Fırıncıların Korsan Suriye Ekmeği Tepkisi - Son Dakika
Güncel

Fırıncıların Korsan Suriye Ekmeği Tepkisi

Fırıncıların Korsan Suriye Ekmeği Tepkisi

Adana’da ruhsatsız fırınlarda üretilen ve caddelerde tabla üzerinde satılan ‘Suriye ekmeği’ fırıncılar arasında haksız rekabete yol açtığı ve ekonomiye darbe vurduğu iddia edilerek, toplum sağlığını da tehdit ettiği belirtildi.

29.09.2015 16:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Adana'da ruhsatsız fırınlarda üretilen ve caddelerde tabla üzerinde satılan 'Suriye ekmeği' fırıncılar arasında haksız rekabete yol açtığı ve ekonomiye darbe vurduğu iddia edilerek, toplum sağlığını da tehdit ettiği belirtildi.

Suriye'deki iç savaş nedeniyle Adana'ya yerleşen mülteciler, yeni iş pazarlarının oluşmasına sebep oldu. Lisanssız fırınlarda üretilen ve 'Suriye Ekmeği' olarak bilinen ekmekler, göçmenlerin yoğun yaşadığı mahalle, cadde ve sokaklarda tabla üzerinde hijyensiz ortamlarda satılmaya başlandı.

Adana Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mahmut Alptekin, korsan fırınların ekonomiye darbe vurduğunu ve fırıncı esnafını olumsuz etkilediğini iddia etti. Ruhsatsız fırınlarda üretilen ekmeklerin, sağlıksız bir şekilde yol kenarlarında tablalarda satıldığını anlatan Alptekin, "Ruhsatını alıp vergisini ödeyen ve yanında sigortalı işçi çalıştıran fırıncı esnafı, hiçbir mali yükümlülüğü bulunmayan korsan fırınlarla haksız bir rekabete girerken halk sağlığı da tehdit edilmekte" diye konuştu.

"FİYATI DA DÜŞÜK GRAMAJI DA"

Ne şekilde üretildiği belli olmayan, sağlıksız koşullarda satılan ekmekler için yetkili mercilere tüm girişimlerde bulunduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını vurgulayan Alptekin, şöyle konuştu:

" Sigorta, vergi giderleri olmadığı için ekmeği sokak aralarında daha ucuza satıyorlar. Oysa ekmeklerin gramajı daha düşük ve hangi koşullarda üretildiği belli değil. Vatandaş kar etmek isterken zarar ediyor ve sağlığını tehlikeye atıyor. Ekmeğin belirlenen gramajdan ve fiyattan daha düşük satmak da suç."

"YAZ AYLARINDA RİSK TAŞIYOR"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Şehmus Alparslan ise Suriye ekmeği üretiminin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sorumluluğunda olduğunu ifade etti. Kentin pek çok noktasında seyyar tablalarda satılan ekmeğin özellikle sıcak günlerde risk oluşturduğuna değinen Alparslan, bakanlık ile belediyelerin seyyar ekmek satıcılarına karşı işbirliği yaparak birlikte mücadele etmeleri gerektiğini kaydetti. Bazı üretim tesislerinin ruhsatlandırıldığını ancak bu sorunun tam olarak çözülmediğine dikkat çeken Alparslan, kontrol ve denetimlerin sağlanması gerektiğini dile getirdi. - ADANA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Fırıncıların Korsan Suriye Ekmeği Tepkisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tokat'ın Başçiftlik ilçesindeki Kuman Göleti Tamamen Dondu
  13:35 Tokat'ın Başçiftlik ilçesindeki Kuman Göleti Tamamen Dondu

  Tokat'ın Başçiftlik ilçesindeki Kuman Göleti, soğuk havaların etkisiyle tamamen dondu. Yüksek kesimlerde hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü ilçede, 1680 rakımdaki göletin yüzeyi buzla kaplandı. Bir süre önce kar yağışının da etkili olduğu bölgede, buz tutan gölet ve kar manzarası güzel görüntü oluşturdu.

 • Elazığ'da 93 Bin 800 Makaron Ele Geçirildi, 2 Şüpheli Gözaltına Alındı
  13:35 Elazığ'da 93 Bin 800 Makaron Ele Geçirildi, 2 Şüpheli Gözaltına Alındı

  Elazığ'da tütün mamülleri ile ilgili kaçakçılığın önlenmesine yönelik yapılan çalışmada, 2 şüpheli tespit edildi. Şüphelilerin bağ evi ve iş yerinde yapılan aramada, 61 bin 800 dolu ve 32 bin boş makaron ile 3 tütün doldurma makinesi ele geçirildi. 2 şüpheli gözaltına alındı ve emniyetteki işlemleri devam ediyor.

 • Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yeni dönem vizyonunu ve projelerini açıkladı
  13:35 Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yeni dönem vizyonunu ve projelerini açıkladı

  Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yeni dönem için gelecek vizyonunu ve projelerini açıkladı.

 • Çorum'da Jandarma Ekipleri Çocukları ve Aileleri Bilgilendiriyor
  13:34 Çorum'da Jandarma Ekipleri Çocukları ve Aileleri Bilgilendiriyor

  Çorum İl Jandarma Komutanlığı, köy köy gezen ekipleriyle çocukları ve aileleri madde bağımlılığı, kadına yönelik şiddet, çevre sorunları ve trafik konularında bilgilendiriyor. Jandarma ekipleri, anne ve anne adaylarına uyuşturucu kullanımının erken tespit ve müdahalesinin önemini vurgulayarak, anne desteğiyle uyuşturucu ile mücadeleyi sürdüreceklerini belirtiyor. Ayrıca, trafik dedektifleri projesiyle öğrencilere trafik kuralları konusunda bilgi verilerek trafik bilinci aşılanmaya çalışılıyor. Jandarma ekipleri ayrıca çevre, doğa ve hayvanların korunması konusunda da çalışmalarını sürdürüyor.

 • İzmir'de Yunanistan unsurları tarafından geri itilen 13'ü çocuk 50 düzensiz göçmen kurtarıldı
  13:34 İzmir'de Yunanistan unsurları tarafından geri itilen 13'ü çocuk 50 düzensiz göçmen kurtarıldı

  İzmir'in Çeşme ve Seferihisar ilçesi açıklarında, Yunanistan unsurları tarafından Türk kara sularına geri itilen 13'ü çocuk 50 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Çeşme ve Seferihisar açıklarında can salları içerisinde bulunan düzensiz göçmenleri kurtardı. Kurtarılan göçmenler sağlık kontrolleri ve işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezine sevk edildi.

 • Tunceli'de Deprem Hazırlıkları: Arama Kurtarma Okulu Oluşturulacak
  13:33 Tunceli'de Deprem Hazırlıkları: Arama Kurtarma Okulu Oluşturulacak

  Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, kentte olası depremlere karşı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tunceli'de jandarma ve polis sayısının diğer illere göre fazla olduğunu belirten Tekbıyıkoğlu, 1200 arama kurtarma ekibi oluşturulduğunu ve Tunceli'nin adeta bir arama kurtarma okulu gibi olacağını söyledi. Ayrıca, deprem riski taşıyan bölgelerin tespiti için çalışmaların devam ettiği ve kentteki konut problemini azaltmak için TOKİ ile işbirliği yapıldığı da açıklandı.


Advertisement