Ergenekon Davası'nda Avukatlarla Jandarma Arasında Yumruklaşma - Son Dakika
Güncel

Ergenekon Davası'nda Avukatlarla Jandarma Arasında Yumruklaşma

Ergenekon Davası\'nda Avukatlarla Jandarma Arasında Yumruklaşma

Ergenekon Davası'nda mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşma salonunda görüntü aldığı iddia edilen Stajer Avukat Ece Unutmaz'ın jandarmalar tarafından salondan çıkarılmasını istedi.

11.03.2013 17:42
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ergenekon Davası'nda mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşma salonunda görüntü aldığı iddia edilen Stajer Avukat Ece Unutmaz'ın jandarmalar tarafından salondan çıkarılmasını istedi. Ece Unutmaz'ı salondan çıkarmak isteyen jandarmalar ile avukatlar arasında yumruklaşmaya varan arbede yaşandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Ergenekon Davası'nın öğleden sonraki oturumunda tansiyon yükseldi. Duruşmaya verilen aranın ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tutuklu sanık emekli Albay Dursun Çiçek'in avukatı Celal Ülgen'in salondan dışarıya çıkarıldığını belirtti. Avukat Hüseyin Ersöz ve Serkan Günel, Celal Ülgen'in salondan çıkarılmadığını, rahatsızlandığını ve ambulansta tedavi gördüğünü söyledi. "Avukat Celal Ülgen şuanda salonda yok. Avukatlar bakın böyle müdahale ile bu iş yürümez. Avukatlar lütfen oturur musunuz? " diyen Mahkeme Başkanı Özese de jandarmanın tuttuğu tutanağı okudu. Mahkeme Başkanı Özese'nin, 'Stajer Avukat Ece Unutmaz'ın tablet bilgisayar ile görüntü aldığı' şeklindeki tutanağı okuması üzerine avukatlar tekrar itiraz ederek, "Duruşma arasıydı" diye cevap verdi. Mahkeme Başkanı Özese, "Lütfen sakin olur musunuz?" diyerek avukatlara bağırması üzerine ayağa kalkan tutuklu sanık emekli Albay Dursun Çiçek de "Siz sakin olun" diye bağırdı.

MAHKEME BAŞKANI ÖZESE JANDARMANIN TUTTUĞU TUTANAĞI OKUDU

Mahkeme Başkanı Özese, "Tutanağı okuyacağım. 'Saat 14.25'de duruşmaya ara verildiğinde stajer avukat Ece Unutmaz'ın elindeki tablet bilgisayar ile duruşma salonun görütüsünü aldığı, jandarmanın tablet bilgisayarı istemesi üzerine Ece Unutmaz'ın vermediği, Ece Unutmaz'ın, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'a tablet bilgisayarı verdiği, Çam'ın da istenen tablet bilgisayarı vermediği' şeklinde tutulan tutanağı okudu.

MAHKEME BAŞKANI ÖZESE: KOLLUK KUVVETLERİ AVUKAT ECE HANIM'I SALONDAN ÇIKARTIN

Tutulan okunmasının ardından avukatla mahkeme başkanı arasında tartışma çıktı.

Mahkeme Başkanı Özese: Ece Unutmaz salondan çıkar mısınız?

Avukat Hüseyin Ersöz: Neye göre avukatı dışarı çıkarıyorsunuz?

Mahkeme Başkanı Özese: Duruşma salonunda görüntü almak yasak. Ece Hanım dışarı çıkar mısınız? Mahkeme faşist olmaz.

Avukat Serkan Günel: Ben ne istersem onu söylerim. Kanunların uygulanmadığı her ülke faşizme kapı açmaktadır.

Mahkeme Başkanı Özese: Ece Hanım benden izin almadan avukatların bölümüne oturdunuz. Buna rağmen salonun görüntüsünü almışsınız. Kolluk kuvvetleri Ece Hanım'ı salondan çıkartın.

SALONDA YUMRUKLAŞMAYA VARAN ARBEDE

Bu sırada jandarmalar avukatların bulunduğu bölüme gelerek Ece Unutmaz'ı çıkarmak istedi. Bu sırada avukatlar ve jandarma arasında yumruklaşmaya varan arbede yaşandı. Ardından salona robocoplar olarak bilenen ve ellerinde kalkanları bulunan jandarmalar girdi ve sanıkların bulunduğu bölümü çembere aldı.

AVUKATLAR ALKIŞLARLA MAHKEMEYİ PROTESTO ETTİ

Bunun üzerine bazı avukatlar sıralara çıktı, bazı avukatlar da alkışlayarak ve sıralara vurararak mahkemeyi protesto etti. Mahkeme Başkanı Özese de "Duruşmanın düzenini kimse bozamaz. Ece Hanım salondan çıksın, başka sorun yok. Avukatlar jandarmanın görevini yapmasına engel olmayın. Salonu biz bu hale getirmiyoruz. Mukavemet ediyorsunuz" dedi. Karşılıklı bir süre süren sözlü tartışmaların ardından, Ece Unutmaz, jandarmanın kendisine dokunmaması koşuluyla salondan çıkacağını belirtti. Ece Unutmaz salondan çıkmasının ardından robocoplar salonu terk etti.

SANIK SEVİM SAVUNMA İÇİN SÜRE İSTEDİ

Duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan Alaettin Sevim kürsüye alındı. Sanık Sevim, "Sadece Naip Hakim'in raporu üzerine savunma yapacağımı zannediyordum. Dosyadaki bütün deliller milyonlarca sayfayı oluşturuyor. Bununla ilgili savunma yapmaya hazır değilim. 15 dakikada bunun için yeterli değil. Ek süre talep ediyorum" dedi.

Duruşma sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam ediyor. Duruşma salonunda yaşananların ardından Avukat Hüseyin Ersöz DHA mikrofonlarına duruşmada yaşananları anlattı.

SK-CT (MK) (FOTOGRAF) - İstanbul/ Silivri

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ergenekon Davası'nda Avukatlarla Jandarma Arasında Yumruklaşma - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Avrupa Birliği, 35 Bin Gence Ücretsiz Avrupa Turu Düzenleyecek
  02:36 Avrupa Birliği, 35 Bin Gence Ücretsiz Avrupa Turu Düzenleyecek

  Avrupa Birliği Komisyonu, DiscoverEU programı kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da dahil olduğu 35 bin genç için ücretsiz trenle Avrupa turu düzenleyecek. Gençler, 1 Temmuz 2024 ile 30 Eylül 2025 arasında 30 gün boyunca Avrupa'nın birçok kentini ücretsiz dolaşabilecek ve bir indirim kartıyla birlikte birçok avantajdan yararlanabilecek. Başvurular, European Youth Portal üzerinden yapılacak ve başvuruya uygun olan gençlerden 35 bin kişi ücretsiz Avrupa seyahati kazanacak.

 • İsrail'in Bombardımanında 4'ü Çocuk 7 Filistinli Hayatını Kaybetti
  02:13 İsrail'in Bombardımanında 4'ü Çocuk 7 Filistinli Hayatını Kaybetti

  İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde bir evi bombalaması sonucu 4'ü çocuk 7 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana sürdürdüğü saldırılar nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail'in daha önce 'güvenli bölge' olduğunu iddia ettiği Refah kentine sığındı.

 • Bağcılar'da silahlı saldırı: 2 yaralı, şüpheli yakalandı
  02:06 Bağcılar'da silahlı saldırı: 2 yaralı, şüpheli yakalandı

  Bağcılar'da seyir halindeki motosikleti durduran bir şahıs, motosikletteki 2 kişiye ateş açarak kaçtı. Saldırı sonucunda 2 kişi yaralanırken, çevrede bulunan 4 araç da mermi isabet etti. Şüpheli, polis ekiplerinin çalışması sonucu yakalanarak gözaltına alındı.

 • Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüsünde Kavga: 10 Gözaltı, 4 Yaralı
  01:59 Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüsünde Kavga: 10 Gözaltı, 4 Yaralı

  Erzurum Atatürk Üniversitesi kampüsünde iki öğrenci grubu arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Çıkan kavgada 4 kişi yaralanırken olayla ilgili olarak 10 kişi gözaltına alındı. Polis ve sağlık ekipleri olay yerine sevk edildi. İl Emniyet Müdürü olayları yerinde inceledi. Soruşturma devam ediyor.

 • Ata eziyet eden kişilere ceza kesildi
  01:57 Ata eziyet eden kişilere ceza kesildi

  Ardahan'ın Göle ilçesinde, ata taşıyabileceğinden fazla yük yükleyerek eziyet eden 2 kişiye 14 bin 432 lira para cezası uygulandı. Göle Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı tespit ve inceleme sonucunda, şahısların M.K. ve M.T.Ç. olduğu belirlendi. Şüphelilere Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında cezai işlem uygulandı.

 • Gürcistan'da Yabancı Etkinin Şeffaflığı Yasa Tasarısına Karşı Gösteri
  01:53 Gürcistan'da Yabancı Etkinin Şeffaflığı Yasa Tasarısına Karşı Gösteri

  Gürcistan'da iktidardaki Gürcü Hayali Partisi'nin yabancı etkinin şeffaflığı konulu yasa tasarısını tekrar sunmasına karşı düzenlenen protesto gösterisinde 11 kişi gözaltına alındı. Gösteriler, yasa tasarısının parlamentoda görüşülmesine tepki olarak devam ediyor.

 • İki otomobil kavşakta çarpıştı: 4 yaralı
  01:50 İki otomobil kavşakta çarpıştı: 4 yaralı

  Adıyaman'da meydana gelen kaza sonucu, sürücüleri öğrenilemeyen iki otomobil kavşakta çarpıştı. Kazada 4 kişi yaralandı ve Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Soruşturma devam ediyor.

 • Samsun'da balkondan düşen çocuk hastanelik oldu
  01:47 Samsun'da balkondan düşen çocuk hastanelik oldu

  Samsun'da birinci kattaki evin balkonundan düşen yabancı uyruklu 2 yaşındaki çocuk hastanelik oldu. Olay, Samsun'un Atakum ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde meydana geldi. Irak uyruklu Nevin N.M.T.evlerinin birinci katındaki balkondan düştü. Ambulansla özel bir hastaneye kaldırılan çocuk tedavi altına alındı. Çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

 • Artvin'de aç kalan ayılar kayak tesisine dadandı
  01:42 Artvin'de aç kalan ayılar kayak tesisine dadandı

  Artvin'de aç kalan ayılar, Atabarı Kayak Merkezi'ndeki personel ve idari binalara zarar vererek yiyecek aradı. Ayılar, kapıları ve camları kırarak içeride yiyecek aradı ve tesislere maddi hasar verdi. Konuyla ilgili olarak Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü açıklama yaptı ve can güvenliğini tehdit edecek bir durum olmadığını belirtti.

 • Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü'nde Türk fotoğraf sanatçısının sergisi açıldı
  01:38 Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü'nde Türk fotoğraf sanatçısının sergisi açıldı

  Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü, Türk-Macar Kültür Yılı etkinlikleri çerçevesinde Mustafa Dedeoğlu'nun 'İstanbul'dan Anadolu'ya' başlıklı fotoğraf sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Sergi, Türkiye'nin zengin kültürel ve doğal manzaralarını gözler önüne seriyor ve 2 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.

 • Artvin'de çöp döküm ve depolama sahasında metan gazı patlaması sonucu yangın çıktı
  01:28 Artvin'de çöp döküm ve depolama sahasında metan gazı patlaması sonucu yangın çıktı

  Artvin-Ardahan kara yolunun Varyant mevkisinde Çoruh Vadisi kenarındaki vahşi çöp depolama sahasında metan gazı patlaması sonucu yangın başladı. Artvin Belediyesi itfaiye ekipleri yangını söndürmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Antalya, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanan ihracat kaybını doğu ülkeleriyle kapatmaya çalışıyor
  01:22 Antalya, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanan ihracat kaybını doğu ülkeleriyle kapatmaya çalışıyor

  Antalya'da domates üretimi yapan ihracatçılar, Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle ihracat kaybını Doğu Avrupa ülkeleriyle kapatmaya çalışıyor. İhracatın yüzde 90'ını Ukrayna'ya yapan Antalya, savaşın etkisiyle pazardaki satış oranının yüzde 70 düştüğünü belirtiyor. Üretim maliyetlerinin yüksek olması ve ulaşım sorunları da ihracatçıların karşılaştığı diğer sorunlar arasında yer alıyor.


Advertisement