İstanbul Modern ve Sharjah Art Foundation'dan işbirliği - Son Dakika
Güncel

İstanbul Modern ve Sharjah Art Foundation'dan işbirliği

İstanbul Modern ve Sharjah Art Foundation\'dan işbirliği

İstanbul Modern, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Sharjah Art Foundation ile ortak bir projeye imza attı.

18.11.2021 12:01  Güncelleme: 13:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul Modern, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Sharjah Art Foundation ile ortak bir projeye imza attı. 19-27 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 4. Sharjah Film Platformu, İstanbul Modern Sinema tarafından tasarlanan "Onun Yolculuğu" film programını izleyicilerle buluşturuyor.

Film programını İstanbul Modern Film Küratörü Müge Turan'ın hazırladığı seçkide, Türkiye'den kadın sinemacıların imzasını taşıyan 5 uzun, 5 kısa yapım yer alıyor. Kadın olma hallerine, kadının toplumsal ve kültürel rollerine odaklanan program kapsamında yönetmenlerin katılacağı söyleşiler de yer alıyor.

Sharjah Art Foundation tarafından hazırlanacak, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinden yapımların yer alacağı program ise 2022 yılında İstanbul Modern Sinema'da gösterilecek.

5 uzun, 5 kısa film

İstanbul Modern Sinema'nın seçkisinde Pelin Esmer'in 2017 yapımı İşe Yarar Bir Şey'i, Kıvılcım Akay'ın Amina'sı, Çağla Zencirci ile Guillaume Giovanetti imzasını taşıyan Sibel de yer alıyor.

4. Sharjah Film Platformu kapsamında 26 Kasım'da Sharjah'da düzenlenecek "Kadın Gözüyle Türkiye'de Çağdaş Sinema" başlıklı söyleşi Türkiye sinemasında ses getiren kadın yönetmen ve yapımcıları bir araya getiriyor. Moderatörlüğünü Müge Turan'ın yapacağı söyleşiye Kıvılcım Akay, Şirin Bahar Demirel, Azra Deniz Okyay, Pelin Esmer ve Çağla Zencirci katılıyor.

4. Sharjah Film Platformu'nda izleyiciyle buluşacak İstanbul Modern Sinema'nın "Onun Yolculuğu" seçkisindeki yapımlar şöyle sıralanıyor:

HAYALETLER, 2020: Yönetmen: Azra Deniz Okyay. Oyuncular: Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar

"Azra Deniz Okyay'ın ilk uzun metrajı İstanbul'un genelinde yaşanan elektrik kesintisiyle daha da distopik hale gelen bir mahallede geçiyor. Kendi dertlerinin peşinden giden farklı karakterler aynı hikayede kesişiyor: çevresindeki baskıya rağmen ünlü bir dansçı olma hayalleri kuran bir genç kız, hapisteki oğlunun canını korumak için para bulmak zorunda kalan bir kadın ve mültecilerden kadın cinayetlerine pek çok konuda çalışan bir aktivist. Hayaletler, kentsel dönüşüm, Suriyeli göçmenler, kadın cinayetleri gibi günümüz meselelerini, İstanbul'daki abluka ve isyanı dinamik bir kurgu ve renkli bir görsel üslupla anlatıyor. Venedik Film Festivali'nin Eleştirmenlerin Haftası'nda kazandığı ödülle dikkat çeken film bu yıl Altın Portakal'da da "En İyi Film" dahil beş ödüle de layık görüldü."

KADINLAR ÜLKESİ, 2019: Yönetmen: Şirin Bahar Demirel

"Belgesel, ülkelerini savaş, belirsizlik, adaletsizlik gibi nedenlerle terk etmeyi seçerek Florida'ya yerleştirilen iki aileye ve özellikle bu ailelerin kadın ve çocuklarına odaklanıyor. Geride ailelerini, yuvalarını ve anılarını bırakmış Fatima ve Huda ile özlem, aidiyet, suçluluk duygusu üzerine samimi sohbetler yapan yönetmen, bir yandan Amerika'ya kendi yaptığı göçü ve kök salma çabalarını, duygu durumunu adeta sesli düşünerek izleyiciyle paylaşıyor. Florida'daki yaşamından enstantanelere uzayda yaşanabilecek yeni bir gezegenin keşfine dair arşiv görüntüleri eşlik ediyor."

İŞE YARAR BİR ŞEY, 2017: Yönetmen: Pelin Esmer. Oyuncular: Başak Köklükaya, Öykü Karayel, Yiğit Özşener

"Gece treninde yolları kesişen iki yabancı. Şair Leyla, yıllar sonra lise arkadaşlarıyla buluşmaya gidiyor, Canan ise bir hemşirelik "işi" için yolda. Trene bindiği andan itibaren Canan, Leyla'nın merakını cezbediyor. Yol boyunca soru yağmuruna tuttuğu genç hemşire sonunda bu trende olma sebebini açıkladığında, iki kadın için de geri dönüşü olmayan bir yolculuk başlıyor. Yönetmenin Barış Bıçakçı ile beraber yazdığı bu edebiyat ve ölüm üzerine hisli hikaye birçok festivalden ödüllerle döndü."

AMİNA, 2019: Yönetmen: Kıvılcım Akay

"Senegalli Amina, kendi ülkesinde geçimini sağlayacak imkanları bulamadığı için yedi yıldır İstanbul'da bir giyim mağazasında model olarak çalışan göçmen bir kadın. Kızının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için onunla ayrı ülkelerde yaşamayı göze alan Amina, hem teninin renginden hem de göçmen olmasından dolayı büyük şehirde birçok zorlukla karşılaşsa da, vazgeçmeden ve hayal etmeyi hiç bırakmadan azimle mücadeleye devam ediyor. Kıvılcım Akay, bu ilk uzun metrajlı belgeselinde Amina'nın günlük yaşamından sunduğu kesit üzerinden İstanbul'da siyahi bir göçmen olmanın anlamına dair de yeni bir pencere açıyor."

SİBEL, 2018: Yönetmen: Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti. Oyuncular: Damla Sönmez, Erkan Kolçak Köstendil, Emin Gürsoy

"Dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Locarno'dan Adana ve Ulusal Yarışma'ya bir çok festivalden çok sayıda ödül kazanan Sibel, Karadeniz'de ıslık diliyle iletişim kuran bir dağ köyünde babası ve kız kardeşiyle yaşayan dilsiz bir kadının ormanda karşılaştığı bir kaçağa yardım etmesiyle değişen hikayesini izliyor. Geleneksel toplumda kadının sesini ve sessizliğini işleyen film masal öğeleriyle konusunu şiirselleştirirken, fiziksel oyunculuğuyla öne çıkan Damla Sönmez'i bir an yalnız bırakmayan kamerasıyla izleyiciyi Sibel'e kilitliyor."

KISALAR

BÜYÜK İSTANBUL DEPRESYONU, 2020: Yönetmen: Zeynep Dilan Süren. Oyuncular: Nazlı Bulum, Kübra Balcan, Şebnem Hassanisoughi

"Bir İstanbul yazı. Didem ve Ayşe üniversiteyi bitirmiş olmalarına rağmen henüz iş bulamamış iki arkadaş, bir evde yaşıyorlar. Film hem evin hem de hayatın içine sıkışmış bu iki genç kadının içsel devinimlerini takip ediyor. Filmin başrol oyuncusu ve yapımcısı Nazlı Bulum."

CEMİLE SEZGİN, 2020: Yönetmenler: Aylin Kuryel, Raşel Meseri

"Belgeselin kahramanları Cemile ve Sezgin. Beş yıl boyunca aşklarını İzmir sokaklarının duvarlarına, yerlerine kazırlar. Bu yazıları takip eden sokak sakinlerinin bu gizemli aşıklara dair farklı görüşleri vardır. CemileSezgin şehir efsanesi midir yoksa gerçek aşkın ta kendisi mi?"

#21xoxo, 2020: Yönetmenler: İmge Özbilge, Sine Özbilge

"Bir genç kızın içinde yaşadığımız sosyal medya dünyasında tükettiği arkadaş ilişkilerini, ne yiyip ne giydiğini, sevgili bulmak için kullandığı çöpçatan uygulamalarını anlatan bir animasyon. Bu yüzyılın sanal ilişki ağına dair çok renkli, gerçeküstü ve mecazi bir dili var."

ABLAM, 2019: Yönetmen: Burcu Aykar. Oyuncular: Devrim Eylem Şeker, Defne Karagöz, Ayşe Ayça Yeniay

"1980'lerde sıcak bir yaz. Elif ve ablası Ayşe aynı evin içinde ama kendi dünyalarındalar. Elif ablasını biraz hayranlıkla biraz imrenerek izliyor ancak ablası sanki çok uzaklarda, başka bir dünyada..."

CADI ÜÇLEMESİ 13+, 2019: Yönetmen: Ceylan Özgün Özçelik. Oyuncular: Derya Pınar Ak, Tuğrul Tülek

"Ceylan Özgün Özçelik'in bir kısa film ile başlayıp, bir belgeselin ardından fantastik ile kara komedi türlerini harmanlayan bir uzun metrajla bitecek Cadı Üçlemesi'nin ilk filmi 13+, kısa metrajlı bir korku-dram. 14 yaşında bir kızın, zamandan bağımsız, karanlık, izbe dört duvar arasındaki bir odada deneyimlediklerine ortak oluyoruz."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İstanbul Modern ve Sharjah Art Foundation'dan işbirliği - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erdoğan ve İmamoğlu Arasında Sert Sözler: 'Beni Tehdit Etmeye Kalkma'
  20:58 Erdoğan ve İmamoğlu Arasında Sert Sözler: 'Beni Tehdit Etmeye Kalkma'

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bir açılışta yaptığı konuşmadaki "İnşallah Murat Kurum kardeşimizle birlikte AK Parti yerel yönetimi ile Cumhur İttifakı, Ankara'da el ele verdiğimiz zaman herhangi bir sarkma söz konusu olmayacak ve yola emin adımlarla yürüyeceğiz." sözlerine İBB Başkanı İmamoğlu yanıt verdi. İmamoğlu, "Beni tehdit etmeye kalkma. Bugün yine itiraf etmiş beni engellediğini. 'Murat Kurum gelirse işler aksamaz' diyerek beni engellediğini itiraf etmiş. Bu milleti tehdit etmeyin." dedi.

 • İmamoğlu konuşurken AK Parti'nin seçim aracı müzik çalarak peş peşe geçti: Saygı göstermeyi öğrenecekler, Allah akıl versin
  20:24 İmamoğlu konuşurken AK Parti'nin seçim aracı müzik çalarak peş peşe geçti: Saygı göstermeyi öğrenecekler, Allah akıl versin

  Arnavutköy'de vatandaşlarla buluşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşma yaptığı sırada AK Parti seçim aracı müzik çalarak geçti. "Saygı göstermeyi bilmiyorlar ama öğrenecekler" diyen İmamoğlu, AK Parti'nin seçim aracı ikinci kez geçince, "Benim memleketimin insanı ahlaklı, adaletli, vicdanlı insanı sever. Bunlara oy vermeyecek. Allah akıl versin." ifadelerini kullandı.

 • Icardi'den Fenerbahçe'ye olay gönderme
  19:21 Icardi'den Fenerbahçe'ye olay gönderme

  Galatasaray'ın Arjantinli golcüsü Mauro Icardi, sosyal medya hesabından paylaştığı şampiyonluk fotoğrafıyla Fenerbahçe'ye gönderme yaptı. Icardi, fotoğrafın altına "10 yıl boyunca şampiyonluk fotoğrafı paylaşmayı beklediniz. Ve işte en iyi fotoğraf" notunu düştü.

 • Canlı anlatım! Mücadelede peş peşe goller
  18:58 Canlı anlatım! Mücadelede peş peşe goller

  Galatasaray, Süper Lig'in 27. haftasının kapanış maçında sahasında Bitexen Antalyaspor ile karşı karşıya geliyor. Mücadelede 2-1 Galatasaray önde.

 • Macaristan Parlamentosu, İsveç'in NATO üyeliğini onayladı
  18:47 Macaristan Parlamentosu, İsveç'in NATO üyeliğini onayladı

  Macaristan Parlamentosu İsveç'in NATO üyeliğine onay verdi. Türkiye'nin de geçtiğimiz ay onay vermesi sonrası İsveç'in ittifaka katılması yönünde bir engel kalmamış oldu. Macaristan'ın da onay vermesi sonrası İsveç, ittifakın 32. üyesi olacak.

 • Ünlü oyuncu Tolga Savacı kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti
  18:28 Ünlü oyuncu Tolga Savacı kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti

  Ünlü oyuncu Tolga Savacı, 60 yaşında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Savacı, Türk sinemasında birçok filmde rol aldı ve televizyon programları sundu. Savacı, ayrıca motosiklet yarışçılığı ve klasik otomobillerin bakımıyla da ilgileniyordu.

 • Rakip büyükşehir belediye başkan adayları tahterevalliye bindi
  18:00 Rakip büyükşehir belediye başkan adayları tahterevalliye bindi

  31 Mart'taki yerel seçimlere az bir zaman kala miting meydanları hareketlenirken Ordu'dan ise bambaşka bir görüntü geldi. Demokrat Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serhat Çelebioğlu ile Saadet Partisi Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Halit Duyar, bir parkta tahterevalliye bindi. Gülümseten anlar kameraya yansırken Saadet Partili Duyar ise, sosyal medya hesabından ''Oylar tartılmaya başladı'' notuyla paylaşım yaptı.

 • Haftalarca yok! Inter'de Hakan Çalhanoğlu sakatlandı
  17:30 Haftalarca yok! Inter'de Hakan Çalhanoğlu sakatlandı

  Serie A ekiplerinden Inter forması giyen Milli futbolcu Hakan Çalhanoğlu'na nazar değdi. Lecce maçını kulübeden takip eden Çalhanoğlu'nun kulübü Inter'den yapılan açıklamada, 30 yaşındaki futbolcunun sağ uyluğunda hafif kas gerilemesi tespit edildiği belirtildi. Hakan'ın 2 maç sahalardan uzak kalacağı tahmin ediliyor.

 • Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 70. yaş gününde 70 adet gül gönderdi
  17:30 Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 70. yaş gününde 70 adet gül gönderdi

  MHP lideri Devlet Bahçeli, doğum günü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 70 adet gül gönderdi. Erdoğan da Bahçeli'nin bu jestine "Devlet Bey nezaketini yine gösterdi, çok da zengin bir nezaket. Yaşımın miktarında güller gönderdi" sözleriyle karşılık verdi.


Advertisement