"F Tipi Film"in Afişlerine Sansür - Son Dakika
Güncel

"F Tipi Film"in Afişlerine Sansür

"F Tipi Film"in Afişlerine Sansür

Grup Yorum'un yapımcılığını üstlendiği, "F Tipi Film" 21 Aralık Cuma günü vizyona giriyor.

17.12.2012 09:03  Güncelleme: 09:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Grup Yorum'un yapımcılığını üstlendiği, F tipi hapishanelerdeki tecrit uygulamasını anlatan "F Tipi Film" 21 Aralık Cuma günü vizyona giriyorAyça Onuralmış- Grup Yorum'un yapımcılığını üstlendiği, F tipi hapishanelerdeki tecrit uygulamasını anlatan "F Tipi Film" 21 Aralık Cuma günü vizyona giriyor. Grup Yorum'un bağlamacısı Caner Bozkurt, filmin afişlerine sansür uygulandığını öne sürerek, "Gerek afişlerimiz için Ulaşım A.Ş. ile sözleşme olmasına ve ödemeyi yapmış olmamıza rağmen ulaşım araçlarına asılmaması, gerek de duvar afişlerimizin tek tek sökülmesi açık bir sansür politikasıdır" dedi.

Grup Yorum'un tasarladığı ve yapımcılığını üstlendiği, F tipi hapishanelerdeki tecrit uygulamalarını anlatan F Tipi Film, 21 Aralık'ta vizyona girecek. Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder, Barış Pirhasan, Aydın Bulut, Hüseyin Karabey, Reis Çelik, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay ve Grup Yorum (FOSEM) olmak üzere 9 yönetmenin kamera arkasına geçtiği filmde, yönetmenlerin her biri, F tipi hapishanedeki tecrit uygulamasını konu alan 10'ar dakikalık kısa film çekti. Ortaya çıkan filmler birbirine bağlanarak, tek bir uzun metraj filme dönüştürüldü. Tansu Biçer, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Gizem Soysaldı, Erkan Can, Fırat Tanış, Civan Canova gibi birçok ünlü oyuncunun rol aldığı filmde, Grup Yorum'un eski ve yeni müzikleri kullanıldı. 19 Aralık 2000 tarihinde 20 hapishaneye aynı anda yapılan "Hayata Dönüş" operasyonu sonrası açılan F tipi hapishanelerde yaşananlara dikkat çeken film, 19 Aralık Çarşamba günü Atlas Sineması'nda yapılacak galasının ardından, 21 Aralık Cuma gününden itibaren tüm Türkiye'de, Aralık sonunda da Avrupa ülkelerinde vizyona girecek. Filmin fragmanına "http://www.youtube.com/watch'v=xwHwKyUqpm0" adresinden ulaşılabilecek.

-"FİLMDE GERÇEK BİR HİKAYEDEN YOLA ÇIKTIK"-

Filmin yapım koordinatörlüğünü yapan Grup Yorum'un bağlamacısı Caner Bozkurt, ANKA'ya yaptığı açıklamada, filmde şu an hala F tipinde olan tutukluların anlattıklarından, TAYAD'lı ailelerin yaşadıklarından, ölüm orucunda hayatlarını kaybetmiş tutukluların anılarından yararlandıklarını söyledi. Grup Yorum'un yönetmenliğini yaptığı filmde, Muharrem Karademir adlı bir devrimcinin anlatıldığını belirten Bozkurt, "Filmde, gerçek bir hikayeden yola çıktık. Ölüm orucu eyleminin neden kendini zorunlu kıldığını, devrimcilerin neden o zaman ölüm orucu gibi ağır ve zor bir eylem seçtiklerini anlatmaya çalıştık" dedi.

Grup Yorum olarak, o dönemin tanığı olduklarını dile getiren Bozkurt, şöyle konuştu:

"Biz 19 Aralık'ı da yaşadık, gördük; fakat insanlarımız bunu bilmiyor. Bugün 20-22 yaşındaki gençlerimiz 19 Aralık hakkında hiçbir bilgi sahibi değiller. Operasyonu da bilmiyorlar, katliamı da bilmiyorlar. Bunu göstermek istedik. "Zorla müdahale' diye bir işkence var. O zaman ölüm orucundakileri bilinci kaybolmaya yakın olduğu zamanlarda hastaneye götürüp zorla serum basıyorlardı ve 600'ün üzerinde sakat insanımız var şu anda. Bunun tek sebebi, zorla müdahale. Filmde de tecritin hem hapishane koşulları hem de dışarıdaki yansımaları, tutukluların yaşamlarını, psikolojilerini nasıl etkilediği anlatılıyor."

-"BU KONUDA ACİL BİR ŞEYLER YAPILMASI GEREKİYORDU"-

Bozkurt, tecrit ve ölüm orucuyla ilgili çekilen filmlerin, birçoğunun "çarpık, tam ters taraftan, katliamı yapanların cephesinden" baktığını iddia ederek, "Bu konuda acil bir şeyler yapılması gerekiyordu. Biz, burada bir sorumluluk hissettik. Bunu yapabileceğimize inandık. "Bununla ilgili ciddi bir çalışma yapalım' dedik ve yönetmen arkadaşlarımızın, sinemacı arkadaşlarımızın da tavsiyeleri, yardımları, destekleriyle böyle bir projeye girmiş olduk. Kolektif bir çalışma olduğu için gelişti bu proje" dedi.

-"GÜCÜMÜZE GÜVENEREK, SANSÜR DUVARLARINI AŞMAYI BAŞARIYORUZ"-

Filmin afişlerine sansür uygulandığını da iddia eden Bozkurt, şunları ekledi:

"Gerek afişlerimiz için Ulaşım A.Ş. ile sözleşme olmasına ve ödemeyi yapmış olmamıza rağmen ulaşım araçlarına asılmaması, gerek de duvar afişlerimizin tek tek sökülmesi açık bir sansür politikasıdır. Bu, bizim açımızdan şaşırtıcı bir durum değildir. Biz zaten "F Tipi Film'i tecrit üzerinde ağır bir sansür olduğu için yaptık. Bu film, sansürü delip insanlara ulaşma noktasında bir adımdı. Tecritin ve F tipi hücrelerin mimarları elbette filmimizin tanıtımını engellemek isteyecektir. Bu politika televizyondan, gazetelere tüm basında da kendini gösteriyor. Birçok televizyon kanalı üstü kapalı da olsa bize programlarında yer vermemeyi tercih etti; fakat bizim eninde sonunda milyonlara ulaşma gücümüz var. Gücümüze güvenerek, sansür duvarlarını da aşmayı başarıyoruz." - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel 'F Tipi Film'in Afişlerine Sansür - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul ve Çevresi İçin Cumartesi Sabahı Fırtına Uyarısı
  14:37 İstanbul ve Çevresi İçin Cumartesi Sabahı Fırtına Uyarısı

  Valilik, Cumartesi sabahı İstanbul ve çevresi için fırtına uyarısı yaptı. Doğu ve kuzeydoğudan esecek fırtınanın saatteki hızı 75 kilometreyi bulacak. İstanbul Valiliği, vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

 • İran'a İsrail saldırısı sonrası petrol ve altın fiyatları yükseldi
  14:37 İran'a İsrail saldırısı sonrası petrol ve altın fiyatları yükseldi

  ABD’li yetkililerin bir İsrail füzesinin İran’ı vurduğunu açıklamasının ardından, petrol ve altın fiyatlarında yükseliş oldu. İsrail saldırısının haberi duyulunca, Brent ham petrolünün varil fiyatı 90 doların üzerine çıktı; daha sonra İran saldırının önemli olmadığını söyleyince biraz geriledi. Altının ons fiyatı bir ara rekora yaklaşırken, daha sonra 2400 doların altına düştü. Orta Doğu’daki gerilimin tırmanmasının petrol sevkiyatını aksatabileceğinden korkuluyor.

 • Karabük Ambulans Servisi Başhekimi Engin Ekmekci'nin adı 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu'na verildi
  14:35 Karabük Ambulans Servisi Başhekimi Engin Ekmekci'nin adı 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu'na verildi

  Geçen yıl hayatını kaybeden Karabük Ambulans Servisi Başhekimi Engin Ekmekci'nin adı, Safranbolu Yenimahalle'de bulunan 1 Nolu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu'nda yaşatılacak. İl Sağlık Müdürü İsmail Kara, törende Ekmekci'nin halka yaptığı hizmetleri ve başarılı çalışmalarını vurguladı. Törende, Ekmekci'nin kızları tarafından sağlık istasyonunun tabela açılışı gerçekleştirildi.

 • Çaykur Rizespor, RAMS Başakşehir maçı öncesi hazırlıklarını tamamladı
  14:34 Çaykur Rizespor, RAMS Başakşehir maçı öncesi hazırlıklarını tamamladı

  Trendyol Süper Lig'in 33. haftasında deplasmanda RAMS Başakşehir'e konuk olacak Çaykur Rizespor, Mehmet Cengiz Tesisleri'nde gerçekleştirdiği antrenmanla maçın hazırlıklarını tamamladı. Sakatlıkları devam eden Laine, Faye, Benhur Keser ve Mithat Pala ise antrenmana katılmadı. Takım, antrenmanın ardından İstanbul'a hareket etti.

 • Ağrı'da baharın gelişiyle besiciler hayvanlarını meraya çıkarmaya başladı
  14:34 Ağrı'da baharın gelişiyle besiciler hayvanlarını meraya çıkarmaya başladı

  Ağrı'da küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın yaygın olduğu kentte, baharın gelmesiyle besiciler hayvanlarını meraya çıkarmaya başladı. Bol yağışlı geçen havaların ısınmasıyla meralar yeşillendi. Besiciler, sabahın erken saatlerinde hayvanlarını meraya çıkarıp akşam köylerine geri götürüyor. Baharın gelmesiyle çobanlık mesailerine başlayan besiciler, sezonun bereketli geçmesini temenni ediyor.

 • TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'nde Dünya Çocukları Ankara'da
  14:33 TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'nde Dünya Çocukları Ankara'da

  TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar, Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nde tedavi gören yaşıtlarını ziyaret etti. Şenlikte çocuklar, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ve hastane yetkilileriyle birlikte pasta kesti, hediyeler takdim etti. Şenliğe 29 ülkeden 500 çocuk katılıyor.

 • Beijing'in GSYİH'sı 2024'ün ilk çeyreğinde yüzde 6 arttı
  14:29 Beijing'in GSYİH'sı 2024'ün ilk çeyreğinde yüzde 6 arttı

  Çin'in başkenti Beijing'in gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYİH), 2024'ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artarak 1,05 trilyon yuanı (yaklaşık 148 milyar ABD doları) aştı. Kentin birincil sektörlerinin katma değeri yüzde 3,2 artarken, ikincil sektörlerinin katma değeri yüzde 7,3 artış gösterdi. Kentin üçüncül sektörlerinin katma değeri ise yüzde 5,8 arttı. Beijing, 2024 yılı için yüzde 5 civarında GSYİH büyüme hedefi belirlemiş bulunuyor.


Advertisement