İngiliz Parlamentosu'nda Tıp Bayramı Kutlaması - Son Dakika
Güncel

İngiliz Parlamentosu'nda Tıp Bayramı Kutlaması

İngiliz Parlamentosu\'nda Tıp Bayramı Kutlaması

İngiltere Türkiyeli Sağlık Elemanları Birliği (ITSEB) 14 Mart Tıp Bayramı'nı İngiliz Parlamentosu'nda düzenlediği etkinliklerle kutladı.

14.03.2015 10:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İngiltere Türkiyeli Sağlık Elemanları Birliği (ITSEB) 14 Mart Tıp Bayramı'nı İngiliz Parlamentosu'nda düzenlediği etkinliklerle kutladı.

Son 3 yılda 14 Mart Tıp Bayramı'nı Londra'da kutlayan ITSEB'in etkinlik programı, Westminter Parlamento binasında seminerle başladı. Southgate milletvekili David Burrowes'un ev sahipliği ve moderatörlüğünü üstlendiği toplantıda ilk olarak Acıbadem Üniversitesi'nden Yard.Doç.Dr. Ertuğrul Eryılmaz, lösemi hastalığı konusunda sunum yaptı. Daha sonra Dr. Naim Kadıoğlu meme kanseri, Prof.Dr. Reha Yavuzer plastik cerrahi ve Psikiyatrist Dr. Rabia Bilici de uyuşturucu kullanımı konulu sunum yaptı. Dr. Julian Müller'in de İngiltere sağlık teşkilatı NHS ve Türk sağlık sistemini karşılaştırdığı seminere Lordlar Kamarası Lideri Barones Stowell'de katılarak konuşma yaptı. Türk doktorların denklik ve vize sorunlarını ilettikleri Stowell, bu sıkıntıları hükümet nezdinde ilgili mercilere aktaracağı sözünü verdi.

Haringey Belediye Başkanı Kaushika Amin ve meclis üyelerinin yanı sıra Cemevi Başkanı Yaşar Demiralay ve kurum yöneticilerinin aralarında bulunduğu bir izleyici grubunun takip ettiği toplantıda Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar da söz aldı. ITSEB etkinliği için Türkiye'den davet edilen rektör ve doktorlardan oluşan 8 kişinin vize problem yaşadıkları için gelemediklerini hatırlatan Yorulmazlar, profesyonel meslek sahiplerine uygulanan vize uygulamalarının esnetilmesi çağrısında bulundu. Konuşmasında, İngiltere'de yaşayan Türk toplumunun sağlık alanında daha fazla desteğe ve Türk doktorlara ihtiyaç duyduğunu da kaydeden Başkonsolos, ITSEB'in bu konudaki çalışmalarını desteklediklerini vurguladı. Milletvekili David Burrowes da doktor ve profesyonellerin İngiltere vizelerinin kolaylaştırılması için Home Office nezdinde çalışmalar yürütmeye devam ettiğini belirterek, İTSEB'in bu konuda politika belirleyici etkiye ulaştığını; vize konusundaki uygulamaların kısa sürede yumuşamasını beklediğini söyledi. ITSEB'in düzenlediği Tıp Bayramı kutlamaları, akşam saatlerinde verilen bir resepsiyonla devam etti. İngiltere'de ve Türkiye'de görev yapan doktorların yanı sıra Almanya gibi ülkelerden gelen uzmanların da aralarında bulunduğu 150 dolayında davetlinin hazır bulunduğu resepsiyon geç saatlere kadar devam etti.

Farklı yerlerde görev yapan doktorların tanıştıkları bir network etkinliğine dönüşen etkinlikte, Londra'da bulunan Great Ormond Çocuk Hastanesi'ne de 3 bin sterlin bağışta bulunuldu. Bağış çekini hastane vakfının yöneticilerine teslim eden ITSEB Başkanı Dr Ali Demirbağ, söz konusu yardımı elde ettikleri gelirlerin yanısıra Kuzey Londra'da faaliyet gösteren Türk işletmelerinin sundukları desteklerle sağladıklarını belirtti. Bu sene kutlamaların ana temasının uyuşturucu kullanımı ve lösemi hastalığı olduğunu belirten Demirbağ, bu konuda toplumsal bir duyarlılık yaratmak ve yetkililerin dikkatini bu konulara çekmek istediklerini vurguladı. - Londra

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İngiliz Parlamentosu'nda Tıp Bayramı Kutlaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Elazığ'da Kalp Krizi Geçiren Kadın Kaza Sonucu Hayatını Kaybetti
  11:59 Elazığ'da Kalp Krizi Geçiren Kadın Kaza Sonucu Hayatını Kaybetti

  Elazığ'da kalp krizi geçiren bir kadını hastaneye götürmeye çalışan sürücü, kaza yaparak yaralandı. Ambulansla hastaneye kaldırılan kadın, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Van'da düzenlenen Süper Lig 6. Etap Masa Tenisi Müsabakaları tamamlandı
  11:58 Van'da düzenlenen Süper Lig 6. Etap Masa Tenisi Müsabakaları tamamlandı

  Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen Süper Lig 6. Etap Masa Tenisi Müsabakaları, oynanan son maçlarla birlikte tamamlandı. Toplam 18 ilden 60 sporcu mücadele ettiği müsabakalarda Türkiye'nin başarılı kulüpleri yer aldı. Organizasyona ev sahipliği yapan Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Masa Tenisi Takımı Milli Antrenörü Mahmut Kurt, turnuvada katkısı olan herkese teşekkür etti.

 • Emekli Aylıklarını Etkileyen Enflasyon Davası Anayasa Mahkemesi'ne Taşındı
  11:55 Emekli Aylıklarını Etkileyen Enflasyon Davası Anayasa Mahkemesi'ne Taşındı

  Eski Tetkik Hakimi Önder Tekin, TÜİK'in gerçek dışı tüketici fiyat endeksi açıklamalarıyla emekli aylıklarını etkilediği gerekçesiyle açtığı davasının reddedilmesinin ardından, bireysel başvuru yoluyla konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Tekin, mahkemeye erişim hakkı, adil yargılanma hakkı ve mülkiyet hakkının ihlal edildiği iddiasında bulunarak, Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuruları biran önce sonuçlandırmasını talep etti.

 • Mudanya'da Karavanlar İçin Barınma Alanı Oluşturuldu
  11:52 Mudanya'da Karavanlar İçin Barınma Alanı Oluşturuldu

  Mudanya'nın hemen doğusunda bulunan dolgu alanı, BURULAŞ tarafından işletilen otoparkta 50'den fazla karavana ev sahipliği yapıyor. Karavan sahipleri aylık bin lira kira ödeyerek burada konaklama imkanı buluyor. Ayrıca, şehir dışından gelen karavancılar için günlerce kamp yapabilecekleri bir alan da bulunuyor. Dolgu alanının yanındaki park ise akşamları ışıklandırılarak halkın kullanımına açık hale getirildi.

 • Konya Ahırlı'da Üç Katlı Evde Çıkan Yangın Söndürüldü
  11:51 Konya Ahırlı'da Üç Katlı Evde Çıkan Yangın Söndürüldü

  Konya'nın Ahırlı ilçesinde üç katlı bir evin çatı katında çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangında can kaybı ve yaralanma olmazken evde büyük çapta hasar meydana geldi. Yangının çıkış sebebi araştırılıyor.

 • Kırşehirli Besici Çiftliğinde Kurt Saldırısı
  11:51 Kırşehirli Besici Çiftliğinde Kurt Saldırısı

  Kırşehirli bir besici çiftliğine gittiğinde koyunlarının parçalanmış halde olduğunu gördü. Besici, zararının 500 bin lira civarında olduğunu belirtti.


Advertisement