İdil Biret Konserinde Aıma'ya Eczacıbaşı Jesti - Son Dakika
Güncel

İdil Biret Konserinde Aıma'ya Eczacıbaşı Jesti

İdil Biret Konserinde Aıma\'ya Eczacıbaşı Jesti

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde, belediye tarafından bu yıl 9'ncusu düzenlenen Kültür ve Sanat Günleri programı kapsamında ünlü piyanist İdil Biret ve 7 öğrencisiyle konser verdi.

06.09.2012 19:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde, belediye tarafından bu yıl 9'ncusu düzenlenen Kültür ve Sanat Günleri programı kapsamında ünlü piyanist İdil Biret ve 7 öğrencisiyle konser verdi. Konserde, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu ile Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı Başkanı Bülent Eczacıbaşı, vakıflarına ait olan ve bir süredir Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi'nin (AIMA) halen çalışmalarını sürdürdüğü 3 katlı binayı, akademinin bağlı bulunduğu Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı'na devretti.

Ayvalık 9. Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Alibey Kültür Merkezi'nde, devlet sanatçısı, ünlü piyanist İdil Biret, 7 öğrencisiyle birlikte sahne aldı. Konseri, Bülent Eczacıbaşı'nın yanı sıra, devlet eski bakanlarından Ali Bozer, Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, CHP'li Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi izledi.

Konser öncesinde, Bülent Eczacıbaşı, Haluk-Tınçay Barutçuoğlu çiftinin 2005 yılında Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı'na bağışlanan ve 3 yıldır da AIMA'nın kullanımına verilip, tüm bakım ve onarım masrafları karşılana ilçe merkezindeki, denize sıfır 3 katlı binann tapusunu, akademinin bağlı bulunduğu Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı'na bedelsiz devretti.

Sembolik devir teslim töreninde, Eczacıbaşı, vakıflarına söz konusu binayı bağışlayan Haluk-Tınçay Barutçuoğlu çiftine, AİMA'yı da bünyesinde bulunduran Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Prof. Filiz Ali'de, Bülent Eczacıbaşı'na birer plaket verdi.

Törende konuşan Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı ile AİMA Başkanı Prof. Filiz Ali, Ayvalık Uluslar arası Müzik Akademisi'nin 1998 yılında hiçbir kuruluşa bağlı olmadan çalışmalarına başladığına dikkat çekerek, 'Çoğu yurt dışından gelen profesörlerimiz 10 yıl boyunca Ümit ve Cem Boyner'in bize her yıl 10 gün için ödünç verdiği evlerde kaldılar, derslerde aynı yerde yapıldı. 2003 yılında Melih Ferneli ile Alp Orçun bana müjde verdiler. Haluk Barutçuoğlu adında bir hayırsever ve eşinin Ayvalık'taki evlerini AIMA'nın kullanımı amacıyla Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı'na bağışlamak istediğini böylece öğrenmiş oldum. Vakıf 2009 yılına kadar bize çok iyi baktı. Ev onarıldı, binanın bütün masrafları bu yıllar boyunca vakıfça karşılandı. Kullanımımıza verilen bu mekan sayesinde bizde masterclass sayısını arttırdık, çeşitlendirdik. Gelen öğrenci sayısı her geçen yıl daha da çoğaldı. Ayvalık Müzik Akademisi yurt içi ve dışında tanınan bir marka oldu. Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı yönetiminin 2009 yılından sonra AIMA'ya destek vermeye devam edemeyeceği kararını alması aslında bizim ve Ayvalıklı müziksever dostlarımında harekete geçerek bir vakıf kurma zamanımızın geldiğini anlamamıza yol açtı. Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı böylece 2011 yılında kuruldu. Bu akşam, Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı, 2005 yılından beri kullanmakta olduğumuz binayı Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı'na devrediyor. Kendilerinize huzurlarınızda bütün kalbimle teşekkür ediyorumö dedi.

MÜZİK ZİYAFETİ SUNDULAR

Plaket töreninin ardından, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret ve AIMA'da ders verdiği öğrencileri Pelinnur Işıkçı, Deniz Bıçak, Leyla Cemiloğlu, Ecem Alnıaçık, Işıl Giray, Zeynep Gürgey ve Can Okan çaldıkları parçalarla izleyicilere müzik ziyafeti sundu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İdil Biret Konserinde Aıma'ya Eczacıbaşı Jesti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fethiye Belediye Fen Lisesi Bölge Finallerine Katılacak
  13:02 Fethiye Belediye Fen Lisesi Bölge Finallerine Katılacak

  Fethiye Belediye Fen Lisesi, Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda bölge finallerine katılmaya hak kazandı. Ayrıca, Tarih Eğitiminde Yenilikçi Okul Projeleri 2024 HİSTOLAB ödül başvuruları için hazırladıkları proje ile Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenecek olan ödül törenine davet edildi.

 • Samsun'da narkotik dedektör köpeği 'Çakır', peçeteye emdirilmiş 2 bin içimlik bonzaiyi buldu
  13:01 Samsun'da narkotik dedektör köpeği 'Çakır', peçeteye emdirilmiş 2 bin içimlik bonzaiyi buldu

  Samsun'da yapılan bir operasyonda narkotik dedektör köpeği Çakır, peçeteye emdirilmiş 2 bin içimlik bonzaiyi buldu. Şüpheli gözaltına alındı ve tutuklandı.

 • Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nde minibüs kazası: 9 kişi taburcu oldu
  13:01 Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nde minibüs kazası: 9 kişi taburcu oldu

  Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi yolunda freni boşalan bir minibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada yaralanan 14 kişiden 9'u hastaneden taburcu oldu. Kazada, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinden günübirlik tatil için Kartalkaya'ya gelen bir grup vatandaş yaralandı. Yaralılar, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından hastanelere sevk edildi. Bugün itibarıyla 9 kişi taburcu edilirken, 5 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

 • Eskişehir'de Gönüllü Sokak Hayvanları Besleyen Kadın
  13:00 Eskişehir'de Gönüllü Sokak Hayvanları Besleyen Kadın

  Eskişehir'de yaşayan Kamile Uzun adlı vatandaş, gönüllü olarak 22 yıldır sokak hayvanlarını besliyor. Uzun, sokaktaki hayvanları kendi evladı gibi görüyor ve destek bekliyor. Vatandaşlardan bireysel olarak köşe başlarına mama dökerek yardımcı olmalarını istiyor.

 • Hatay'ın ilk Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen anıldı
  12:59 Hatay'ın ilk Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen anıldı

  Hatay'ın ana vatana katılmadan önceki ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, vefatının 44. yılında Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. Törene İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Gözen, Şişli Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, Sökmen'in ailesi ve yakınları katıldı. Sökmen'in torunu Necla Tuba Sökmenoğlu, dedesinin vatanı için mücadele ettiğini vurgulayarak, Hatay'ın yeniden inşasında demografik yapıya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Vali Yardımcısı Gözen ise Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin eşi benzeri olmayan bir ili olduğunu ifade etti ve Hatay'ın Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmasında Tayfur Sökmen'in büyük katkıları olduğunu söyledi.

 • AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Adayı Bilden'den Engellilere Müjde
  12:57 AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Adayı Bilden'den Engellilere Müjde

  AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden, engellilere yönelik hizmetlerini açıkladı. Bilden, engellilere ücretsiz elektrikli sandalye ve diğer yardımcı aletleri vereceklerini, engelli derneklerine ücretsiz yer tahsis edeceklerini söyledi.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda kadının diplomasi alanındaki yeri ele alındı
  12:57 Antalya Diplomasi Forumu'nda kadının diplomasi alanındaki yeri ele alındı

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen 'Diplomaside kadın' panelinde kadının diplomasi alanındaki yeri ve kadın-erkek eşitliği ele alındı. Panelde konuşmacılar, kadınların diplomasi alanında başarıya ulaşabileceğini vurguladılar ve kadın-erkek eşitliğinin önemine dikkat çektiler.

 • Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nden dönen minibüs devrildi, 14 kişinin tedavisi tamamlandı
  12:57 Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nden dönen minibüs devrildi, 14 kişinin tedavisi tamamlandı

  Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'nden dönenleri taşıyan minibüsün Saraycık köyü yakınlarında devrilmesi sonucu yaralanan 14 kişinin tedavisi tamamlandı. Kazada yaralanan 19 kişiden 14'ü taburcu edilirken, 5 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

 • Gençlik ve Spor Bakanı Edirne'yi spor noktasında yukarılara taşıyacak
  12:57 Gençlik ve Spor Bakanı Edirne'yi spor noktasında yukarılara taşıyacak

  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Edirne'yi spor alanında daha da ileriye taşıyacaklarını belirtti. Bakan Bak, kentteki amatör spor kulüplerine destek vermeye devam edeceklerini ve dezavantajlı çocukları spora yönlendirmek için yeni spor alanları inşa ettiklerini söyledi. Ayrıca, Edirnespor'un sorunlarını çözmek için destek verdiklerini ve eski stadyumu yenileyerek şehre bir meydan kazandıracaklarını açıkladı. Bakan Bak, Edirne'yi Balkanlar'ın spor merkezi haline getirmek için büyük çaba harcadıklarını ve tesis eksikliklerini tamamlayarak her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti.

 • Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanı katıldı
  12:49 Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanı katıldı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanının katıldığını açıkladı. Forum, uluslararası ilişkilerin ele alındığı önemli bir platform olarak değerlendiriliyor.


Advertisement