihine ertelendi

  Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası yıkılan Ezgi Apartmanı davasının ilk duruşması ikinci günde devam etti. Duruşma sonrası yapılan açıklamada, mahkeme heyeti sanıkların 'kırmızı bülten' ile aranmalarını reddetti. Avukat Ersan Şen, kim sorumlu ve suçlu ise ortaya çıkmasını istediklerini belirtti.

 • Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi
  04:07 Samsun'un Bafra ilçesinde ortak trafik denetimi gerçekleştirildi

  Samsun-Sinop kara yolu Kolay Kavşağı mevkisinde yapılan denetimde araç sürücüleri trafik kuralları hakkında bilgilendirildi. Telefonla konuşma, ışık ihlali, takograf ve belge denetimi yapılan uygulamada 224 araç kontrol edildi. Denetimlerde 3 bin 135 lira ceza uygulanan bir sürücüye aracını muayene yaptırmadığı gerekçesiyle ceza kesildi. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ise yol asayiş uygulamasında 185 kişiye GBT kontrolü yaptı.

 • Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı
  04:01 Tokat Turhal'da 3 araç karıştığı trafik kazasında 5 kişi yaralandı

  Tokat'ın Turhal ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, biri jandarma olan 5 kişi yaralandı. Kazada, Uzman Çavuş S.A. yönetimindeki bir otomobil, diğer iki otomobille çarpıştı. Yaralılar, ambulanslarla Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.


Advertisement